Connect with Us

All posts tagged "zbulim"

Gjendet tek ADN-ja/ Shkencëtarët zbulojnë gjenin që i bën njerëzit më të lumtur në martesë
Kuriozitete 16:33 - 22 Shkurt, 2021

Gjendet tek ADN-ja/ Shkencëtarët zbulojnë gjenin që i bën njerëzit më të lumtur në martesë

Është identifikuar një gjen që i bën njerëzit më të lumtur në marrëdhëniet e tyre dhe më shumë të ngjarë të kenë një martesë të fortë...

Blog 10:05 - 21 Shkurt, 2021

Studimi: Shtriqja e muskujve më efektive sesa ecja, për uljen e presionin e lartë të gjakut

Nëse me fillimin e këtij viti keni nisur te ecni, për të rritur numrin e përditshëm të hapave që hidhni, apo jeni të prirur të ngrini...

Shkencëtarët kanë zbuluar ADN-në e mamuthit që ka jetuar mbi 1 milion vjet më parë
Kuriozitete 16:31 - 19 Shkurt, 2021

Shkencëtarët kanë zbuluar ADN-në e mamuthit që ka jetuar mbi 1 milion vjet më parë

Një ekip ndërkombëtar i gjenetistëve ka zbuluar ADN-në më të vjetër deri më tani.Nga dhëmbët e tre mamutave antike që u gjendën në Siberi midis 700,000...

Shkencëtarët zbulojnë lidhjen e hënës së plotë me gjumin e keq
Kuriozitete 14:51 - 29 Janar, 2021

Shkencëtarët zbulojnë lidhjen e hënës së plotë me gjumin e keq

Një hënë e plotë mund të ndikojë në cilësinë e gjumit tuaj, sipas një studimi të ri. Lajmi erdhi përpara një Hëne të plotë dje në...

Zbulohet hardhuca e “tmerrshme” e detit që endej në brigjet e Afrikës 66 milionë vjet më parë
Kuriozitete 16:18 - 24 Janar, 2021

Zbulohet hardhuca e “tmerrshme” e detit që endej në brigjet e Afrikës 66 milionë vjet më parë

Studimi ka zbuluar një zvarranik prehistorik që endej në brigjet e Afrikës 66 milion137 vjet më parë kishte dhëmbë vdekjeprurës si një peshkaqen që mund të...

13 miliardë vite dritë larg nga Toka/ Shkencëtarët zbulojnë vrimën e zezë supermasive
Kuriozitete 15:25 - 13 Janar, 2021

13 miliardë vite dritë larg nga Toka/ Shkencëtarët zbulojnë vrimën e zezë supermasive

Vrima e zezë supermasive më e largët sipas shkencës, është zbuluar nga astronomët  dhe është më shumë se 13 miliardë vite drite larg nga Toka. Ekspertët...

Blog 09:54 - 13 Janar, 2021

Si e zbuluam numrin zero

Nga të gjithë numrat që ekzistojnë, zeroja ka diçka të veçantë. Ne mund të gjejmë shembuj të botës reale të numrave të tjerë, qofshin ato 1...

Turqia bën zbulimin e madh/ Erdogan premton prodhimin e 100 tonëve ar
Bota 21:40 - 12 Janar, 2021

Turqia bën zbulimin e madh/ Erdogan premton prodhimin e 100 tonëve ar

Presidenti turk Rexhep Tayyip Erdogan, e ka zhvendosur së fundmi vëmendjen te prodhimi i arit, i cili po entuzizmon Turqinë. Erdogan tha se Turqia do të...

Studiuesit zbulojnë një qelizë të re të trurit të ngjashme me GPS
Shëndeti 14:42 - 27 Dhjetor, 2020

Studiuesit zbulojnë një qelizë të re të trurit të ngjashme me GPS

Shkencëtarët në Mbretërinë e Bashkuar thonë se kanë zbuluar një qelizë të re “të ndjeshme në distancë”, e cila vepron si një GPS për trurin. Studimi...

Blog 09:09 - 21 Dhjetor, 2020

Zbulimi/ Egjiptianët e lashtë, falsifikuesit e parë të parave në histori

Mungesa e metalit të argjendit, e shkaktuar nga rënia e qytetërimeve kryesore të Epokës së Bronzit përreth Mesdheut Lindor rreth vitit 1200 Para Krishtit, solli falsifikimin...

Zbulohet se çfarë qëndron pas “sëmundjes misterioze” në Indi
Bota 14:21 - 8 Dhjetor, 2020

Zbulohet se çfarë qëndron pas “sëmundjes misterioze” në Indi

Ekspertët indianë besojnë se kanë zbuluar shkakun “e sëmundjes misterioze”, që i ka marrë jetën një personi dhe mbi 400 tjerë i detyroi të kërkojnë ndihmë...

