Connect with Us

Vetingu

Komisioneri Publik ankimon vendimin e KPK/ Kërkon shkarkimin nga detyra të prokurorit
Vetingu 10:41 - 18 Qershor, 2021

Hetime për të rënët në Vetting/ Pasuria e ish gjyqtarëve dhe prokurorëve drejt sekuestrimit

‘Një rëndësi e veçantë duhet vendosur në hetimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve të larguar për shkak të vettingut apo edhe për arsye tjetër.  Kështu ka deklaruar...

Vetingu 10:47 - 17 Qershor, 2021

Pasuria i “pret kokën” prokurorit/ Ku i gjeti Agim Dalipaj paratë, për shtëpinë në bregdet?

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar sot, prokurorin e Tropojës  Agim Dalipaj. Shkak për shkarkimin e tij, janë bërë problematikat me pasurinë dhe profesionalizmi. Kujtojmë...

Skandali në spitalin Covid 2/ Reagon Prokuroria e Tiranës
Vetingu 14:25 - 16 Qershor, 2021

Plasin dorëheqjet në Prokurorinë e Tiranës/ Prokurorja “kurth” KPK me raporte mjekësore

Prokurorja Anila Galanxhi Papa, pasi ka zvarrritur Komisionin e Pavarur të Kualifikimit me raporte mjekësore, ka dhënë dorëheqjen. Sot u raportua për dorëheqjen e prokurorit Granit...

Rrëzimi i helikopterit ushtarak në Shkodër/ Granit Shahu, shpalli fajtor të vdekurit
Vetingu 13:49 - 16 Qershor, 2021

Prokurori me X5 dhe Range Rover, në panik/ Granit Shahu dorëhiqet para Vettingut

Granit Shahu që tentoi të merrte postin e Prokurorit të Përgjithshëm në vitin 2017 ka dhënë dorëheqjen nga posti i prokurorit, para se të dilte në...

Vetingu 10:56 - 16 Qershor, 2021

Nuk hetoi zyrtarët e Bashkisë në këmbim të një kredie/ Shkarkohet “krahu i djathtë” i Arta Markut

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, KPK  ka shkarkuar sot nga detyra prokuroren e Tiranës, Alketa Zifla. Shkak u bë një kredi sociale , që prokurorja kishte...

Vetingu 09:04 - 16 Qershor, 2021

Fshehu apartamentin në bregdet dhe mbylli dosjet pa i hetuar/ Vettingu i nxjerr të palarat prokurorit

Prokurori i Prokurorisë së Tropojës, Agim Dalipaj është përballur me Komisionin e Pavarur të Kualifikimit, KPK kur gjatë seancës dëgjimore u konstatuan probleme për kriterin e...

Prokurorja Irma Balli në KPK
Vetingu 15:01 - 15 Qershor, 2021

KPA “rrëzon” KPK/ Rikthen për rivlerësim prokuroren e Korçës

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka rikthyer për rivlerësim në shkallen e pare te Vettingut, prokuroren e Apelit në Korçë, Irma Balli. Në shkallën e dytë,...

Vetingu 10:36 - 14 Qershor, 2021

Gjyqtari jepte para me fajde/ Vettingu i “pret kokën”

Gjyqtari i Beratit Durim Hasa, është shkarkuar sot nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit. I njëjti, rezulton të ketë ndryshuar emrin. Referuar formularit të vetë-dekriminalizimit, ai...

Vetingu 09:53 - 12 Qershor, 2021

Dy apartamente dhe lidhja me biznesin e kunatit/ Si e justifikoi gjyqtarja  e Apelit, pasurinë

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, vendosi më 26 prill të konfirmojë në detyrë gjyqtaren e Gjykatës Administrative të Apelit Tiranë, Enkelejda Metaliaj, pasi u bind nga...

Probleme me pasurinë/ KPK shkarkon nga detyra gjyqtaren e Shkodrës
Vetingu 15:40 - 11 Qershor, 2021

Probleme me pasurinë/ KPK shkarkon nga detyra gjyqtaren e Shkodrës

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, KPK shpalli të premten vendimin për shkarkimin nga detyra të gjyqtares së Shkodrës Luveda Dardha. Procesi i vetingut për gjyqtaren Dardha...