Connect with Us

All posts tagged "zelanda e re"

Partia e Jacinda Ardern fiton zgjedhjet
Bota 17:00 - 17 Tetor, 2020

Partia e Jacinda Ardern fiton zgjedhjet

Partia e kryeministres së Zelandës së Re, Jacinda Ardern ka fituar zgjedhjet e përgjithshme. Me pothuajse të gjitha votat e numëruar, Partia e Punës e Ardern...

Asnjë viktimë në 24 orë/ Bie numri i të infektuarve me Covid në Kosovë
Shëndeti 17:08 - 6 Shtator, 2020

Parashikimi agresiv për COVID-19/ 410 mijë të vdekur deri më një janar

Më shumë se 410 mijë amerikanë mund të vdesin nga COVID-19 deri më 1 janar të vitit 2021, sipas modelit të fundit të zhvilluar nga Instituti...

Bota 11:32 - 24 Gusht, 2020

Sulmi në xhami në Zelandën e re/ Zbulohen planet “monstruoze” të autorit që vrau 51 persona

Të tjera detaje kanë dalë në dritë, pas sulmit që që shkaktoi 51 viktima në dy xhami në Zelandën e Re në vitin 2019. BBC raporton...

100 ditë pa asnjë person të infektuar / Njihuni me vendin që “hoqi qafe” koronavirusin
Bota 17:57 - 9 Gusht, 2020

100 ditë pa asnjë person të infektuar / Njihuni me vendin që “hoqi qafe” koronavirusin

Prej disa muajsh gjithë bota po lufton me koronavirusin i cili preku miliona njerëz ndërsa një numër i madh të infektuarish humbën jetën. Zelanda e Re...

Bota 14:51 - 8 Qershor, 2020

Zelanda e Re me zero raste aktive/ Heq masat kundër koronavirusit

Zelanda e Re do t’i heqë pothuajse të gjitha masat kundër koronavirusit, pasi nuk ka më asnjë rast aktiv. Mësohet se distancimi fizik nuk do të...

Bota 15:44 - 5 Maj, 2020

Zelanda e Re nuk ka më raste me Covid-19/ Kufijtë do të qëndrojnë të mbyllur

Zelanda e Re nuk ka më raste të reja nga Covid-19, e megjithatë do të vazhdojë t’i mbajë dyert e mbyllura për pjesën tjetër të botës,...

Bota 09:54 - 4 Maj, 2020

Zelanda e re drejt fitores/ Dita e parë pa asnjë rast me COVID-19

Për herë të parë që nga fillimi i “lockdoën” në 25 mars, Zelanda e Re nuk ka regjistruar asnjë rast me koronavirus. Lajmin e bëjnë me...

Bota 09:46 - 28 Prill, 2020

Zelanda e Re nis daljen nga izolimi/ Ripahen bizneset dhe shkollat

Zelanda e Re nisi sot heqjen graduale të masave të izolimit, të ndërmarra për frenimin e përhapjes së koronavirusit. Duke ulur nivelin e kërcënimit nga katër...

Bota 16:14 - 29 Dhjetor, 2019

Zelanda e Re/ Ishulli i Bardhë pas shpërthimit vullkanik

Shërthimi vullkanik i 9 dhjetorit 2019 në Ishullin e Bardhë të Zelandës së Re është kthyer në tragjedi, pasi ka vrarë 17 njerëz dhe ka plagosur...

Blog 08:35 - 16 Dhjetor, 2019

Foto/ Vullkanët aktivë në të gjithë botën që mund të shpërthejnë në çdo moment

Vdekjet e fundit në Zelandën e Re kanë nxjerrë në pah rreziqet me të cilat mund të përballeni, nëse vizitoni vullkanet aktive. Rënia e hirit, rrjedhja...

Bota 16:23 - 15 Dhjetor, 2019

Rritet bilanci i viktimave të vullkanit në Zelandën e Re/ Dy persona të zhdukur

Shkon në 16 numri i viktimave në Zelandën e Re pas shpërthimit të vullkanit në Ishullin e Bardhë. Viktima, e 16-të ndërroi jetë në Australi pasi...

Bota 15:54 - 9 Dhjetor, 2019

Video – Shpërthen vullkani në Zelandën e Re/ Humbin jetën 5 persona, disa të plagosur

Një vullkan ka shpërthyer sot në ishullin e Bardhë në Zelandën e Re. BBC raporton se në ishull besohet se kanë qenë rreth 50 persona, nga...

Blog 10:44 - 21 Gusht, 2019

Ja kush janë 10 vendet më të sigurta në botë, nëse shpërthen Lufta e Tretë Botërore

A ka vende të sigurta në këtë botë, në rastin e një lufte bërthamore? Po, janë disa vende të largëta dhe të izoluara në botë, që...

Aktualitet 08:22 - 16 Mars, 2019

Tragjedia me 49 të vdekur/ Blendi Fevziu: Dënim kujtdo që përdor emrin e heroit tonë   

Sulmi në dy kisha në Zelandën e Re, ku si pasojë 49 persona humbën jetën, ndërsa rreth 20 të tjerë u plagosën, ka sjellë reagime të...

Aktualitet 19:30 - 15 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ Merkel: Racizmi mori jetën e njerëzve që faleshin paqësisht në xhami

Ngjarja e masakrës në Zelandën e Re, ku rreth 49 vetë u qëlluan për vdekje nga një person gjatë kohës që po faleshin në xhami, ka...

Aktualitet 13:44 - 15 Mars, 2019

Tragjedia në Zelandën e Re/ Berisha: Akt barbar terrorist

Ish- kryeministri Sali Berisha ka reaguar lidhur me masakrën që  ndodhi në Zelandën e Re,  ku 49 persona kanë humbur jetën dhe 40 të tjerë kanë...

Aktualitet 08:51 - 15 Mars, 2019

Masakër në Zelandën e Re/ 40 të vdekur pas sulmit me armë  

40 persona kanë humbur jetën, ndërsa 20 të tjerë kanë mbetur të plagosur rëndë, si pasojë e të shtënave me armë zjarri në dy xhami në...

Aktualitet 09:12 - 31 Dhjetor, 2017

Pas tre orësh troket Viti i Ri/ Ja vendet ku do të festohet më parë

Shumë qytetarë në mbarë Evropën dhe botën presin me entuziazëm ndërrimin e viteve. Por siç dihet në çdo vit në disa vende ky çast i shumëpritur...

Udhëtoni 18:15 - 7 Dhjetor, 2016

FOTO/ Pushime të magjishme në Zelandën e Re

Nëse dëshironi një vend për të kaluar pushime të paharrueshme atëherë i vetmi vend që mund të zgjidhni është Zelanda e Re. Zelanda ofron një bukuri...