Connect with Us

All posts tagged "zeri"

Tik Tok ndryshon në heshtje rregullat për skanimet e fytyrës dhe gjurmimin e zërit
Teknologji 13:03 - 7 Qershor, 2021

Tik Tok ndryshon në heshtje rregullat për skanimet e fytyrës dhe gjurmimin e zërit

Tik Tok ka azhurnuar politikën e saj të privatësisë në SHBA në mënyrë që të mund të mbledhë gjëra të tilla si “printime të fytyrës dhe...

Jo vetëm aktore dhe moderatore/ Eva Murati zbulon talentin e fshehur
Showbizz 10:59 - 21 Mars, 2021

Jo vetëm aktore dhe moderatore/ Eva Murati zbulon talentin e fshehur

Eva Murati është një nga moderatoret më të komentuara dhe të pëlqyera të ekranit. Përvecse moderatore dhe aktore, ajo ka treguar se është edhe një këngëtare...

Showbizz 15:40 - 17 Mars, 2021

I vendosi vajzës emrin Bota/ Elita iu përgjigjet paragjykuesve

Pak javë më parë, Elita Rudi dhe reperi Gjiko u bënë prindër për herë të dytë. Elita solli në jetë një vajzë të cilën e quajti...

Si të dallojmë një gënjeshtar?/ Studimi tregon karakteristikat që i nxjerrin zbuluar
Kuriozitete 12:50 - 9 Shkurt, 2021

Si të dallojmë një gënjeshtar?/ Studimi tregon karakteristikat që i nxjerrin zbuluar

Studiuesit nga Universiteti i Sorbonës zhvilluan një seri eksperimentesh të dizajnuara për të kuptuar se si ne vendosim, bazuar vetëm në zë, nëse një folës është...

Blog 10:28 - 18 Tetor, 2020

Shkencëtarët: Ja sa mund të jetë shpejtësia maksimale e zërit

Falë Teorisë së Relativitetit të Albert Ajnshtajnit, ne e dimë që shpejtësia e dritës në boshllëk është kufiri i fundit i shpejtësisë në univers. Por edhe...

Përfitimet befasuese/ Pse të gjithë duhet të fillojmë të këndojmë në dush
Kuriozitete 13:33 - 27 Shtator, 2020

Përfitimet befasuese/ Pse të gjithë duhet të fillojmë të këndojmë në dush

Hulumtimi i fundit i kryer në Australi zbuloi se një në 5 persona këndon në dush dhe disa besojnë se janë mjaft të mirë për të...

Politikë 23:48 - 7 Maj, 2020

“S’je aty për të ngritur zërin”/ Rama debat me Pekën: Punën tuaj do e bëja më mirë unë

Intervista e mbrëmjes së sotme mes kryeministrit Edi Rama dhe gazetari Çim Peka është shoqëruar me tone të larta dhe me debate të ashpra. Në përfundim...

Soreca
Aktualitet 18:04 - 7 Maj, 2019

Java e Europës/ Soreca: Të dëgjohet zëri i të rinjve

Në bisedë për DW, Ambasadori i BE në Shqipëri, Luigi Soreca flet për fokusin e Javës Evropiane, procesin e reformës në drejtësi, krizën politike si edhe...

Kryesore Show Biz 10:53 - 21 Dhjetor, 2018

“Na mungon zëri i tij, fjala e tij, edhe kolla e tij…” Anjeza Shahini përlot me dedikimin e ndjerë

Prej më shumë se një muaji këngëtarja e njohur shqiptare Anjeza Shahini ka zbuluar se është në pritje të ëmbël për herë të parë. Ajo është...

Aktualitet 20:07 - 9 Tetor, 2018

Audio-përgjimi/ Rama do të eleminojë Fatmir Xhafën

Ish-kryeministri Sali Berisha në një postim në rrjetet sociale ka publikuar tri përfundimet nga kronferenca e shtypit të kryeministrit Edi Rama, mbajtur ditën e sotme. Berisha...

Aktualitet 10:01 - 9 Tetor, 2018

“Zërin e Agron Llakajt çove për ekspertim”?/ Ish-ministri thumbon Ramën

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë Rama 1, Ylli Manjani ka ironizuar zhvillimet e fundit të çështjes “babale”. Në një postim në rrjete sociale Manjani ka shkruar...

Aktualitet 12:45 - 1 Janar, 2018

Toni i zërit mund të thotë shumë, shkenca jep shpjegimin e saktë

Nëse të kanë tradhëtuar, apo nëse je ti që po mban ca sekrete të vogla, mund të dallohet edhe përmes tonit të zërit. Një studim i...

Aktualitet 23:50 - 19 Tetor, 2017

Bebi dëgjon zërin e mamasë për herë të parë/ Reagimi do ju shkrijë zemrën

Charly, vajza e bukur e Christy Keane, ka lindur në gusht 2017. Për fat të keq, vajza erdhi në këtë botë thellësisht e shurdhër. Prindërit e...

Aktualitet 00:20 - 9 Gusht, 2017

Pasi të mësoni këto truke, do të arrini të njihni personalitetin e çdo njeriu

Imazhi i një personi mund të krijohet nga zëri po aq sa dhe nga pamja. Zëri është pasqyrë e mendjes tonë dhe sigurisht dhe humorit. Mënyra...

Life Style 22:03 - 24 Dhjetor, 2016

Detaji për mënyrën me të cilën partnerët tradhtarë bëjnë dashuri

Ndjenja e tradhtisë, veç tjerash, nënkupton edhe atë që dëshiron të bërtasësh me zë të lartë, ndërkaq është konstatuar se edhe partnerët tradhtarë ndihen në të...

Aktualitet 18:45 - 23 Mars, 2015

Teknologji e re e zërit

Amerikani Alexander Graham Bell është ndoshta më i njohur si shpikës i telefonit. Por ai luajti një rol të madh edhe në regjistrimin e zërit, duke...

Aktualitet 19:54 - 13 Mars, 2015

Fan Noli: Si u bëra shkrimtar

Ilir KONOMI/VOA Sot është 50-vjetori i vdekjes së Fan Nolit, udhëheqës i shquar i komunitetit shqiptaro-amerikan, ish-kryeministër i Shqipërisë dhe ndër njerëzit më të rëndësishëm të...

Uncategorized 17:23 - 12 Janar, 2015

Boeing 777 arrin shpejtësinë e zërit

Mësohet se një avion pasagjeresh Boeing 777 i linjës New York-Londer, i shoqërisë British Airways, arriti shpejtësinë rekord prej 1200 km/ore duke e mbuluar distancën mes...