Connect with Us

Emrat dhe faktet/ Basha mbushi listën me kandidatët e Henri Çilit

Politikë

Emrat dhe faktet/ Basha mbushi listën me kandidatët e Henri Çilit

Publikuar

-

Partia Demokratike, e cila prej tetë vitesh po qëndron në opozitë dhe ka humbur shumë vota të djathta u mundua të manipulonte qytetarët para hartimit të listave se do të vendoste si kandidatë për deputetë njerëz të rinj dhe me integritet, persona që kishin studiuar në Perëndim.

U trumbetua se do të sillte frymë të re dhe personat e paprovuar në politikë do të rikthenin besimin e humbur tek demokratët. Për këtë u shpik edhe një garë e një stili anglezo-gjerman, pak a shumë një lëmsh alla Lulzim Basha. U tha se kandidatët për deputetë do zgjidheshin me parimin një anëtar një votë, në fakt në përfundim të procesit u bë një vrimë në ujë.

Basha i sigurt/ Pas zgjehdjeve do rikthehem me detyrën dhe përgjegjësinë e drejtuesit te qeverisë

Lista ngeli po ajo e 2017 me disa arnime, ku asnjë parim i premtuar nuk u realizua. Nuk pati votim, një anëtar një votë, por kandidatë që votoheshin negativisht, thuajse të gjithë ata që u votuan kundër u rikandiduan, që nga Tritan Shehu, Bujar Leskaj, Luan Baçi, Ervin Salianji, Bledion Nallbati etj.

Nuk mjaftoi fakti që u votuan kundër, por u kaluan emrat e kandidatëve edhe në një komision ku një pjesë e tij kandidoi në listat e Bashës. Komisioni hoqi disa emra të cilët Luli sërish i kandidoi, pra procesi anglezo – gjerman ishte thjesht një tallje që Basha bëri me demokratët dhe këtë e kanë të provuar të gjithë tashmë.

Ky proces nga ana tjetër ka treguar një fakt, ikën disa emra jo nga votimi kundër, jo nga skualifikimi i komisionit, por u ruajtën emrat e sjella nga Henri Ç

ili i dikurshëm i UET. Produktet dhe nën produktet e tij nuk u goditën, përkundrazi u shtuan.

Emrat e Naim

 Çilit, të kthyer në Henri, i cili u arrestua dhe akuzua më pas nga drejtësia u shtuan në listën e Bashës, duke kaluar

çdo proces, edhe kur u skualifikuan kapërcyen ylberin dhe u futën në lista.

Më sipër kemi sjellë një fotot, “Klubi i Dardhës” një organizim i H

Perlat e Salianjit/ Babalja i Lozhanit: Këngët patriotike janë serenata

enri Çilit dhe UET ku shfaqen shumë nga eksponentët e listave dje dhe sot të Lulzim Bashës.

Grida Duma, drejtuese qarku në Kavajë është një nga produktet kryesore të UET, të stimuluar nga ky universitet dhe Henri Çili, por edhe për shkak të influencës që vinte nga ish-bankieri i ndjerë Artan Santo i cili kishte një lidhje të fortë me Grid

LEXO EDHE:  Çudit Luli/ Kreun e Republikës së re e lë kujtesa?

ën, por edhe marrëdhënie financiare me UET.

Ervin Salianji,

Andrea Mano, kandidati që duhet të votojnë demokratët e Korçës/ Babalet dhe ardhacakët nuk janë zgjidhje

 ose ndryshe “Babalja”, që po kërkon mandatin nga qytetarëve korçarë është një tjetër “mëndje e ndritur” i dalë nga univeristeti i Çilit. “Kamikaz” i cili u përdor nga UET për të kapur FRPD, ku shpesh u denoncua me fakte konkrete se “ushtria” e Çilit po bënte gjithçka që “Babalja” të ishte kryetar i FRPD.

Andrea Mano, një tjetër emër kandidat i Bashës ka mbaruar “ekselent” në këtë universitet privat, i suportuar mediatikisht dhe elektoralisht nga UET. Në listën e Korçës i vendosur si emër tallës këtë herë, me shpresën se mund të rihapë garën brenda listës, por tashmë i përbuzur dhe izoluar.

Orjela Nebiaj është një tjetër emër i Klubit të Dardhës në listat e Lulzim Bashës në Tiranë, mod

eratore që në fakt më shumë është shërbëtore e oborrit të kunatit të Lulit, por që UET ishte një suport jo i vogël për emrin e saj, sot pazaret e Bashës me Vjollca Hoxhën e kanë rikthyer në listat e deputetëve.

Në foton e Klubit të Dardhës është edhe i dyti i listës së Gjirokastrës, Roland Bejko, i cili nuk u bë dot kurrë i dyti dhe ngeli pa u bërë deputetet duke u tallur nga Lulzim Basha, UET nuk i shë

rbeu që të fitonte diçka se u këput për Çilin dhe Lulin, por në fund nuk mundi të siguronte asgjë më shumë sesa një vend humbës në listën e Gjirokastrës.

Arbër Agalliu, ish-administratori i UET vendosur nga Banka për shkak të kredive dhjetra milionë euro të marra nga Henri Çili. Ai garon si pjesë e listës në qarkun e Vlorës dhe është një nga simbolet e përkohëshme të UET.

