Connect with Us

Si u katandis Eduard Halimi

Politikë

Si u katandis Eduard Halimi

Publikuar

-

halimi: gjykatesit vendime absurde

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Berisha”, Eduard Halimi, në shkurt të vitit 2018, dha dorëheqjen nga mandati i deputetit.

Në një postim në rrjetet sociale, në 9 shkurt 2018, Eduard Halimi ndër të tjera shprehej se kishte dorëzuar mandatin e deputetit, me pretendimin se do t’i përkushtohej një projekti të së drejtës ndërkombëtare private në një netëork në Ballkan, projekt që është afatgjatë dhe kërkon që vendimin ta marr sot.

Dorëheqja e Eduard Halimit, vjen në kulmin e situatës, kur njerëzit kishin më shumë nevojë. Eduard Halimi mesa duket e pa veten në grupin e qorrave të Lulzim Bashës edhe u ngrit e braktisi PD-në, duke thënë se do merrej me networke ballkanike dhe çështje private.

Një histori që askush nuk e besoi në atë kohë, për më tepër pati edhe thashetheme korridoreve të PD-së, të cilat nuk na takojnë ne si media ta themi, por historia që ndodhi më pas me mandatet e Beratit, bëri jo pak bujë në media. Kujtojmë këtu akuzat për kandidatë që bliheshin për tu tërhequr dhe për të hyrë Astrit Veliaj e ndotën fare atë histori.

LEXO EDHE:  Basha akuza të forta Ramës/ Dështimi për hapjen e negociatave, ka vetëm një përgjegjës

Dhe sot jemi përballë faktit se Halimi, i cili do të bënte networke ballkanike dhe çështje private, katandisi avokat i Lulzim Bashës, për t’i mbyllur një dosje me proçedurë.

Shpesh i akuzuar për lidhje të forta me gjyqtarë dhe njerëz të sistemit të drejtësisë, gjë të cilën, CNA.al e ka paralajmëruar dhe e ka thënë se kush është ky personazh.

Në fakt ne do të publikojmë dhe të tjera materiale për ta kuptuar se kush janë këta individë, të cilët nga rruga futen në politikë dhe më pas bëhen zv.ministra, ministra e deputetë, shijojnë pushtetin dhe më pas në opozitë tërhiqen, braktisin partinë dhe u bëjnë shërbime liderave për t’i shpëtuar nga zullumet e tyre që të marrin më pas benefitet e një pushteti të mundshëm nesër./ CNA.al

Eduard Halimi: Nuk kthehem më në politikë

Si doli nga dera dhe po futet nga penxherja në politikë, Eduard Halimi

Për ty Halim, që di këndim

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Publikuar

-

Nga

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Deputeti Kujtim Gjuzi ka qenë i ftuar mbrëmjen e sotme në emision “360 gradë” në Ora news, ku ka sqarur dhe përjashtimin e tij nga Kuvendi me 26 qershor, pas debateve me Ramën dhe deputetët e tjerë.

Gjuzi tha se e dënuan pasi i tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë.

“Rama ka 78 vota. Nëse vjedh, intimidon dhe blen 6 vota të tjera, kjo është përgjegjësi e Ramës që do ta çojë aty ku nuk i shkon mendja.

LEXO EDHE:  Censurë nga Fuga i Rilindjes/ Goxhaj nxjerr në shesh fotot e protestës

LEXO EDHE:  Censurë nga Fuga i Rilindjes/ Goxhaj nxjerr në shesh fotot e protestës

I kam thënë Ruçit që nuk të takon të rrish aty dhe më ka dënuar. Më kërkoi 10 ditë dënim, por i shkoi një diplomate dhe 4 ditë la.

Më tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë. Prandaj më dënuan.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ “Kujt i duket shtrenjtë, t’i bjerë nga rruga tjetër”

Publikuar

-

Nga

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ "Kujt i duket shtrenjtë, t'i bjerë nga rruga tjetër"

Deputeti socialist, Ervin Bushati, thotë se kujtdo që tarifa e 7.5 euro e rrugës Milot-Fier i duket e shtrenjtë, atëherë të përdorë rrugën aktuale. Këtë deklaratë Bushati e bëri në studion e “Ora News”.

