Kisha Ortodokse Autoqefale Shqiptare mbështet protestat e studentëve/ Gur themeli për shoqërinë – CNA
Connect with us

Aktualitet

Kisha Ortodokse Autoqefale Shqiptare mbështet protestat e studentëve/ Gur themeli për shoqërinë

Publikuar

-

Kisha Ortodokse Autoqefale Shqiptare ka reaguar në lidhje me protestën studentore, e cila hyn sot në ditën e 11-të.

Në një deklaratë për mediat, Kisha Ortodokse Autoqefale Shqiptare shprehet në mbështetje të sdudentëve, ndërsa kërkesat e tyre i konsideron si gur themeli për përparimin e shoqërisë tonë.

Gjithashtu në deklaratë thuhet se autoritetet duhet të bëjnë gjithçka është e mundur për plotësimin e kërkesave të tyre.

“Shprehim respektin tonë për lëvizjen e studentëve, si një shenjë e rëndësishme përgjegjshmërie për të tashmen dhe për të ardhmen e tyre, si edhe të vendit tonë. Shqetësimet dhe kërkesat e tyre për të pasur një arsimim të përballueshëm financiarisht për të gjithë, me dinjitet dhe me kushte normale është një gur themeli për përparimin e shoqërisë sonë. Pa një rini të mirëarsimuar dhe pa një meritokraci në vlerësimin e tyre nuk mund të ketë një zhvillim normal ekonomik dhe shoqëror.
Shpresojmë dhe lutemi që qeveria dhe autoritetet përkatëse të bëjnë gjithçka që është e mundur në lidhje me kërkesat e tyre.”-thuhet në deklaratën për Lëvizjen Studentore.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Tërbohen turqit/ Skandal në Shqipëri! Na ofenduan…

Publikuar

-

By

Turqia e nisi aventurën e saj Europiane në mënyrën më të mirë të mundshme, duke marrë një fitore të madhe në Shqipëri me rezultatin e pastër 0-2. Megjithatë, turqit duket se nuk janë larguar me shije të mirë nga Shqipëria dhe shkak për këtë është bërë sjellja e tifozerisë kuqezi sipas tyre.

Mediat turke, e kanë konsideruar skandal sjelljen e tifozëve të momentin që është kënduar himni i tyre duke qenë se në stadiumin ‘Loro Boriçi’ janë dëgjuar vërshëllima të shumta. Kjo ka bërë që në Turqi të irritohen për këtë mungesë respekti nga ana e kuqezinjve ndërkohë që nuk lënë pa përmendur as hedhjen në fushë të sendeve të forta pas golit të dytë.

Në fakt, më shumë se me Turqinë tifozët kuqezi ishin të irrituar me Shqipërinë për shkak të paraqitjes së saj n fushën e blertë që në kohët e fundit, ka harruar të shënojë një gol në ndeshje zyrtare. Kjo u pa qartë edhe në korin e tifozerisë kundrejt trajnerit Kristian Panuçi, ku i gjithë stadiumi shpërtheu duke sharë në italisht, “Panuçi Panuçi Vaffanculo”. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Ndryshim rrjedhe në Kongresin e PS?/ Deputeti: Do flas për Bashkinë që nuk dua

Publikuar

-

By

Në Kongresin e Partisë Socialiste, ndërsa disa kryebashkiakë socialistë në fjalën e tyre e kanë vënë theksin tek “Bashkia që duam”, ka pasur edhe një ndryshim rrjedhe.

Deputeti i qarkut të Lezhës, Pjerin Ndreu, i cili është konfirmuar nga Rama si kandidat për Bashkinë e këtij qyteti, në fjalën e tij në Kongresin e PS-së, tha se “Unë do flas për Bashkinë që nuk duam”.

Ndreu hodhi akuza të forta ndaj kryebashkiakut aktual të Lezhës, ndërsa theksoi se kjo Bashki nuk ofron shërbime, por është shndërruar në godinë punësimi të miqve dhe familjarëve.

“Unë sot do flas për Bashkinë që nuk dua. Bashkia e Lezhës, është ajo që nuk duam. Sot Bashkia e Lezhës nuk është godinë shërbimi, por punësimi. Aty punojnë 1200 vetë, është një rrjet i tërë miq, shokë e familjarë. Njerëz që jetojnë jashtë e marrin rrogën në Bashkinë e Lezhës.

