Connect with Us

All posts tagged "zemra"

Sa kafe në ditë janë të domosdoshme për shëndetin tuaj?
Shëndeti 14:07 - 15 Janar, 2021

Sa kafe në ditë janë të domosdoshme për shëndetin tuaj?

Gjatë shekullit të 17-të, pirja e kafesë dënohej me vdekje. Në atë kohë, besohej se kishte efekte që ndryshonin mendjen. Për fat të mirë, tani ne...

Rrit fuqinë e trurit dhe përmirëson shëndetin e zemrës/ Përfitimet e kakaos
Shëndeti 13:02 - 9 Dhjetor, 2020

Rrit fuqinë e trurit dhe përmirëson shëndetin e zemrës/ Përfitimet e kakaos

A mundet përbërësi kryesor që gjendet në çokollatë të mbingarkojë trurin tuaj, të ndihmojë të rinjtë, të rriturit e shëndetshëm të mendojnë më mirë, më shpejt...

6 përfitimet dhe përdorimet e vajit të farave Chia
Shëndeti 16:06 - 30 Nentor, 2020

6 përfitimet dhe përdorimet e vajit të farave Chia

Vaji i farës Chia është një përbërës i gjithanshëm që përdoret në industrinë e kujdesit të lëkurës si një përbërës i fuqishëm anti-plakje, si dhe një...

Nëse keni probleme me zemrën, duhet të vizitohet pa humbur kohë edhe partneri juaj
Blog 08:42 - 29 Tetor, 2020

Nëse keni probleme me zemrën, duhet të vizitohet pa humbur kohë edhe partneri juaj

Kur partneri juaj porosit një porcion më të madh me patate të skuqura, apo e fik alarmin e gjumit për tu ngritur për vrap, është e...

Çfarë mund të ndodhë me trupin tuaj nëse ndaloni së konsumuari ushqime të kripura
Life Style 15:16 - 28 Tetor, 2020

Çfarë mund të ndodhë me trupin tuaj nëse ndaloni së konsumuari ushqime të kripura

Shumë prej nesh janë përqendruar në ngrënien e sa më pak kripëra dhe në disa raste e kanë injoruar atë plotësisht sepse kripa konsiderohet e dëmshme...

Stresi mund të shkaktojë "sindromën e zemrës së thyer"/ Mënyrat se si mund ta menaxhoni atë
Shëndeti 16:25 - 17 Tetor, 2020

Stresi mund të shkaktojë “sindromën e zemrës së thyer”/ Mënyrat se si mund ta menaxhoni atë

Ndërsa stresi nuk mund të shkaktojë drejtpërdrejt një sulm në zemër, ai mund të ketë një ndikim të madh në shëndetin tuaj të zemrës, dhe madje...

Nuk i tregojnë, por këto janë dy gjërat që femrat duan në shtrat
Life Style 16:33 - 11 Tetor, 2020

5 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin/ Zbulojini tani

Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz,...

Shëndeti 16:24 - 11 Tetor, 2020

“Covid dëmton veshkën, mushkërinë, zemrën”/ Mjeku i njohur: Mos u shqetësoni, rikuperohen!

Mjeku i njohur, Artan Koni, ka folur në lidhje me dëmtimet që shkakton në organet e trupit koronavirusi, tek pacientët e infektuar. Sipas mjekut, nuk duhet...

Nëse keni probleme me zemrën, duhet të vizitohet pa humbur kohë edhe partneri juaj
Shëndeti 08:31 - 30 Shtator, 2020

Zemra/ Katër mënyrat për ta mbajtur atë të fortë dhe të shëndetshme

Më 29 shtator, u kremtua Dita Botërore e Zemrës, që shoqërohet me një fushatë globale të informimit dhe ndërgjegjësimit mbi parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare të promovuar...

Shëndeti 17:08 - 25 Shtator, 2020

Një gotë alkool në ditë mbron zemrën/ Mit apo Realitet ?

Nga: Prof Dr. Myftar Barbullushi Perpos cdo mbremjeje, per me teper ne fundjave, ne rruget e Bllokut, te plazmuara nga nje lloj i caktuar e gati...

Covid-19 është duke shkaktuar tek të prekurit një varg sëmundjesh kardiake
Shëndeti 08:28 - 19 Gusht, 2020

Covid-19 është duke shkaktuar tek të prekurit një varg sëmundjesh kardiake

Nga Haider Warraich “The New York Times’ * SARS-CoV-2, virusi që shkakton Covid-19, mendohej në fillim se prekte kryesisht mushkëritë. Tani e dimë se vështirë se...

