Connect with Us

Spektakolari Klevis Balliu/ Deputeti më serioz i Lulzim Bashës

Aktualitet

Spektakolari Klevis Balliu/ Deputeti më serioz i Lulzim Bashës

Publikuar

-

Klevis Balliu është një nga deputetët e rinj të Kuvendit të Shqipërisë, si përfaqësues i listës Basha në Qarkun e Korçës dhe si dhuratë për Pogradecarët në veçanti.

Klevisi që në media raportohet si “çuni i Fahriut”, është bërë mjaft popullor falë gafave të vazhdueshme që thotë, pothuajse në çdo dalje mediatike apo në çdo postim në rrjetet sociale. Balliu ka arritur ti marrë primatin edhe Nard Ndokës, për “perlat” që lëshon në studiot televizive.

Politika ka kontribuuar në CV-në e Klevisit, për shtimin dhe pasurimin e gafave që krijojnë hilaritet në opinionin publik. Dikush ka thënë që Fahriu i “shkretë” ka shpenzuar jo pak, por 300 mijë dollarë që ta shkollonte djalin në Angli dhe Klevisi mësoi vetëm anglisht.

Gafa më e fundit dhe freskët e dalë nga goja e  “çunit të Fahriut”, është bërë një natë më parë në lidhje me çeljen e negociatave për liberalizim të vizave. Në studion e emisionit “360 gradë”, Balliu ka thënë: “Rekomandimi është gjë e mirë, se duhet për integrimin.”

CNA.al sjell  disa nga gafat më pikante të prodhuara nën kostumin e deputetit nga “çuni i Fahriut”. Që në kohën kur prezantonte veten për deputet, gjatë fushatës elektorale, Balliu u evidentua për gafa, që në fakt tregojnë edhe kapacitetin dhe “justifikojnë” shumat që Fahriu ka përdorur për shkollimin e tij.

Gjatë fushatës ai premtoi se më 25 qershor do të kontribuojë që nga liqeni i Pogradecit të lindë dielli demokratik.

Për të vijuar më tej, kur është shprehur se të qenurit deputet është një profesion që “raprezanton” e përfaqëson hallet e njerëzve.“Përshkrimi i profesionit të deputetit është që të raprezantojë, të përfaqësojë problematikat e njerëzve”, ka thënë Klevis Balliu. Sa është lodhur për ta thënë.

Po, gjatë fushatës zgjedhore, Klevis Balliu sulmoi jo pak kryebashkiakun e Pogradecit, pa e ditur se ai është i Partisë Demokratike.

Kulmin e gafave, Balliu, e ka arritur  në emisionin e Blendi Fevizut, ndërsa ka folur në lidhje me librin e ri që është botuar mbi sekretet e ‘’Shtëpisë së Bardhë” dhe Donald Trump-in. Ai  në një moment është shprehur se: “Ky libër është bërë para se të botohet”. Ndoshta për çunin e Faros librat botohen pastaj shkruhen.

LEXO EDHE:  Nuk përmbahet çuni i Fahriut/ Paralajmëron Ramën dhe Veliajn, do të mbani përgjegjësi

“ Çuni i Fahriut”, i cili paguhet si ligjvënës, ka shokuar edhe Kuvendin dhe mbarë opinionin publik me gafat e tij. Me një pamje të lodhur dhe të përgjumur, ai është paraqitur në një nga seancat parlamentare të fillim-vitit,  ku ka tentuar të flasë për turizmin dhe investitorët, por në fakt ka përfunduar në ciklin “Bagëti e Bujqësi”. “Nuk ka asnjë investitor në turizëm. Çka na mungon, klima, çka na mungojnë malet….”, është shprehur Balliu.

“Shkëlqimi” i Klevis Balliut në studiot televizive, nuk njeh kufi. Në një debat në emisionin “Byro Politike” në televizionin ABC News, Balliu është shprehur se Ligji i Luftës me Greqinë nuk është problem për Shqipërinë por për Greqinë.

 Para pak kohësh, deputeti i Lulzim Bashës, ka publikuar në rrjetet sociale një video me disa fëmijë që thërrasin “Lulzim Basha”, vepër kjo në shkelje të ligjit. Është e kundërligjshme dhe njëherë e turpshme që të mbledhësh dhe të përdorësh fëmijët për fushatë politike.

Klevis Balliu, djali i Fahriut është shndërruar tashmë  në një personazh më vete, me bëmat e tij gjatë që nga fushata elektorale dhe deri më sot.

Tani s’na ngelet gjë tjetër veçse të shpresojmë që çuni Fahriut të garojë për poste të rëndësishme drejtuese në PD. Ai ka shkëlqyer dhe merriton të jetë krahu i djathtë dhe me detyrë të rëndësishme politike në PD.

Një kujtesë e vogël, ende nuk e dimë a e ka gjetur babain e vërtetë Klevis Ballliu, pas fjalës të tij në parlament, pak kohë më parë kur tha se “baballarët tanë rrëzuan etërit tuaj”. Në fakt në atë kohë babai i Klevisit i shërbente Hekuran Isait dhe Ramiz Alisë. Kur ta gjejë le të na sqarojë dhe ne si qëndron kjo punë.

Suksese Klevis lart e më lart. Faleminderit Lulzim Basha që iu dhe shqiptarëve një kapacitet intelektual si Klevisi./CNA.al

https://www.cna.al/2018/04/17/cuni-i-fahriut-ia-merr-ne-kthese-nard-ndokes-ja-perla-e-radhes/

https://www.cna.al/2018/01/25/shkelqen-cuni-i-fahriut-ne-kuvend-kerkohet-deshifrues/

Kërkohet babai i vërtetë i Klevis Balliut

 

Çuni i Fahriut sulmon Bashën/ Publikon videon ku shfaqet i përgjakur me Ramën dhe Lu

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Banorët e Unazës protestojnë para Krimeve të Rënda/ Balliu thirrje qeverisë: Duhet dialog

LEXO EDHE:  “Të shpallim gjendje të jashtëzakonshme politike”/ Thirrja e Balliut: Përballje totale me qeverinë në çdo centimetër rrugë

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Protesta te Astiri/ Balliu ngul këmbë: Dialog, dialog, dialog

LEXO EDHE:  Çunit i Fahriut kërkon bojkot

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: