Connect with Us

All posts tagged "zjarre"

Bota 16:03 - 7 Janar, 2020

Qyteti fantazëm në Australi/ Shkretohet destinacioni turistik

Në një javë tipike të çdo janari tjetër, turistët do të shtrinin peshqirin e tyre në plazhet me rërë në zonën Williams Beach të Australisë, zonë...

Bota 12:05 - 7 Janar, 2020

Zjarret në Australi/ 2000 shtëpi të shkatërruara, frikë nga përkeqësimi i situatës

Pothuajse 2000 shtëpi janë shkatërruar nga zjarret që kanë pushtuar Australinë prej muajsh. Zyrtarët raportojnë se po përgatiten furishëm për rastë nëse do të vazhdojë përkeqësimi...

Bota 12:25 - 6 Janar, 2020

Zjarret e fuqishme në Australi/ Tymi dhe ajri i rënde “paralizojnë” vendin

Së fundmi Australia është shkatërruar prej zjarreve të fuqishëm që përfshinë vendin. Flakët e zjarreve shkaktuan 25 viktima, shkatërruan një numër të madh shtëpish, si dhe...

Bota 11:33 - 4 Janar, 2020

Rritet numri i të vdekurve në Australi/ Zjarret mbeten jashtë kontrollit

Zjarret e pyjeve po tërhiqen në mënyrë të pakontrollueshme në bregdetin lindor të Australisë, të favorizuar nga temperaturat e larta dhe erërat e forta, me zjarrfikësit...

Bota 09:43 - 4 Janar, 2020

Zjarret në Australi/ Zhvendosja më e madhe e qytetarëve në histori

Forcat e armatosura të Australisë po ndihmojnë për të luftuar zjarret vdekjeprurëse që kanë përfshirë Australinë gjatë kësaj periudhe, duke lënë disa të vdekur. Dje, anijet...

Bota 14:23 - 1 Janar, 2020

Zjarret masive në Australi/ Humbin jetën 7 persona

Të paktën shtatë persona kanë humbur jetën nga zjarret në Australi që nga 30 dhjetori. Zjarret masive që përfshinë vendin këtë javë kanë shkrumbuar 200 shtëpi....

Bota 11:42 - 26 Dhjetor, 2019

Zjarre shkatërruese në Kili/ Shuhet qyteti turistik

Të paktën 200 shtëpi janë shkatërruar në një qytet antik dhe turistik të Kilit, për shkak të zjarreve të shumta. Zjarret kanë shpërthyer në pyje duke...

Bota 08:43 - 21 Dhjetor, 2019

Zjarre shkatërruese në Australi/ Humb jetën një person

Një person ka humbur jetën në Australinë e Jugut si pasojë e zjarreve nga vera katastrofike e këtij viti. Temperaturat kanë tejkaluar 40 gradë Celsius në...

Bota 08:52 - 19 Dhjetor, 2019

Shpërthejnë zjarret në Australi/ Urgjencë në Sidnei dhe Uellsin e Ri Jugor

Autoritetet australiane kanë shpallur sot zyrtarisht gjendjen e jashtëzakonshme shtatë ditore në Uellsin e Ri Jugor, kryeqyteti i të cilit është Sidnei, pasi temperaturat e larta...

Kronika 12:22 - 27 Gusht, 2019

Delvina përfshihet në flakë/ Rrezikohet Syri i Kaltër

Një zjarrë i përmasave të mëdha sapo ka përfshirë Delvinën. Zjarri është ndezur ditën e sotme pranë puseve të naftës. Për shkak të përhapjes masive të...

Aktualitet 14:46 - 17 Korrik, 2019

Panik në Tiranë/ Banesa përfshihet nga flakët

Një banesë në rrugën Ferit Xhajko, në Tiranë është përfshirë nga flakët. Nga zjarri në banesë raportohen vetëm dëme materiale. Dyshohet se shkak për zjarrin e...