Nëse keni probleme me zemrën, duhet të vizitohet pa humbur kohë edhe partneri juaj
Sociale 08:21 - 27 Korrik, 2020

Shqipëria, e pesta në Europë për peshën e lartë të vdekjeve nga sëmundjet e zemrës

Shqipëria u rendit e pesta në Europë sa i përket peshës së lartë të vdekjeve nga sëmundjet e qarkullimit të gjakut (zemra, tensioni), pas Bullgarisë, Rumanisë,...

Sa kohë mund të mbijetojnë njerëzit pa ushqim ose ujë?
Blog 08:40 - 11 Korrik, 2020

Sa kohë mund të mbijetojnë njerëzit pa ushqim ose ujë?

Përkundër asaj që mund të pretendojnë disa guru (njerëz që praktikojnë meditimin e thellë), njerëzit nuk janë qenie që mund të mbijetojnë vetëm me ajër dhe...

Nëse keni probleme me zemrën, duhet të vizitohet pa humbur kohë edhe partneri juaj
Sociale 08:43 - 2 Qershor, 2020

Zbuloni qytetet me zemër më të dobët/ Dieta e pakontrolluar po rrit vdekjet

Jeta sedentare, dieta e pakontrolluar dhe ekspozimi i lartë ndaj alkoolit dhe ndaj duhanit po i vret shqiptarët dhe më së shumti meshkujt që çdo vit...

Shëndeti 16:47 - 18 Prill, 2020

Kardiokirurgu Çelaj: Jo të gjithë personat që kanë probleme me zemrën janë të rrezikuar nga koronavirusi

Kardiokirurgu shqiptar që jeton në SHBA Sulejman Çelaj, tregoi ditën e sotme se jo të gjithë personat që kanë probleme me zemrën janë të rrezikuar. Çelaj...

Blog 08:33 - 31 Mars, 2020

Fjala e shkencës/ Atak kardiak? Jo, në disa raste është virusi që godet zemrën, rasti i 53-vjeçares në Itali

Një grua 53-vjeçare, e cila ka qenë gjithmonë në gjendje të mirë shëndetësore, pa vuajtur asnjëherë nga sëmundje kardiovaskulare, u paraqit para ASST Spedali Civili në...

Blog 08:32 - 16 Nentor, 2019

A është plakja një sëmundje e parandalueshme?

Ne jetojmë sot më gjatë, por jo shumë më mirë. Jetëgjatësia mesatare e njeriut është rritur, por jo kufiri maksimal. 95 për qind e njerëzve, kanë...

Politikë 09:25 - 5 Nentor, 2019

Studimi/ Aktiviteti i tepërt fizik, është i dëmshëm për zemrën

Një studim i ri, ka arritur në përfundimin se aktiviteti e tepërt fizik, mund të jetë e dëmshme për zemrën tuaj. Rezultatet janë befasuese, duke pasur...

Blog 08:54 - 4 Nentor, 2019

Studimi/ Zemra e derrit, mund të transplantohet tek njerëzit me probleme të rënda kardiake

Në periferinë e qytetit të Mynihut në Gjermani, studiuesit në Qendrën e Modeleve Mjekësore Inovative të Universitetit Ludvig Maksimilian, po shumojnë derrat e modifikuar gjenetikisht, duke...

Blog 11:31 - 18 Shtator, 2019

Fenomeni i Llazarit/ Kur “të vdekurit” rikthehen në jetë

Zemra e saj kishte pushuar së rrahuri, dhe ajo nuk po merrte më frymë. Janina Kolkievic u shpall e vdekur. 91-vjeçarja kishte pasur një jetë të...

Sociale 09:00 - 1 Shtator, 2019

Stresi, zemra, shtylla kurrizore/ Sëmundjet që po prekin shqiptarët

Dobësimi i shikimit, problemet me shtyllën kurrizore, mungesa e kohës për socializim, stres dhe ankth, deri te komplikimet në zemër. Këto janë disa prej rreziqeve që...

Nëse keni probleme me zemrën, duhet të vizitohet pa humbur kohë edhe partneri juaj
Aktualitet 18:43 - 22 Prill, 2019

“Zemra” po ua shkurton jetën shqiptarëve/ Rrezikohen të rinjtë

Tek shqiptarët sëmundjet e pleqërisë po trokasin më herët se zakonisht. Ende pa mbushur të tridhjetat shumë prej tyre përfundojnë me ilaçe të përditshme në çantat...

shenjat qe thyejne zemra
Aktualitet 22:40 - 13 Mars, 2019

Këto shenja të zodiakut kanë lindur për të thyer zemra/ A jeni dhe ju mes tyre?

Ujori Ujori nuk arrin të mbajë një ekuilibër mes ndjesive dhe arsyes. Ata nuk mund të krijojnë kurrë një lidhje të qendrueshme, pasi nuk dinë ta...