Connect with Us

Skandali i tokave në bregdetin e Dhërmiut/ Ben Blushi presion drejtësisë?

Politikë

Skandali i tokave në bregdetin e Dhërmiut/ Ben Blushi presion drejtësisë?

Publikuar

-

Afera korruptive e inceneratorëve/ Dyfytyrësia e gazetarit të Ben Blushit

Në 2014, Presidenti i Republikës në atë kohë, Bujar Nishani, dekretoi në Gjykatën e Shkallës së Parë në Vlorë, gjyqtaren Elona Mihali.
Kjo e fundit u emërua në një kohë kur mazhoranca qeverisëse kishte nisur zyrtarisht punën për reformën në drejtësi.

Mihali në Gjykatën e Vlorës, ka pasur në duar, dosje jo pak të rëndësishme. Një ndër dosjet ka qenë ajo skandalit të tokave në bregdetin e Dhërmiut. Në lidhje me këto prona, dyshohet se ka lidhje edhe ish kreu i LIBRA-s, sot Drejtor i Përgjithshëm i Top Channel, Ben Blushi.

Emri i Blushit është denoncuar pak kohë më pare, konkretisht në Qershor të këtij viti, nga ish kryeministri Sali Berisha. Duke iu referuar disa të dhënave mbërritur në adresë të tij, ish kryeministri Berisha se gati 6 000 m2 tokë në bregdetin e Dhërmiut janë regjistruar falë presionit dhe shantazheve me dokumente të falsikuar në emër të dy pronarëve, njëri prej të cilëve është Ben Blushi.
Në fakt Top Channel me 19.09.2020, me anë të një kronike televizive, sulmonte gjykatën dhe prokurorinë e Vlorës, në lidhje me disa sipërfaqe tokash në bregdetin e Dhërmiut.

Sipas TCH, që drejtohet nga Ben Blushi, bëhet fjalë për skandalin se se si 546 000 m2 tokë që kanë qenë e konfiskuar nga shteti pas verifikimit se ishin marrë me falsifikim, po rimerren sërish duke hapur një proces të mbyllur pas 12 vitesh.

Nuk dihet se çfarë ka ndodhur më tej me këtë dosje skandali që ka qenë në duar të gjyqtares Elona Mihali dhe dy kolegëve të saj. Gjithashtu nuk dihet se presioni i Blushit ndaj gjyqtares dhe të tjerëve, ka vijuar vetëm me kronikat në Top Channel apo dhe në forma të tjera.

Ajo që dihet është gjyqtarja Elona Mihali tashmë është zyrtarisht nën hetime nga Vettingu, ku do të filtrohet në tre kriteret.

LEXO EDHE:  Skeda e pasurisë së gjyqtarit të Apelit/ Si e ka ndryshuar pasurinë nga 2003 në 2017

CNA.al ka zbardhur pasurinë e gjyqtares Mihali, e cila burim të ardhurash ka vetëm pagën e saj. Ndërsa nuk rezulton të ketë as pasuri të tundshme as të patundshme.

Viti 2012 ( Deklarata fillestare)
Të ardhura nga bursa e shkollës së Magjistraturës, 42 700 lekë.
Viti 2012 (Deklarata vjetore)
Të ardhura të subjektit deklarues nga puna si gjyqtare, 194 840 lekë.

Viti 2013
Të ardhura të subjektit deklarues nga puna si gjyqtare në Tiranë, 1 050 856 lekë.

Viti 2014
Të ardhura të subjektit deklarues nga puna si gjyqtare në Tiran dhe Vlorë, 129 967 lekë dhe 1 011 476 lekë.
Të ardhura nga Shkolla e Magjistraturës për një botim në një reviztë shkencore, 35 640 lekë.
Të ardhura nga dietat dhe shpenzime udhëtime për trajnim dhe seminare, 37 500 lekë.

Viti 2015
Të ardhura të subjektit deklarues nga puna si gjyqtare në Vlorë, 1 099 595 lekë.
Të ardhura nga Fondacioni Shoqëria e Hapur Për Shqipërinë, për një ekspertizë me vlerë, 29 969 lekë.

Viti 2016
Të ardhura të subjektit deklarues nga puna si gjyqtare në Vlorë, 1 048 231 lekë.
Pagesë si eksperte e sekretariatit teknik të Komisionit Parlamentar për Reformën në Drejtësi, 29 869 lekë.
Të ardhura nga shkolla e Magjistratutës në cilësinë e lehtësueses, 7 373 lekë.
Të ardhura për shpenzime për pjesëmarrje në një trajnim në Luksemburg, 900 euro.

Viti 2017
Të ardhura të subjektit deklarues nga puna si gjyqtare në Vlorë, 1 122 794 lekë.
Të ardhura për dieta për pjesëmarrje në një trajnim në Hagë dhe Hollandë, 450 euro.

Viti 2018
Të ardhura të subjektit deklarues nga puna si gjyqtare në Vlorë, 1 054 396 lekë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Zgjerohet lista e zyrtarëve dhe familjarëve që do i vëzhgohen pasuritë

Publikuar

-

Nga

Zgjerohet lista e zyrtarëve dhe familjarëve që do i vëzhgohen pasuritë

Shqipëria do të zgjerojë listën e zyrtarëve të lartë dhe familjarëve që do të jenë nën mbikëqyrje për krijimin e pasurive të pajustifikuara dhe rrezikun e pastrimit të parave.

Pas rekomandimeve të Task Forcës Financiare Ndërkombëtare, tashmë do të vëzhgohen edhe transaksionet që kryejnë ambasadorët dhe të ngarkuarit me punë jashtë, ndërsa në pemën e familjarëve janë përfshirë bashkëjetuesit, bashkëshortët e fëmijëve dhe prindërit, pavarësisht nëse ata rezultojnë si familje më vete.

