Connect with Us

Revoltë në zyrën e Bashës/ Kryetarët e degëve duan pranimin e dorëheqjeve

Politikë

Revoltë në zyrën e Bashës/ Kryetarët e degëve duan pranimin e dorëheqjeve

Publikuar

-

Gati 30 kryetarë degësh nga Shkodra në Sarandë, Gjirokastër, Vlorë, Elbasan, Fier, Korçë, Dibër dhe shumë qytete të tjera kanë dhënë dorëheqjen nga detyra e kryetarëve të degëve lokale të PD.

Pas daljes së udhëzimit të firmosur nga Lulzim Basha me shpalljen e garës së kandidatëve, gjojan me zgjedhjen e tyre në bazë kishte një kusht. Luli kërkoi që çdo kandidat të ishte i barabartë dhe kryetarët e degëve nuk do tu lejohej të kandidonin nëse nuk jepnin dorëheqjen.

30 kryetarë degësh kanë dhënë dorëheqjen por, Lulzim Basha është ndodhur përballë një shoku. Atij do t’i duhet t‘i riorganizojë partitë në degët lokale dhe për këtë arsye ka bllokuar dorëheqjen e kryetarëve duke ua refuzuar atyre.

Ferdinad Xhaferri ka dhënë dorëheqjen por atij nuk i është pranuar ashtu si kundër Genc Deromemaj apo Dasho Aliko në Gjirokastër. Andrea Manos dhe Luan Baçit i është pranuar dorëheqja nga Lulzim Basha i cili të tjerët i ka justifikuar me faktin se nuk mund të bëhet riorganizmimi në degë.

Zgjedhja e anëtarëve të KQZ-së/ Zbardhet propozimi i tretë i PD

Në fakt, Luli tregon dy standarde, ata që do të verë në listë në kryetarët e degëve dhe ata që nuk do t’i vendosë në listë. Pra, të gjithë personat që janë kryetarë degësh, dhe nuk iu pranohet dorëheqja nuk do të vendosen në listë si kandidatë për deputetë. Por, jo vetëm kaq, atyre nuk iu lejohet as të garojnë, pra një tjetër shkelje e parimeve të Partisë Demokratike .

Republika e Re ka standarde të tjera, nuk të lejon as të garosh, të vendos rregull që “jep dorëheqjen nga kryetar dhe hyrë në garë”, po fitove më pas do të jesh kandidat dhe ashtu siç e kishte shpallur Luli Basha të gjithë do të ishin në garë dhe do të kishte një garë të barabartë dhe të ndershme . Tani rregullat po ndryshojnë rrugës, në fillim u tha jepni dorëheqjet, dhe kandidoni tani nuk iu pranojnë dorëheqjet por dhe nuk lejohen të kandidojnë. Kjo ka sjellë një përplasje të ashpër midis disa kryetarëve të degëve dhe kreut të PD, Lulzim Basha të cilët janë revoltuar dhe janë përplasur ashpër me të duke kërkuar me çdo kusht që ata të jenë pjesë e garës sepse kjo do të rriste transparencën dhe do të tregonte të vërtetën e saj.

LEXO EDHE:  Tonelatat e drogës/ Rama përgjegjës dhe përfitues i drejtpërdrejtë

Disa nga kryetarët e degëve që kanë marrë pjesë në takimin me Luli Bashën ku ka pasur debate të forta dhe tensione kanë qenë: Ndriçim Babasi dega 5 Tiranë, Andrea Mano dega Korcë, Luan Baçi dega Fier, Hariz Mëma dega Sarandë, Ferdianad Xhaferaj dega Durrës, Zef Gjoka dega Lezhë, Dash Aliko Gjirokastër, Anton Koka Malësi e Madhe, Genc Deromemaj Vlorë.

Ekskluzive/ Formularët tallje, zbulohen kandidatët e Luli Bashës në shumicën e qarqeve

Por, Basha i ndodhur përballë faktit se listat tashmë ai ka gati dhe i mban në zyrë, ato mund t’i përmbysen, ka vendosur të mos u pranojë dorëheqjet. Duke qenë se shumë prej kryetarëve mund të garojnë në degët lokale dhe të dalin fitues, Basha do të jetë i detyruar t’i vendoisë ata në lista, kështu që ka gjetur një zgjidhje tjetër, shkel udhëzimin dhe statutin e PD dhe i përjashton nga gara duke mos iu pranuar dorëheqjet gjë që i fuste ata direkt në lista pasi shumica e kryetarëve të degëve pa asnjë diskutim do të ishin më të votuarit në degët e tyre lokale.

Përplasja duket e ashpër dhe mjaft problematike.

Një situatë e paparashikuar nga kreu i PD-së i cili kishte vendosur një kufizim dorëheqjesh e cila duket se po i kthehet në “boomerang”. Hapja gjojan e garës në bazë për tu votuar ka filluar të sjellë probleme madhore. Nuk lejohen personat të kandidojnë, refuzohen dorëheqjet, nuk lejohen kryetarët e degëve të hyjnë në garë, pra elita e partisë , të zgjedhurit nga demokratët vetë nuk lejohen të kandidojnë dhe disa janë të nënës disa të njerkës. Dikujt i pranohet dorëheqja, dikujt tjetër jo. Megjithëse ka dhe zëra të cilët thonë se edhe atyre që u është pranuar dorëheqja edhe pse mund të fitojnë në bazë, Lulzim Basha mund të mos i kandidojë për t’i skualifikojë nga kandidimi në mbledhjen e kryesisë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Meta dekreton ligjin “Për Regjistrin e Pronarëve Përfitues”/ Të nisë menjëherë zbatimi

Publikuar

-

Nga

Meta dekreton ligjin “Për Regjistrin e Pronarëve Përfitues”/ Të nisë menjëherë zbatimi

Presidenti Ilir Meta, ka dekretuar ligjin e miratuar nga Kuvendi ‘Për  Regjistrin e Pronarëve Përfitues’.

Meta shprehet se ky ligj ka rëndësi themelore për Shqipërinë, duke shtuar se duhet që të nisë menjëherë zbatimi i tij pa u zvarritur.

“Presidenti i Republikës, Sh.T.Z Ilir Meta, ka dekretuar me shpallje ligjin nr. 112/2020 “Për Regjistrin e Pronarëve Përfitues”.Ky ligj është një rekomandim i përsëritur për Republikën e Shqipërisë nga Komiteti i Ekspertëve për Vlerësimin e Masave Kundër Pastrimit të Parave dhe Financimit të Terrorizmit (MONEYVAL) të Këshillit të Europës, për identifikimin dhe regjistrimin e pronarit përfitues të subjekteve tregtare dhe organizatave jofitimprurëse, të regjistruara në Republikën e Shqipërisë.

Ky ligj është një hap para drejt transparencës së zotëruesve të kapitalit të subjekteve tregtare, por që po në funksion të kësaj transparence, mund të kishte përcaktuar edhe më qartë detyrimin për deklarimin dhe regjistrimin e subjekteve, pa kufizime, në raport me aksionet/kuotat të kapitalit ose të interesave të pronësisë në një subjekt raportues.

LEXO EDHE:  Shifrat/ Kush janë 16 deputetët me rrogat më të larta në Shqipëri

LEXO EDHE:  Rebelimi i pedagogut kundër elitës së Bashës

Ky ligj nuk duhet të jetë një akt që miratohet vetëm për qëllime raportimi pranë Moneyval, por është me rëndësi themeltare për Shqipërinë, të nisë menjëherë zbatimi i tij dhe transparenca me zotëruesit e aksioneve, pa u zvarritur nga Këshilli i Ministrave nxjerrja e akteve nënligjore që mundësojnë fillimin e implementimit.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përplasen 4 makina në aksin Maminas-Durrës

Publikuar

-

Nga

Një aksident ku janë përfshirë 4 mjete,  ka ndodhur në aksin rrugor Maminas-Durrës, por vetëm me dëme materiale.

Në vendin e quajtur Mapei në Shijak mjeti tip “Audi” me targa AA898TJ me drejtues Gramos Meminaj, mjeti tip “Ford” me targa AA926YJ, drejtues Ylli Veizaj, mjeti tip “Benz” me targa AA371MR me drejtuese Suzana Aga dhe mjeti tip “Benz” me targa AA 599 UD me drejtues Altin Vrapin janë përplasur me njëri-tjetrin.LEXO EDHE:  Basha sfidon Ramën/ “E kam mundur dhe e mund çdo ditë”

Fatmirësisht asnjë nga 4 drejtuesit nuk është dëmtuar, por vetëm ka pasur dëme materiale, ku makinat janë bërë copë e çikë. Akoma nuk dihet shkaku i aksidentit të ndodhur ditën e sotme. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shën Nifoni i Kostandinopojës

Publikuar

-

Nga

(Vëllam i Gjergj Kastriotit Skëndërbeut)

Shën Nifoni ka lindur në More të Peloponezit në fund të shek XIV. I ati quhej Manuel, ndërsa e ëma Maria. Në shkollë mësoi shkrim e këndim dhe njohuri rreth Shkrimit të Shenjtë. Më vonë shkoi pranë një asketi të quajtur Andon, i cili pas këmbënguljes së të riut e vuri në qeli aty afër dhe i caktoi rregullin e lutjes për fillestarët.

Më pas, duke parë përkushtimin e tij, asketi e bëri murg me emrin Nifon. Pas pak kohe asketi ndërroi jetë, por Perëndia nuk e braktisi shërbëtorin e tij. Nifoni dëgjoi se në qytetin e Artës, ku jetonin shqiptar të quajtur çam ishte një mësues i madh shpirtëror i quajtur Zaharia, i cili kishte ardhur nga Mali i Shenjtë. Murgu filloi ta mësonte Nifonin për rregullat e jetës murgjërore dhe për doktrinën orthodhokse.
Në veprën agjiografike orthodhokse: “Jeta dhe veprimtaria e Nifonit, Patrik i Kostandinopojës”, botuar në Bukuresht në vitin 1937 jepen të dhëna në lidhje me aktivitetin e Nifonit në Shqipëri. Të dhënat janë përkthyer nga rumanishtja prej teologut z. Dhimitër Beduli, aty na thuhet: “Dhe Zaharia me Nifonin, si ndenjën pak kohë atje (në Ohri), deshën të shkojnë në vendin e Askulumit (këtu kuptohet Shqipëria); me ata u bashkuan edhe shumë të tjerë. Dhe u nisën nga Justiniana, disa nga ana e tokës, disa me anije dhe arritën në një qytet të madh me emrin Durrës, i cili është në vendin e Askulumit dhe që andej u ngjitën në qytetin e Krujës, që është rreth 6 milje larg nga Draçea, Durrësi. Shkuan tek Gjergji, prijës i Shqipërisë, i cili quhej Skënderbe i pranoi me gëzim të madh e dashuri, sepse edhe ky kishte dëgjuar për jetën e tyre, dhe vendosi Zaharinë atë shpirtëror, mësues dhe edukator për të gjithë njerëzit, ndërsa Nifonin, me bekimin e kryepiskopit të Krujës e bëri prift atje”.

Kurse kjo është përmajtja sipas variantit të botuar nga rumuni Tit Simedrea : “Të dy kallogjerët u nisën nga Justiniana, e cila ishte qendra e patrikut orthodhoks, nga ku vareshin bullgarët, serbët dhe shqiptarët. Ata mbërritën në Krujën e lirë të Gjergj Kastriotit”.

Nga disa të dhëna të tjera biografike del se Nifoni dhe Zaharia qenë shqiptarë. Atyre iu ngarkua detyra e atit shpirtëror në Krujë, mision i cili kërkon të dish mirë gjuhën e popullit.
Në Krujë, Shën Nifoni u bashkua aq shumë me Gjergjin sa u bënë vëllezër në shpirt, ose pinë gjakun e njëri-tjetrit, sipas zakonit, prandaj u quajt vëllam i Skëndërbeut.Ky fakt tregon besimin e krishterë orthodhoks të heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastriotit dhe lidhjen e ngushtë të tij me klerikët orthodhoks, të cilët shenjtëronin me Mistetet e Kishës Orthodhokse popullin shqipëtar në ato vite të vështira, por të lavdishme për historinë tonë kombëtare.
Me dyndjet e turqve më 1466, Nifoni dhe Zaharia u larguan nga Shqipëria prej rrezikut të pushtimit turk, që pasi kishin pushtuar Kostandinopojën, filluan sulmet kundër tokës Arbërore, e cila ishte një vend i lirë dhe valvitej akoma flamuri i shqiponjës së Perandorisë së Bizantit .
Ata u vendosën në qytetin e Ohrit. Sulltan Mehmeti II kishte urdhëruar që kryepiskopi i Ohrit, Dorotheu, bashkë me klerikët që kishte në vartësi të internohej. Midis tyre ishin dhe priftërinjtë Zaharia me Nifonin .

