Connect with Us

Ekskluzive/ Zbulohet Kryebashkiaku që do denoncojë nesër PD

Politikë

Ekskluzive/ Zbulohet Kryebashkiaku që do denoncojë nesër PD

Publikuar

-

Prej disa ditësh zyrtarë të ndryshëm të Partisë Demokratike shkruajnë në rrjetet sociale se ditët në vijim do të ketë një tjetër denoncim për një kryebashkiak të Rilindjes i cili ka fshehur dënimin.

Këtë e konfirmoi zyrtarisht në një konferencë për mediat edhe Gazmend Bardhi, krahu i djathtë i Lulzim Bashës.

CNA.al mësoi, nga burime zyrtare brenda PD, se nesër do të publikohen akuza për kryebashkiakun e Vaut të Dejës, Mark Babani. Ashtu si në rastet e mëparshme janë përgatitur disa materiale të ndryshme, ditë pas dite, deri në publikimin e plotë të dokumentave.

LEXO EDHE:  “1200 vota më shumë në kuti”/ PD Roskovec kallëzon komisionerët e PS-së

Burimet nga PD, theksuan se prej dy javësh në Itali ka qenë Zef Hila, ish-kryebashkiaku i Vaut të Dejës, i shoqëruar nga një gazetar dhe kanë mundur të sigurojnë dokumentacionin që PD pritet ta bëjë nesër publike./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Shqipëria në ‘listën gri’ për pastrimin e parave/ VOA: Pasoja negative për ekonominë dhe imazhin e vendit

Publikuar

-

Nga

Shqipëria u përfshi në listën e vendeve nën monitorim të shtuar, ose siç njihet ndryshe në “listën gri” nga Task Forca e Veprimit Financiar , një organizatë ndërqeveritare e themeluar me iniciativën e G7 për të zhvilluar politika për të luftuar pastrimin e parave, financimin e terrorizmit dhe financimin e përhapjes së armëve të shkatërrimit në masë.

Përfshirja në këtë listë do të thotë që vendi konsiderohet me rrezik të lartë, dhe kjo ka pasoja negative për ekonominë dhe imazhin e një shteti. Ministrja e Financave dhe ekonomisë Anila Denaj tha sot se mangësitë kryesore për të cilat vendi mori këtë renditje kanë të bëjnë sipas saj me sistemin e Drejtësisë dhe se vendi ka hartuar një plan veprimi për plotësimin e rekomandimeve brenda këtij viti.

Ndërsa Shqipëria është vlerësuar për aspektet teknike, kryesisht kornizën ligjore të saj për parandalimin dhe luftën kundër pastrimit të parave, ajo duket se ka dështuar në efektivitetin e masave që duhet të zbatojë. Për pasojë Task Forca e Veprimit Financiar (FATF) e cila vlerësoi ecurinë e vendit, e përfshiu atë në listën e vendeve me mangësi strategjike.

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë Anila Denaj tha sot se vendi ka bërë përparim në shumë aspekte, por se “nga shqyrtimi i detajuar i rekomandimeve më të fundit të FATF-së për përmirësim të mëtejshëm gjatë 2020-2021,është e qartë se mangësitë më thelbësore të konstatuara ju përkasin organeve jashtë Ekzekutivit. Në fokus të efektivitetit janë 2 fusha që lidhen kryesisht me efikasitetin e sistemit të drejtësisë, Prokurori dhe Gjykata”.

Sipas ministres do të duhej një vëmendje e shtuar “në lidhje me domosdoshmërinë e rritjes së dënimeve për pastrim të paravë nga sistemi gjyqësor, sidomos të rasteve të denoncuara dhe raportuara nga institucionet për transaksione me klasifikim të nivelit të lartë risku dhe të kryer nga profesionistë apo persona të tretë të lidhur me organizata kriminale. Si edhe rritja në mënyrë domethënëse e konfiskimeve përfundimtare të pasurive të krimit”.

Por nëse shihet plani i veprimit që autoritetet kanë hartuar së bashku me Task Forcën, janë një sërë aspektesh të tjera në të cilat do të duhet gjithashtu të shënohen përmirësime brenda këtij viti, në mënyrë që të dalë jashtë asaj që njihet dhe si “lista gri”. Shqipëria do të duhet ndër të tjera, të kryej një analizë të thelluar për rreziqet nga pastrimi i parave dhe për të mundësuar forcimin e koordinimit dhe bashkëpunimit institucional. Duhet të përmirësojë trajtimin në kohë të kërkesave për ndihmë juridike të ndërsjelltë, apo të krijojë mekanizma efektive për zbulimin dhe parandalimin e aktivitetit kriminal në ekonomi, si dhe të verë në dispozicion informacione të sakta dhe të përditësuara të pronarëve fundorë në mënyrë periodike.

LEXO EDHE:  Julian Deda fton qytetarët për protestën në 18 shkurt

LEXO EDHE:  Bylykbashi pas mbledhjes së PD/ Zbulon pikën që lufton manipulimin e votës

Vlerësimi nga ana e FATF-së konsiderohet mjaft i rëndësishëm dhe renditja në listën gri, e bën Shqipërinë pjesë të vendeve me rrezik të lartë, gjë e cila mund të ketë efekte negative për ekonominë dhe imazhin e vendit, duke tkurrur besueshmërinë e institucioneve të tij. Pasojat bien dhe mbi sistemin bankar si dhe mund të kenë ndikim mbi investimet e huaja.

Këtë e pranoi dhe vetë ministrja Denaj: “Për Shqipërinë, nuk është një imazh I mirë, nuk është as për investitorët, nuk është as për sistemin bankar i cili prej vitesh ka investuar në strukturat e parandalimit”.

Mbi vendimin e FATF-së ka reaguar dhe opozita. “Jemi vendi i vetëm në Europë që jemi përfshirë në këtë listë dhe kjo tregon që mekanizmat dhe vullneti politik për të luftuar paratë e pista mungon. Lufta kundër pastrimit të parave të pista ka qenë një nga kauzat që PD ka ngritur që në fillim duke kërkuar angazhim serioz kundër një prej krimeve ekonomike më vdekjeprurëse për ekonominë, punësimin dhe shoqërinë.”, deklaroi përmes një statusi në Facebook ish deputetja demokrate Jorida Tabaku. /VOA

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vdekja e kryebashkiakut socialist/ Gjylameti: Ikje pa radhë që trondit kujtesën

Publikuar

-

Nga

Deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti ka reaguar pas lajmit për ndarjen e parakohëshme nga jetë të kryebashkiakuttë Rrogozhinës, Haxhi Memolla.

Teksa shpreh ngushëllimet për këtë humbje të thellë, Gjylameti shkruan se do ta mbajë mend si një njeri të mirë dhe të buzëqeshur.

“Pa fjalë dhe e pabesueshme për ndarjen tënde nga jeta miku ynë. Një ikje pa rradhë që trondit kujtesën tonë dhe shton dhimbsurinë e çmueshme për jetën. Haxhi Memolla ishte dhe mbetet memoria e njeriut të mirë të cilin do ta mbaj mend përherë si në këtë foto, të buzqeshur. U prefsh në paqe”.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Në shesh për të rrëzuar grushtin e shtetit”/ Bushati paralajmëron Metën

Publikuar

-

Nga

Deputeti i Partisë Socialiste, Ervin Bushati i ftuar në studion e “Kjo Javë” ka komentuar deklaratat e presidentit Meta dhe thirrjen e tij për manifestim më 2 mars.

Bushati tha se Meta duhet të jepte dorëheqjen dhe të bënte opozitë, pasi sipas tij, të gjitha këto lëvizje të Presidentit janë politike.

“Mendoj që Presidenti duhet të jetë një figurë jashtë politikës, por Meta fatkeqësisht nuk e arrin dot dhe nuk e ka pasur pjekurinë politike për ta bërë këtë, për t’u distancuar nga politika, ashtu siç e ka në stofin e tij dhe si një nga aksionerët kryesorë të partisë së tij. Nuk është fare dinjitoze të merret me politikë, argumentet që ngre janë tërësisht politike.

Meta ka bërë shumë thirrje alarmante, nuk dua të merrem me penalitetin dhe tonet e opozitës që sjell Presidenti, pra sa alarmante e dëshpëruese janë. Them që Presidenti nuk arrin dot të zhvishet nga pelerina opozita dhe t’ia lërë në dorë opozitës. Shumë mirë që nuk është dakord me mazhorancën, por ka shumë mënyra për ta bërë këtë.

Presidenti është tërësisht politik, do të ishte më e udhës që të jepte dorëheqjen dhe të vazhdonte. Në çdo vend të botës ka procese politike që emërojnë anëtarët e Gjykatës Kushtetuese, por nuk ndodh si këtu.

LEXO EDHE:  Zgjidhet kriza/Rama – Basha shtrengojne duart

LEXO EDHE:  Aplikimet në Universitet/Mungon udhëzimi i Qeverisë, 41 mijë maturantë në ankth

Nuk ka puç shteti, është si të themi ka jetë në mars. Meta po e bën për të tërhequr vëmendjen, pas Konferencës së Donatorëve”, theksoi Bushati./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE