Connect with Us

Si e shkatërroi Salianji kauzën “Xhafaj” në PD

Politikë

Si e shkatërroi Salianji kauzën “Xhafaj” në PD

Publikuar

-

Gjykata e Tiranës ka caktuar të martën më 10 dhjetor në orën 13:00, si ditën kur prokuroria jep pretencën për çështjen Xhafaj-Babale, ku te akuzuar janë dhe ish-deputeti Ervin Salianji dhe gazetari Jetmir Olldashi.

Më shumë se një vit më parë, deputeti i Partisë Demokratike në atë kohë, Enkelejd Alibeaj, filloi një fushatë denoncimesh të njëpasnjëshme në drejtim të ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj. Denoncimet kishin të bënin me Agron Xhafajn, vëllai i ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj, i cili rezultonte i dënuar në Itali për trafik të lëndëve narkotike.

Kauza “Xhafaj” u fillua nga Enkelejd Alibeaj dhe Gazment Bardhi, në konferenca shtypi të njëpasnjëshme , ku ditë pas dite publikonin dokumentat për Agron Xhafajn, vëllai i ish-ministrit të Brendshëm në atë kohë, që ishte i dënuar në Itali i cili më pas u dorëzua.

Por, ndërkohë që çështja Xhafaj po kthehej në një skandal dhe në një kauzë të fortë politike, ku vëllai i ministrit të Brendshëm, nuk po kryente një dënim për katët kriminale në Itali, por jetonte i lirë dhe merrej me biznes, shpërtheu një audio-përgjim i publikuar Ervin Salianji, në bashkëpunim me gazetarin Jetmir Olldashi dhe Albert Veliun, i cili ndryshe njihej me emrin Babale.

Në atë kohë në PD plasi një skandal i madh, menjëherë pas publikimit të dosjes “Babale”, e cila dukej si një çështje e realizuar mirë, si një e vërtetë e madhe që i shtohej kauzës Xhafaj.

Por, menjëherë ndodhi një përplasje. Mësohet se Enkelejd Alibeaj dhe Ervin Salianji në atë kohë patën një përplasje në lidhje me çështjen “Babale”, të cilën në fakt e kanë kundërshtuar edhe shumë personazhe të tjerë në PD, përfshirë këtu edhe shumë eksponentë të lartë të saj, të cilët e shikonin si të pavërtetë atë audio-përgjim, të pamjaftueshëm dhe që mund ta nxirrte të pafajshëm.

LEXO EDHE:  Leonard Olli tregon pse u krijua Bindja Demokratike/ Opozita është pa vizion

Dhe kështu ndodhi që Fredi Alizoti, një nga skenaristët e saj të pranojë që audio ishte një montazh. Ndërkohë gazetari Jetmir Olldashi, që ia kishte servirur Ervin Salianjit tha që nuk kishte qënë i pranishëm gjatë momentit të regjistrimit të audios dhe nuk e kishte parë me sytë e tij këtë audio-regjistrim.

Më pas, pati debate të forta, akuza mediatike, të cilat quan deri në largimin e Albert Veliut dhe dorëzimin e Fredi Alizotit.

Dalja në skenë e të ashtuquajturit “Babalja”, bëri që të dështojë një nga të paktat denoncime serioze të PD.

Përtej detajeve nëse ishte një mashtrim apo jo, Partia Demokratike mori një goditje pasi çështja në fjalë shpesh është përdorur edhe si argument qesharak nga gazetarët, ndërsa kauza e madhe “Xhafaj” e cila kishte filluar kundër Agron Xhafajt, vëllai të ministrit e cila filloi me publikimin e dosjes dhe në momentin që PD-ja kauzën e saj e kishte fituar dhe po luante mjaft mirë politikisht, dolen “Babalizmat” e Salianjit me shokë që ta rrëzonte atë kauzë dhe ta kthente në nje debat qesharak, ku tashmë ska mbetur asgjë tjetër, veçse vendimi për Salianjin dhe grupin e tij, që nga prokuroria akuzohet për manipulim dhe kallëzim të rremë.

Dhe për më tepër bie edhe morali i këtij denoncimi nga Ervin Salianji, në kohën që doli se edhe vetë ky kishte një vëlla të dënuar./ CNA.al

Zbulohen dokumentet/ Vëllai i Salianjit kontigjent kriminal në BE

Basha shantazh Gjykatës/ Ta rrethojmë për Salianjin

Plas në PD/ Xhelozia që shkatërroi kauzën serioze

Çështja “Babale” në gjykatë/ Ja çfarë mund të ndodhë të martën me Ervin Salianjin

Salianji drejt burgut/ PD-Prokurorisë: Nuk na e mbyllni dot gojën

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Habit Klevis Balliu/ Sulmon minishengenin duke kopjuar Presidentin serb

Publikuar

-

Nga

Nga studioja e intervistes, në TV Ora, ish deputeti i listës Basha, Klevis Balliu, ka folur edhe për rolin e opozitës në minishengenin ballkanik. Ndonëse asnjëherë nuk e ka ushtruar rolin e ekspertit të çeshtjeve të jashtme Balliu ka theksuar se minishengeni është një marrëveshje e pamundur të realizohet për sa kohë përfiton vetëm Serbia.
Por çudia në analizën e tij, lidhur me këtë çështje, qëndron tek fakti se për të “dërrmuar” iniciativën rajonale çuni i Fahriut ka përzgjedhur t’i referohet presidentit serb, Aleksandër Vuçiç.
 