Tashmë krenaria e Henri Çilit, UET, ka një tufë me emra në listat e Lulzim Bashës, por s’ka më UET pasi ky i fundit është marrë në pronësi nga të tjerë emra pronarësh. Çilit i ra UET por ka gjallë kandidatët dhe deputetët në listat e Lulit./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Zërat kundër Bashës në PD/ Elezi: Kush ka folur është përjashtuar

Publikuar

-

Nga

“Basha ka bërë PD-në të pabesueshme”/ Ibsen Elezi: Ja kush është problem unë, më i madh se Rama

Ibsen Elezi, ish-kryetar i PD-së së Kukësit ka komentuar mbi zërat kundër krydemokratit Lulzim Basha në Partinë Demokratike. Ai tha se shumë anëtarë nuk reagojnë kundër tij, pasi të gjithë zërat që kanë tentuar të flasin kanë pasur të njëjtin fund, janë përjashtuar ose janë larguar.

Ai shprehet se është njerëzore të gabosh, por sipas tij , të gjithë duhet të mbajnë përgjegjësi për gabimet që bëjnë.

“Të gjithë zërat që kanë tentuar të flasin kanë pasur të njëjtin fund, janë përjashtuar ose janë larguar. Kjo është arsyeja. Ky mekanizëm i ndërtuar me kujdes apo rastësisht kanë çuar në vrasjen e kurajos.

LEXO EDHE:  Fotot/ Basha dhe Meta trokasin gotat

LEXO EDHE:  PD, pa lider dhe pa ekip/ Basha i “shkërmoq” partinë dhe Monikës  

Në momentin që vret kurajën është e vështirë që njerëzit të besojnë që do ketë sukses nëse del kundër rrymës. Dikush më shumë, dikush më pak, përgjegjës jemi të gjithë. Nuk është turp të korrigjosh diçka, është njerëzore të gabosh. Duke e ditur që demokracia është opinion edhe në rrjetet sociale po deformohet demokracia. Në PD është vrarë konkurrenca, konkurrenca është ajo që prodhon ide”, u shpreh Elezi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet në PD/ Elezi: Të bëhet garë e barabartë

Publikuar

-

Nga

“Ka një dakordësi në heshtje”/ Elezi zbulon çfarë fshihet pas sulmeve të Republikasve ndaj Topallit

Ish kryetari i PD-së së Kukësit Ibsen Elezi është shprehur se një nga gabimet më të mëdha që Partia Demokratike ka bërë në zgjedhjet parlamentare është që nuk kërkoi votat e emigrantëve. Elezi shton se nëse do të kishin votuar edhe emigrantët opozita do ti kishte fituar zgjedhjet.

Ai në një intervistë për McnTv, thekson se  zgjedhjet brenda PD për të vendosur lidershipin e ri duhet  të jenë të barabarta dhe sipas tij, nëse fiton Basha do ta pranojë këtë gjë.

“E djathta kërkon sisteme që kanë të bëjnë me konkurrencën ndërsa e majta del me teori dhe fshehin listat. Ajo që duhet të kërkonte me këmbëngulje opozita ishte vota e emigrantëve. Si nuk e kërkon votën e tyre dhe del e ankohesh?  Po të kishte qenë vota e emigrantëve që opozita sado e pafuqishme është do kishte fituar mbi qeverinë. Kjo është një qeveri skandalesh. Nuk i numëron dot skandalet e Ramës. Kemi kërkuar që Basha të largohet dhe të bëhet garë e barabartë. Nëse si fiton unë do ta pranoja këtë gjë”, u shpreh Elezi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ndërtoi i vetëm listën e 140 kandidatëve”/ Elezi tregon dështimet e Bashës

Publikuar

-

Nga

“Ndërtoi i vetëm listën e 140 kandidatëve”/ Elezi tregon dështimet e Bashës

Ish kryetari i PD-së së Kukësit Ibsen Elezi ka komentuar mbi dështimet e Partisë Demokratike në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit.  Elezi shton se ai dhe kreu i PD Lulzim Basha do të jenë në garë për të qenë në krye të kësaj partie jo vetëm për idetë por edhe për personalitetin.

Ai në një intervistë për McnTv thekson se Basha nuk mund të fitojë pasi sipas tij, ai ka humbur besueshmërinë e anëtarëve dhe elektoratit. Ish-kryetari është shprehur se krydemokrati i hartoi i vetëm listën e kandidatëve për deputet.

“Si mund të fitojë Lulizm Basha. Nëse konkurrojmë të dy bashkë do konkurrojmë për idetë dhe personalitetin. Do të jemi në garë. Unë në momentin që ti je një njeri që ke një pabesueshme të madhe dhe nëse ke përballe një njeri që ka minimumin e besueshmërisë nuk ka mundësi të fitojë.

Ai u çua dhe tha kam ndërtuar një listë të vetme me 140 kandidatë dhe kërkoi falje. Bëri ca xhinglime por prapë dështoi. Njerëzit nuk besojnë tek fjala por tek veprimi. Lulzim Basha ka treguar mungesën e besueshmërisë tek anëtarësia e PD dhe tek elektorati. Kjo është arsyeja kryesore e dështimit të Bashës”, tha Elezi./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE