Connect with Us

All posts tagged "zbulimi"

Blog 08:28 - 23 Janar, 2020

Amerigo Vespuçi, eksploratori i harruar, që i vuri emrin Amerikës

Epoka e eksplorimeve të mëdha, është sigurisht një nga periudhat më dramatike të historisë evropiane. Shumë lundërtarë dhe eksplorues, ishin të magjepsur nga mundësitë që ofronte...

shenjat e kancerit qe i injorojne te gjithe
Aktualitet 09:10 - 30 Mars, 2019

Gjermanët zbulojnë substancën që vret qelizat e kancerit

Substanca përdor një mekanizëm në sipërfaqen e qelizave të kancerit që i bën ato më pas të shuhen. Tani do të hulumtohet nëse funksionon edhe jashtë...

Aktualitet 20:05 - 7 Dhjetor, 2018

Një vaksinë për kancerin, shkenca jep shpresë

Qelizat e bardha të gjakut, i dallojnë  tumoret nga prania e antigjeneve të huaja, në sipërfaqen e membranave qelizore të tyre. Gjithsesi edhe nëse ndodh njohja...

Aktualitet 22:20 - 1 Dhjetor, 2018

Pas 75-vitesh, më në fund shkencëtarët zbulojnë rrugën drejt lumturisë

Mendo pak, kur të jesh i moshuar, me një gotë çaji në dorë, cila pjesë e jetës tënde, duke menduar në retrospektivë, ka qenë më e...

Aktualitet 17:45 - 7 Janar, 2018

Zbulohet në Alaskë ADN-ja e njeriut të parë në Amerikë

Në Alaskë është zbuluar një skelet fëmije i vjetër 11.500 vjet, dhe në bazë të ADN-së së gjetur, supozohet se bëhet fjalë për banorin e parë...

Aktualitet 02:15 - 5 Dhjetor, 2017

Shenjat që tregojnë se duhet të mbani fëmijët tuaj larg ekraneve

Në epokën e teknologjisë , nuk është e pazakontë të shohësh fëmijët që luajnë me tableta që janë pothuajse të njëjtën madhësi sa ata. Edhe pse...

Aktualitet 23:50 - 29 Nentor, 2017

Gjendet zgjidhja kundër HIV/ Krijohet antitrupi i cili sulmon 99% të shenjave të virusit

Një antitrup që sulmon 99 % të shenjave të HIV është zhvilluar nga shkencëtarët për herë të parë. “Përfundimi emocionues” përfundimisht mund të çojë në trajtimin...

Aktualitet 23:10 - 29 Nentor, 2017

Shkencëtarët bëjnë zbulimin e jashtëzakonshëm teksa kërkojnë për jetë në Mars

Shkencëtarët kanë bërë një zbulim të madh me anë të një eksperiment që simulon jetën në planetin Mars. Hulumtuesit nga Universiteti Wageningen në Holandë zhvilluan eksperimentin...

Uncategorized 01:00 - 29 Nentor, 2017

Shkencëtarët e Harvardit kanë studiuar 75 vite lumturinë/ Ja çfarë mësuan

Si do ta vlerësonit lumturinë? Si mund të tregoni empirikisht atë që i bën njerëzit të lumtur gjatë jetës së tyre? Kjo është një pyetje që...

Aktualitet 00:45 - 28 Nentor, 2017

Mizat rreth ushqimeve janë më të rrezikshme nga sa e kishit menduar

Një studim i ri ka zbuluar se mizat mbajnë më shumë sëmundje sesa kishim menduar më parë, sipas Nanyang Technological University Press. Një ekip hulumtuesish nga...

Aktualitet 22:10 - 27 Nentor, 2017

Studimi shokues zbulon/ Pas vdekjes truri juaj e di se keni vdekur

A keni menduar ndonjëherë se çfarë ndodh pas vdekjes? Ju ndoshta keni dëgjuar për atë se si ata që kanë vdekur dhe ‘kthehen në jetë’ thonë...

Aktualitet 23:50 - 24 Nentor, 2017

Rrotullimi i Tokës po ngadalësohet në mënyrë misterioze

Rrotullimi i Tokës është ngadalësuar  dhe shkencëtarët thonë se kjo është një shenjë se do të ketë një rritje të tërmeteve në vitin 2018. Sipas The...

Aktualitet 01:15 - 23 Nentor, 2017

Shkencëtarët kërkojnë ndalimin e prodhimit të xixave

Xixat duken si diçka zbavitëse dhe aspak të dëmshme, por ndikimi i tyre në mjedis ka bërë që disa shkencëtarë të bëjnë thirrje për të ndaluar...

Aktualitet 02:30 - 21 Nentor, 2017

Zbulimi më i fundit në Kinë mund të rishkruajë historinë e njerëzimit

Një kafkë e gjetur në Kinë mund të ri-shkruajë të gjithë kuptueshmërinë tonë të evolucionit njerëzor. Kjo sipas shkencëtarëve që kanë shqyrtuar kafkën e lashtë dhe...

Aktualitet 18:39 - 15 Gusht, 2017

Zbulimi tronditës/ Vullkanet që do sjellin fundin e botës

Disa shkencëtarë nga Universiteti i Edinburgut kanë tronditur botën me zbulimin e tyre më të fundit. Ata kanë gjetur 91 vullkane të fshehura nën akujt e...

Aktualitet 14:08 - 15 Gusht, 2017

Kjo hile me celularin tuaj do bëjë një zbulim shokues në shtëpi (Video)

Kjo hile që mund të bëni me telefonin tuaj do iu lërë pa fjalë. Më poshtë keni videon që do iu mësojë diçka të pabesueshme. Me...

Uncategorized 19:54 - 4 Mars, 2015

Zbulimi në Etiopi/Del nga toka njeriu i parë primitiv

Shkencëtarët kanë nxjerrë nga toka nofullën e atij që ata pretendojnë se është një nga njerëzit e parë mbi tokë. Specia e vjetër 2.8 milionë vjet...