Ministria e Financave dhe Ekonomisë pritet që të dërgojë në Kuvend ndryshimet në ligjin për “Parandalimin e Pastrimit të Parave” ku njësia për kontrollin e transaksioneve financiare tashmë do të mbikëqyrë dhe bashkëpunëtorët e ngushtë të personave të ekspozuar politikish, shkruan tv klan..

Jo vetëm bankat dhe zyrat e pasurive të patundshme, por çdo biznes i cili pranon shkëmbime me para “cash” me vlerë mbi 1 milion Lekë të rinj, duhet të raportojë pranë Drejtorisë së Parandalimit dhe Pastrimit të Parave subjektin, ndërsa institucionet financiare detyrohen të regjistrojnë të dhënat bazë edhe për individë që depozitojnë para në shuma të vogla nën 100 mijë Lekë të rinj.

LEXO EDHE:  Skeda e pasurisë së gjyqtarit të Apelit/ Si e ka ndryshuar pasurinë nga 2003 në 2017

LEXO EDHE:  Skeda e pasurisë së gjyqtarit të Apelit/ Si e ka ndryshuar pasurinë nga 2003 në 2017

Kjo është hera e dytë brenda 2 vjetësh që forcohen rregullat për vigjilencën ndaj fenomenit të pastrimit të parave duke përfshirë dhe personat e ekspozuar politikisht. 1 vit më parë njësia europiane Moneyval rifuti Shqipërinë në listën e vendeve gri sa i takon këtij rreziku.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zyrtarizohet akuza/ Veliaj padit për shpifje në gjykatë Grida Dumën

Publikuar

-

Nga

Zyrtarizohet akuza/ Veliaj padit për shpifje në gjykatë Grida Dumën

Gjykata e Tiranës ka regjistruar procedimin penal për shpifje ndaj ish deputetes së PD-së, Grida Duma.

Kjo lidhet me deklarata e para dy ditëve më parë, për përgjimet e antimafias italiane, ndërsa tashmë Duma do duhet të provojë përpara gjykatës të gjitha akuzat ndaj kryebashkiakut Veliaj.

Gjatë përballjes gjyqësore, e paditura Duma duhet të vërtetojë me prova dhe fakte të gjitha akuzat ndaj Veliaj.

Veliaj i ka hedhur poshtë akuzat e Dumës, ndërkohë që pritet të dërgojë në gjykatë për shpifje edhe zyrtarë të tjerë të PD.

LEXO EDHE:  Vettingu/ Manjani: Parellinjtë do ja hedhin, si gjithmonë

LEXO EDHE:  Blushit i ikën një tjetër drejtuese/Maskaradë, REFUZOJ të vazhdoj të jem LIBRA

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

E rastësishme/ Votimin dhe identifikimin elektronik do e bëjë një kompani Holandeze

Publikuar

-

Nga

E rastësishme/ Votimin dhe identifikimin elektronik do e bëjë një kompani Holandeze

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve zhvilloi pak javë më parë procedurën prokuruese me objekt “Sisteme/pajisje të teknologjisë së informacionit për identifikimin elektronik të votuesve dhe verifikimin e tyre pas zgjedhor”.  Një sistemi i shumë kërkuar nga opozita si garante e procesit.

Në këtë procedurë u ftuan për të marrë pjesë 6 kompani, nga të cilat u paraqit vetëm një kompani. Bëhet fjalë për kompaninë Holandeze Smartmatic International Holding B, me ofertë vlerë : 2,016,354,627.56 (dy miliard e gjashtëmbëdhjetë milion e treqind e pesëdhjetë e katërmijë e gjashtëqind e njëzet e shtatë presje pesëdhjetë e gjashtë) lekë pa TVSH.

“Njoftojme se, kane qenë pjesëmarrës në procedurë këta ofertues me vlerat përkatëse të ofruara: 1. Smartmatic International Holding B. V NL0080.57.734.BO1 Vlera:19.975.774,23 (nëntëmbëdhjetë milion e nëntëqind e shtatëdhjetë e pesëmijë e shtatëqind e shtatëdhjetë e katër presje njëzet e tre) dollar pa T.V.SH. dhe e konvertuar në lekë referuar kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë për datën 23.12.2020 me vlerë: 2,016,354,627.56 (dy miliard e gjashtëmbëdhjetë milion e treqind e pesëdhjetë e katërmijë e gjashtëqind e njëzet e shtatë presje pesëdhjetë e gjashtë) lekë pa TVSH. Janë skualifikuar ofertuesit e mëposhtëm: nuk ka operator të skualifikuar Duke iu referuar procedurës së lartpërmendur, informojmë Smartmatic International Holding B. V, Adresa: gustav Mahlerplein 25C, 1082 MS Amsterdam, Netherlands”.

E gjitha rastësi!

LEXO EDHE:  Vettingu/ Manjani: Parellinjtë do ja hedhin, si gjithmonë

LEXO EDHE:  Tjetër humbje për “Portokallinë”/ Aktorja e njohur konfirmon largimin

Në Hollandë ka jetuar edhe Lulzim Basha, kjo kompani me qendër në Hollandë punon dhe në Afrikë ku po punon edhe kunati i Bashës.

Vetë Luli ka bashkëshorten dhe fëmijët me shtetësi holandeze.

Të gjitha të rastësishme pasi është firma fituese duhet të kishte aprovimin e PD dhe vetë Bashës.

Me firmë holandeze që punon në Afrikë ku punon kunati dhe me qendër në Holandë ku e ka qendrën edhe Luli. Sa shum rastësi hollandeze dhe Luli aty afër./CNA.al

LEXO TE PLOTE