Connect with Us

All posts tagged "xhacka"

Politikë 14:39 - 2 Prill, 2020

PD denoncon skandalin me tenderin e ushqimeve/ Qeveria i jep 1.5 milion euro një kompanie kompjuterash

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj ka denoncuar sot tenderin e ushqimeve. Në një deklaratë për mediat, ish-deputeti theksoi se tenderi në fjalë i është dhënë...

Politikë 13:27 - 2 Prill, 2020

Xhaçka i përgjigjet akuzave/ Opozita jo vetëm që nuk ndihmon, por saboton duke hedhur baltë

Ministrja Olta Xhaçka i përgjigjet akuzave të opozitës duke thënë se operacioni humanitar po ndihmon 600 mijë familje shqiptare dhe po punon 24 orë. Sipas Xhackës,...

Lajme 10:53 - 22 Mars, 2020

Asnjë ushtarak në shërbim jashtë vendit s’është prekur nga COVID-19/ 5 studentë që u kthyen nga Italia, në karantinë

Asnjë prej ushtarakëve shqiptarë që shërbejnë jashtë vendit nuk është prekur nga koronavirusi. Ndërkohë që 5 prej studentëve që studiojnë në akademitë ushtarake italiane janë kthyer...

Lajme 14:35 - 10 Mars, 2020

Ministria e Mbrojtjes merr masat për koronavirusin/ Evidentohen ushtarakët që ka udhëtuar jashtë vendit

Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura kanë nisur marrjen e masave për parandalimin e përhapjes së COVID-19. Ministrja Olta Xhaçka ka njoftuar se janë marrë...

Politikë 19:39 - 12 Dhjetor, 2019

Karta e Adriatikut/ Xhaçka zbulon detajet nga takimi me diplomaten amerikane

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka ka zhvilluar një takim me ndihmës asistenten e sekretarit të Mbrojtjes së SHBA, Laura Cooper, ku diskutuan për marrëdhënien mes dy...

Lajme 20:34 - 6 Dhjetor, 2019

52 vjetori i Bazës Ajrore të Farkës/ Xhaçka: Së shpejti modernizohet me helikopterët “Black Hawk”

Sot në 52 vjetorin e krijimit të saj, Baza Ajrore e Farkës, është në prag të modernizimit me helikopterët ‘Black Hawk’. Lajmin e bën të ditur...

Politikë 13:00 - 2 Dhjetor, 2019

Gazetari letër publike Metës/ Prokuroria e Përgjithshme duhet të hetojë

Gazetari Ylli Dylgjeri, i ka drejtuar sot një letër publike, kreut të shtetit Ilir Metës, në lidhje me korrespondencën publike kthim përgjigje, që i ështe bërë...

Politikë 11:03 - 2 Dhjetor, 2019

Ministrja mashtroi dhe dha garanci të rreme?/ Sfida me të cilën përballet Prokuroria

Ish-kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka hedhur akuza të forta në drejtim të Ministres së Mbrojtjes, Olta Xhaçka, e cila sipas tij duhet...

Politikë 16:53 - 30 Nentor, 2019

“Familjet tuaja gëzojnë shëndet të plotë”/ Xhaçka i përgjigjet ushtarëve me mision jashtë vendit

Lajmet për  tërmetin tragjik të  26 nëntorit dhe dëmet e krijuara prej tij kanë shqetësuar ushtarët shqiptar të dërguara në mision jashtë vendit, për fatin e...

Politikë 13:29 - 29 Nentor, 2019

Analiza paraprake/ Tërmeti ka shkaktuar mbi 1 miliard euro dëme

Qeveria ka filluar të bëjë një analizë paraprake të dëmeve të shkaktuara nga kjo katastrofë natyrore që goditi, kryesisht Durrësin dhe Thumanën. Por, tashmë janë shtuar...

Kronika 09:48 - 26 Nentor, 2019

Partnerët ndërkombëtarë oforojnë ndihmë për Shqipërinë/ Xhaçka apel të fortë qytetarëve

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka ka dalë sot në një deklaratë për mediat konfirmoi zyrtarisht se shtatë persona kanë humbur jetën pas tërmetit të fuqishëm që...

