Connect with Us

“Ti nuk zhgënjen kurrë!”/ Kulluri tallet keq me Bashën

Politikë

“Ti nuk zhgënjen kurrë!”/ Kulluri tallet keq me Bashën

Publikuar

-

Ish anëtari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Edvin Kulluri, ka ironizuar keq, kryedemokratin Lulzim Basha, pasi  opozita joparlamentare u bë pjesë e Tryezës së Reformës Zgjedhore në krye të së cilës qëndron Damian Gjiknuri.

Kulluri, me ironi shkruan se Basha nuk zhgënjeu edhe këtë herë, duke mos dalë nga fjala.

“E mer Lul! Ti nuk te zhgenjen kurre! Po si nuk dole fjale as kete here? Bej nje perjashtim nje here te vetme! Se mos pret shiritin e Unazes se Re me Ramen pasi te dalesh “i pafajshem” ne apel?! Atehere do jem me ty “deri ne vdekje”!!!”, shkruan ai në reagimin e plotë.

Kujtojmë që Basha para pak kohësh hidhte akuza ndaj Gjiknurit ndërsa e quante Komisionin për Reformën Zgjedhore si Komisioni i paraburgimit të Gjiknurit me shokë./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Politikë

Reforma zgjedhore/ Hajdari: “Kam kërkuar qartësi më të madhe”

Publikuar

-

Nga

Deputetja demokrate, Rudina Hajdari, ka komentuar takimin e sotëm për reformën zgjedhore.

Ajo ka thënë se parimisht isha dakord me përmbajtjen e dokumentit e dakodësuar, që u diskutua sot në mbledhjen e zhvilluar.
“Kam kërkuar që të ketë një qartësi më të madhe ‘sa i përket angazhimit që ky Këshill do të ketë në lidhje me diskutimin për ndryshimin e sistemit zgjedhor, sic dhe e përmban objekti i Komisionit për Reformën Zgjedhore”, ka shkruar Hajdari në rrjetet sociale.

Më tej ka njoftuar se për përmbajtjen e dokumentit do të konsultohet me deputetët e tjerë të opozitës së re.

LEXO EDHE:  Rama u përgjigjet kritikëve pas mesnate për “listën e zezë”/Ferri i pret s’keni parë gjë

LEXO EDHE:  Përdorimi i të "fortëve" për blerjen e votave/ Duka, thirrje këshilltarëve të djathtë në Bashkinë e Durrësit

“Gjithashtu, duke qenë se u njoha sot me përmbajtjen e këtij dokumenti, më duhet të marr pak kohë të konsultohem dhe me kolegët e mi në Parlament në lidhje me dokumentin në fjalë”, ka shkruar ajo.
Sipas saj,  ajo çka është më e rëndësishme është fakti që takimi i zhvilluar bëhet në kuadër të dialogut për të garantuar një konsensus të gjerë dhe sa më transparent për procesin e Reformës Zgjedhore./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Marrëveshja për Reformën Zgjedhore/ Bardhi: Nuk është në dorën tonë…

Publikuar

-

Nga

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazmend Bardhi thotë se propaganda është më e ethshme se asnjëherë për të mbuluar thelbin e asaj që u arrit me ndërmjetësimin e partnerëve ndërkombëtarë.

“1.Reforma zgjedhore nuk do të diktohet nga qeveria e votave të blera.
2.Vendimet për reformën zgjedhore do të marren me konsensus jashtë Parlamentit ilegjitim.
3. Parlamenti është vetëm noter formal i vendimeve të tryezës politike”, shkruan Bardhi.
Sipas tij, përfaqësimi në tryezën e reformës zgjedhore me një nga arkitektët e blerjes së votës është në turpin e PS.

“Në dorën tonë nuk është të zgjedhim kundërshtarin, por të bëjmë çdo gjë për zbatimin e reformës zgjedhore, që çon vendin drejt zgjedhjeve.

LEXO EDHE:  Rama u përgjigjet kritikëve pas mesnate për “listën e zezë”/Ferri i pret s’keni parë gjë

LEXO EDHE:  PD sulmon gazetën Shqip/ Shtrembëron deklaratat e Bashës

Në dorën e qeverisë është të heqë gjendjen e jashtëzakonshme dhe t’u hapë rrugë zgjedhjeve të lira e të ndershme”, shkruan me tej Bardhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Sondazhi pas tërmetit/ Rriten PS-PD, firon ndjeshëm LSI

Publikuar

-

Nga

Nga Eduard Zaloshnja

Në kuadrin e sondazheve të përmuajshëm që zhvilloj për revistën Follow Business Albania (vetëm me votues që kanë gjasa të marrin pjesë në zgjedhjet e ardhshme), zhvillova sondazhin elektronik të këtij muaji më 14 janar.

Në pyetjen kryesore të sondazhit (Kush mund ta qeverisë më mirë Shqipërinë, Rama apo Basha?) kemi një rikthim në normalitet statistikor, pas kuotës së lartë që kapi Rama në periudhën post-tërmet (shihni tabelën shoqëruese).

Në qoftë se zgjedhjet zhvillohen sot, PS-ja do të merrte pothuaj po aq vota sa mori në zgjedhjet parlamentare të 2017-ës, ndërsa PD-ja do të kishte një rritje të vogël në krahasim me 2017-ën. Ndërkohë, LSI, PDIU dhe partitë e tjera të vogla kanë pësuar një firo të ndjeshme të votave krahasuar me zgjedhjet e para dy vjetëve (shihni Grafikun 1)

Grafiku 1

LEXO EDHE:  Zbulohet skandali/ Ngjarja e Rinasit mund të ishte parandaluar

LEXO EDHE:  PD sulmon gazetën Shqip/ Shtrembëron deklaratat e Bashës

Për sa i përket përqindjeve, PS-ja dhe PD-ja kanë rritje të ndjeshme (shihni Grafikun 2), jo sepse u janë rritur ndjeshëm votat, por sepse ka rënë ndjeshëm numri total i atyre që duan të marrin sot pjesë në zgjedhje (rreth 230 mijë më pak, krahasuar me 2017-ën).

Grafiku 2 

LEXO TE PLOTE