Connect with Us

Fahri Balliu, ceshtja Doshi-Meta si sponsor te tij

Aktualitet

Fahri Balliu, ceshtja Doshi-Meta si sponsor te tij

Publikuar

-

Elvi FUNDO

 

Të gjithë kujtuan se ai humbi, por jo Fahriu vazhdon të jetë mes nesh. Ai ka qenë dje pas udheqjes, dje në kohën e diktaturës, dje në kohën e qeverisjës të PD, sot në kohën e qeverisjës të PS.

Ky individ ekziston dhe qarkullon me mashtrimet, intrigat dhe dosjen e tij të një ish bashkëpunëtori të sigurimit të shtetit. Por ajo është shumë pak, përballë miqësisë me Hekuran Isain , apo përballë shitjes së pasaportave në Maqedoni. Dosja e tij është shumë pak përballë Gerdecit, është vërtet shumë pak përballë gjithcka që bërë kjo fytyrë e vrerosur dalë nga llumi e proletariatit të Ramiz Alisë.

Ato që rradhita më lart dihen publikisht dhe përfliten rëndom, por ka një fakt mjaft interest që vjen nga situata e fundit politike ne vend. Pra nga cështja Tom Doshi. Nga akuza që deputeti socialist bëri ndaj kreut të Kuvendit Ilir Meta, se ky i fundit donte ta eleminonte fizikisht atë dhe deputetin tjetër demokrat Mhill Fufi. Fakti lidhet me sjelljen e Fahriut dhe medias të tij ndaj këtij rasti.

Fahriu dhe fletushka e tij nuk kanë sulmuar për asnjë cast Ilir Metën, por nuk ka sulmuar për asnjë cast as Tom Doshin. Pra, nuk thotë as që është e vërtetë porosia nga Meta, dhe as nuk thotë që Tom Doshi trillon. Pra për herë të parë Fahriu ka një mendim ndryshe. Ai akuzon Ramën dhe qeverinë në total, ai sytë i ka nga Kryeministri, që në këtë rast nuk është sulmuar as nga opozita e cila ka qenë mjaft e kujdeshme për akuzat e saj, duke drejtuar gishtin tek Ilir Meta dhe Saimir Tahiri, i pari i akuzuar nga Tom Doshi dhe i dyti politikisht nga PD për fshehjen dhe mos denoncimin e krimit.

Fahriu ka gjetur një zgjidhje për të qëndruar në qarkullim. Ai kuptohet akuzon Ramën dhe shumë mirë bën, por problem qëndron Rama sulmohet për parim politik apo sulmohet sepse Fahriu nuk shkruan dot as për Tomën dhe as për Ilir Metën.

LEXO EDHE:  Aktori Astrit Çerma gjen të përbashkëtat e Ilir Metës me Fahri Balliun

Në fakt miqësia e Fahriut me Ilir Metën dihet publikisht, edhe përfitimet në zyrat e LSI-se dihen publikisht, pra Fahriu nuk e sulmon dhe akuzon Ilir Metën si porositës për vrasjen jo për moral, apo sepse kupton dicka përtej politikës dhe opozitës, por sepse ngjyen buken dhe fut lugen në tenxheren e korrupsionit të gatuar nga Meta. Pa haruar që Ilir Meta e ka sponsorizuar shpesh ish bashkëpunëtorin e sigurimit Fahri Balliu.

Por nga ana tjetër Faroja nuk sulmon as Tom Doshin për ta quajtur ngjarjen trill. Lind pyetja e bën për parim që të mbrojë tezën e opozitës? Di dicka përtej politikës dhe opozitës? Jo në fakt nuk ka asgjë nga këto, Tom Doshi rezulton të jetë një nga miqtë dhe sponsorat e Fahriut, prandaj dhe ky i fundit është në hall.

Tani të dy sponsorat e tij po përballen më akuza dhe janë në hetim nga prokuroria, cilin do sulmojë Fahriu. Asnjë prej tyre deri në momentin që dikush paguan një shuk të majmë parash që ai të sulmojë dhe prishet me tjetrin, por në këtë rast Faroja i ka këmbët e futura në një këpucë, atë galloshen e tij që ka shkelur diku ku mban erë të qelbur.