Aktualitet 23:14 - 24 Prill, 2019

Bindja Demokratike/ Astrit Patozi: Jemi si zjarrfikës mes dy zjarreve

Astrit Patozi nga studio e emisionit “Opinion” sqaroi se Bindja Demokratike është ndryshe nga partitë e tjera të lindura më herët, pasi sipas Patozit, Bindja lindi...

Aktualitet 21:17 - 30 Mars, 2019

Shkaktuan zjarret/ Procedohen penalisht 3 persona

Ditët e fundit në Bulqizë dhe Mat kanë rënë disa zjarre. Policia ka hetuar në lidhje me ngjarjen, pasi zjarret janë shkaktuar me qëllim. Ditën e...

Kuriozitete 17:00 - 5 Mars, 2019

I nxehti tek oqeanet/Studimi: Si zjarret tek pyjet

Valët e të nxehtit që po prekin oqeanet e planetit janë intensifikuar ndjeshëm dhe shkencëtarët paralajmërojnë se po vrasin jetën marine ashtu sic bëjnë zjarret me...

Aktualitet 15:07 - 14 Shkurt, 2019

Panik në Kavajë/ Shkrumbohet një banesë, rrezikohen të tjera

Një banesë në zonën e Shkëmbit të Kavajës ka marrë flakë. Situata paraqitet e keqe, pasi zjarri po favorizohet nga era. Ndërkohë, raportohet se nga zjarri...

Aktualitet 22:30 - 17 Nentor, 2018

Presidenti Trump në Kaliforni pas zjarreve shkatërrimtare

Presidenti Trumps ndodhet në Kaliforni për të parë nga afër shkatërrimin e shkaktuar nga zjarret dhe për të takuar njerëz, jetët e të cilëve janë prekur...

Aktualitet 18:14 - 15 Nentor, 2018

Zjarret masive në Kaliforni/ Rritet numri i viktimave

Zjarret masive që prej diotësh kanë përfshirë Kaliforninë , kanë rritur numrin e viktimave. Sikurse raportojnë mediat vendase nukri i viktimave ka shkuar në 58, ndërsa...

Aktualitet 09:32 - 15 Nentor, 2018

Zjarret në Amerikë/ Shkon në 50 numri i viktimave

Numri i viktimave nga zjarret në Kaliforni në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka shkuar në 50. Mësohet se ekipet e zjarrfikëseve janë duke vazhduar të...

Aktualitet 11:25 - 14 Nentor, 2018

Zjarret apokaliptike në Kaliforni/Shkrumbohet shtëpia e aktores së famshme

Shtëpia e Kim Basinger, aktores së njohur si Zonja Robinson nga filmi “50 hijet e Greit”, është bërë shkrumb e hi si pasojë e zjarrit që...

Aktualitet 16:59 - 9 Nentor, 2018

Panik në Amerikë/ Shpallet gjendja e jashtëzakonshme

Shtetet e Bashkuara të Amerikës ndodhen në panik, pasi zjarre masive kanë përfshirë Kaliforninë. Mësohet se më shumë se 1.000 shtëpi u shkatërruan nga flakët e...

Aktualitet 10:07 - 22 Gusht, 2018

Zjarret në çerdhe/ Zbardhen detajet tronditëse

Ditën e djeshme çerdhja nr.16 në rrugën “Nikolla Tupe” në Tiranë u përfshi nga flakët. Në godinë fatmirësisht nuk kishte njerëz dhe nga zjarri pati vetëm...

Aktualitet 20:00 - 13 Gusht, 2018

Kalifornia “nën pushtimin” e flakëve/ Të burgosurit krah zjarrëfikësve

Zjarret masive që kanë përfshirë Kaliforninë, krahas forcave zjarrëfikëse kanë vënë në lëvizje edhe të burgosurit. Më urdhër të autoriteteve ata janë bashkuar krah zjarrëfikësve për...

Aktualitet 17:27 - 11 Gusht, 2018

Zjarret në Kaliforni/ Mbi 21 mijë të evakuuar

Temperaturat e larta kanë krijuar shumë vatra zjarri në zonat pyjore të Kalifornisë, të cilat të ndihmuara nga era e fortë kanë përfshirë një zonë të...