LEXO EDHE:  Luli po feston për humbjen e Erdogan dhe fitoren e tij

LEXO EDHE:  Rebelimi i pedagogut kundër elitës së Bashës

Pas vdekjes së mitropolitit të Selanikut, Parthenit, episkopët dhe i gjithë kleri vendosën të zgjidhnin si bari të tyre Nifonin. Me shenjtërinë dhe fjalët e tij, shumë mëkatarë të penduar, që ishin larguar nga kisha nga frika e terrorit osman, u kthyen përsëri në gjirin e Kishës Orthodhokse.
Sipas Faik Konicës, kur froni i patriarkut mbeti bosh, Shën Nifoni u fronëzua Patrik i Kostandinopojës në vitin 1482. Qëndrimi i tij në fronin e primatit të fesë orthodhokse ishte deri në vitin 1586, ku u shkarkua pas intrigave të grekut Amirus. Vite më vonë, Nifoni u rizgjodh patrik i Kostandinopojës, ku qëndroi vetëm një vit dhe përsëri u përndoq.
Ata që nuk e donin u përpoqën ta largonin. E arrestuan dhe e dërguan në Andrianopojë. Nifoni shkoi në Vllahi ku e pritën me të gjitha nderimet. Për disa kohë ndaloi në Maqedoni dhe pastaj në Malin e Shenjtë dhe u vendos në kishën “Pantakrator”, në manastirin “Lavra e Madhe” si dhe në manastirin e “Shën Anës” dhe atë të “Shën Dionisit” dhe në manastirin e “Vatopedit”, ku bëri një jetë me përulësi dhe shenjtëri. Fjeti më Zotin në 11 gusht të vitit 1508 në moshën 90 vjeç.
Fama e tij u përhap me shpejtësi dhe në varrin e tij u bënë shumë mrekulli, dëshmi e shenjtërisë së tij para Zotit, që i lavdëron besnikët.

Lipsanet e shenjtë të Shën Nifonit u morën dhe gjenden në Rumani. Koka në katedrën e Krajovës, ndërsa lipasnet dhe reliket e shenjtit (mitra dhe spektri) janë në manastirin e Dionisit në Athos.
Historiani z Mojkom Zeqo, duke u bazuar tek shkrimet e dhe kërkimet e Faik Konicës dhe peshkop Fan Nolit e veçanërisht në librin “Shën Nifoni, Patriarku i Kostandinopojës”, botuar në Athos viti 1995, na thotë se: “Nifoni ka vdekur në Athos, ku gjendet dhe reliktuari i tij. Në shumë kisha janë pikturuar afreske me figurën e Nifonit. Ato e tregojnë Nifonin duke mbajtur në dorën e majtë Biblën e Shenjtë dhe me dorën e djathtë me gjestin e bekimit. Këto afreske janë të shumta dhe përbëjnë një koleksion shumë të rëndësishëm të një personazhi të shquar shqiptar të shekXV.Ajo që më tërhoqi vëmendjen, veçanërisht, është se në qelën e Nifonit, ku gjendet dhe biblioteka e tij, ekziston nje portret i Gjergj Kastriot Skënderbeut. Ky portret është botuar në faqen 29 të librit dhe e paraqet Skendërbeun në profil me një mjekër të gjatë dhe të përdredhur, me përkrenaren e tij me kokë dhie dhe më e habitshmja është se ky portret në formë ikone ka të shënuar shqip, me gërma latine, mbishkrimin “SKENDERBEU- KASTRIOTI”.

Kisha Orthodhokse i këndon me nderim hierakut Shën Nifon: “Kanuni i besës dhe i përkorës ndrite përpara besnikëve me të vërtetën e punëve, me përunjësi fitove të lartat me varfëri të pasurat, atë i lavdëruar Shën Nifon Patriark i Kostandinopolit, lutju Zotit tonë Jisu Krisht t’u falë shpirteve tona ndjesën e mëkateve”. (Përlëshorja e shejntorit) Miron Çako.

 

LEXO TE PLOTE