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

SHBA, moratorium i ri kundër dëbimeve në kushtet e pandemisë

Publikuar

-

Nga

Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve nxori një moratorium të ri kundër dëbimit nga banesat deri më 3 tetor, ndërkohë që administrata amerikane përpiqet të zbusë kritikat nga progresistët se ka lejuar dëbimin nga banesat të banorëve në kushte të vështira gjatë pandemisë.

Moratoriumi i njoftuar të martën mund të ndihmojë miliona vetë të vazhdojnë të qëndrojnë në banesat e tyre, në një kohë kur vazhdon përhapja e variantit delta dhe shtetet nuk kanë vepruar me shpejtësi për të ndarë ndihma. Masa ndalon dëbimet nga banesat në komuna me “nivele të konsiderueshme dhe të larta” të përhapjes së virusit gjë që përfaqëson zona ku banon 90% e popullsisë amerikane.

Ky veprim përfaqëson një ndryshim qëndrimi nga administrata aktuale, e cila gjatë fundjavës lejoi skdimin e moratoriumit të mëparshëm duke thënë se zgjtja e tij nuk lejohej në bazë të një vendimi të Gjykatë së Lartë. Kjo shkaktoi një hendek të thellë mes Shtëpisë së Bardhë dhe demokratëve progresistë, të cilët këmbëngulin se qeveria federale duhet të bëjë më shumë për të ndihmuar rreth 3.6 milionë amerikanë që të mos humbasin shtëpitë gjatë kësaj periudhe.

LEXO EDHE:  Fahri Balliu, qindra miliona lekë gjoba dhe mashtrime

LEXO EDHE:  Djali ish-gazetarit të "Zërit të Popullit" kërkon 1 minutë heshtje për viktimat e komunizmit

Në komente të martën nga Shtëpia e Bardhë, Presidenti Biden tha se i kishte kërkuar Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve të peshonte opsionet. Por dukej që presidenti nuk ishte plotësisht i bindur se moratoriumi do t’u rezistonte padive lidhur me kushtetutshmërinë, duke thënë se kishte kërkuar mendimin e ekspertëve lidhur me ligjshmërinë.

Presidenti shtoi se edhe nëse moratoriumi kundërshtohet me padi gjyqësore, gjithsesi do t’u japë ca kohë shtesë shteteve dhe komunave të aktivizojnë miliarda dollarë ndihma për banorët e tyre në rrezik dëbimi nga banesat.

Zyrtarët e administratës kishin thënë më parë se Gjykata e Lartë nuk i kishte lejuar të vendosnin një moratorium të ri pa mbështetjen e Kongresit. Kur Gjykata e Lartë lejoi zgjatjen e moratoriumit të mëparshëm në korrik, gjykatësi Brett Kavanaugh shkroi se zgjatje të mëtejshme kërkonin akt nga Kongresi.

Por të martën Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve theksoi ritmet e ngadalta të ndarjes së ndihmave në nivel komunal si arsye për moratoriumin e ri.

Presidenti Biden këmbëngul se shtetet kanë sasi të mjaftueshme ndihmash federale që duhen përdorur nga autoritetet lokale në ndihmë të personave në nevojë.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Anëtar i bandës së Cërrikut që vranë gardistët në 1997/ Esktradohet nga Greqia Bashkim Buzani

Publikuar

-

Nga

Nga Zyra Qendrore Interpol Tirana është  krye ekstradimi nga Greqia drejt vendit tonë, i shtetasit shqiptar Bashkim Buzani, 50 vjeç.

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar në bazë të vendimit të vitit 2005, të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Elbasan, e cila e ka dënuar me 20 vjet burg, për veprat penale “Organizatë kriminale” në formën e pjesëmarrjes në organizatë kriminale, “Vjedhja me armë” dhe “Vjedhja” kryer në bashkëpunim.

Ky shtetas, më datë 04.04.2005, është arrestuar në Greqi, për llogari të autoriteteve greke, për veprën penale “Trafikimi i lëndëve narkotike” dhe Gjykatë a Apelit Selanik, me vendimin e datës 12.10.2005, e ka dënuar me 16 vjet burg.

Pas kryerje së dënimit për llogari të autoriteteve të drejtësisë greke u bë ekstradimi i tij drejt vendit tonë.

LEXO EDHE:  Fahri Balliu, qindra miliona lekë gjoba dhe mashtrime

LEXO EDHE:  Fahri Balliu, qindra miliona lekë gjoba dhe mashtrime

 Rrethanat e ngjarjes

Sipas Policisë, në trazirat e marsit të vitit 1997, Bashkim Buzani ka qenë anëtar i një bande të armatosur.