Paguahen tre herë më shumë rroga sesa investime. Zemra e qytetit si në Kandahar. Kjo është ajo që ka sjellë PD-ja në drejtimin e Bashkisë që nuk duam që është Bashkia e Lezhës”-tha Ndreu./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Eliminatore Euro 2020/ Ja tetë ndeshjet e fundit që luhen sot

Publikuar

-

By

Ditën e shtunë do të luhen edhe tetë takimet e fundit që plotësojnë kuadrin e sfidave të para, përsa i përket ndeshjeve në grupe, të fazës kualifikuese për kampionatin e ardhshëm europian. Spanja bashkë me Gjermaninë janë dy përfaqësueset që numërojnë më shumë tituj në Kontinentin e Vjetër, nga 3 gjithsej, sidoqoftë pa filluar akoma ndeshjet eliminatore “furia e kuqe” kuotohet si forca e dytë për të triumfuar në edicionin e 16 të këtij kompeticioni, pas Francës. Ekipi i Luis Enrique-s do të zbresë në fushë në orën 20:45 në Stadiumin Mestalla, ku do të presë kombëtaren e Norvegjisë.

Italia do të presë Finlandën në orën 20:45 në Dacia Arena të Udines, në një duel të vlefshëm për Grupin J, grup ku bëjnë pjesë gjithashtu edhe Bosnje – Hercegovina, Greqia, Armenia dhe Lihtenshtejni.

“Të kaltërit” kanë ndryshuar vërtet shumë dhe gjatë kësaj periudhe si gjithmonë interesimi është vërtet shumë i madh për të kuptuar 11 lojtarët me të cilët trajneri Roberto Mancini do të fillojë takimin.

Ndeshjet e plota janë si më poshtë:

/CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet17:05 - 22 Mars, 2019

Kosova, si Shqipëria/ Miraton rezolutën që ndalon lojrat e fatit

Me 74 vota në favor Parlamenti i Kosovës ka miratuar ditën e sotme një rezolutë, që pezullohen lojërat e fatit...

Aktualitet16:56 - 22 Mars, 2019

Ceremoni varrimi për 26 viktima të sulmit në Zelandën e Re

Mijëra njerëz u mblodhën të premten në Zelandën e Re, për të marrë pjesë në ceremoninë e varrimit të 26...

Aktualitet15:17 - 22 Mars, 2019

Brexit do t’i kushtonte shtrenjtë Gjermanisë

Brexit-i u shty! Dhe krerëve të BE-së të mbledhur në Bruksel sërish u ra një gur nga zemra. Sepse BE-ja...

Aktualitet15:12 - 22 Mars, 2019

Bashkëpunim me Rusinë?/ Trump: Raporti të bëhet publik

Presidenti Donald Trump tha të mërkurën se raporti përfundimtar i Prokurorit të Posaçëm Robert Mueller për bashkëpunimin e mundshëm të...

Aktualitet14:14 - 22 Mars, 2019

Erdogan dhe raketat ruse/ Një krizë e re SHBA-Turqi 

Nga Franco Venturini Më shumë se asnjëherë sulltan, tani që ka superpushtet të garantuar nga ndryshimet kushtetuese, e megjithatë, presidenti...

Aktualitet14:10 - 22 Mars, 2019

Opsionet e reja për Brexit-in

Britania e Madhe do të dilte pas një jave nga BE-ja. Por ky vendim u shty edhe ca. Cilat janë...

Aktualitet09:39 - 22 Mars, 2019

Gjermania miraton ligjin e ri/ 1,3 miliardë euro për fëmijët e varfër

Bundestagu gjerman miratoi një ligj të ri për familjen. Ai do të lehtësojë prindërit me të ardhura më të pakta....

Kultura15:31 - 21 Mars, 2019

Astrit Çerma rrëfen kujtimet me kompozitorin e njohur  

Më kujtohet si tani: Mbasi pamë tërë “matrialin” e xhiruar për filmin “Në fillim të verës” në një montim “bruto”,...

qerim mata qerim mata
Aktualitet13:22 - 21 Mars, 2019

Ndahet nga jeta regjizori i njohur/ Kush ishte  artisti që fshihej pas “Lefter Lefterit”

Qerim Mata, i njohur ndryshe edhe i Lefter Lefteri personazh i luajtur prej tij në filmin “ I teti në...

Aktualitet22:19 - 20 Mars, 2019

“Deti nuk ka portë”/ Poezia e Aleksandër Çipës prezantohet në Korçë

Mesditën e sotme, në sallen e Bibliotekes së Universitetit “Fan S. Noli” të qytetit të Korçës, është promovuar libri më...

Aktualitet20:21 - 20 Mars, 2019

Vendimi i Dhomës së Apelit/ Burgim i përjetshëm për Radovan Karaxhiçin

Ish udhëheqësi i serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, u dënua më burgim të përjetshëm. Dhoma e Apelit e Mekanizmit që...