“Ne kemi disa lloj mundësish si mund ti ndërtojmë këto rrugë, njëra është të rrisim borxhin dhe limitet i kemi të kufizuara aq më tepër që tani duhet të marrim borxh për të ringritur ekonominë, ose të rrisim taksat që ne nuk duam ta bëjmë, ose të bëjmë që ai që e përdor më shumë ta paguajë. Patjetër që do të ketë rrugë alternative. Ata që duan të arrijnë më shpejt do të mund të kenë një vlerë të shtuar. Nëse mendojnë se është e shtrenjtë rruga, mund të përdorin rrugën që është sot”, tha Bushati.

Projekti është kundërshtuar nga opozita, e cila akuzon se vlera e investimit është 11 herë më e lartë nga realja.  Në shtator të këtij viti Ministria e Infrastrukturës do të hapë ofertat që kompanitë do të paraqesin për ndërtimin e autostradës Milot-Fier.

LEXO EDHE:  Censurë nga Fuga i Rilindjes/ Goxhaj nxjerr në shesh fotot e protestës

LEXO EDHE:  Ish Sekretari i PD mohon akuzën/ Ristani: Se njoh Nik Muzinin, z. Basha po

Ky aks propozohet të jepet me një koncesion prej 35 vitesh. Në të dhënat e qeverisë parashikohet dhe fluksi i automjeteve që do të qarkullojnë, por nëse kjo nuk arrihet fituesi do të ketë garancinë e shtetit për të mbuluar humbjet në gjysmën e parë të kontratës.

Më konkretisht në materialin zyrtar parashikohet një fond prëj 121 milionë euro që do të jepet për koncesionarin për 17 vitet e para duke nisur prej vitit 2024 deri në vitin 2040.  Të  ardhurat bazë në këtë periudhë janë parashikuar të jenë  1.7 miliardë euro. /CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kapja e “peshqve të mëdhenj”?! Yuri Kim: Reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate!

Publikuar

-

Nga

Kapja e “peshqve të mëdhenj”?! Yuri Kim: Reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate!

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim thotë se Reforma në Drejtësi duhet të tregojë rezultate.

Teksa u pyet nga gazetari Sokol Balla në lidhje me çështjen e shumëpërfolur për arrestimin e të ashtuquajturve ‘peshqit e mëdhenj’, Kim u tregua e rezervuar, ndërsa dha mesazhin e qartë që kjo reformë duhet të vijojë përpara.

Ajo theksoi ndër të tjera se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do ta mbështesë Shqipërisë, por në fund të ditës i takon vendit të vendosë për veten.

Ambasadorja Kim: Mendoj që nëse e doni dhe luftoni për të, dhe i kushtoni pak kohë dhe përpjekje, po, e besoj. Mendoj që ajo që nuk ka për të ndodhur është një proces i menjëhershëm. Nuk ndodh. Nuk është që papritur, do keni një sistem gjykatash 100% të përsosur. Nëse prisni këtë, do të zhgënjeheni. Ajo që do të ndodhë është që do të shihni përparim, pastaj do të shihni diçka të tmerrshme, pastaj përparim përsëri. Siç e thashë, është si të shohësh baticën dhe zbaticën. Nuk është një proces i thjeshtë, i qartë linear.

LEXO EDHE:  Basha me përfaqësues të sipërmarrjes/Me uljen e taksave, vendi më konkurues në rajon 

LEXO EDHE:  Koordinatorët e Bashës, dështim me sukses

Sokol Balla: Teksa jemi në ujëra, le të flasim për peshqit, peshqit e mëdhenj. Po presim që të kapen, por ju sugjeroni që të presim?

Ambasadorja Kim: Mendoj që ju …

Sokol Balla: E dini për çfarë e kam fjalën, apo jo? Peshqit e mëdhenj?
Ambasadorja Kim: E dini, sapo kam arritur gjashtë muaj më parë dhe e di cila është puna ime. Dhe siç ju kam thenë, dhe mendoj se populli shqiptar e di këtë, unë jam njeri shumë praktik. Dhe ajo që kam thënë është që reforma në drejtësi duhet të vazhdojë, duhet të këmbëngulim, dhe reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate. Nuk jam sistemi gjyqësor.

LEXO TE PLOTE