“Shengeni Ballkanik nuk ekziston. Është një fjalë e shpikur. Këtë nuk e them vetëm unë. Ka një Shengen, që e ka thënë dhe Aleksandër Vuçiç për mediat amerikane që “është projekti im për rikthimin e jugosllavisë me Shqipërinë brenda”.
 
Kjo nuk është në interes të Shqipërisë. Ne jemi një vend që importon 50% më shumë se eksporton, ashtu është dhe Kosova dhe kush përfiton, përfiton Serbia që eksporton shumë herë më shumë dhe kërkon të mbysë tregjet Shqiptare”, ka thenë Balliu i ri./ CNA.al
LEXO TE PLOTE

Politikë

Çuni i Fahri Balliut “zbulon” pse ka vdekur ekonomia

Publikuar

-

Nga

Megjithëse nuk është ekspert ekonomie, çuni i Fahri Balliut, Klevisi, ka zbuluar shkakun pse ekonomia është rrënuar.

Sipas tij, ekonomia është rrënuar sepse profesionistët janë larguar nga vendi dhe për këtë nuk preferoi të japë shifra konkrete.

“Zgjedhjet e parakohshme tanimë kërkohen nga ekonomia e vendit, nuk ka besoj asnjë qytetar që nuk e ka ndjerë rrënimin ekonomik të shtetit dhe të vetin personal, marr shkas nga fakti tronditës që janë larguar qindra qytetar sepse këtu faktikisht ekonomia ka vdekur. Ajo po ashtu u tregua dhe nga një fatkeqësi natyrore që mund t’i bjerë çdo shteti po çdo shtet do kishte patur mjetet dhe buxhetin e duhur për t’u përgjigjur, që qeveria nuk e ka patur dhe nuk e ka e sot akoma nuk kemi shifra konkrete sepse nuk ka profesionistë, janë hequr, janë larguar”, tha Klevis Balliu, në RTV Ora./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

E zbulon Ngjela/ Ja pse është bllokuar zhvillimi i Shqipërisë

Publikuar

-

Nga

Avokati Spartak Ngjela deklaron se, korrupsioni i lartë shtetëror ka ndaluar historinë evolutive të Shqipërisë.

Në një analizë, Ngjela thotë se korrupsionet kryeministrorë që pasuan njëri-tjetrin në Shqipëri kanë ndaluar evolucionin e shoqërisë dhe ingredientët e evolucionit që janë arsimi, prodhimi, shkenca, gjuha, komunikimi, liria shoqërore, liria politike, liria ekonomike, liria e shtypit, media, fjala e lirë dhe drejtësia.

Avokati pretendon se, të gjithë këta ingredientë në Shqipëri janë jashtë zhvillimit dhe kanë ndaluar evolucionin e koshiencës shqiptare dhe njëherësh, ka ndaluar vetë historinë.

Sipas tij, gjendja e rëndë e arsimit, nën cilësinë mesatare, nuk është një gjë që ka ardhur nga rasti.

“Cilësia arsimit u godit nga politika që në vitin 1992. Në fillim u godit universiteti, pastaj, me sistem, u godit në mënyrë drastike edhe shkolla e mesme. U trajtuan mësuesit e gjimnazeve si hamej rrugësh, dhe u fut në arsim injoranca në mësimdhënie. Pas kësaj filloi shitja e notës, dhe shitja e diplomave.
Për 15 vjet Shqipëria kaloi në injorancë, pa gjimnaze cilësorë, pa shkolla profesionale, dhe, hyri në analfabetizm me një përqindje që në Europë quhet shumë e lartë. E gjitha kjo ishte në fakt skema antintelektualiste e injorancës politike. Luftë kundër intelektit të kualifikuar, dhe sidomos luftë kundër akademizmit”, shprehet Ngjela.

LEXO EDHE:  Qeveria hije në PD/ Basha jep përgjigjen epike

LEXO EDHE:  PD i publikoi dosjen e vëllait/ Fjala e plotë e ministrit Xhafaj

“Pikërisht në këtë kohë, kur arsimi cilësor kishte marrë fund, u hodhën në treg minimumi pesë universitete privatë që iu shisnin diploma kujdo.
Pas kësaj, ata që ishin krijuesit e kësaj gjendjeje, hapën dyert e administratës shtetërore për punësimin masiv të diplomës së blerë.
Pas këtij procesi disavjeçar injoranca pushtoi edhe administratën shtetërore.
Një tmerr i vërtetë: korrupsioni shtetëror u bë dominant në drejtimin e shtetit shqiptar. Injorantët e emëruar në “pikat e mjaltit” ishin vjelës të ardhurash korruptive, por edhe pagues të regullt të ministrave që i kishin emëruar”, vijon më tej avokati, teksa thekson se të gjitha kryeministrat u bashkuan me krimin e organizuar, ndërsa kryeministri aktual është kampioni i kësaj gjendjeje të kriminalizuar të administratës shtetërore.

Ngjela thotë se shkenca u godit si rrjedhojë e histerisë antidije që u vendos në Shqipëri. Ai pretendon se rrafshimi i arsimit dhe likuidimi i shkencës sollën një krizë të rëndë të intelektit.

Avokati ngre pyetjet nëse: “Do ta hetojë Byroja Kombëtare e Hetimit dhe SPAK këtë batërdi antishqiptare? Këta duhet ta hetojnë, sepse hetimi dhe agjencitë informative amerikane i kanë të faktuara, kurse shqiptarët duan të dëgjojnë të vërtetën nga hetimet: përse gjithë ky mllef antishqiptar kundër prosperitetit të shoqërisë shqiptare?”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE