Connect with Us

Si votoi “Fiks Fare”/ Detajet që skandalizuan Lulzim Bashën dhe “kamikazët” e tij

Politikë

Si votoi “Fiks Fare”/ Detajet që skandalizuan Lulzim Bashën dhe “kamikazët” e tij

Publikuar

-

Si votoi “Fiks Fare”/ Detajet që skandalizuan Lulzim Bashën dhe “kamikazët” e tij

Emisioni investigative “Fiks Fare”, dje ka bërë një denoncim pas asaj që CNA.al ka raportuar për disa ditë më radhë në lidhje me falsifikimin dhe manipulimin që po bëhet në procesin e përzgjedhjes së kandidatëve të PD-së. Emisioni “Fiks Fare” me zë dhe figurë tregoi sesi gazetarët shkojnë dhe votojnë në disa qendra votimi, pa qënë fare anëtarë të PD-së. Dhe për më tepër votojnë në më shumë se një qendër votimi.

Por, ka edhe disa qendra të tjera që Fiks Fare i ka filmuar, ku gazetarët nuk janë lejuar të votojnë.

Si ka mundësi që ka disa qendra votimi, ku këta persona nuk janë lejuar të votojnë?

Që është një fakt që tregon se diku, në disa qendra votimi ka seriozitet.

Pse në këto qendra nuk janë lejuar të votojnë?

Edhe pse po tentojnë ta justifikojnë sikur janë anëtarë të FRPD-së. Por, në fakt anëtarët e FRPD-së nuk lejohet të votojnë, nëse nuk janë dhe anëtarë të PD-së. Por, kanë vetëm përqindje përfaqësimi dhe duhet me çdo kusht të kesh emrin në listë.

Si mundet që të votosh pa pasur emrin në listë?

Si mund të votosh disa herë?

Sepse pa qënë në anëtarësi, dhe pa qënë në lista, i bie që dikush nga rruga të shkojë dhe të votojë?

Justifikimet që po jepen thjeshtë dhe vetëm po e zhysin PD-në në një skandal më të madh. E vërteta është se dy personazhe, një gazetare dhe një gazetar i emisionit Fiks Fare kanë shkuar dhe kanë votuar në disa qendra votimi, edhe disa herë. Por, në disa të tjera nuk janë lejuar të votojnë.

LEXO EDHE:  Takimi me të rinjtë/ I pranishëm edhe djali i Sokol Olldashit

Kjo është e vërteta e cila u dhemb Lulit. Sepse Fiks Fare, pas shumë shkrimesh të CNA.al dhe shumë denoncimeve nga trupa e anëtarësisë dhe militantëve të PD-së, kanë nxjerrë zbuluar skuadrën e tij të falsifikatorëve.

U vërtetua me video, me zë, me figurë, me fakte se procesi është i manipuluar. Çdo njeri, kush të donte mund të votonte, edhe pa qënë anëtar. Edhe pa pasur kartë anëtarësie, sa herë të donte. Sepse ky është një rast i përsëritur. Sepse i njëjti fenomen dhe më i rëndë ende ka ndodhur në vitin 2017, kur Lulzim Basha kandidonte për kreun e PD-së.

Dhe megjithëse nuk kishte rival përballë, por kishte gjetur një “manikin” si Eduard Selami, kutitë u mbushën në të gjithë Shqipërinë.

Kështu që ky është një “krim” i përsëritur brenda PD-së dhe nuk ka justifikim që e shpëton. Sepse nuk është vetëm një, por janë dy persona që kanë votuar disa herë, por edhe në disa qendra nuk janë lejuar të votojnë. Pra, procesi ka qënë pjesërisht i manipuluar. Kjo është vërteta dhe jo broçkullat e “kamikazëve” falsifikatorë të Lulzim Bashës./ CNA.al

Basha tenton të justifikojë skandalin/ Hedh në “sulm” grupin e falsifikatorëve

Procesi skandaloz i Bashës në Shkodër/ Zbulohen emrat, kush janë kandidatët më të kontestuar nga demokratët

Zbulohet manipulimi/ Si u mbushën kutitë në zgjedhjet e PD-së, gazetari i “Fiks Fare” voton disa herë në Tiranë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Konflikti Palestinë-Izarel/ Ironizon Spahiu: Jemi popull pa ‘shtyllë kurrizore’

Publikuar

-

Nga

Nga Kreshnik Spahiu/ “Shqipëria Fiton” nëse votohet Amerika, dhe jo Monika

Ish kreu i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu ka reaguar lidhur me situatën e tensionuar mes Palestinës dhe Izraelit.

