Connect with Us

All posts tagged "xhihadiste"

Blog 09:18 - 22 Shkurt, 2021

Terrorizmi islamik, mbetet kërcënimi më i madh për Evropën

Nga Steve Emerson“Newsmax” Autoritetet në Danimarkë dhe Gjermani, arrestuan këtë muaj 14 islamikë të dyshuar se po planifikonin një sulmi terrorist me gjasë në Evropë. Të...

Bota 09:36 - 5 Nentor, 2020

Europa vazhdon të jetë e kërcënuar nga terrori i xhihadistëve

Sulmi i përgjakshëm në Vjenë tregon, se jo vetëm Franca është e kërcënuar prej xhihadistëve, por edhe vende të tjera europiane. Sa konkret është rreziku? Ç’mund...

350 xhihadistë të kthyer në Gjermani
Bota 08:36 - 16 Gusht, 2020

350 xhihadistë të kthyer në Gjermani

Kthimi në Gjermani i islamistëve shihet si një rrezik i madh sigurie nga autoritetet gjermane, sepse ata kanë përvojë në luftime dhe e përçmojnë thellë mënyrën...

Opinione 21:37 - 23 Dhjetor, 2019

Rekrutët e Sirisë/ Shqipëria, i vetmi vend që nuk tërheq qytetarët e saj

I ftuar në emisionin “Real Story”, ku në fokus të bisedës janë “Rekrutët e Sirisë”, eksperti i çështjeve të sigurisë në Washington, Adrian Shtuni ka dhënë...

Bota 10:24 - 8 Gusht, 2019

Ngjashmëria e frikshme, mes xhihadistëve islamikë dhe supremacistëve të bardhë

Burimi: Nga Ali H.Soufan “The New York Times” Kur një i ri mysliman, i vetë-radikalizuar përmes internetit, vret në emër të ideologjisë islamike, ne nuk kemi...

Aktualitet 15:08 - 29 Dhjetor, 2018

Sulmi ndaj turistëve/ Policia egjiptiane ekzekuton 40 xhihadistë

Pas sulmit me lëndë shpërthyese ndaj një autobusi me turistë në afërsi të piramidave të Egjiptit, ku humbën jetën 4 vetë, 3 turistë e një shoqërues,...

Aktualitet 10:15 - 22 Shtator, 2018

Snajperistat shqiptarë në tokën e Shamit

Konflikti sirian do të hyjë në histori si një luftë ku propaganda e shpërndarë nga xhihadistët u pa nga të gjithë, falë internetit, rrjeteve sociale dhe...

Aktualitet 16:55 - 10 Maj, 2018

Shkatërrohet celula terroriste/ Si u zbuluan 2 milionë euro

Policia italiane me një komunikim zyrtar zbardhi detajet e njërit prej operacioneve antiterroriste të ekzektuar sot në 4 rajonet italiane të Lombardisë, Venetos, Emilia Romanjës e Sardenjës....

Aktualitet 09:40 - 30 Nentor, 2016

Grupi i Imamëve/ Apeli i Krimeve të Rënda jep sot vendimin

Gjykata e Apelit e Krimeve të Rënda pritet të shpallë sot vendimin për 9 të pandehurit e akuzuar për rekrutim të xhihadistëve në Siri. Në 3...

Aktualitet 09:55 - 3 Qershor, 2016

Zbulohen 26 milionë pilula droge në Greqi/ Kishin destinacion xhihadistët

Një ngarkesë me pilula të drogës, me vlerë 13 milion euro është zbuluar është zbuluar në një konteiner të dyshimtë në një anije që vinte nga...

Aktualitet 20:55 - 3 Maj, 2016

Foto/ “Blindohen” Krimet e Rënda pas vendimit për xhihadistët

Ambjentet e jashtme të Gjykatës së Krimeve të Rënda janë “blinduar” pas dhënies së vendimit për xhihadistët, ku në total për 9 të akuzuar, u dhanë...

Bota 21:43 - 2 Mars, 2016

Xhihadistë të infiltruar ndër refugjatët në Evropë

Në Evropë po shtohen shqetësimet pas kapjes së mbi 40 xhihadistët që përpiqeshin të hynin, ose kishin hyrë si refugjatë në kontinentin evropian. 19 nga 43...

Bota 22:50 - 17 Nentor, 2015

ISIS, ja kush janë rrugët e naftës së xhihadistëve

ISIS kontrollon pjesën më të madhe të vendburimeve siriane të naftës, dhe shitja e saj përbën burimin parësor të financimit. E ka deklaruar presidenti rus, Vladimir...

Bota 18:10 - 25 Gusht, 2015

Kërcënimi nga sulmet terroriste, 800 xhihadistë po bëhen gati për të goditur Evropën

800 xhihadistë të Shtetit islamik janë futur në Europë, lajmi bëhet i ditur nga mediat  e huaja.  E përditshmja The Times shkruan se xhihadistët po presin...

Kronika 13:37 - 7 Korrik, 2015

Te pandehurit ne gjyqin e “xhihadisteve”: Mbahemi padrejtesisht ne burg

Të pandehurit e akuzuar nga Prokuroria se kanë rekrutuar luftëtarë për në Siri, kanë vijuar edhe këtë të martë në Gjykatën e Krimeve të Rënda të...

Kronika 12:44 - 12 Maj, 2015

Rekrutimet në Siri, shtyhet seanca për 9 xhihadistët

Të afërmit e 9 personave të akuzuar për rekrutim të luftëtarëve me qëllim pjesëmarrjen në luftërat e Shtetit Islamik në Siri e Irak, kanë protestuar këtë...

Aktualitet 12:08 - 25 Janar, 2015

Spanjë/ Arrestohen 4 pesona, dyshohet se po planifikonin sulm terrorist

Në Spanjë janë arrestuar 4 persona,  të cilët dyshohet se po planifikon një sulm terrorist. 2 prej shtetasve ishin me kombësi marokene dhe 2 të tjerët...

Aktualitet 17:43 - 19 Janar, 2015

Mediat italiane: Grup xhihadistësh shqiptarë në Itali

Mediat italiane kanë njoftuar per ekzistencën e një grupi xhihadistësh shqiptarë në Itali. Sipas tyre, bëhet fjalë për shtetas shqiptarë e kosovarë që jetojnë në Itali...

Bota 11:50 - 19 Janar, 2015

Nëna e një xhihadisti në Siri kërkon ndihmë nga qeveria britanike

Nëna e një xhihadist të ri britanik, i cili luftoi me Isis në Siri ka folur për dëshpërim e saj  duke u lënë pa mbështetje që...

Aktualitet 17:32 - 18 Janar, 2015

Itali/ Dëbohen 9 xhihadistë të dyshuar, 100 të tjerë nën vëzhgim

Ministri i Brendshëm italian, Angelino Alfano deklaroi sot se që nga fillimi i dhjetorit, Italia ka dëbuar nëntë persona të dyshuar si xhihadistë si edhe ka...

Aktualitet 08:58 - 16 Janar, 2015

‘Një Paris i dytë’ u shmang nga policia belge

Policia e anti – terrorit në Belgjikë,  qëlloi dy persona duke i  lënë të vdekur. Dy  viktimat dyshoheshin si xhihadistët e Shtetit Islamik dhe arrestuan një...

Aktualitet 17:42 - 14 Janar, 2015

Gjermani/ Shtohen kontrollet për xhihadistët

Zëdhënësi i Kancelares Angela Merkel ka deklaruar se do të shtohen masat e kontrolleve për xhihadistët në shtetin e Gjermanisë. Sipas zëdhënësit shkaku është dekurajimi i...