Connect with Us

I varfri i Gjykatës së Apelit/ Valbon Çekrezi në mjerim drejt Vettingut

Aktualitet

I varfri i Gjykatës së Apelit/ Valbon Çekrezi në mjerim drejt Vettingut

Publikuar

-

Reforma në drejtësi ka hyrë në një fazë të re zbatimi. Vettingu veçse ka dhënë rezultatet e para të pastrimit të drejtësisë.

Gjyqtarët dhe prokurorët, që  u janë bindur politikës dhe që u kanë shërbyer grupeve dhe klaneve mafioze, pritet të jenë jashtë dyerve të institucionit të drejtësisë.

Kjo është pritshmëria e opinionit publik, i cili është i lodhur nga instalimi i njerëzve të paaftë, të dështuar dhe të korruptuar në gjykata dhe prokurori.

Me ato që kemi parë dhe dëgjuar tek gjyqtarët dhe prokurorët që janë paraqitur deri më tani para Komisionit të Vettingut, duket se surpizat do të jenë të mëdha,  në të ardhmen.

CNA.al vijon publikimin e pasurisë për të gjithë gjyqtarët dhe prokurorët pa dallim dhe referuar denoncimeve apo njerëzit që i njohin nga afër, disa deklarata pasurie duken të pabesueshme.

Kujtojmë se vetëm pak kohë ish-gjyqtari  i Apelit Shkëlqim Miri ra në pranga për korrupsion si dhe në shtëpi iu gjetën 300 milion lekë në banesë, të cilat nuk i kishte deklaruar pranë Inspektoriatit të Deklarimit të Pasurisë.

Gjatë kontrollit në banesë atij iu gjetën 300 milionë lekë të vjetra dhe një shumë tjetër eurosh që dyshohet të jenë marrë në këmbim për të ndryshuar kualifikimin e një vrasjeje të ndodhur në Burrel, në vitin 1997.

LEXO EDHE:  Prokurori i “fajdexhinjve”/ Nga borxhi për pushime në Turqi tek televizori me kredi

Por sipas të dhënave të publikuara nga Open Spending Albania, vërehet  se ish- gjyqtari ka deklaruar një pagë dhe pasuri modeste.

Me deklarimin e pasurisë që ka bërë deri në vitin 2014, nuk justifikohet shuma e parave të gjetura në banesë.

A ka të tjerë në sistemin e drejtësisë si ky ish-gjyqtar? Komisioni i Vettingut do të na e vërtetojë ditët në vijim.

Këtë radhë, CNA.al do të sjell pasurinë e gjyqtarit të Apelit të Durrësit Valbon Çekrezi.

Gjyqtari në fjalë, rezulton i varfër, dhe i varur nga paga dhe kredia.

Ashtu si një pjesë e madhe e gjyqtarëve dhe prokurorëve edhe Çekrezi rezulon se ka një kredi prej 50 000 euro, prej së cilës ka paguar vetëm 3 840 euro.

Deklarata e pasurisë dorëzuar me datën 30.03.2017

Llogari rrjedhëse e pagës  me balancë në datën 31.12.2016, në shumën 72 274 lekë.

Llogari euro për pagesën e kredisë me balancë 50.48 euro.

Të ardhura nga paga për vitin 2016 në shumën 1 432 811 lekë.

Vazhdon shlyerja e kredisë e marrë me datë 29.08.2008 në shumën 50 000 euro. Detyrimi i shlyer në shumën 3 840 euro, ndërsa detyrimi i pashlyer në shumën 34.823 euro/CNA.al

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. Vlonjati

    14 Maj, 2018 at 12:24 pm

    Shikoji pasurine te afermve se ketyre ua kalojne keto larot. Po kjo deklarata ka mosperputhje: nga 50.000 euro kredi, shkyer 3.840 e mbetkan 34.823 euro???

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Shpërthimi në Bejrut/ Jep dorëheqjen Qeveria e Libanit

Publikuar

-

Nga

Shpërthimi në Bejrut/ Jep dorëheqjen Qeveria e Libanit

Qeveria libaneze ka dhënë dorëheqjen pas shpërthimit shkatërrimtar në portin e Bejrutit, deklaron ministri i Shëndetësisë së vendit.

Hamad Hassan tha se vendimi është marrë pas tensioneve të shtuara dhe teksa një sërë ministrash kanë paraqitur dorëheqjen e tyre.

“E gjithë qeveria ka dhënë dorëheqjen”, u shpreh Hassan pas mbledhjes së kabinetit gjatë së hënës.

LEXO EDHE:  Prokurori i “fajdexhinjve”/ Nga borxhi për pushime në Turqi tek televizori me kredi

LEXO EDHE:  Prokurori i dosjeve “të nxehta”/ Zbardhet pasuria e Hajdarmatajt pas shkarkimit

Ai shtoi se kryeministri Hassan Diab do i drejtohet pallatit presidencial ku do të “paraqesë dorëheqjen e tij në emër të gjithë kabinetit qeveritar”.Lëvizja vjen vetëm dy ditë pas protestave masive në Bejrut ku protestuesit u përplasën me forcat e sigurisë. /CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Patozi për Berishën dhe Komisionin e PD/ Diskutimet kanë nisur mbrapsht

Publikuar

-

Nga

Patozi për Berishën dhe Komisionin e PD/ Diskutimet kanë nisur mbrapsht

Pak ditë më parë, Genc Ruli kërkoi largimin e ish-liderit historik të PD Sali Berishës nga listat për deputetë dhe mbylljen e ciklit të tij me mos kandidim.

Për këtë kërkesë të papritur të Rulit që po merret me formulimin e listave të Republikës së Re të Lulzim Bashës, është pyetur edhe koordinatori i Bindjes Demokratike Astrit Patozi.

Patozi nuk preferoi të komentojë gjatë, por theksoi se diskutimi duhej të fillonte me ata që duhet të ishin dhe jo me ata që nuk duhet të jenë listë.

“Nuk e kam pasur kurrë zakon që të bëj komente mbi opinionet e të tjerëve. Aq më shumë kur ata janë personazhe, me të cilët nuk më ka munguar miqësia apo komunikimi, sepse më dalin e teprojnë opinionet e mia, të cilat nuk përtoj kurrë t’i bëj publike. Është punë për PD-në se çfarë bën me listën dhe me debatet e brendshme të saj.LEXO EDHE:  Pasuria e çmendur dhe akuzat për korrupsion/ SPAK sulmin duhet ta fillojë nga Engjëll Agaçi

Mjafton që protagonistët e saj të vjetër dhe të rinj të ndihen rehat me historinë, të sotmen dhe të ardhmen e tyre. E mira do të ishte që diskutimi të fillonte me ata që duhet të ishin dhe jo me ata që nuk duhet të jenë listë, por edhe kjo është gjithsesi çështje e tyre”, u shpreh ai për gazetën “Panorama”./ CNA.al

Sikur Luli dhe Ruli të mos kandidonin Berishën?!

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Shpallet tenderi/ 14 milonë euro për projektin e Piramidës

Publikuar

-

Nga

Shpallet tenderi/ 14 milonë euro për projektin e Piramidës

Piramida e Tiranës do t’i kthehet kryeqytetit, sipas një projekti të prezantuar më herët, si një qendër inovacioni që do t’i përkasë kryesisht të rinjve.

Projekti i arkitektit Wini Mass është prezantuar nga bashkia, por vetëm javën e kaluar është shpallur thirrja për gjetjen e operatorëve që do të punojnë për rijetëzimin e ish-muzeut të Enver Hoxhës.

Fondi i vënë në dispozicion për zhvillimin e godinës është llogaritur 1.7 miliardë lekë, ose 14 milionë euro.Kujtojmë se financues i këtij projekti, përveç Bashkisë së Tiranës është edhe Fondi Shqiptaro-Amerikan.

Për Piramidën ka pasur disa ide nga arkitektë vendas, por në fund projekti final u vendos ai për ngritjen e një qendre multifunksionale në qytet, duke siguruar hapësirë për të rinjtë dhe njerëzit që të angazhohen në art, kulturë dhe teknologji krijuese. Plani synon të krijojë simbolin e ri për Tiranën, ku ndërtesa është e arritshme nga të gjitha anët. Risia e rivitalizimit të qendrës qëndron në faktin se TUMO është një lloj i ri i përvojës arsimore në kryqëzimin e teknologjisë dhe dizajnit. Të rinjve do t’u jepen veglat dhe njohuritë që kanë nevojë për të arritur potencialin e tyre dhe ata do të jenë në gjendje të krijojnë rrugën e tyre të të mësuarit.

LEXO EDHE:  I besuari i Kryeprokurores/ Zbardhet pasuria e “krushkut” të Arta Markut

LEXO EDHE:  Pasuria e çmendur dhe akuzat për korrupsion/ SPAK sulmin duhet ta fillojë nga Engjëll Agaçi

Sipas dokumenteve të tenderit, pritet që punimet të zgjasin 2 vjet, pas firmosjes së kontratës me operatorin ose konsorciumin fitues, Kompanitë e interesuara kanë afat deri në 2 shtator për të dorëzuar dokumentet. /CNA.al

LEXO TE PLOTE