Connect with Us

Lidhjet e Valdrin Pjetrit me PD-në dhe Bashën

Politikë

Lidhjet e Valdrin Pjetrit me PD-në dhe Bashën

Publikuar

-

Një ditë më parë CNA.al raportoi që Valdrin Pjetri nuk është një prurje e re e administratës zyrtare të Rilindjes, por i trashëguar nga ish administrata e Opozitës së sotme.

Fakt mëse i vërtetë ky por ajo që bie në sy dhe bën të ngresh pyetje është përgjigja rreth faktit se si ka mundësi që ky shtetas i dënuar nga drejtësia e shtetit italian për trafik droge ka mundur të depërtojë në sferat e larta të pushtetit? Si e atij të mëparshmit ashtu edhe këtij aktualit të kryesuar nga Edi Rama.

Ndërkohë që ky i fundit e “braktisi”, duke u distancuar nga përgjegjësia, Opozita me Bashën në krye, jo vetëm nuk kanë bërë asnjë distancim lidhur me këtë të vërtetë trishtuese, po ka vijuar veç me avazin e tij bajat të mosndaljes së akuzave ndaj kanarit të tij Edi Rama.

Përtej faktit që Valdrin Pjetri ka qenë një zyrtar i lartë gjatë qeverisjes së PD-së (viti 2010-2014 ), ku ka mbajtur postin  e Administratorit të Agjencisë së Pasurive të Sekuestruara dhe Konfiskuara (ligji Anti Mafia dhe Financim Terrorizmi), akuzat e përditëshme që hidhen ndaj tij, qëndrojnë ndoshta përtej këtyre lidhjeve. Lidhjeve që çuditërisht askush nuk i thotë. As edhe opozitari Basha, pretendenti për të qenë kryeministër i qeverisë së Republikës së Re. Edhe Basha akuzon, vetëm akuzon “rilindasin” Rama.

LEXO EDHE:  Zbulohen të pathënat/Basha ngjala për aleatët

Pak kohë më parë CNA.al publikoi dhe fotot e shkrepura në një aktivitet  në klubet e Tiranës, me  anëtaren ë Këshillit Kombëtarë të PD-së, Bernardeta Syku,  një mbështetëse e zjarrtë e Lulzim Bashës dhe Valdrin Pjetrit.

Pra, përtej qëndrimeve kontradiktore, apo përplasjes nëpër media, miqësitë dhe lidhjet janë më të forta.

Që nga pushteti i djeshëm në PD si dhe miqësitë më zyrtarë të lartë të PD-së dhe me faktin që përtej Bernardeta Sykut qëndrojnë edhe shumë zyrtarë të tjerë të lartë të PD-së që janë të afërm apo miq dhe të njohur të Bernardetës, që e kanë lidhur me Valdrinin, si Bardh Spahian apo dhe Flamur Nokën, që është një ish i deleguar në qarkun e Shkodrës./CNA.al

Foto-Zyrtarja e lartë e Bashës në lidhje me kryebashkiakun socialist

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Berisha uron Boris Johnson për zgjedhjet në Britani/ Sukses spektakolar

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha ka uruar mbrëmjen e sotme Boris Johnson, i cili fitoi ndjeshëm zgjedhjet parlamentare në Britaninë e Madhe.

“Miq, Partia Konsertvatore e Mbreterise se Bashkuar dhe lideri i saj, kryeministri i vendit Boris Johnson arriti dje nje fitore elektorale tejet te rendesishme dhe doli nga nje kohe e stuhishme me e forte se nga te gjitha zgjedhjet e meparshme qe nga viti 1987.

Partia Konsevatore e Britanise se Madhe i ka dhene Partise Demokratike qe ne themelimin e saj nje mbeshtetje tejet te çmuar”, shprehet ish-kryeministri.

Berisha deklaron në një postim në rrjetet sociale se “fitorja në Britaninë e Madhe e kryeministri Johnson dhe Partisë Konservatore ka një rëndësi të madhe për të gjitha forcat politike anëtare të Unionit Demokrat Ndërkombëtar, anëtar i të cilit është dhe PDSH”

LEXO EDHE:  Kryesia e PD/Akuzat per manipulime, Rakipllari: Nuk ka pasur transparencë mbi votimin

LEXO EDHE:  Kush janë 3 Kryetarët e PD?

“Kjo fitore merr edhe nje rendesi tjeter te madhe pasi arkivoi ne histori liderin e Partise Laburiste, Jeremy Corbyn, njeriun qe citonte Enver Hoxhen, Fidel Kastron, Hugo Çaves dhe diktator te tjere dhe qe perfaqesonte nje rrezik real per Britanine dhe Europen.

Prandaj miq, le te urojme ne miqte tane konservator per suksesin e tyre spektakolar! Sb”, thekson ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zbulohen motivet përse Rama e shkarkoi dhe e emëroi sërish ministër Arben Ahmetajn

Publikuar

-

Nga

Në një diskutim në emisionin “Zonë e Lirë” emërimi i Arben Ahmetajt si ministër Shteti i Rindërtimit ka rihapur çështjen e largimit të Ahmetajt nga posti i mëparshëm si Ministër i Financave dhe arsyeja që kundër zakonit të Kryeministrit Rama, Ahmetaj ja ka dalë të emërohet në një post tjetër të lartë.

Lidhur me këtë, anëtari i Kryesisë së PD, Fatbardh Kadilli është shprehur se Arben Ahmetaj nuk u largua nga posti i tij sepse ishte i pandershëm por ishte pjesë e një fushate largimesh masive nga Kryeministri Rama.

Sipas Kadillit përjashtimi u bë pasi grupi po përgatiste një celulë të rrezikshme brenda partisë. Mirëpo rikthimi i Ahmetajt nuk përbën më problem për Ramën, pasi bëhët fjalë vetëm për një individ dhe një individ nuk është i rrëzikshëm, por një grup po.

LEXO EDHE:  Kush janë 3 Kryetarët e PD?

LEXO EDHE:  Kryesia e PD/Akuzat per manipulime, Rakipllari: Nuk ka pasur transparencë mbi votimin

“Edhe nëse donatorët nuk janë të ndershëm, nuk duan t’ua vjedhë dikush tjetër. Largimi i Ahmetajt nuk ishte sepse qe i pandershëm por sepse po bëhëj faktor për një lojë brenda partisë. I pashë në një darkë të gjithë ata që u larguan, përpara se të largoheshin”, tha Kadilli./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Emërimi i Ahmetajt ministër/ Analisti: Do jetë vetëm firmosës dhe vulosës i liderit suprem

Publikuar

-

Nga

Analisti Arjan Curi komentoi mbrëmjen e sotme emërimin e Arben Ahmetajt në postin e ministrit të Shtetit për Rindërtim nga kryeministri Edi Rama.

Curi tha në emisionin “Zonë e Lirë” se Ahmetaj pati aftësinë t’i mbushte mendjen kryeministrit ta rikthente në krye të një ministrie, por pretendon se ai nuk do të marrë asnjë vendim.

LEXO EDHE:  Basha i frymëzuar nga Gjermania/ Premton stazhin për 10 mijë studentë në vit

LEXO EDHE:  Përshkallëzimi i protestës/ Basha: Shqiptarët nuk do të zgjedhin krimin

“Ndryshe nga të tjerët që Rama i heq dhe nuk i vendos më, ky pati aftësinë t’i mbushte mendjen Ramës ta rikthente. Nuk besoj se do ketë shumë gjëra në dorë, përveçse si një firmosës dhe vulosës i liderit supreme”, deklaroi analisti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE