Connect with Us

All posts tagged "zaev"

Kosova & Rajoni 11:10 - 28 Dhjetor, 2019

Zaev: Ne duhet ta sjellim Europën në Ballkan

Në intervistën ekskluzive me DW, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev mbron projektin e debatuar të Mini Shengenit mes Shqipërisë, Serbisë e Maqedonisë së Veriut,...

Politikë 14:09 - 21 Dhjetor, 2019

“Asnjë ndalesë në pikat kufitare”/ Zaev: Të gëzuar nëse samitin e vijojmë në Prishtinë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka shprehur keqardhje për të prekurit nga tërmeti. Në një konferencë të përbashkët për shtyp në mbyllje të samitit...

Politikë 12:56 - 21 Dhjetor, 2019

Zaev i prekur nga situata në Durrës/ Zbulon vendimin që do merret sot

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev duket se është prekur nga situata në Durrës, pas tërmetit tragjik të 28 nëntorit. Pas një vizite që ka...

Politikë 16:55 - 20 Dhjetor, 2019

Mini-shengeni Ballkanik/ Mbërrijnë në Tiranë Vuçiç dhe Zeav

Kanë mbërritur në Tiranë presidenti serb Aleksandër Vuçiç dhe kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev. Vuçiç dhe Zeav vijnë në Shqipëri pasi në datën 21 dhjetor do...

Politikë 19:25 - 20 Nentor, 2019

“Skemë e dështuar”/ Zaev refuzon implementimin e Reformës në Drejtësi sipas modelit shqiptar

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev hedh poshtë kërkesat evropiane për të implementuare në vendin e tij masakrën kushtetuese dhe ligjore sipas modelit të Shqipërisë. Deklarata u bë...

Blog 08:25 - 15 Nentor, 2019

Pas vetos franceze priten telashe në Ballkan, ç’po zien në Maqedoninë e Veriut

Nga Nektaria Stamouli “Politico.eu” * Shkup – Shenjat e përpjekjeve të këtij vendi për të marrë një ftesë nga Brukseli, mund të shihen kudo. Pllakat metalike...

Politikë 09:14 - 11 Nentor, 2019

Liderët e Ballkanit: Po krijojmë një Ballkan të ri, jo Jugosllavi të re

Liderët e Ballkanit Perëndimor në Ohër të Maqedonisë së Veriut diskutuan iniciativat për thellimin e bashkëpunimit ekonomik përmes lëvizjes së lirë të njerëzve e mallrave. Por...

Politikë 09:45 - 10 Nentor, 2019

Takimi me Ramën dhe Zaev në Ohër/ Vuçiç: Morëm vendime të rëndësishme, presim sulme

Zhvillohet takimi mes kryeministrit Edi Rama, kryeministrit maqedonas Zoran Zaev dhe presidentit serb Aleksandër Vuçiç në samitin e Ohrit. Vuçiç ka bërë me dije se në...

Kosova & Rajoni 12:19 - 29 Tetor, 2019

Zaev i kundërpërgjigjet refuzimit të BE-së/ Ngrin një pjesë e Marrëveshjes së Prespës

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka folur sërish sot në lidhje me refuzimin e BE-së, për të hapur negociatat për anëtarësim. Në një intervistë...

Kosova & Rajoni 09:21 - 21 Tetor, 2019

Zaev: Maqedonia nuk ka alternativë tjetër veç BE-së

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoninë e Veriut do të zhvillohen më 12 prill 2020. Kjo është vendosur në takimin e liderëve të partive parlamentare me...

Politikë 17:17 - 19 Tetor, 2019

Dështimi për negociatat/ Ish kryeministri zbulon se çfarë po ndodh me Ramën

Këshilli Europian i tha “JO”  hapjes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Pas këtij vendimi kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev dha dorëheqjem ndërsa kryeministri...

Kosova & Rajoni 16:07 - 19 Tetor, 2019

VOA/ Kryeministri Zaev paralajmëron zgjedhje të parakohshme

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev pas një dite jo të plotë vendosi të flasë për dështimin e marrjes së datës në Këshillin Evropian dje në Bruksel. Ai...

Politikë 13:12 - 19 Tetor, 2019

Cakaj nxjerr “zbuluar” Ramën/ Ja pse nuk jep dorëheqjen

Ministri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj ka dalë sot në një konferencë për mediat, ku ka folur në lidhje me Samitin e liderve të BE-së...

Kosova & Rajoni 12:36 - 19 Tetor, 2019

Dështimi i negociatave/ Zaev propozon zgjedhje të parakohshme

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev në fjalimin e tij në mbledhjen e sotme të Qeverisë, tha se vendi duhet të shkojë në zgjedhje të...

Politikë 19:52 - 16 Tetor, 2019

Rama takon Tusk: Nga zërat më të fortë “Pro” negociatave

Kryeministri Edi Rama ka takuar Presidentin e Këshillit Europian, Donald Tusk menjëherë pas mbërritjes në Bruksel. Kreu i qeverisë ka bërë një postim në Facebook, ku...

Kosova & Rajoni 18:18 - 16 Tetor, 2019

Hahn nuk dorëzohet: Skeptikët të hapin negociatat

Diskutimi për hapjen e negociatave ka bërë që Komisioneri për Zgjerimin në BE, Johannes Hahn dhe Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev të dalin në...

Kosova & Rajoni 17:34 - 16 Tetor, 2019

Zaev për negociatat: Na pranoni, ne ndërruam dhe emrin

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev është shprehur se një refuzim për hapjen e negociatave, do të ‘hidhte në erë’ qeverinë Maqedonase. Në një intervistë...

Politikë 13:21 - 16 Tetor, 2019

“As optimist as pesimist për negociatat/ Rama mesazh nga makina: Merkel po përpiqet për “Po”

Kryeministri Edi Rama ka publikuar sërish një video-mesazh përsa i përket çeljes se negociatave. Rama shprehet se nuk është as optimist as pesimit përsa i takon...

Bota 10:02 - 14 Gusht, 2019

Shpërthen Zaev: Nuk lejoj që kriminelë dhe një ‘gay’ të rrëzojnë qeverinë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka reaguar ashpër  pas skandalit në lidhje me  rastin “Zhvatja”, duke theksuar se nuk do të lejojë që dikush...

Aktualitet 09:28 - 13 Korrik, 2019

DW: Dy rusë trazojnë politikën edhe në Ballkan

Ai nuk është më president i Ukrainës, por një dyshe prankerash rusë e imitojnë Petro Poroshenkon, kësaj here përmes një telefonate në Maqedoninë e Veriut. Ka...

Aktualitet 12:10 - 10 Korrik, 2019

Projekti për ndarjen e Kosovës/ Disa pyetje që “kryqëzojnë” Ramën

Ish-kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili, ka reaguar në lidhje me përgjimet e publikuara të kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku ndër...

Aktualitet 12:46 - 13 Mars, 2019

Rama pranon ndikimin rus në Shqipëri/ Nuk është sekret tashmë

Gjatë një deklarate të përbashkët për mediat me homologun e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, kryeministri Edi Rama i është përgjigjur interesit të gazetarëve në lidhje...

Aktualitet 12:41 - 13 Mars, 2019

Rama nuk kursen batutat me Zaev/ Do paguani shpenzimet e drekës

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev po zhvillon sot një vizitë zyrtare në Shqipëri, ku është pritur në një takim nga homologu i tij Edi...