Connect with Us

All posts tagged "zjarret"

Bota 08:43 - 8 Janar, 2020

OKB jep alarmin/ Tymi nga zjarret e Australisë ka arritur në Amerikën e Jugut

Organizata Botërore Meteorologjike e OKB-së deklaron se tymi nga zjarret katastrofike, që po shkatërrojnë Australinë, ka devijuar 11 000 kilometra përtej oqeanit Paqësor dhe ka arritur...

selia e pd ne tirane
Aktualitet 15:42 - 1 Prill, 2019

Akuzoi opozitën për zjarret/ PD: Partia Socialiste në pikë të hallit

Ish-deputetja e PD-së, Dhurata Çupi, në një prononcim për mediat ka reaguar pas deklaratave të bëra nga ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka, e cila u shpreh...

Aktualitet 12:17 - 25 Mars, 2019

Zjarret/ Haki Çako “shuplakë” autoriteteve vendore

Drejtori i Përgjithshëm i Emergjencave Civile Haki Çako deklaratë për mediat, ka reaguar në lidhje me situatën e zjarreve në vend. “MM dhe EC po ndjekin...

Aktualitet 19:56 - 30 Shtator, 2018

Zjarret në Shqipëri/ Ja qarqet më të rrezikuara për ditën e nesërme

Në Shqipëri gjatë ditëve të fundit është regjistruar një numër i lartë vatrash zjarri. Sipas Institutit të Gjeoshkencave dhe Minierave, qarqet më të rrezikuara nga zjarret...

Aktualitet 19:19 - 24 Gusht, 2018

Shqipëria shpëton nga zjarret/ Piromanët në pushtet?

Shqipëria në flakë. Për vite të tëra, mediat kanë raportuar  se si pyje, parqe kombëtarë dhe fshatra të tërë viheshin nën pushtetin e zjarrit. Por, tashmë,...

Aktualitet 22:27 - 23 Gusht, 2018

Zjarret e frikshme në Greqi/ Shkencëtari gjerman jep alarmin

Shkëncëtari gjerman Johan Goldamer do të drejtojë një hetim të pavarur, në lidhje me zjarret e frikshme që prekën Greqinë. Ai zhvilloi një takim me Kryeministrin...

Aktualitet 19:56 - 9 Gusht, 2018

Vodhi ndihmat e të prekurve nga zjarret në Greqi/ Arrestohet shqiptari

Policia greke ka arrestuar një 37 vjeçar shqiptar, i cili u kap në flagrancë duke vjedhur ndihmat e të prekurve nga zjarri. Gjatë kontrollit në mjetin...

Aktualitet 21:35 - 28 Korrik, 2018

Sa rrezikohemi nga zjarret?/ Ja zonat më problematike

Stina e verës dhe temperaturat e larta janë një rrezik i madh për vatra zjarresh, nga e cila rrezikohet edhe Shqipëria. Drejtori i Shërbimit Zjarrfikës për...

Aktualitet 16:54 - 27 Korrik, 2018

Zjarret në Athinë/ Qeveria greke dyshon për zjarrvënie

Katastrofa e zjarreve pranë Athinës që i kushtoi jetën 83 vetëve ka gjasa të jetë shkaktuar nga zjarrvënia. Sipas të dhënave të qeverisë, ka të dhëna...

Aktualitet 09:08 - 12 Tetor, 2017

Dhjetëra të vdekur nga zjarret katastrofike në Kaliforni

Të paktën 23 persona kanë humbur jetën, qindra të tjerë konsiderohen të zhdukur, ndërsa mijëra banorë kanë mbetur pa strehë si pasojë e zjarreve katastrofike në...

Aktualitet 15:56 - 25 Gusht, 2017

Zjarret djegin vendin/ Rama: Le të shuhen vetë, nuk janë punë e shtetit!

Ish-kryeministri Sali Berisha është shumë aktiv në rrjetet sociale. Së fundmi ai ka postuar një mesazh të ardhur nga “qytetari digjital”, i cili me anë të...

