Republikani i Ri i Lulit e ka emrin Çimi – CNA
Connect with us

Aktualitet

Republikani i Ri i Lulit e ka emrin Çimi

Publikuar

-

Në një shkrim të gjatë, shumë të gjatë, pas shumë kohësh, Çim Peka përpiqej dje të gjente fjalë të mëdha dhe histori të politikës europiane për të treguar në fund se politika dhe e ardhmja në Shqipëri është Lulzim Basha.

Përpiqej shumë e vinte vërdalë duke “dashuruar” LSI-në dhe Ilir Metën si gjithmonë, kancerin e politikës shqiptarë dhe lodhej të thoshte se Edi Rama kishte dështuar, bashkë me 4 vite qeverisje me Metën dhe bashkë me marrëveshjen me Lulzim Bashën, që për Çimin na qënkërka politika.

Pranë Çimit që rri ngrohtë në krahët e Metës dhe ngjitur Fahriut, qëndron dhe Luli me të vërtetat që dje na i thoshte Çimi, por sot ka ndryshuar linjë. Ndoshta nga koha që kalon duke luajtur me Lali Erin spathi, nga koha që ndan me ministrat e Ramës, apo koha e çmuar në krah të Likes në male e fusha ka pësuar ndryshime.

Të vërtetat që i thotë Çimi po i renditim për të mos e zgjatur si ai pa kuptim e me fjalë boshe ku në përfundim thotë asgjë, thjeshtë dhe vetëm për të bërë një qokë, apo shenjë dashurie me Lulzimin dhe familjen e tij, që mund të jetë sponsori i radhës si shumë të tjerë që fshihen dhe nuk falin.

“E takova Lulin kur u kthye nga Kamza dhe fola për Aven (Avenir Peka vëllai i Çimit), i thashë çdo bësh, do e vesh apo jo në listë.

Çimi –më tha Luli, -duhen lekë për këtë punë minimalisht nja 100 mijë euro, ka Avja ndonjë biznesmen nga pas apo hiç?

Këtu e mbylla bisedën, ai po shiste mandatet bashkë me kunatin dhe familjen, po bënin pazare, dhe e bënë edhe me mua”. Ky është një rrëfim i Çim Pekës për listën e 2017-ës dhe jo eksperimentet, por faktet politike të Lulzim Bashës.

Luli është një bq rrugësh, një plehrë një legen që se ka shokun, ai e ka shitur PD-në tek Rama. Pse LSI ja kishte fajin atij. Likja do ta rrëzojë Ramën, por u shit Basha, tjetër qëndrim ky i Çim Pekës, pak kohë më parë.

LEXO EDHE:  Grabitja e pronave publike/ Ish ministri i Ramës jep alarmin

Luli është zar i kunatit, u shit për 16 milion eurot e pallatit, aty në Vlorë ku e shiti një mandat 500 mijë euro, etj etj etj. Qëndrime dhe fjalë si këto, me bindjen e plotë se Lulzim Basha ishte shkatërruesi i PD dhe përgjegjësi për situatën politike në Shqipëri dhe veçanërisht për fitoren e Ramës, pas marrëveshjes që ata bënë në 17 maj, sërish Çimi.

Është ky Çim që sot na thotë se kemi parë shumë eksperimente dhe tani ka ardhur koha e politikës së Lulit.

Çimi ndoshta ka qenë i shtrënguar, ndoshta ka qenë aksidenti i tij i radhës  në politikë, ndoshta shpreson të ketë edhe kunatin e Lulit pranë me shpresë se në zgjedhjet e ardhshme mund të kapë diçka. Ëndërron Çimi dhe këtë nuk ja ndal dot kush, por këto palaçollëqe me politikën e Lulit mund t’ja kursejë demokratëve që nuk shohin fije shprese, pikërisht prej Lulit, mund t’ja kursejë dhe vetes apo miqve, dhe atyre që se njohin.

Demokratët dhe shqiptarët nuk janë “dashnorë” të Likes, Fahriut apo të Lali Erit, pa menduar kurrë se Çimi po ngelet “dashuri” në tentativë me Lulin dhe kunatin për disa kohë.

Të gjithë bashkë, shto këtu dhe kryeministrin që Çimi ja do shumë ministrat, janë përgjegjës për situatën dhe gjendjen e Shqipërisë, që fillon nga Rama, shkon tek Meta dhe patjetër edhe tek politika e Lulzim Bashës që për Çimin i kërkoi 100 mijë euro që t’i vinte vëllain kandidat për deputet. Politikë shitësash dhe pazarxhinjsh pa moral, kjo është politika e Lulit dhe Çimit që po e “dashuron” në tentative. Sa zemër të fortë paske more Çimi./ CNA.al

Aktualitet

E bujshme nga Italia/ Milan kërkon të transferojë fituesin e “Topit të Artë”

Publikuar

-

Luka Modric ka qenë një nga ëndrrat më të bukura të verës se kaluar për tifozët e Interit. Një ëndërr e cila mund të bëhet realitet nga… Milani. Lajmi i bujshëm vjen nga “Sky Sport” në Itali ku është mësuar se ka diçka konkrete mes kuqezinjve dhe fituesit në fuqi të “Topit të Artë”, i cili refuzoi transferimin në verën e kaluar drejt Serisë A, por sheh situatën me një sy tjetër pas vitit të dështuar te Reali.