Spahiu shprehet se ne jemi një popull pa ‘shtyllë kurrizore’. Ai shton se partitë politike në vendin tonë kanë zgjedhur të heshtin në lidhje me këtë konflikt.

“Në shekuj kombi ynë ka qenë i ndarë dhe pa vizion partneriteti historik: Brenda një shekulli kemi ndërruar 30 popuj miq, dhe i kemi bërë armiq: Turqit, grekët, italianët, serbët, Jugo-sllavët, kubanezët, Vietnamezët, rusët, kinezët, amerikanët, gjermanët, francezët… Së fundmi për turpin tonë jemi ndarë si popull në dysh:

– Tifoza pro Palestinës

– Tifoza pro Izraelit

Thjesht tregojmë mediokritetin dhe mungesën e një shtylle kurrizore si komb i pa përcaktuar për të ardhmen tonë. Jo vetēm kaq por dy shtetet shqiptare dhe 200 partitë politike në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Mal të Zi kanë zgjedhur heshtjen”, shkruan Spahiu./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kush mund të drejtojë PD nëse largohet Basha?/ Arben Imami: Do bëjmë gati kandidatin

Publikuar

-

Nga

Kush mund të drejtojë PD nëse largohet Basha?/ Arben Imami: Do bëjmë gati kandidatin

Ish-deputeti Arben Imami, është pyetur se kush mund të jetë kryetari i PD-së nëse Lulzim Basha jep dorëheqjen.

Teksa ishte i ftuar në emisionin “Zonë e Lirë”, Imami tha se “Grupi për PD” është duke zgjedhur dhe bërë gati një kandidat për postin e kreut të PD-së.

Ai deklaroi se drejtimin e PD-së mund ta bëjë më mirë edhe një kandidat i paprovuar që ka eksperiencë në PD.

“Nuk janë hapur zgjedhjet. Ne si grup, “Grupi për PD” meqënëse ka një kohezion të mjaftueshëm pikëpamjesh dhe marrëdhëniesh besoj se do arrijmë të nxjerrim 1 ose më shumë kandidat që zgjedhjet e ardhshme në parti. Do ta bëjmë gati kandidatin, absolutisht jo s’mund të them që jam unë. Një kandidat i paprovuar që ka eksperiencë në PD, mund ta bëjë më mirë se Basha që ka provuar që nuk e bën dot”, theksoi Imami pa dhënë asnjë emër./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Berishën e sulmonin, por e donin”/ Imami: Me Bashën tallen se nuk fiton dot

Publikuar

-

Nga

“Berishën e sulmonin, por e donin”/ Imami: Me Bashën tallen se nuk fiton dot

Ish-deputeti i PD-së Arben Imami, nuk i ka kursyer kritikat për kryetarin e opozitës Lulzim Basha, pasi humbi zgjedhjet parlamentare me rezultat të thellë.

Imami ka bërë një krahasim të shkurtër me ish-kryeministrin dhe ish-liderin historik të PD-së Sali Berisha, ku deklaroi se këtë të fundit pavarësisht se e sulmonin, edhe e donin.

Ai tha se e kundërta ndodh me Bashën, për të cilin theksoi se po tallen me të se nuk fiton dot kundrejt kryeministrit Edi Rama.

LEXO EDHE:  Takimi me të rinjtë/ I pranishëm edhe djali i Sokol Olldashit

LEXO EDHE:  Sondazhi-Shqiptarët lënë në hije Bashën/ Shumica vlerëson Ramën si lider

“Berishën e sulmonin, nuk  kanë lënë fjalë pa i thënë, e urrenin shumë, por e donin shumë. Problemi është që këtë nuk e urren njeri, me këtë tallen. Nuk fiton dot. Unë e kam ditur para 2 vjetësh”, nënvizoi ish-deputeti në emisionin “Zonë e Lirë”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE