Connect with Us

“Reforma në Drejtësi nisi dje dhe u mbyll sot”/ Edith Harxhi flet me fakte

Politikë

“Reforma në Drejtësi nisi dje dhe u mbyll sot”/ Edith Harxhi flet me fakte

Publikuar

-

Ish anëtarja e Keshillit Kombetar të Partisë Demokratike Edith Harxhi, e cila është një prej zërave kritik të kryetarit Lulzim Basha, ka reaguar në një postim në rrjetet sociale, lidhur me takimin e sotëm për reformën zgjedhore.

Harxhi shkruan se sot fitoi kreyetarokracia, dhe se marrëveshja e sotshme e arritur në fakt që në 2017 e ka numrin Dosja 184.

Urime gjithë demokratëve dhe qytetarëve ne Shqipëri.Sot fitoi përfundimisht Kryetarokracia dhe Establishmenti.Marrëveshja e sotshme e arritur në fakt që në 2017 e ka numrin Dosja 184.Reforma në drejtësi nisi dje dhe reforma zgjedhore u mbyll sot.Rroftë “demokracia” Rama-Basha”, shkruan Harxhi në reagimin e plotë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Takim historik”/ Ish kreu i PD ironizon Bashën

Publikuar

-

Nga

Ish kreu i PD-së, në Gjirokastër Roland Bejko, ka shenjëstruar kreun e PD-së Lulzim Basha.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale, ai ka ironizuar, pjesëmarrësit në foton  nga takimi për reformën zgjedhore.

“Foto e bukur, me pak ngjyra, por me simetri. Ngjyra dominuese e mjedisit është përtej tryezës”, ka shkruar Bejko.

Ky i fundit e ka vijuar më tej ironinë, duke thënë se ky takim ka për të qenë historik se pas kësaj do ti jepet fund tranzicionit të jashtëzakonshëm 30 vjeçar dhe e mira me të keqen nuk do bashkëjetojnë më në Shqipëri !

LEXO EDHE:  Basha i jep lamtumirë​n “Artistit të Merituar” Fadil Hasa

LEXO EDHE:  Çuni i Fahriut, simboli i pazarit të Lulit për protestën e "Astirit"

“Shqiptarët do ta mbledhin mendien përfundimisht !

Suksese! Suksese”, përfundon reagimin e tij Bejko./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tërheqja e Bashës/ Andi Përmeti: Kjo tryezë është shitur

Publikuar

-

Nga

Deputeti i Bindjes Demokratike Andi Përmeti ka komentuar rikthimin e opozitës në tryezën zgjedhore, ndonëse këta të fundit prej një viti deklaronin se nuk do të bashkëpunonin me qeverinë Rama.

Përmeti përmendi deklaratat e Bashës, teksa thekson se Basha nuk mbajti premtimet dhe përfundoi, në tryezë me Edi Ramën dhe kryetarin e Komisionit të Reformës Zgjedhore Damian Gjiknurin, personin më të akuzuar nga demokratët për vjedhje votash.

Deputeti e cilëson marrëveshjen si paturpësi, ndërsa deklaron se edhe opozitarët dhe gazetarët që punojnë në media opozitare kanë mbetur të habitur nga kjo tryezë, për të cilën thotë se padiskutim sjell pasoja të forta.

“Kjo tryezë është shitur. Zgjedhjet e parakohshme i përjashtroi Basha mbas zgjedhjeve të 30 qershorit, Basha i ka harruar zgjedhjet dhe me këtë marrëveshje i ka riharruar dhe me këtë ka plotësuar synimin e Ramës, futjen e Bashës në sistem”, u shpreh ai në studion e Fax News.

“Kjo tryezë nuk më lë përshtypje shumë të madhe se po të kishte dashur PD ndërkombëtarët dhe BE-në do i kishte dëgjuar kur i thonin të mos digjte mandatet, të hynte në zgjedhje”, theksoi më tej ai, ndërsa deklaroi se PD nuk ka qenë kurrë në historinë e saj pa asnjë pushtet. Sipas tij ky është dëmtim shumë i madh për PD-në.

