Connect with Us

All posts tagged "zgjerimi"

Politikë 19:23 - 18 Shkurt, 2020

Do ti hap BE negociatat me Shqipërinë?/ Ja si përgjigjet Komisioneri për Zgjerimin

Përveç menaxhimit të shumës prej 1.15 miliard euro që ka përfituar Shqipëria nga Konferenca e djeshme e donatorëve, Komisioneri i BE-së për Zgjerimin, Oliver Varhelyi, ka...

Blog 08:34 - 5 Shkurt, 2020

Strategjia e re e Komisionit Europian për Ballkanin

Vetëm disa ditë pas Brexitit dhe daljes së një shteti nga BE, në Bruksel do të shtrohet pyetja: Si do të jetë perspektiva e mëtejshme e...

Bota 14:40 - 19 Nentor, 2019

Integrimi i Ballkanit Perëndimor/ Shtatë vende të BE letër Presidentit Juncker

Shtatë vende anëtarë të BE i kanë drejtuar një letër presidentit të KE-së Jean Claude Juncker, ku shprehin mbështetjen e tyre për integrimin e Ballkanit Perëndimor....

Blog 08:20 - 19 Nentor, 2019

Propozimet franceze/ Reformim apo fund i zgjerimit të BE?

Në tetor presidenti francez, Macron u kritikua shumë, kur bllokoi çeljen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut. Tani nga Parisi vijnë propozime...

Bota 13:34 - 18 Nentor, 2019

Franca paraqet një dokument me ide për zgjerimin e BE

Pas bllokimit të nisjes së negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me BE, Franca ka paraqitur në një dokument ide për reformimin e procesit të...

Politikë 20:30 - 10 Nentor, 2019

“Franca nuk është kundër zgjerimit”/ Vasac jep mesazhin e rëndësishëm

“Franca nuk është në parim kundër integrimit të mëtejshëm të Shqipërisë.” Kështu është shprehur Ambasadorja franceze në Shqipëri Christine Vasac gjatë vizitës në ekspozitën e fotografi...

Politikë 13:45 - 26 Tetor, 2019

Propozimi i Pendarovskit/ Samit të jashtëzakonshëm për zgjerimin e Ballkanit

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ndodhet sot për një vizitë në Tiranë, ku zhvilloi edhe një konferencë të përbashkët për mediat me presidentin Ilir...

Blog 10:39 - 19 Tetor, 2019

Franca refuzon zgjerimin e BE-së në Ballkan, pasi kjo forcon shumë Gjermanisë

Nga Timothy Less “Open Democracy” * Liderët evropianë, refuzuan sërish kërkesën e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, për hapjen e negociatave për anëtarësimin në Bashkimin Evropian....

Blog 09:59 - 16 Tetor, 2019

Ballkani Perëndimor është “oborri” i Evropës, ndaj s’duhet vonuar zgjerimi i BE

Nga Valbona Zeneli & Zoran Nechev “The Globalist” * Nga një Ballkan i paqëndrueshëm, nuk përfiton askush në Evropë. Historia e ka treguar këtë më shumë...

Blog 09:57 - 19 Shtator, 2019

BE si Perandoria Romake, planifikon zgjerimin e shpejtë në Ballkanin Perëndimor

Nga Ciaran Mcgrath “Express.co.uk” * Euroskeptikët më të njohur në Evropë, e kanë paralajmëruar Bashkimin Evropian se po i rezervon vetes telashe në të ardhmen, në formën...

Politikë 15:23 - 30 Gusht, 2019

Negociatat me Shqipërinë/ Lajçak: Vendimi do të ketë pasoja serioze

Ministri i Punëve të Jashtme të Sllovakisë, Mirosllav Lajçak, në një prononcim për mediat para mbledhjes joformale të ministrave të Punëve të Jashtme të BE dhe...

Aktualitet 11:25 - 24 Janar, 2019

Lajm i mirë për Shqipërinë/ Zgjerimi i BE, në qendër të Presidencës Rumune

Lajm i mirë për Ballkanin Perëndimor, përfshirë edhe Shqipërinë:  Presidenca Rumune e Këshillit të BE në 6 mujorin e parë të këtij viti do të synojë të...

Aktualitet 18:14 - 29 Dhjetor, 2018

Zgjerimi i tarifave ndaj Serbisë/ BE thirrje Kosovës për rishqyrtim

Zyra e posaçme e Bashkimit Evropian në Kosovë dhe misionet diplomatike të vendeve anëtare të BE-së, i bënë thirrje qeverisë së Kosovës që të rishqyrtojë vendimin...

Aktualitet 12:41 - 9 Tetor, 2017

Drejtori për Negociatat e Zgjerimit, Danielsson viziton Shqipërinë

Drejtori i Përgjithshëm për Fqinjësinë dhe Negociatat e Zgjerimit, Christian Danielsson do të zhvillojë një vizitë në Shqipëri. Mësohet se  gjatë vizitës së tij në Shqipëri,...