Connect with Us

Intelektualët e Korçës kundër TEC-it/ Zbardhet letra drejtuar kryeministrit

Aktualitet

Intelektualët e Korçës kundër TEC-it/ Zbardhet letra drejtuar kryeministrit

Publikuar

-

Një grup intelektualësh në qytetin e Korçës I kanë nisur një letër kryeministrit Edi Rama kundër ndërtimit të TEC-it në qytetin juglindor.

Sipas intelektualëve projekti i prezantuar nga kompania ka pasaktësi të mëdha

“Komiteti i Investimeve Stmtegjike(K1S) me vendimin Nr.30/4,dt14.02.2018 ka vendosur ndërtimin e një TEC mc fuqi të instaluar 585 MË, pranë qytetit të Korçës, në një distancë rreth 3 km nga qendra c qytetit.

Sipas raportit te përgatitur nga kompania ABCONS, i cili është ndryshuar disa herë dhe ka pasaktësi të inedha, vlerësohet se ndër të tjera ka si qellim kryesor ngrohjen e qytetit duke bërë të mundur eliminimin c ndotjes të shkaktuar nga ngrohja me dru zjarri.

Sipas vlerësimeve tona ky është vetëm nje pretekst, sepse qëllimi kcryesor i ndërtimit të këtij “gjiganti energjetik” është eksportimi i energjise së pastër tek vendet fqinje (për të cilën janë të interesuara shumë vende) dhe lënia e ndotjes mjedisore ne rajonin tonë. Kjo është arsyeja pse po i drejtohcmi opinionit publik me këtë letër të hapur, për sensibilizimin e popullit të rajonit te Korçës, por dhe më gjerë, për të kundërshtuar me forcë një projekt të tillë.

Një grup specialistësh të fushave të ndryshme të qytetit tonë kanë punuar dhe kanë hedhur në rrjetet sociale një material shumë më të gjere, duke ndjekur hap pas hapi ndryshimet e bëra në projekt nga kompania në fjalë. Më poshtë po përpiqemi te japim argumentet tona shumë të përmbledhura në lidhje me pasojat që do të ketë për rajonin tonë ndërtimi i këtij TEC-i.”,-shkruhet në letër.

Intelektualët e Korçës kanë nxjerrë disa argumenta kundër TEC-it:

“Emetimi i gazit karbonik CO2, do të rritet 15 herë krahasuar me ndotjen që vjen nga djegia e druve të zjarrit. Këto të fundit përdoren mesatarisht 4000 orë në vit, kurse TEC-i do të punojë 8000 orë në vit.

Nga djegia e druve të zjarrit emetohet afro 150 000 — 300 000 m3 CO2, m3 në 24 orë për të gjithë rajonin e Korçës në një periudhë 5-6 mujore, kurse nga aktiviteti i TEC-it do të çfirohen 2 100 000 m3 CO2 ne 24 orë dhe me kohë zgjatje 11 muaj. Procesi i djegies së lendës së parë per TEC-in do të jetë gazi natyror i fumizuar nga gazsjellësi që kalon në rajonin tonë.

Nuk jepen në raport specifikimct e përberjes së këtij gazi, por nga vlerësimet tona rezulton se ky gaz është i cilësisë së ulët krahasuar me gaz-sjellësat e tjerë. Sasia e madhe prej 700 milion m3 gazi në vit kur digjet krahas CO2, çlirohen dhe një sërë komponimesh të tjera si oksidet e azotit NO gazi sulfuror SO2, monoksidi i karbonit CO, dhe lëndë të ngurta pezull shumë të rrezikshme për shëndetin e njeriut dhe për ekosistemin. ( kur edhe sot këto elemente në qytetin tonë janë më të rriturat në Republikë ) Normat e miratuara nga OBSH sipas disa llogaritjeve te bëra nga ana jonë do të jenë në nivelin e pranuar pas një rezeje prej 8,3 km dhe kur lartësia e oxhakut do te jetë mbi 120 metra.

LEXO EDHE:  Rama përsërit pyetjen/Kush gënjen Basha apo ambasadori?

Ndërkohë largësia nga qendra e qyrtetit rezulton 2,8 km dhe për më tepër lartësia e oxhakut eshte 22 m. Lidhja e TEC-it me nën stacionin e Zëmblakut është projektuar të kryhet me dy linja paralele të tensionit të lartë 400 kv, në një gjatësi prej 11,2 km. Sipërfaqja e tokës poshtë kësaj linje me gjërësi 250 m për anë, është e kontaminuar nga fusha elektro magnetike (EMP) dhe çlirimi i ozonit nga efekti i kurorës që janë të dëmshme për gjallesat, bimët dhc njerëzit që kanë veprimtari afër kësaj linje pra e pashfrytëzueshme.