LEXO EDHE:  Deklarata tronditëse/ Basha nuk do të shkojë në zgjedhje, na pret një lloj çadre tjetër

LEXO EDHE:  Basha takim me ekspertin gjerman/ Prezanton programin ekonomik të PD-së

Nga ana tjetër, ai shprehu besim se deputetja Rudina Hajdari nuk do të firmosë draftin e paraqitur sot në tryezë.

“Nuk besoj se Rudina shkon në atë drejtim, se ajo e ka shprehur qartë qëndrimin e saj. Unë nuk besoj se do firmosi një draft që nuk parashikon ndryshimin e sistemit zgjedhor”, tha deputeti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama ik apo mik?

Publikuar

-

Nga

Java e fundit ka qenë me mjaft zhvillime në kampin e opozitës dhe Republikën e Re të Lulzim Bashës që ka vjedhur dhe ka ndryshuar identitetin e Partisë Demokratike.

Sot më shumë se kurrë demokratët janë përballë fakteve, të cilat nuk kanë besuar se do t’i shihnin dhe do t’i dëgjonin apo do t’i provoheshin ndonjëherë.

Ato, gjithmonë i kanë parë si veprime dhe akte apo gënjeshtra dhe shpifje të kritikëve të Lulzim Bashës apo kundërshtarëve politikë. Por, koha tregoi se shumica e atyre që folën kundër Lulit, e atyre që thanë detaje kundër Lulit, që nxorrën prova kundër Lulit, kishin të drejtë dhe do të duhej një vit i tërë si viti 2019 për ta provuar këtë që Rama dhe Basha kanë një marrëveshje dhe që Luli nuk mund të bërtasë “Rama ik” sepse ai e ka Ramën mik pavarësisht se përdori një truk politik me djegie mandatesh me protesta e kështu me radhë.

Dogji mandatet për t’i dhënë një mazhorancë kushtetuese Edi Ramës në momentin që iu hap dosja hetimore për lobimet në SHBA nga kompani offshore me pronarë rusë dhe kjo djegie mandatesh i dha një shumicë absolute kryeministrit Edi Rama.

Më pas nuk hyri në zgjedhjet lokale duke i dhënë 61 bashki në tavolinë dhe bërtiti për tre apo katër muaj “Rama ik, Rama ik”. Në fakt Ramën ai e kishte mik dhe po i bënte nder si një mik i vërtetë dhe i shtrenjtë që ishte për të. E kështu ndodhi derisa do të duhej kjo javë për të kuptuar se Lulzim Basha kishtë një pazar me Edi Ramën, e kishte për Reformën Zgjedhore,, e kishte për sistemin zgjedhor dhe do të braktiste të gjitha për mikun e tij.

LEXO EDHE:  Basha takim me ekspertin gjerman/ Prezanton programin ekonomik të PD-së

LEXO EDHE:  Basha i jep lamtumirë​n “Artistit të Merituar” Fadil Hasa

Luli doli publikisht dhe pranoi sistemin zgjedhor që është në fuqi që është kundër shqiptarëve dhe jo përfaqësues, e pranoi dhe kërkon ta lerë atje siç ishte, pra një betejë 1 vjeçare protestash pa asnjë vlerë. Pranoi që të ketë zgjedhje me Edi Ramën nga Rama ik, Rama u bë mik pranoi që të bëjë sërish Reforme Zgjedhore me Ramën kryeministër, pranoi të ketë tryezë të Reformës Zgjedhore me Gjiknurit e krimit që vidhte votat në Dibër dhe nga Rama ik, Rama u bë mik.

Dhe kështu do të shkojë edhe në zgjedhje me Ramën kryeministër në datën e zgjedhjeve të vitit të ardhshëm me Reformën Zgjedhore me Damian Gjiknurin, pra nga Rama ik në Rama mik, menjëherë sapo gjykata dha një vendim për të mbyllur hetimet për dosjen e tij të lobimeve me para të paguara nga offshore me pronarë rus në SHBA.

Kaq ishte e gjitha, skenari i filmit “Kishte një fillim dhe një fund”, fundi kuptohej që do të ishte i lumtur, nga Rama ik në Rama mik./CNA.al

LEXO TE PLOTE