E zhdukur për më shumë se një shekull/ Zbulohet bima e rrallë në "pellgun fantazmë"
Kuriozitete 15:11 - 29 Nentor, 2020

E zhdukur për më shumë se një shekull/ Zbulohet bima e rrallë në “pellgun fantazmë”

Një bimë e rrallë është rishfaqur pas më shumë se një shekulli në fshehje. Bima me lule rozë, e njohur si poli i barit, u gjet...

A ekziston shpirti i njeriut?/ Ja çfarë zbuluan eksperimentet e një shkencëtari në vitin 1907
Blog 21:25 - 1 Nentor, 2020

A ekziston shpirti i njeriut?/ Ja çfarë zbuluan eksperimentet e një shkencëtari në vitin 1907

Në vitin 1907, Dankan Mekdugall nga Masaçusets në SHBA, vendosi të provojë ekzistencën e shpirtit të njeriut. Ajo çfarë i duhej për këtë gjë, ishin disa...

FOTOT-Ka ujë në Hënë/ NASA zbulon "xhepa të vegjël" akulli në sipërfaqen hënore
Kuriozitete 15:20 - 27 Tetor, 2020

FOTOT-Ka ujë në Hënë/ NASA zbulon “xhepa të vegjël” akulli në sipërfaqen hënore

Ditën e djeshme Nasa ka konfirmuar për herë të parë se në sipërfaqen e Hënës ka ujë. Kjo do të thotë se është e mundur që...

Bota 14:55 - 26 Tetor, 2020

Habit Maduro/ Kemi zbuluar mjekimin që asgjëson Covid-19 pa efekte anësore

Presidenti i Venezuelës, Nicolas Maduro, thotë se vendi i tij ka zbuluar ‘një antiviral shumë efektiv’ që shkatërron koronavirusin pa ndonjë efekt anësor. Sipas tij, ilacci...

Agjensitë amerikane të zbulimit: Irani dhe Rusia sulmojnë sërish zgjedhjet në SHBA
Bota 15:46 - 22 Tetor, 2020

Agjensitë amerikane të zbulimit: Irani dhe Rusia sulmojnë sërish zgjedhjet në SHBA

Agjencitë amerikane të zbulimit kanë akuzuar Iranin dhe Rusinë se u përpoqën të përdorin të dhënat e regjistrit të votuesve në “përpjekje të dëshpëruara” për të...

Shkencëtarët zbulojnë 24 planete me kushte më të përshtatshme jete sesa Toka
Kuriozitete 13:01 - 5 Tetor, 2020

Shkencëtarët zbulojnë 24 planete me kushte më të përshtatshme jete sesa Toka

Shkencëtarët kanë zbuluar 24 planetë jashtë sistemit tonë diellor që ata besojnë se mund të kenë kushte edhe më të përshtatshme jete sesa Toka. Në një...

“Valët e muzikës përhapin virusin”/ Erion Dasho tallet me Klosin: Shyqyr bëmë një zbulim
Politikë 21:26 - 30 Shtator, 2020

“Valët e muzikës përhapin virusin”/ Erion Dasho tallet me Klosin: Shyqyr bëmë një zbulim

Ditën e sotme ministri i Turizmit Blendi Klosi habiti me deklaratën se muzikën e ndaluan pasi valët e saj përhapin më shpejt koronavirusin. Për këtë ka...

Kuriozitete 15:55 - 19 Shtator, 2020

Zbulohen diamantet e rrallë ngjyrë blu në Afrikën e Jugut

Një prodhues diamanti i Afrikës së Jugut të Mërkurën njoftoi se kishte gjetur pesë gurë blu, të konsideruar si ndër më të rrallët dhe më të...

Kuriozitete 11:05 - 15 Shtator, 2020

Shkencëtarët bëjnë zbulimin e madh/ Alienët mund të jetojnë në këtë planet

Shkencëtarët mund të kenë bërë vetëm një hap të madh përpara në kërkimin e alienëve , pasi zbuluan shenja jete në Venus.Një ekip ndërkombëtar astronomësh, i...

Kuriozitete 09:34 - 8 Shtator, 2020

Shkencëtarët bëjnë zbulimin e pazakontë/ Gjejnë fosilin e një peshkaqeni 410 milionë vjeçar

Një peshkaqen i çuditshëm i zbuluar në Mongoli është më pak se një këmbë i gjatë dhe trondit pemën e familjes nga rrënjët e tij. Një...

Teknologji 14:12 - 28 Gusht, 2020

VIDEO-30 minuta udhëtim/ Britanikët zbulojnë “taksinë fluturuese“

Modelet për një ‘taksi fluturues’ gjithë elektrik që do të jetë në gjendje të transportojë deri në katër pasagjerë nga Londra në Brighton në vetëm 30...

Kuriozitete 15:05 - 25 Gusht, 2020

Një vrimë e zezë apo një planet?/ Shkencëtarët bëjnë zbulimin e radhës

Shkencëtarët nga Universiteti Durham dhe Universiteti i Illinois në Chicikago pohojnë se “Planeti Nine” mund të mos jetë një planet ose një vrimë e zezë fillestare.Ndërsa...

Me shume postime