Connect with Us

Lista punësimi për vota/ Zbardhen abuzimet e Manjanit dhe Vasilit në krye MD

Aktualitet

Lista punësimi për vota/ Zbardhen abuzimet e Manjanit dhe Vasilit në krye MD

Publikuar

-

Ylli Manjani dhe Petrit Vasili ne nje deklarate per mediat

Pas interpelancës të kërkuar nga deputeti Lefter Maliqi, Ministrija e Drejtësisë, Etilda Gjonaj ka shenjëstruar paraardhësit e saj, Ylli Manjani dhe Petrit Vasili.

Pa i përmendur me emra, Gjonaj, ka thënë se në vitin 2017 kohë kur ka marrë edhe detyrën e ka gjetur në gjendje të mjerueshme sistemin e drejtësisë.

”Gendja në të cilën e gjetëm në 2017 ishte e mjerueshme edhe për mungesën e sigurisë dhe kushtet e infrastrukturës ku ndodheshin të dënuarit. Në më pak se dy vite kemi bërë ndryshim rrënjësor duke e kthyer në një sistem të sigurt. Ndryshuam rekrutimin e stafit. E shikonin drejtorin për të bërë ndere partiake dhe e shikonin pozicionin për përfitime. Në sirtarët e atyre që i kishin harruar u gjetën lista të punësimeve sipas zonave të deputetëve dhe përfitime votash. Por tani çdo rekrutim realizohet në bazë të njohurive”, ka athënë Gjonaj./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Tentoi të kalonte jashtë radhe një automjet në Kakavijë/ Ndëshkohet polici

Publikuar

-

Nga

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit ka pezulluar menjëherë nga detyra punonjësin e Policisë A. Ç.

Punonjësi i Stacionit të Policisë Kufitare Kakavijë, duke shpërdoruar detyrën, ka tentuar të kalojë jashtë radhe një automjet me targa greke, për në shtetin grek.

Drejtoria e Standardeve Profesionale në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit ka nisur menjëherë hetimin disiplinor ndaj punonjësit të Policisë, për shkelje të rëndë.Ndërkohë, për situatën e krijuar pas ndërhyrjeve të njëpasnjëshme të Drejtorit të Departamentit për Kufirin dhe Migracionin tek homologët e policisë greke, këta të fundit kanë ndikuar në autoritetet shëndetësore greke dhe tashmë ka filluar të rritet lëvizja në drejtim të shtetit grek, pasi është shtuar personeli shëndetësor që kryen testet për COVID-19.

LEXO EDHE:  Ish-ministri i Ramës: Nëse arrestohet kryeministri bëhemi anëtarë të BE-së

LEXO EDHE:  “Tërmet” në koalicionin PS-LSI/Meta "lëshon" Manjanin?!

Policia e Shtetit falënderon qytetarët për durimin, mirëkuptimin dhe bashkëpunimin dhe fton cilindo që konstaton raste të abuzimit me detyrën nga ana e punonjësve të Policisë, të raportojë në 112 apo në Komisariatin Dixhital, duke iu garantuar anonimatin dhe reagim të shpejtë e të paanshëm./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vdekjet nga Covid 19 në Shqipëri më të larta se Italia/ Bozdo: Po flitet për një mbyllje tjetër në shtator…

Publikuar

-

Nga

Vdekjet nga Covid 19 në Shqipëri më të larta se Italia/ Bozdo: Po flitet për një mbyllje tjetër në shtator…

Anëtari i kryesisë së PD-së, Enno Bozdo deklaroi se në 6 muajt e pandemisë qeveria ka treguar se nuk ka asnjë strategji.

Ndërsa artikulohet për një mbyllje të dytë në muajin shtator, Bozdo tha se nuk dihet si do jetë situata me bizneset. Mes të tjerash Bozdo tha se nuk dihet as si do të injektohet në ekonomi borxhi që qeveria ka marrë.“Në kohën e karantinës PD kërkonte strategjinë për përballimin e virusit nga qeveria. Na u tha se ka strategji dhe skenarë por asgjë konkrete. Kur kanë kaluar 6 muaj shikojmë me trishtim që të infektuarit, por edhe humbjet e jetëve janë shtuar. Qeveria ka hequr dorë edhe nga menaxhimi. Vdekjet për milionë banorë më të larta se Spanja dhe Italia. Nuk dimë si do përballemi me vjeshtën, që shtohet edhe gripi i zakonshëm. Para 5 ditësh qeveria pagoi 5 mln euro për inceneratorin e Tiranës që praktikisht nuk ekziston në vend që t’i çonte për Shëndetësisë. S’ka mbetur gjë tjetër veçse të ngremë duart lart. Qeveria e fundit në botë për ndihmën që ka dhënë për biznesin. Është diku te 110 mln euro, ndërkohë që vetëm borxh ka marrë 1,1 mld euro. Nuk dimë si do të injektohen dhe ku do të injektohen. Po artikulohet mundësia për një bllokim të dytë në shtator. Është gati ironike për tregon gjendjen e kësaj qeverie”, tha Bozdo.
Sa për situatën politike, Bozdo tha se opozita do vijojë aksionin e saj në shtator. Ai tha se ndryshimet e njëanshme të Kushtetutës janë një ngjarje shumë e rëndë, por shtoi se pret zbatimin e marrëveshjes së 5 qershorit.
“Këshilli Politik mblidhet në javën e dytë të shtatorit. Ne do përballemi dhe do shikojmë vërtet ku ndodhemi. Ndryshimi njëanshëm i kushtetutës është një nga ngjarjet më të rënda në 30 vite. Shqipëria është bërë njësoj si Rusia që ndryshon kushtetutën në kohë pandemie. Ky është rekordi i zi i kësaj mazhorance. Marrëveshja e 5 qershorit detyron qeverinë që ndryshimet nëse do ketë të tilla të shkojnë me dakordësinë e të dyja palëve. Pritet të shohim tani çdo ndodh”,- tha ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Covid-19 në Kosovë/ 142 raste dhe 8 humbje jete, shërohen 201 persona

Publikuar

-

Nga

Covid-19 në Kosovë/ 142 raste dhe 8 humbje jete, shërohen 201 persona

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë  janë testuar gjithsej 466 individë të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 142 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 8 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.

Numri total i rasteve pozitive është 11.130 raste nga 43.093 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 381 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 201 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 6.817 raste, kurse numri i rasteve aktive është 3.932.LEXO EDHE:  Pezullimi i tre gjyqtarëve të Apelit nga KLD/ Ish ministri i Ramës: Në djall vafshin….

Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 45 raste, komuna Gjilan 10 raste, komuna Podujevë 10 raste, komuna Pejë 8 raste, komuna Prizren 8 raste, komuna Mitrovicë 7 raste, komuna Gjakovë 5 raste, komuna Vushtrri 5 raste, komuna Fushë Kosovë 5 raste, komuna Ferizaj 4 raste, komuna Deçan 4 raste, komuna Istog 4 raste, komuna Malishevë 4 raste, komuna Drenas 3 raste, komuna Klinë 3 raste, komuna Obiliq 3 raste, komuna Dragash 2 raste, komuna Kamenicë 2 raste, komuna Lipjan 2 raste, komuna Rahovec 2 raste, komuna Skenderaj 2 raste, komuna Suharekë 2 raste dhe me nga një rast komunat Kaçanik dhe Viti. /CNA.al

LEXO TE PLOTE