Connect with Us

Dyshohet për dy raste të reja me koronavirus në Korçë/ Nënë e bijë në izolim

Kronika

Dyshohet për dy raste të reja me koronavirus në Korçë/ Nënë e bijë në izolim

Publikuar

-

Dyshohet për dy raste të tjera me koronavirus në Korçë.
Bëhet fjalë për nënë e bijë, të cilat raportohet se kanë pasur histori udhëtimi jashtë shtetit.
Ata janë izoluar në banesën e tyre, ndërsa autoritetet i kanë marrë tamponët dhe po kryejnë testimin, për të zbuluar nëse vërtet janë të prekura.
Ndërkohë ashtu siç ka raportuar edhe më parë CNA.al, tashmë janë konfirmuar tre persona me koronavirus.
Menaxheri 32-vjeçar i një prej lokaleve më të frekuentuera të Korçës dhe një çift të moshuarish ndodhen në spitalin Infektiv, ku po marrin trajtimin mjekësor./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Koronavirusi “zbraz” burgjet/ Ja kush përfiton nga akti normativ

Publikuar

-

Nga

Qeveria shqiptare ka hartuar një akt normativ me anë të të cilit urdhëron qëndrimin e përkohshëm në shtëpi të të dënuarve, si një leje e veçantë, gjatë kohëzgjatjes së epidemisë së shkaktuar nga COVID-19.

Sipas këtij vendimi, të dënuarit që mund të përfitojnë leje të veçantë qëndrimi të përkohshëm në shtëpi për një periudhë 3-mujore duhet të përmbushin disa kritere, si: t’ju ketë mbetur pa vuajtur nga dënimi i dhënë deri në tre vjet burgim, nuk ka kritere ndaluese në bazë të nenit 5 të këtij akti normativ, etj.

Kriteret për përfitimin e lejes së veçantë:

I  dënuari  mund  të  përfitojë  leje  të  veçantë qëndrimi të përkohshëm në shtëpi për një periudhë 3-mujore,  në  rast  se  në  datën  e  hyrjes  në  fuqi  të këtij akti normativ:

a) është i dënuar me vendim gjyqësor të formës së prerë dhe   përmbush   të   dyjakushtet   e mëposhtme:i. I ka mbetur pa vuajtur nga dënimi i dhënë deri në tre vjet burgim;ii. Nuk është në kriteret ndaluese të parashikuara në nenin 5, të këtij akti normativ.

b) është i dënuar me vendim gjyqësor të formës së prerë dhe   përmbush   të   gjitha   kushtet   e mëposhtme:

I ka mbetur pa vuajtur nga dënimi i dhënë deri në pesë vjet burgim;

LEXO EDHE:  E rëndë në Korçë/ E mitura kishte arritur në nivelin e 30 të Balenës Blu, gati të vetëvritej

LEXO EDHE:  Patozi e Bode në Korçë/ Salianji tallet me demokratët: Ata pinë raki

Është baras ose mbi moshën 60 vjeç;

iii. Vuan nga një sëmundje kronike e rrezikshme për  jetën,  e  vërtetuar  me  dokumentet  mjekësore përkatëse,  sipas  përcaktimeve  të  legjislacionit  në fuqi;

Nuk    është    në    kriteret    ndaluese    të parashikuara në nenin 5, të këtij akti normativ.

Periudha e  qëndrimit  të   përkohshëm   në shtëpi,  sipas  përcaktimeve  të  këtij  neni,  përfshihet në kohën e vuajtjes së dënimit.

Nëse gjatë periudhës  së  zbatimit  të  lejes  së veçantë  të  qëndrimt  të  përkohshëm  në  shtëpi, gjykata  vendos  ekzekutimin  e  vendimit  të  dënimit me  një  dënim  alternativ,  sipas  parashikimeve  të Kodit   Penal,   leja   e   veçantë,   sipas   këtij   akti normativ, shfuqizohet

Nuk përfitojnë leje të veçantë për qëndrim në shtëpi, personat e dënuar për:

a) krime kundër  njerëzimit,

b) krime kundër jetës,  të  kryera  me  dashje

c) veprat penale  të  kryera  me  dashje  kundër shëndetit

ç)krime seksuale

d) vepra penale  kundër  lirisë  së  personit

dh) vepra penale kundër fëmijëve, martesës dhe familjes

e) vepra penale  kundër  pasurisë  dhe  në  sferën ekonomike

ë)  krime  kundër   pavarësisë   dhe   rendit kushtetues,

f) vepra me qëllime terroriste

g) krime kundër   autoritetit   të   shtetit,

gj) vepra penale   të   kryera   nga   banda   të armatosura dhe organizata kriminale.

