Connect with Us

Pas lëvizjeve të fundit/ Zbulohet qeveria hije e Lulzim Bashës

Politikë

Pas lëvizjeve të fundit/ Zbulohet qeveria hije e Lulzim Bashës

Publikuar

-

Kryetari i Republikës së re Lulzim Basha së fundi ka “ndezur” militantët, me shpresën se vendi do të shkojë në zgjedhje të parakohshme.

Por ndërkohë që shpreson se do t’i fitojë këto zgjedhje, duket se Basha ka edhe një “as” nën mëngë, që është qeveria hije.

Me dëshirën e madhe që ka për fitore, Lulzim Basha ka bërë shumë premtime për ministra ndaj deputetëve por edhe për të tjerë njerëz pranë tij.

Mësohet se në qeverinë hije të Lulzim Bashës, për postin e ministrit të Brendshëm diskutohet mes Klevis Balliut dhe Ervin Salianjit.

Për ministrinë e Infrastrukturës dhe Energjitikës, përflitet Dhurata Çupi dhe Sait Dollapi.

Në ministrinë e Financave pritet të jetë Fatbardha Kadiu dhe Lindita Metaliaj.

Për ministrinë e Mjedisit ka një garë të fortë mes Flamur Nokës dhe Edi Palokës.

Ndërkohë, për ministrinë e jashtme pretendente kryesore është Monika Kryemadhi dhe Klevis Balliu, i cili garon në dy ministri.

Për ministrinë e Arsimit, përflitet Oriola Pampuri dhe Astrit Veliaj.

Për ministrinë e Bujqësisë, garojnë Endri Hasa ose Nard Ndoka.

LEXO EDHE:  Basha paralajmëron Ramën/ “Lehjet për krim zgjedhor janë grahmat e fundit të regjimit”

Ndërsa ministrinë e Diasporës, Basha do tia lërë aleatit të tij, kreut të PBDNJ, Vangjel Dule.

Në vend të Spiropalit, ministre për marrëdhëniet me parlemantin, do të jetë Grida Duma.

Ministër i Kulturës, është menduar Enno Bozdo.

Nga ana tjetër Çlirim Gjata dhe Alfred Rushaj garojnë për ministra Drejtësie.

Për ministrinë e Mjedisit, përfliten Ervin Minaroli dhe Kreshnik Çollaku.

Ministre e Çështjeve Sociale, është menduar Fatbardh Kadilli, ndërsa zv.kryeministra do të jenë Desada Metaj dhe Gazmend Bardhi.

Kryetar i Kuvendit, i është premtuar Edmond Spahos, ndërsa Edi Paloka do të jetë kryetar i grupit parlamentar.

Kjo qeveri hije e Lulzim Bashës është menduar, pas lëvizjeve të fundit të tij, për t’u ulur në tryezë me qeverinë, me pretendimin se vendi do të shkojë në zgjedhje të parakohshme. Vetëm me të tillë qeveri Shqipëria do shkojë drejt Europës. / CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. t

    16 Janar, 2020 at 1:15 pm

    Pirdh o lul pirdh,ti je per tu kap me shqelma njelloj si rama

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Lobimi i PD në SHBA/ Ja në dorë të kujt është dosja e Bashës

Publikuar

-

Nga

Dosja e Bashës dhe dy zyrtarëve të PD  për lobimin rus, do të shqyrtohet nga gjyqtarja Fatmira Hajdari.

Anëtarë të trupës në Apel janë Shpresa Becaj dhe Alaudin Malaj.

vijion..

LEXO TE PLOTE

Politikë

Takimi i Metës me Albin Kurtin/ Zbardhen detaje nga takimi

Publikuar

-

Nga

Presidenti i Republikës Ilir Meta priti sot në një takim të përzemërt Kryeministrin e Republikës së Kosovës, Albin Kurti.

Pasi e uroi për marrjen e detyrës së lartë të Kryeministrit dhe për sa më shumë suksese në të mirë të Kosovës, të popullit të saj dhe të ardhmes sonë europiane, Presidenti Meta i tha Kryeministrit Kurti se:“Qeveria e tij i ka të gjitha mundësitë të jetë një shembull pozitiv i mirëqeverisjes në rajonin tonë”.

Kreu i Shtetit vlerësoi se marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Kosovës janë të shkëlqyera e vëllazërore.

“Bashkëpunimi midis dy vendeve konsiderohet strategjik, stabilizues për rajonin dhe orientues për perspektivën euroatlantike. Duhet të konkretizojmë Partneritetin Strategjik me Kosovën, duke e bërë atë një model dhe inkurajim për bashkëpunimin rajonal”, – tha Presidenti Meta.

Kreu i Shtetit dhe Kryeministri Kurti diskutuan rreth intensifikimit të bashkëpunimit ndërmjet dy vendeve, proceseve integruese të të dy vendeve në BE, si dhe zhvillimeve në rajon.

Presidenti Meta tha se Shqipëria mbështet dialogun Kosovë-Serbi, për normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve.

LEXO EDHE:  Mandati i Lefter Maliqit/ Ja si përgjigjet Lulzim Basha

LEXO EDHE:  Patozi paralajmëron Bashën/ Asgjë nuk do të jetë si më parë, Lulzim!

“Në këtë kuadër, – tha Kreu i Shtetit, “janë të mirëpritura dhe përpjekjet e SHBA-ve dhe BE-së, për rifillimin e dialogut mes Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë”.

“Është e rëndësishme, – vijoi Presidenti Meta, “që të gjitha forcat politike të Kosovës të jenë të bashkuara rreth një platforme gjithëpërfshirëse në këtë proces”.
Presidenti Meta shprehu besimin e plotë se institucionet e Kosovës do të vijojnë të përfaqësojnë interesin më të mirë të Kosovës në dialogun me Serbinë.

Presidenti Meta inkurajoi gjithashtu bashkëpunimin e ngushtë me partnerët strategjikë, SHBA, Gjermaninë, Britaninë e Madhe dhe partnerët e tjerë, që kanë patur një rol vendimtar në pavarësinë e Kosovës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Albin Kurti lë “me gisht në gojë” Erion Veliajn/ Anulon takimin

Publikuar

-

Nga

Kryeministri i ri i Kosovës, Albin Kurti ka anuluar takimin me kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj.

Mësohet se takimi është shtyrë për shkak të agjendës së ngjeshur së Kurtit.

Vizita e tij blic në Tiranë kishte parashikuar një takim me Veliajn, ku do merrte Çelësin e Tiranës.

LEXO TE PLOTE