Connect with Us

All posts tagged "xhungel"

Blog 08:48 - 25 Janar, 2020

Shoiçi Jokoi, japonezi që u fsheh 28 vjet në xhungël, dhe nuk e dinte se lufta kishte përfunduar

Shoiçi Jokoi ishte 26-vjeç, kur u rekrutua në radhët e ushtrisë japoneze në 1941. Në atë kohë, ushtarëve u mësohej se dorëzimi tek armiku, ishte fati...

Aktualitet 22:53 - 5 Prill, 2018

Financimi partiak në Shqipëri, xhungël gati e padepërtueshme

Lajmi i publikuar nga revista amerikane “Mother Jones” ishte një bombë politike në Shqipëri. Sipas kësaj reviste, në favor të një fushate lobimi për Partinë Demokratike...

Aktualitet 08:54 - 28 Shkurt, 2017

“Shpërthen” Artan Fuga/Jetojmë si në xhungël, udhëhiqemi nga çakej e derra!

Akademiku Artan Fuga ka shpërthyer me akuza ndaj qeverisë. Fuga shprehet se jemi komb mazokistësh dhe jetojmë si në xhungël. Ai i krahason qytetarët me minj,...

Bota 23:58 - 15 Korrik, 2015

7-vjeçarja humbi në xhungël, gjendet e gjallë pas 18 ditësh

Një vajzë vetëm 7 vjeç nga Kolumbia mbijetoi për 18 ditë në xhungël. Ajo u gjet e gjallë. Ajo ishte në një rezervat me prindërit duke...

Kuriozitete 14:34 - 17 Shkurt, 2015

Ushtarët amerikanë gjatë trajnimeve për mbijetesë në xhungël

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë nis ushtrimet ushtarake ‘Cobra Gold 2015’ në Tailandë. Pjesë e këtij ushtrimi të udhëhequr nga SHBA janë edhe vende të...