Connect with Us

Skandali me gjyqtaren/ Kërkon pagë pa qenë në punë, “fiton” gjyqin me kolegët në kohë rekord

Lajme

Skandali me gjyqtaren/ Kërkon pagë pa qenë në punë, “fiton” gjyqin me kolegët në kohë rekord

Publikuar

-

Në fillim të muajit shtator 2017, gjyqtarja e Gjykatës Administrative, Fjoralba Prifti është ftuar nga Shkolla e Magjistraturës për të nënshkruar një marrëveshje mes Shkollës së Magjistraturës, Ambasadës Franceze dhe Këshillit të Shtetit të Republikës Franceze marrëveshje, e cila konsistonte në ndjekjen e një stazhi 8 javor kryesisht pranë Gjykatës Administrative të Melunit, Francë, por edhe në gjykata të tjera administrative franceze.

Prifti ka paraqitur kërkesë për leje pranë Këshillit të Lartë të Drejtësisë dhe kjo leje u aprovua nga Kryetari i Këshillit të Lartë të Drejtësisë.

Fjoralba Prifti, gjatë periudhës 1 tetor 2017 deri në 1 dhjetor të po këtij viti ka qenë më leje për të ndjekur një stazhin profesional në Gjykatën Administrative të Melunit në Francë dhe për rrjedhojë nuk ka kryer asnjë punë në gjykatën Administrative Tiranë.
Pasi është kthyer në Shqipëri, Prifti ka vënë re se zyra e financës pranë Gjykatës Administrative te Apelit nuk i ka paguar në llogarinë bankare pagën e muajit tetor 2017.

Burime për CNA.al bëjnë me dije se Prifti ka çuar fillimisht çështjen në Gjykatën Administrative të Shkallës së Parë, Tiranë.

Padia është regjistruar në shkallën e parë në datën 26 korrik të 2018-ës dhe vendimi është marrë në daten 08, tetor 2018, pra pas tre muajsh.
Çështja e rrogës së Fjoralba Priftit u gjykua nga kolegët e saj dhe gjyqtarja fitoi gjyqin.
Pasi fitoi gjyqin atje, me një shpëjtësi skëterrë, çështja e saj shkon në Apel dhe shqyrtohet në një kohë shumë të shkurtër.

Çështja është regjistruar në Apel në datën 14 nëntor 2018 dhe vendimi është marrë pas dy muajsh, në daten 17 janar 2019.
Relatori i çështjes, ku gjykatësja administrative e Apelit kishte paditur gjykatën ku punonte vetë, bashkë më kolegët e saj për t’i kthyer rrogat, ishte Artur Malaj.
Gjykata vendosi pranimin e kërkesë padisë dhe detyrimin e palës së paditur të paguajë pagën dhe kontributet e detyrueshme mbi të për sigurimet shoqërore dhe shëndetësore si dhe kontributet për pension suplementar, për muajt Tetor 2017 dhe Nëntor 2017 për paditësen Fjoralba Prifti.

Është për tu habitur fakti që çështja e gjyqtares ka filluar në korrik 2018 dhe ka përfunduar janar 2019, një kohë mjaft e shkurtër kjo në krahasim me çështjet e tjera që presin me vite të tëra.

LEXO EDHE:  “Grup kriminal KÇK”/ Gent Ibrahimi reagon pas deklaratës së Ramës për gjyqtarët

Nëse sot Gjykata Administrative e Apelit ka pa shqyrtuar dosje prej 2 apo 3 vjetësh, çështja e gjyqtares u mbyll në një hark të shkurtër kohor duke mos respektuar radhën e dosjeve të tjera që presin të shqyrtohen.
Ndërkohë që në këtë Gjykatë rrinë me qindra dosje me dy apo tre vjet, çështja e Priftit u shqyrtua me shpejtësi skëterrë.

Në Gjykatën Administrative të Apelit, ka ende dosje të vitit 2016 pa shqyrtuar ndërsa zonja Prifti e fillon çështjen e saj në 2018 e mbyll pas 6 muajsh.
Nëse një qytetari i thjeshtë çon një çështje në Gjykatën e Apelit duhet një peridhë shumë e gjatë që kjo çështje të shqyrtohet, ndërsa çështja e gjyqtares u shqyrtua pas asnjë vonesë duke fituar kështu rrogën e dy muajve, koha kur ajo kryente stazhin në Francë.

Këto janë rastet kur zyrtari shfrytëzon postin e tij për interesat e veta. Si shpjegohet se kur një qytetar i thjeshtë, i drejtohet Apelit për një çështje të caktuar, procesi zgjat 2-3 vjet, ndërsa çështja e gjyqtares zgjati 2 apo 3 muaj?/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Lady Gaga këndoi himnin amerikan/ Alfred Cako zbulon mesazhin e fshehtë

Publikuar

-

Nga

"Më lini të futem pa maskë tek Infektivi"/ Alfred Cako i shkruan Silva Binos pas sulmeve në distancë

Jennifer Lopez dhe Lady Gaga ishin dy nga artistet e që performuan fjatë inagurimit të presidetit të 46-të të SHBA-ve, Joe Biden.

Lady Gaga performoi me bandën e marinës amerikane himnin kombëtar, ndërsa konspiracionisti Alfred Cako pretendon se pas këtij veprimi fshihet një mesazh.