Aktualitet 10:03 - 22 Gusht, 2017

Zjarret në vend/ EC japin informacion: Në 24 orët e fundit janë konstatuar 5 vatra

Emergjencat Civile kanë dhënë informacion  mbi situatën e zjarreve në të gjithë vendin. Sipas specialistëve, gjatë 24 orëve të fundit, janë shënuar 5 vatra zjarri në...

Aktualitet 11:21 - 20 Gusht, 2017

Zjarret në vend/ Sa vatra u shënuan gjatë 24 orëve të fundit?

Emergjencat Civile kanë dhënë informacion mbi situatën e zjarreve në vendin tonë. Mësohet se gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 10 vatra zjarri dhe për...

Aktualitet 15:45 - 15 Gusht, 2017

Nga Lorenc VANGJELI/Deri ditën e qametit, shiu si mallkim e zjarri si bekim

Rreshjet e shiut në fundjavë bënë atë që nuk po arrinin dot ta bënin zjarrfikësit në shumë ditë me rradhë. Zjarret nga veriu në jug të...

Aktualitet 11:59 - 13 Gusht, 2017

Zjarret në vend/ EC japin lajmin e mirë: Shirat fikën plotësisht flakët në disa zona

Gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin janë shënuar 11 vatra zjarri në të gjithë vendin. Por sipas Emergjencave Civile, shirat që kanë rënë...

Aktualitet 20:05 - 12 Gusht, 2017

Akuza e fortë e deputetit të LSI/Pse nuk kapen zjarrvënësit nga policia

Një tjetër akuzë e fortë vjen një politikan për zjarret në Qarkun e Gjirokastrës. Pas kreut të PBDNJ, Vangjel Dule, që akuzonte qeverinë për situatën, edhe...

Aktualitet 19:56 - 12 Gusht, 2017

BE solidarizohet me Shqipërinë/Veprime konkrete për të dalë nga kriza e zjarreve

“I kuptoj mirë sfidat e mëdha për t’i ndalur zjarret”, thotë Christos Stylianides, komisioneri i BE. Rreziku i zjarreve që po u afrohet shtëpive është i...

Aktualitet 17:54 - 12 Gusht, 2017

Ironia e fortë e gazetarit/Nuk heqin dot një gur në rrugë, presim të shuajnë zjarret!

Gazetari Lutfi Dervishi ka komentuar me ironi situatën e krijuar sot në aksin Vlorë-Orikum, ku u bllokua trafiku për rreth 3 për orë, për shkak të...

Aktualitet 15:53 - 12 Gusht, 2017

Aleati i Bashës sulmon ashpër Ramën/Kush është shkaku i zjarreve në vend

Kreu i PBDNJ, Vangjel Dule, ka reaguar ashpër për situatën e zjarreve në vend. Në rrjetet sociale, Dule sulmon direkt kryeministrin Edi Rama, teksa shkruan se...

Aktualitet 23:02 - 11 Gusht, 2017

Zëri i Amerikës: Situatë problematike nga zjarret në Shqipëri

Në Shqipëri situata për shkak të zjarreve vazhdon të jetë problematike, kryesisht në sipërfaqet pyjore. Të premten në të gjithe vendin ishin aktive 19 vatra zjarri....

Aktualitet 20:03 - 11 Gusht, 2017

Shefi i zjarrfikësve jep lajmin e frikshëm/ Edhe 1 muaj betejë më zjarret

Në territorin e Bashkisë së Tiranës janë aktive 3 vatra, ajo në malin e Derjes, në Krrabë dhe vatra e riaktivizuar në Pezë. Drejtori i Repartit...

Aktualitet 19:33 - 11 Gusht, 2017

Qytetarët “masakrojnë Ramën/Kryeministër lodër! Kur ia more qeverinë Berishës the …!

Kryeministri Edi Rama reagoi ditën e sotme për zjarret e shumta, që kanë përfshirë vendin nga i nxehti përvëlues, duke gjetur dhe heronjtë e ditës e...

Aktualitet 19:19 - 11 Gusht, 2017

Greqia lë “në baltë” Shqipërinë?/Mediat: Tërheq avionët për fikjen e zjarreve

Shefi i ushtrisë greke ka urdhëruar tërheqjen e menjëhershme të avionëve grekë nga jugu i Shqipërisë. Të paktën kështu raportojnë sot mediat në vend. Me një...