Sipas këtij burimi, drejtuesit kuqezinj sot janë takuar për këtë çështje me menaxherin kroat Vlado Lemic, për të pyetur me saktësi nëse Modric është gati që të ndryshojë ambient dhe për të bërë të qartë se do t’i kishte dyert e hapura të kuqezinjtë ku Boban e njeh shumë mirë dhe beson se do të ishte personi i duhur për rolin e liderit për të rinjtë që po afrohen në klub.

LEXO EDHE:  Berisha zbardh gënjeshtrat e Ramës/ Zbulon kërkesën e kryeministrit për Vuçiçin

Në ndihmë të Milanit vjen fakti se te Reali nuk shohin më me sy të mirë rrogën prej 12 milionë eurosh që përfiton kroati, i cili në moshën 34 vjeçare ka humbur pak nga shkëlqimi i tij.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Mbledhja e Asamblesë/ Kryesia e PS merr vendimin e papritur

Publikuar

-

By

Kryeministri Edi Rama ka mbledhur sot kryesinë e Partisë Socialiste, ku në qendër të diskutimeve janë disa nga çështjet kryesore të politikës.

Por, në fillim të kësaj mbledhje, mësohet se kryesia e PS-së, ka vendosur të ndryshojë datën për mbledhjen e Asamblesë Kombëtare të socialistëve, duke e shtyrë atë me një ditë.

Burimet bëjnë të ditur se Asambleja e PS nuk do të zhvillohet me datë 22 korrik, sikurse ishte paralajmëruar, por me 23 korrik, në orën 18:00.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Kasapi” iu bën “gjëmen” dy hajdutëve/ Zbardhen një sërë vjedhjesh

Publikuar

-

By

Policia e Lezhës ka finalizuar një operacion, ku ka vënë në pranga dy shtetas, të akuzuar për vjedhje.

Mësohet se në kuadër të operacionit të koduar “Kasapi”, janë zbardhur një sërë vjedhjesh të bagëtive të trasha të ndodhura në Lezhë dhe Shijak.

Si rezultat janë prangosur 2 shtetas për veprat penale “Vjedhja” dhe “Përvetësimi i parave ose mallrave që rrjedhin nga veprimtaria kriminale”, si dhe është sekuestruar një mjet fugon që shërbente për transportimin e bagëtive të trasha të vjedhura.

Njoftimi i policisë:

Lezhë

Zbardhen një sërë vjedhjesh të bagëtive të trasha të ndodhura në Lezhë dhe Shijak.

Finalizohet operacioni “Kasapi”, i zhvilluar nga Policia e Lezhës dhe ajo e Shijakut.

Arrestohen 2 shtetas për veprat penale “Vjedhja” dhe “Përvetësimi i parave ose mallrave që rrjedhin nga veprimtaria kriminale”.

Sekuestrohet një mjet fugon që shërbente për transportimin e bagëtive të trasha të vjedhura.

Nga efektivët e policisë të Komisariatit të Policisë Lezhë, në bashkëpunim me efektivët e Komisariatit të Policisë Shijak, me qëllim evidentimin dhe vendosjen para përgjegjësisë të autorëve të dyshuar të veprave të ndryshme penale, pas një punë hetimore të mirëorganizuar bazuar në informacione policore, është finalizuar operacioni “Kasapi”, si rezultat i të cilit u arrestuan shtetasit:
-A.N., 32 vjeç, banues në Kurbin;
-E.L., 38 vjeç, banues në Paskuqan, Tiranë;

LEXO EDHE:  Aksioni opozitar/ Basha zbardh takimin me Metën dhe aleatët

Shtetasi A.N. dyshohet se në harkun kohor prill – korrik 2019, ka kryer 7 vjedhje, konkretisht në fshatin Barbullojë, Tale e Baqel në Lezhë dhe në Karpen, Fllakë, Shijak e Maminas, ku ka vjedhur gjithsej 11 krerë bagëti të trasha, vjedhje këto të dokumentuara në mënyrë ligjore.

Gjatë operacionit, Policia gjeti dhe sekuestroi edhe një mjet fugon, i marrë me qera nga shtetasi A.N, që shërbente për të transportuar bagëtitë e vjedhura..

Ndërsa arrestimi në flagrancë i shtetasit E.L., u bë pasi gjatë kontrollit të ushtruar në stallën e tij në Paskuqan, iu gjetën dy krerë bagëti të trasha të vjedhura në Tale, Lezhë dhe në Maminas.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Lezhë për veprime të mëtejshme për veprën penale “Vjedhja”, në ngarkim të shtetasit A.N. dhe për veprën penale ”Përvetësimi i parave që rrjedhin nga veprimtaria kriminale ” në ngarkim të shtetasit E.L./ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama

Trending