Fillimisht ky grup u krijua nga një grup i armatosur personash në lagjen nr.3 në Cërrik, me qëllim mbrojtjen e tyre nga një bandë tjetër.

Më pas, me kalimin e kohës, duke marrë tiparet e një grupi të strukturuar kriminal prej shumë vitesh, anëtarët e grupit kryenin vepra të ndryshme si vrasje dhe grabitje me armë.

Ky grup grabiste dhunshëm furgonat me refugjatë që vinin nga Kapshtica, duke zbritur në tokë refugjatët, të cilët i rrihnin dhe i poshtëronin.

Gjithashtu, shtetasi Bashkim Buzani, në bashkëpunim me anëtarë të tjerë të grupit, ka grabitur disa banesa dhe lokale të ndryshme./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

ILD kërkon masë displinore ndaj gjyqtarit Hektor Sinanaj/ KLGJ vihet në lëvizje

Publikuar

-

Nga

Arrestimi i gjyqtares Enkelejda Hoxha/ Reagon KLGJ

Këshilli i Lartë Gjyqësor vendosi të mërkurën të pranojë kërkesën e Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë për shqyrtimin në seancë dëgjimore të kërkesës për vendosjen e një mase disiplinore ndaj gjyqtarit të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Vlorë, Hektor Sinanaj.

Sipas ILD-së në vitin 2017 dhe 2018, ndaj magjistratit janë bërë dy ankesa – nga institucioni financiar NOA sha dhe Bannka Kombëtare Tregare, për refuzimin e urdhërave të ekzekutimit të kredive në kundërshtim me ligjin.

Kërkesa e ILD-së për fillimin e procedimit disiplinor është depozituar në KLGJ me 30 korrik. Sipas ILD-së nga hetimi janë indetifikuar 7 raste kur gjyqtari nuk ka lëshuar urdhëra ekzekutimi në favor të insitucionit financiar NOA dhe në 2 raste ndaj BKT-së.

Gjyqtari Hektori Sinanj ka në karrierë 20 vjeçare në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Vlorë ku është emëruar në vitin 2000.

Në relacionin e paraqitur përpara KLGJ, ILD thekson së gjyqtari Hektor Sinanaj ka shqyrtuar 7 kërkesa për urdhër ekzekutimi nga shoqëria financiare NOA Sha, të cilat i ka refuzuar me argumentin se kontrata e kredimarrjes nuk është firmosur përpara noterit dhe nuk përbën titull ekezkutiv. Tre nga kërkesat janë apeluar në Gjykatën e Apelit Vlorës, e cila e ka përmbysur vendimmarjen e magjistratit Sinanaj.

LEXO EDHE:  Djali ish-gazetarit të "Zërit të Popullit" kërkon 1 minutë heshtje për viktimat e komunizmit

Sipas Reportere.al, i njëjti gjyqtar ka shqyrtuar tre kërkesa për urdhër ekzekutimi nga Banka Kombëtare Tregtare, duke refuzuar dy prej tyre me arsyetimin së nuk përbëjnë titull ekzekutiv. Të dy vendimet janë apeluar dhe janë përmbysuar nga Gjykata e Apelit Vlorë.

LEXO EDHE:  Fahri Balliu kalon me LSI-në/ Ja postet në qeveri

Sipas ILD-së vendimet e Sinanajt se kontratat e kredisë nuk përbëjnë titull ekzekutiv janë hedhur poshtë në të gjitha rastet nga Gjykata e Apelit Vlorë, nga dy trupa të ndryshme gjyqësore, çfarë sipas Inspektoriatit tregon se interpretimi i ligjit nga ana e tij ka qenë i gabuar.

Pavarësisht se Inspektoriati ka indetifikuar 12 raste me shkelje të dyshuara procedurale nga magjistrati, ILD ka kërkuar vetëm vlerësimin e 5 prej tyre në procedim, për shkak se për të tjerat ka kaluar afati 5-vjeçar i parashkrimit.

Unanimisht KLGJ vendosi që seanca dëgjimore për shqyrtimin e procedimit penal ndaj gjyqtarit Hektor Sinanaj të mbahet me 16 shtator në orën 13:00./CNA.al

LEXO TE PLOTE