Çpronësimi i 90 hektarëve tokë humusore të sistemuar dhe drenazhuar do të sjellë impakt social- ekonomik në jetën e fshatarëve, duke ulur nivelin e jetesës se tyre. TEC-i i parashikuar nuk do të jetë për përdorim të brendshëm se nevojë të tillë Shqipëria sot për sot nuk ka. Ai është kryesisht për eksport.

Deri sa ERE nuk prononcohet na përforcon qëllimin e ndërtimit të këtij objekti. Përsa i takon ngrohjes së qytetit tonë nga ky TEC, pak kush mund ta besojë; Kjo sepse nuk përmendet fare nëse ka një studim të miratuar për këtë punë, por i lihet në dorë Bashkisë për një të ardhme. Nga një studim paraprak qyteti ynë ka nevojë për një fuqi ngrohje prej 15 MW. Imagjinoni të kryhet dhe një herë nga e para çarja e rrugëve të qytetit.

Specialistët Korçare janë në gjendje të zgjidhin problemin e ngrohjes me kosto më të ulët dhe pa dëmtuar mjedisin. Kjo kërkon bashkëpunim dhe dëshirë të pushtetit me intelektualët për te mirën e komunitetit. Kjo është arsyeja që ne i drejtohemi opinionit publik me këtë letër të hapur për të kundërshtuar ndërtimin e këtij TEC-i, dhe i bëjmë thirrje qeverisë që të jetë më e hapur dhe bashkëpunuese me grupet e interesit, dhe po të jetë e nevojshme dhe organizimin e një referendumi popullor rajonal për çështjen në fjalë.”-shkruhet në argumentat e intelektualëve./CNA.al

Leter e hapur

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

“Doktori i kokainës” dhe flokëkuqja/ Kurthi që u ngritën grekët shqiptarëve në Mykonos

Publikuar

-

Nga

“Doktori i kokainës” dhe flokëkuqja/ Kurthi që u ngritën grekët shqiptarëve në Mykonos

Ishulli i famshëm grek i Mykonos dhe shqiptarët rikthehen edhe njëherë në qendër të vëmendjes së mediave greke për kokainë. Mediat në Athinë raportojnë se dy shqiptarë janë arrestuar pas zbulimit dhe goditjes së një rrjeti, ndërsa drejtuesi është një i dënuar që komandonte grupin nga burgu i Korydallos.

Sipas mediave greke gjithçka nisi në portin Rafina në Athinë ku u lokalizua një vajzë flokëkuqe 19-vjeçe me sjellje të dyshimtë e cila i hipi tragetit për në Mykonos, ndërsa nga kontrolli iu gjet 207 gr kokainë.

Vajzën e ndoqën agjentët deri në hotelin ku kishte planifikuar të qëndronte. Pasi arriti ajo komunikoi me drejtuesin e grupit nga burgu që pseudonimin e kishte “doktori i kokainës”, i cili për t’u siguruar që ishte vetëm i kërkoi që telefonata të ishte me video.

LEXO EDHE:  “Korrigjoje, ke lajthitje në objekt”/ Klodiana Lala kap në gabim Ramën: Mbetsh me shëndet!
LEXO EDHE:  Basha mbledh urgjentisht strukturat e PD/ “Populli të marrë në dorë zgjidhjen me të gjitha mënyrat”

Më pas i kërkoi që të zbriste poshtë hotelit për të dorëzuar “zonjën e bardhë”, vajza u bind dhe doli. Jashtë ishte një “Fiat” i bardhë me dy shqiptarë brenda që po e prisnin. Njëri prej tyre zbriti dhe iu afrua vajzës dhe sapo kokaina ndryshoi duar, agjentët e mbërthyen.

Shqiptari tjetër që drejtonte makinën shtypi gazin, por në tentativë për t’u arratisur u bllokua.

Në njërin nga celularët e tyre u gjetën udhëzimet e udhëheqësit të madh me pseudonimin “doktori”. E ndërsa të arrestuarit kanë kyçur gojën, hetimet vazhdojnë për të zbuluar kush është “doktori i kokainës” që komandonte nga burgu famëkeq i Korydallos.

