LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ngrihet çmimi i naftës

7 Tetor 2015, 07:59, Kosova & Bota CNA

Është rritur përsëri çmimi i naftës.

Aktualisht një fuqi  naftë shkon në 51.92 dollarë.

Rusia dhe Arabia Saudite kanë diskutuar javën e kaluar rreth çmimit të naftës dhe kanë vendosur të vazhdojnë të konsultohen, ka deklaruar ministri rus i energjetikës, Alexander Novak.

Rusia, tani prodhuesi më i madh i naftës, në të kaluarën kishte refuzuar të bashkëpunonte me Arabinë Saudite, prodhuesi kryesorë në OPEC.

Ministri Novak dje kishte thënë se forumi ndërkombëtar i investimeve Sochi 2015 dhe Organizata e Vendeve për Eksportin e Naftës mund të organizojnë një takim në nivel teknik.

?Rusia është e gatshme të diskutojë për situatën e naftës dhe gazit,? ka thënë ai.

Lajmet e fundit nga