Aktualitet19:02 - 20 Mars, 2019

Rrëmben autobuzin me 51 nxënës/ Tentoi t’i digjte

Një autobuz me 51 nxënës është rrëmbyer ditën e sotme nga shoferi i saj. Ngjarja mësohet të ketë ndodhur në...

Aktualitet18:34 - 19 Mars, 2019

Nëna hedh vajzën nga kati i pestë/ Më pas hidhet edhe vetë

Qyteti i Athinës është tronditur ditën e sotme nga një ngjarje e rëndë, ku një nënë hodhi vajzën e mitur...

Aktualitet18:31 - 19 Mars, 2019

Qindra ushtarët amerikanë zbarkojnë në Gjermani

 Qindra ushtarë amerikanë kanë filluar të mbërrijnë në Gjermani. Prova e parë kjo e një strategjie të re të dislokimit...

Aktualitet18:26 - 19 Mars, 2019

Italia do t’i bashkohet nismës kineze të investimeve

Italia pritet t’i bashkohet nismës kineze “Një Brez, Një Rrugë” të enjten gjatë vizitës së Presidentit kinez Xi Jinping në...

Aktualitet15:25 - 19 Mars, 2019

Kur studentët detyrohen të lënë shkollën

Në pesë vitet e fundit mbi një milionë të rinj i kanë ndërprerë studimet në universitetet turke. Një shkak i...

Aktualitet15:22 - 19 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ IS-i kërcënon me hakmarrje

Sulmi i përgjakshëm terrorist ndaj dy xhamive në Zelandën e Re mund të shkaktojë një spirale të re dhune. Milicët...

Aktualitet14:37 - 19 Mars, 2019

Kërcënon Erdogan/ Kush sulmon muslimanët do të kthehet me arkivol

Presidenti i Turqisë paralajmëron për një Gallipoli të ri në vazhdën e sulmit terrorist të Christchurch dhe thotë se kushdo...

Aktualitet19:30 - 18 Mars, 2019

Franca shpall ndalimin e protestave, pas trazirave

Kryeministri i Francës shpalli të hënën ndalimin e protestave të jelekëve të verdhë në bulevardin Champs-Elysees të Parisit dhe në...

Aktualitet19:12 - 18 Mars, 2019

Holandë/ Arrestohet i dyshuari për sulmin në tramvaj

Policia holandeze arrestoi një person me origjinë turke, i dyshuar për përfshirje në incidentin me armë në një tramvaj të...

Aktualitet18:23 - 18 Mars, 2019

Për të apasionuarit e teatrit/ Korçarët sjellin “Kopracin” në Tiranë

Komedia “Kopraci” e Molierit, një nga kryeveprat botërore ka mbërritur në Tiranë. Të gjithë të apasionuarit e teatrit do të...

Aktualitet21:12 - 17 Mars, 2019

Macron dënoi “apokalipsin“ e Parisit

Protestat e “jelekëve të verdhë“ u kthyen në trazira të shtunën dhe në përleshje nëpër rrugët e kryeqytetit francez. Presidenti...

Aktualitet19:13 - 17 Mars, 2019

Fillon kthimi i trupave të viktimave në Zelandën e Re

Policia tha se numri i të vdekurve në vrasjet masive në dy xhami të qytetit Christchurch, në Zelandën e Re...

Aktualitet19:07 - 17 Mars, 2019

Terroristi neozelandes njohës i mirë i Ballkanit

Brenton Harrison Tarrant, 28-vjeçari i akuzuar për vrasjen e 49 vetëve dhe plagosjen e shumë të tjerëve në dy xhami...

protesta ne serbi protesta ne serbi
Aktualitet11:01 - 17 Mars, 2019

Grusht shteti në Serbi/ Opozita merr mediat shtetërore

President i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, pritet që të flasin për serbët, një ditë pasi protestuesit u futën në ambjentet e...

Aktualitet09:01 - 16 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re ka një hero/ Kush është i riu që u përball me autorin

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur një ditë më parë në Zelandën e Re, ku pas një sulmi me armë...

Aktualitet19:30 - 15 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ Merkel: Racizmi mori jetën e njerëzve që faleshin paqësisht në xhami

Ngjarja e masakrës në Zelandën e Re, ku rreth 49 vetë u qëlluan për vdekje nga një person gjatë kohës...

Aktualitet16:56 - 15 Mars, 2019

Maqedoni/ Dënohen të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme në Parlament

Në Shkup, 16 nga 17 të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme të 27 prillit 2017 në Parlamentin e Maqedonisë së...

Trending

Read previous post:
Arsimi i lartë/ Artan Fuga tregon masat që duhen marrë

Akademiku dhe Pedagogu i Gazetarisë dhe Komunikimit në Universitetin e Tiranës, Artan Fuga, ka bërë disa sugjerime se çfarë nevojitet...

Close