Lajme 08:16 - 22 Tetor, 2019

Foto-Lojërat Olimpike Ushtarake Botërore/ Luiza Gega nderohet me medalje bronzi

Luiza Gega është nderuar me medialje bronzi në Lojërat Olimpike Ushtarake Botërore, në Kinë. Lajmi është bërë i ditur nga ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, nëpërmjet...

Politikë 10:12 - 5 Tetor, 2019

Foto-Dëmet nga tërmeti/ 14 vende të BE dhe dy vende jo anëtarë në ndihmë të familjeve   

14 vende anëtare të Bashkimit Evropian si dhe 2 vende të tjera joanëtare u solidarizuan menjëherë për t’i ardhur në ndihmë familjeve të prekura nga tërmeti...

Kronika 09:55 - 21 Shtator, 2019

Anija shqiptare Oriku mision në detin Egje/ Shpëton 111 emigrantë

Anija shqiptare Oriku dhe ekuipazhi i saj, gjatë mbrëmjes së djeshme kanë zhvilluar një mision në detin Egje, ku kanë bërë të mundur shpëtimin e 111...

Politikë 09:58 - 20 Shtator, 2019

Nis viti i ri akademik, Xhaçka jep lajmin e mirë/ Akademia e FA do të akreditohet si një institucion i arsimit të lartë

Këshilli i Ministrave pritet të miratojë së shpejti statusin e veçantë për Akademinë e Forcave të Armatosura, duke i hapur kështu rrugën ndryshimit rrënjësor të sistemit...

Politikë 10:00 - 19 Shtator, 2019

Përfundon “Albanian Effort 19”/ Xhaçka: Stërvitje të tilla ndërtojnë fuqinë e Aleancës

“Albanian Effort 19” mblodhi në Bizë rreth 800 efektivë nga Shqipëria, SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Turqia, Kroacia, Polonia, Italia, Gjermania, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e...

Politikë 10:12 - 18 Shtator, 2019

Shqipëria merr drejtimin e SEDM/ Xhaçka: Dyer të hapura për një rajon më të sigurtë

Pak ditë pas zyrtarizimit të drejtimit nga Shqipëria të Ministerialit të Mbrojtjes së Evropës Juglindore (SEDM), në Tiranë u mbajt mbledhja e parë e Komitetit Drejtues...

Politikë 21:05 - 9 Shtator, 2019

Xhaçka bën bilancin: 324 vatra zjarri në mbarë territorin. Emergjencat dhe FA, punë të jashtëzakonshme

Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka është shprehur se situata e pazakonte e zjarreve, është përballuar si rezultat i punës së jashtëzakonshme të Emergjencave Civile, Forcave të...

Politikë 16:11 - 2 Gusht, 2019

Shkarkimi i Komandantit të Forcave Detare/ Meta përplaset me Olta Xhackën

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar sot lirimin nga detyra të komandantit të Forcave Detare Ylber Dogjani, por jo mbi kërkesën e ministres së Mbrojtjes Olta Xhacka...

Politikë 12:08 - 31 Korrik, 2019

Përgjigja për Metën/ Tedi Blushi “i nxjerr bojën” Xhaçkës

Zëdhënësi i Presidentit, Tedi Blushi, ka reaguar me anë në një postimi në rrjetet sociale duke iu përgjigjur ministres së Mbrojtjes Olta Xhaçka. Blushi shkruan se...

Politikë 12:02 - 31 Korrik, 2019

Alarmi për tërmet apokaliptik/ Xhaçka i përgjigjet Metës

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka i është përgjigjur letrës së presidentit Meta, i cili vuri në alarm vendin për një tërmet apokaliptik që mund të godiste...

Aktualitet 13:47 - 9 Korrik, 2019

99-çi i Ramës që po shpartallon socialistët

Karriera e tij fillon me një organizatë, e cila betejën e saj e kishte me socialistët dhe qeverinë e tyre. Në bashkëpunim me ish-kreun e opozitës...

Aktualitet 22:56 - 26 Qershor, 2019

E akuzoi se ka shpërndarë para në Dibër/ Ministrja e Mbrojtjes padit Bashën

Menjëherë pas deklaratave të kreut të PD-së, Lulzim Basha i cili hodhi akuza të forta ndaj ministres se Mbrojtjes Olta Xhçka, ku tha se kjo e...