LEXO TE PLOTE

Bota

Kosnett: Kosova ka detyrim të themelojë Asociacionin e komunave me shumicë serbe

Publikuar

-

Nga

Kosnett: Kosova ka detyrim të themelojë Asociacionin e komunave me shumicë serbe

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett tha se Kosova ka detyrim të themelojë Asociacionin e komunave me shumicë serbe dhe se shtetet kanë detyrim që të respektojnë marrëveshjet dhe zotimet e tyre.

Ai i bëri këto komente në një intervistë për Radion Kontakt Plus, një media në gjuhën serbe në veriun e Kosovës, përgjatë një vizitë në atë zonë.

Shtetet e Bashkuara me të vërtetë besojnë se Kosova ka një detyrim për të formuar Asociacionin e Komunave Serbe. Historia nuk filloi në ditën kur u formua qeveria e Albin Kurtit, dhe ne besojmë se vendet kanë detyrimin të respektojnë marrëveshjet dhe zotimet e bëra më herët”, tha ambasadori Kosnett sipas një përkthimi të radios Kontakt Plus.

Komentet e tij u bënë pak pasi që kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha pas takimit me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, të martën në Bruksel se “Asociacioni nuk është për serbët por kundër Kosovës ashtu siç është dizajnuar”.

Duke u përgjigjur në kërkesën e Beogradit për themelimin e atij asociacioni, kryeministri Kurti tha se “ne dëshirojmë që qytetarët e Republikës së Kosovës që janë të përkatësisë kombëtare serbe t’i kenë të gjitha të drejtat sikur të gjithë të tjerët, pra ne nuk duam që shumica të jetë e privilegjuar karshi pakicës, por në të njëjtën kohë nuk mund të lejojmë përsëritjen e skenarit të Bosnje dhe Hercegovinës”.

LEXO EDHE:  “Korrigjoje, ke lajthitje në objekt”/ Klodiana Lala kap në gabim Ramën: Mbetsh me shëndet!
LEXO EDHE:  Rama kërkon falje/ “Më vjen shumë zor, përgjegjësia është e Qeverisë”

Kosova dhe Serbia në vitin 2013 arritën disa marrëveshje në kuadër të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve, në mesin e të cilave edhe atë për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë, për të cilën u rinegociua në vitin 2015.

Por, Gjykata Kushtetuese e Kosovës gjeti shkelje të shumta në marrëveshje dhe sipas opinionit të saj, asociacioni mund të krijohet vetëm sipas kushtetutës dhe ligjeve të Kosovës.

Ambasadori Kosnett tha se qeveria në Prishtinë ankohet se nuk ka pasur asnjë kompromis nga Beogradi, se Beogradi nuk i ka përmbushur të gjitha detyrimet e tij.

Kjo është pikërisht ajo për të cilën palët duhet të ulen dhe të flasin dhe Shtetet e Bashkuara e mbështesin fuqimisht procesin e udhëhequr nga Bashkimi Evropian”, tha ai.

Serbia vazhdon të kundërshtojë pavarësinë e Kosovës të shpallur më 2008 me mbështetjen e fuqive kryesore perëndimore, por të dyja palët janë përfshirë në bisedime të lehtësuara nga Bashkimi Evropian që nga viti 2011 për arritjen e një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve.

Bisedimet pritet të vazhdojnë nga fundi i muajit korrik./ VOA

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha “tkurr” mbështetjen për PD-në/ Lisandër Hoxha: Duhen urgjent rregulla të reja statutore

Publikuar

-

Nga

Basha “tkurr” mbështetjen për PD-në/ Lisandër Hoxha: Duhen urgjent rregulla të reja statutore

Ish-nënkryetari i FRPD-së Lisandër Hoxha ka publikuar tabelën me numrin e anëtarëve të PD-së që nga viti 2013 deri në 2021 dhe numrin e demokratëve që morën pjesë në zgjedhje.

Hoxha thotë se këta shifra flasin vetë më shumë se çdo argument, pasi vihet re një rënie e mbështetësve të PD-së.

Ai deklaron se Partia Demokratike ka nevojë urgjente për një debat të brendshëm dhe disa rregulla të reja statutore.

LEXO EDHE:  LSI në opozitë nga halli! Po PD?!/Shikoni çfarë mendon kryeministri
LEXO EDHE:  Rama përsërit pyetjen/Kush gënjen Basha apo ambasadori?

“Shifrat flasin vetë më shumë se çdo argument.

Partia Demokratike ka nevojë urgjente për një debat të brendshëm dhe disa rregulla të reja statutore.

Vetëm nëse bashkohemi rreth vlerave që na kanë karakterizuar që në themelim mund të jemi fitues.

Është koha për zgjidhje!”, shkruan ish-kreu i FRPD-së në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE