Connect with Us

Kandidate për në Këshillin e Lartë Gjyqësor/ “Sitet” pasuria e Alma Bratit

Aktualitet

Kandidate për në Këshillin e Lartë Gjyqësor/ “Sitet” pasuria e Alma Bratit

Publikuar

-

Gjyqtarja Alma Brati është përballur sot me Komisionin e Pavarur të Kualifikimit në kuadër të procesit të Vettingut.

Brati ka pasur prioritet, duke qenë se kandidon për Këshillin e Lartë Gjyqësor.

Gjyqtarja Brati do të filtrohet nga Komisioni i përbërë me trupë gjyqësore Pamela Qirkon, Lulzim Hamitaj dhe Genta Tafa Bungo.

Nëser në oprën 10.e 30 trupa gjykuese pritet të japë vendimin,

Alma Brati është emëruar gjyqtare në vitin 2007.

Më parë, ajo ka punuar si juriste në Zyrën e Regjistrimit të Pasurive në Durrës dhe inspektore në Këshillin e Lartë të Drejtësisë.

Në deklarimin e pasuritë  rezulton se  Alma Bratit është pronare e një apartamenti banimi 101 metra katrorë, blerë në kontratë shitjeje me rezervë 80 mijë euro, për të cilin ka shërbyer kontrata e kredisë 50 mijë euro.

Gjithashtu Brati ka një tjetër shtëpi dhe atë  në Durrës, me sipërfaqe 179 metra katrorë, me kontratë shitjeje në vitin 2002, blerë për 1.9 milionë lekë në bashkëpronësi me ish-bashkëshortin dhe prindërit.

LEXO EDHE:  Zbulohen të ardhurat dhe shpenzimet e PS-së/Ja milionat për dieta e hotele

Brati ka deklaruar një makinë Mazda me vlerë 19.500 euro.

CNA.al sjell pasurinë e gjyqtares Brati, duke iu referuar të dhënave të siguruara nga ILDKPKI.

Pasuria e deklaruar nga gjyqtarja Alma Brati

Paksuar Shuma prej 1.700.000 leke, Burim : Të ardhurat e vitit dhe kursimet ndër vite, përdorur për shlyerjen e huasë, në vlerën 1,700.000.

Të ardhurat nga Paga + Shpërblime pranë Gjykatës së Rrethit gjyqësorë Tiranë në vlerën  1.320.046 lekë.

Të ardhura nga pensioni i nënës sime, në shumën  246.000  lekë.

Të ardhura nga Vendimi Gjyqësor të datës 27.02.2007 detyrim ushqimorë për fëmijët, në shumën 600.000 lekë.

Kredi për blerje apartamenti banimi, me sipërfaqe 100,m2, marrë me datën 23.09.2015, në shumën 7,000,000 lekë me afat 20 vjet. Kësti mujor në masën 39,073.29 lekë.

Shuma e shlyer për vitin 2016 është 260,072.63 lekë  dhe shuma e pashlyer është 6,686,083.61 lekë

Shlyerja ka filluar në datën 30.10.2015 dhe përfundon në datën 30.10.2035. Kolateral për marrjen e kredisë është vendosur apartamenti i blerë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kronika

U grabit dhe torturua nga 10 persona/ Biznesmeni “zbërthen” ngjarjen, tregon shumën që i morën

Publikuar

-

Nga

Biznesmeni Nazmi Çangu, i cili ra pre e grabitjes në banesë mëngjesin e sotëm, rrëfen tmerrin e përjetuar në aq kohë sa zgjati e gjithë ngjarja.

Ai tregon se grabitësit kanë ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike ndaj tij, duke u munduar të marrin informacion se ku gjendej çelësi i kasafortës.

Për mediat ai tregon se një nga autorët e grabitjes me armë, ishte i veshur me uniformë policie.

Nga 1993-2007 kam punuar në policinë e shtetit dhe pastaj në policinë e Durrësit. Më pas më hoqën për punë partie. Kam shkolluar fëmijët me djersë dhe i bëj thirrje shtetit dhe prokurorit të përgjithshëm dhe ambasadës amerikane se këtu nuk jetohet, kur të vijnë në dorë të shtëpisë, çtë mendosh për vende të tjera. Bëj thirrje të gjendet autori, më kanë prerë gishtin, më kanë çarë në kurriz, më rrahën, kam fraktura gjithandej. Këtu nuk jetohet më. Nuk e mbaj mend orën sa ka qenë, ishim për një darkë me familjen dhe kemi ardhë, rreth orës 11 të darkës, rreth orës 2 më kanë ardhur 2 vetë në krevat, isha në gjumë dhe më tha policia e shtetit, i hapa sytë dhe kur mu ul njëri kishte një xhup të zi si një xhup polici, dhe tjetri kishte një triko dhe i thashë : Çfarë policie jeni ju, pastaj më vunë automatikun, më gjuajtën sa deshën, u përlesha me dy, më prenë gishtin dhe më kërkuan celësin e kasafortës, kishin mbyllur brenda dhe kalamajt.LEXO EDHE:  Ardi Veliu i pastrehë?/ Gazetari zbulon të pathënat e Vettingut

LEXO EDHE:  Nga precedentët tek dhuratat në euro/ Ngjela: Prokurori Bejko u bashkua me vrasësin

Më goditën në shqelm fytyrën, i kërkova unë dhe më dhanë sepse mu tha fyti nga gjaku. Kërkuan sërish celsin e kasafortës. Njëri hipi te rafti, gjeti një qese që kishte te 8 mijë euro, aty mori edhe celësat, ku ishin edhe celësat e kasafortës. Kishte dhe një kacavitë, e hapën dhe morën ca deshën. Kanë qenë 10 vetë. Më thanë jemi 10 vetë, të kemi rrethuar shtëpinë. Edhe familjarët i kanë keqtrajtuar, të gjithë”, tha biznesmeni./CNA.al

Grabitet në banesë biznesmeni/ Policia jep detajet e para

LEXO TE PLOTE

Kronika

Grabitet në banesë biznesmeni/ Policia jep detajet e para

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Biznesmeni Nazmi Çangu ka rënë pre e grabitjes mëngjesin e sotëm.

Sipas informacioneve paraprake nga policia, bëhet me dije se persona të paidentifikuar nën kërcënimin e armës kanë grabitur banesën e biznesmenit në Nikël të Fushë Krujës, duke marrë me vete një shumë të konsiderueshme të hollash.

Shërbimet e Policisë dhe grupi hetimor, po punojnë intensivisht nën drejtimin e Prokurorisë Rrethit Gjyqësor Krujë për zbardhjen e ngjarjes, identifikimin dhe kapjen e autorëve.

LEXO EDHE:  Tentativa për të kapur Gjykatën e Lartë/ Tre skandalet e Sokol Ngresit

LEXO EDHE:  Nga precedentët tek dhuratat në euro/ Ngjela: Prokurori Bejko u bashkua me vrasësinKrujë/Informacion paraprak

Më datë 24.10.2021, gjatë orëve të para të mëngjesit të sotëm, persona ende të paidentifikuar, kanë vjedhur me dhunë një shumë parash në banesën e shtetasit N. Ç.

Shërbimet e Policisë dhe grupi hetimor, po punojnë intensivisht nën drejtimin e Prokurorisë Rrethit Gjyqësor Krujë për zbardhjen e ngjarjes, identifikimin dhe kapjen e autorëve”, thuhet në njoftimin e policisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Ekzekutimi mafioz në Fier/ Të tjera detaje dalin në dritë, automjeti me targa kosovare

Publikuar

-

Nga

Makina e djegur e cila u gjet dhe që dyshohet se u përdor nga autorët në atentatin ndaj Demir Backës, mësohet se ka qenë me targa të Kosovës.

Ajo çfarë policia po përpiqet të mësojë nëpërmjet hetimeve, është të verifikojë nëse targat janë reale, periudhën kur ka hyrë ky automjet në Shqipëri, në pronësi të kujt është dhe numrin e personave të përfshirë në atentat.Në automjetin ‘C Class’, të gjetur në fshatin Daullas në Bay-pass, u zbuluan gjithashtu 2 armë zjarri, 16 gëzhoja, një kallashnikov dhe një pistoletë, të cilat janë çuar në laborator për ekzaminim.

LEXO EDHE:  Nga precedentët tek dhuratat në euro/ Ngjela: Prokurori Bejko u bashkua me vrasësin

LEXO EDHE:  Ardi Veliu i pastrehë?/ Gazetari zbulon të pathënat e Vettingut

Ngjarja e bujshme në Fier dyshohet se është kryer për hakmarrje dhe policia po heton mbi të shkuarën e viktimës Demir Backa. Mësohet se Backa pak kohë më parë është përfshirë në një konflikt me një person të njohur për drejtësinë, i cili ka qenë edhe subjekt i OFL-së./CNA.al

LEXO TE PLOTE