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

ISHSH intensifikon punën në terren/ Kryen mbi 1500 inspektime, gjobiten 4 subjekte

Publikuar

-

Nga

Inspektorati Shtetëror Shëndetësor ka intensifikuar punë në terren në zbatim të planit të veprimit për parandalimin e përhapjes së COVID – 19.

Vetëm gjatë ditës së sotme mësohet se janë kryer 1510 inspektime dhe monitorime, duke vendosur 4 gjoba.

“ISHSH, dega rajonale Gjirokastër, bazuar në denoncimin e ardhur nga Salla e Policisë, ka vendosur gjobë në vlerën 1 000 000 lekë ndaj subjektit bar/restorant me person fizik S. Ç. NIPT K33111627 Ë, i cili u konstatua i hapur në shkelje të Urdhërave të Ministrit të Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale për mbylljen e bareve, lokaleve, restoranteve dhe klubeve.

SHSH, dega rajonale Durrës, ka vendosur gjobë 500 000 lekë ndaj subjektit me NIPT K71923501P, person juridik “Gourmet & Co”. Subjekti u konstatua se ushtonte aktivitetin në kushte të papërshtatshme dhe ishte bërë pike grumbullimi për shumë klientë.

ISHSH, dega rajonale Dibër, ka vendosur 2 (dy) gjoba në vlerën 50 000 lekë, secila për dy subjekte. Subjekti me aktivitet market, me person juridik “JASHARI”, NIPT K47129716U dhe subjekti me aktivitet farmaci dhe NIPT: J66702708D.

LEXO EDHE:  Koronavirusi “pajton” Metën me qeverinë/ Presidenti takon Manastirliun

LEXO EDHE:  Zbardhet ngjarja e rëndë në Korçë/ Prangosen dy autorët e dyshuar

Jemi në terren gjatë gjithë kohës për respektimin dhe zbatimin e masave për parandalimin e përhapjes së COVID -19.”

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Qarkullonin pa arsye apo emergjencë/ Policia bën kërdinë me gjoba për qytetarët

Publikuar

-

Nga

Strukturat e Policisë kanë vijuar kontrollet në të gjithë territorin, në zbatim të masave kufizuese të shpallura nga qeveria shqiptare, për vënien në kontroll të pasojave që sjellin përhapjen e COVID-19.

Gjatë 24 orëve të fundit në Tiranë janë arrestuar 2 shtetas, konkretisht shtetasi A. T., 39 vjeç, pasi është konstatuar duke lëvizur pa ndonjë emergjencë apo arsye dhe gjatë shoqërimit ka kundërshtuar me dhunë dhe goditur për shkak të detyrës punonjësit e Policisë dhe shtetasi G. M., 46 vjeç, pasi u kap duke drejtuar pa leje drejtimi, një motoçikletë.

Në të gjithë vendin janë ndëshkuar me masë administrative 10.000 lekë, 278 shtetas, të cilët u konstatuan nga shërbimet e Policisë duke lëvizur në këmbë apo me biçikleta, pa ndonjë arsye apo emergjencë.

Po gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin, janë evidentuar 20 drejtues mjetesh që kanë shkelur urdhrin e ndalim qarkullimit, të cilët janë ndëshkuar me heqje të lejes së drejtimit dhe bllokim mjeti, në zbatim të Aktit Normativ Nr. 3, datë 15.03.2020 ”Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga virusi COVID-19″.

LEXO EDHE:  Grabitën Katedralen e Korçës/ Ja çfarë vendosi gjykata për autorët

LEXO EDHE:  Ekskluzive-Klosi hedh në kosh TEC-in e Korçës/ Nuk firmos ndikimin në mjedis

Në të gjithë vendin janë konstatuar 3 lokale që nuk kanë respektuar orarin e mbylljes dhe ndaj administratorëve është marrë masë administrative 100.000 lekë për secilin.

Strukturat e Policisë vijojnë kontrollet dhe monitorimet pa ndërprerë, me qëllim zbatimin e masave në funksion të parandalimit të COVID-19./CNA.al

LEXO TE PLOTE