Sipas tij, performimi i himnit të Amerikës nga Lady Gaga, jep mesazhin që në SHBA do fillojnë të komandojnë pakicat.

“Himni i këndua nga një sataniste e shquar si Lady Gaga dhe himni i Amerikës i kënduar dhe krijuar kryesisht nga të bardhë, por edhe nga të zinj, nga populli i lirë Amerikan, u kthye kështu në muzikë hip hop, karakteristikë afikan për të dhënë një mesazh që aty do fillojnë të komandojnë pakicat, pr atë zinjtë. Unë kështu e përktheva.

Karakteristika tjetër që vura re ishte veshaj me atë ngjyrën lejla të të gjitha zonjave po t’i shikosh, sidomos kjo që është shumë marksiste, Kamala Harris“, tha konspiracionisti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

108 vjetori i Policisë së Shtetit/ Hoxha kujton sakfiricën e 224 burrave për Shqipërinë

Publikuar

-

Nga

Operacioni italo-shqiptar me 37 të arrestar/ Artan Hoxha zbulon si u shit politikisht

Gazetarei Artan Hoxha ka kujtuar themelimin e policisë së Shtetit Shqiptar, më 18 janar 1913.

Përmes një postimi në rrjtet sociale, Hoxha shkruan se 224 burra sakrifikuan jetën e tyre për këtë vend gjatë 30-të viteve të postkomunizmit. Gazetari thekosn se sot, ata janë yje mbi një memorial te zi, duke na dhënë shpresë, se ky komb, ende nuk është mposhtur nga krimi.

“Me 13 janar 1913, vetem nje muaj e gjysem pas shpalljes se pavarsise, qeveria e Ismail Qemalit vendosi te themeloje Policine e Shtetit Shqiptar. 108 vite me pas, nje memorial i zi, vendosur ne oborrin e Ministrise se Brendeshme, perkujton 224 “Deshmoret e Atdheut”, te rene ne krye te detyres gjate 30-te viteve te postkomunizmit. 224 BURRA qe sakrifikuan jeten e tyre per kete vend. Shume prej tyre i kam njohur nga afer, kam marre pjese ne operacione te organizuar dhe drejtuar prej tyre. Kam ngrene buke me ta, ne mencat e varfera te komisariateve te Shqiperise, nga Tropoja ne Sarande. Kam ndare bashke me ta, sukseset e aksioneve dhe me kane lene te vetem, te derdh lot hidherimi ne funeralet e tyre. Sot, ATA jane YJE mbi ate memorial te zi, duke na dhene shprese, se ky komb, ende nuk eshte mposhtur nga krimi… E paharruar qofte sakrifica juaj…”, shkruan Hoxha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Pesë mësime që na japin filmat klasikë të Krishtlindjeve

Publikuar

-

Nga

Pesë mësime që na japin filmat klasikë të Krishtlindjeve

Ajo që na shoqëron gjatë gjithë muajit dhjetor, ose siç e njohim ndryshe, muajit të festave, janë filmat festivë me Krishtlindje.

Por përveçse zbavitës, këto filma na japin 5 mesazhe shumë të vlefshme për gjithkënd.

Mos zgjidhni punën mbi njerëzit

Ky është një nga mesazhet më të forta që jepet në shumë filma, që mësojnë njerëzit të mos i japin përparësi parave të gatshme mbi lumturinë njerëzore.

Tensionet janë të pashmangshme

Ndonjëherë, pavarësisht se çfarë bëni, gjërat shkojnë pak keq. Shpeshherë vendosemi para situatave të pakëndshme, por ajo që duhet bërë është që të qetësohemi dhe të marrin situatën nën kontroll pa hapur panik dhe duke i parë gjërat me optimizëm.

Familja është ajo që ju e bëni atë

Ka të gjitha llojet e familjeve të ndryshme në botë. Miqtë tanë, personat me të cilët mund të kemi marrëdhënie të ngushta, bashkëpunëtorët tanë, madje edhe qentë tanë mund të jenë familjarë.

LEXO EDHE:  “Paqe” me naftëtarët e Ballshit/ Rama i kënaqur nga marrëveshja

LEXO EDHE:  “Grup kriminal KÇK”/ Gent Ibrahimi reagon pas deklaratës së Ramës për gjyqtarët

Disa filma Krishtlindjesh na zhvendosin rrënjësisht nga pritjet tona dhe na tregojnë me mënyra të ndryshme se çfarë nënkupton miqësia dhe besnikëria dhe sesi njerëzit mund të gjejnë ndjenjën e tyre jashtë kufijve të familjes.

“Vriteni” të keqen me mirësi

Nëse jeni mërzitur nga xhaxhai që vazhdon të diskutojë për politikën, nga tezja juaj që vazhdimisht ju ngacmon për të gjetur një partner dhe për tu martuar, nuk duhet të silleni vrazhdë me ta. Filmat festivë na japin një mësim, “t’i vrasim me mirësi”. Kështu mund të shmangni stresin e pushimeve dhe të jeni të qetë pa u bezdisur nga të tjerët.

Shpërndani pozitivitet

Vetëm shaka, premtime dhe optimizëm.  Ka një sërë filmash Krishtlindjesh ku mund të merrni pozitivitet.

LEXO TE PLOTE