Connect with Us

SHUPLAKA E AMBASADES TE SHBA PER FLAMURIN NE TUBIM/ Yuri Kim: Nuk kemi lidhje

Politikë

SHUPLAKA E AMBASADES TE SHBA PER FLAMURIN NE TUBIM/ Yuri Kim: Nuk kemi lidhje

Publikuar

-

Menjëherë pas mbylljes së fjalimit nga presidenti Meta nga tubimi në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, ka ardhur edhe reagimi nga ambasadorja amerikane në vendin tonë Yuri Kim.

Kim thekson se Shtetet e Bashkuara të Amerikës distancohen nga tubimi i presidentit Ilir Meta.

“E surprizuar të shikoja flamurin amerikane në “manifestimin” e sotëm. Për të shmangur çdo konfuzion, ne duam të sqarojmë se teksa SHBA mbështet të drejtën për të protestuar paqësisht, ne nuk kemi asnjë lidhje me “manifestimin” e sotëm”.”, shkruan ajo përmes një postimi në Twitter./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Fahri Balliu mohon PD, Berishën dhe Bashën/ Mitingu i Metës më i madhi në histori

Publikuar

-

Nga

Botuesi Fahri Balliu, i ftuar në  “Real Story” ka komentuar mbarëvajtjen e mitingut të presidentit Meta.

Sipas Balliut kjo nismë e sotme solli zhdukjen e luftës së klasave që solli Rama për natyrë të konfliktualitetit, ndërsa e vuri theksin tek pjesëmarrja e madhe e qytetarëve.

“Unë e konsideroj emancipim të çdo intelektuali që të përcaktojë dhe deklarojë qëndrimet.

Jam shumë i impresionuar nga mitingu, unë jam një mitingash i vjetër që nga dhjetori i ’91, si dhe opozitën e gjatë me PD 1997, 1998, 1999, 2000, 2001.

Ky miting më bëri të jem me demokratët, socialistët, legalistët, republikanët. Çfarë është Agim Nesho?

Ky miting zhduku luftën e klasave që solli Rama.

Për natyrë të konfliktualitetit ai ka sjellë luftën e klasave.

Meta ka sjellë një element paqëtues për t’u marrë populli me problemin themelor që nuk është problem i një partie por i një populli që është uzurpimi i një shteti.

Ka mbetur vetëm Presidenca, dhe ky do që të bëjë një ligj për gjyqtarët që të betoheshin tek ura e Lanës, se kryeministri është mësuar me urat.

Unë nuk e kam menduar që ky i qëndis dhe pas tij qëndrojnë njerëz që ja qëndisin marrjen e pushteteve.

Shpik roja ilire që kjo të varret nga Ministria e Brendshme, kjo të jetë shtetërore dhe kjo të marrë kompanitë shtetërore.

Ky e shpik këtë dhe merr të gjitha dhe privatët shkojnë tek ky dhe lekët i paguan shteti.

I do për vota, do t’ia japi për koncesion, njërin do e çojë në PPP. Të njëjtën gjë ka bërë me ministren e Drejtësisë, marifetin me Dvoranin, të gjitha t’i qepi që të dalë me një Gjykatë Kushtetuese të kapur.

Ligji për dividentin është një shkelje spektakolare Ky e miraton me ato konkubinat, njëri merr një peshk Divjakë, tjetri këtë shtetëzimin e basteve.

Është bërë një katrahurë që arrestohet tjetri me 6 akuza, që s’del për 100 vjet.

Gjithë kjo tabllo që është shprishje. Populli doli në një përmasë të paparashikueshme përfshi dhe optimistët e protestave”, tha Balliu.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Distancimi i Ambasadës së SHBA nga tubimi/ Meta nuk pranon të komentojë deklaratën e Yuri Kim

Publikuar

-

Nga

Ambasadorja amerikane në Tiranë Yuri Kim u distancua nga tubimi i presidentit Ilir Meta dhe shprehu habi për vendosjen e flamurit amerikan në manifestimin e sotëm.

Për këtë reagim është pyetur Kreu i Shtetit në studion e Syri Tv, po Meta preferoi të mos bëjë asnjë koment.

Presidenti tha se nuk e di për çfarë deklarate bëhet fjalë, pasi tha nuk ka pasur kohë ta ndjekë dhe se ka pasur takime me shumë personalitete që ndoqën manifestimin.

“Kam zero koment për këtë deklaratë. U habita që pas meje ishte një flamur dhe që kishte shumë shqiptaro-amerikanë pas meje. Pyesni zyrën time për shtyp për më shumë”, tha ndër të tjera Meta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Me zë të ngjirur pas protestës/ Meta i tërheq sërish veshin Bashës

Publikuar

-

Nga

Pasi mbylli mitingun, presidenti Meta, me zë të ngjirur, por jo aq rëndë sa për të mos i tërhequr veshin sërish liderit të opozitës, Lulzim Basha, ka folur nga studio e “Syri.tv”.

Meta u shpreh se mesazhi i sotëm ishte i qartë, ndërsa shprehu edhe njëherë rezervat e tij, lidhur me vendimin e opozitës për të braktisur Parlamentin.

“Ka dy dallime shumë thelbësore. Së pari opozita bëri një veprim të gabuar, pavarësisht se u provokua por ra dhe viktimë e provikimeve duke u larguar nga Parlamenti dhe institucionet ligjore.

Së dyti, kemi mbet me një President që i qëndron fort Kushtetutës, që i ka konfirmuar para gjithë popullit shqiptar krimet kushtetuse të bëra për rrëmbimin e Gjykatë Kushtetuse.

Kapja e Gjykatës Kushtetuese është një pushtim mafioz i Gjykatës. Beteja është ballore.

Por ka rëndësi se shqiptarët janë zgjuar sot dhe e kanë thëne vetë fjalën e tyre për vendosjen e sovranitetit.

Ata kërkonin shpërndarje dhe vetëm shpërndarje të Parlament. Ata e donin që sot.

Besoj se mesazhi ka qenë i mjaftushëm për sot. Unë po bëj luftën në mbrojtje të Kushtetusës. I kam ezauruar të gjitha përpjeket.  Jemi përballë një grushti shteti dhe kjo është e qartë”, u shpreh Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE