Connect with Us

All posts tagged "VOA"

Ekonomi 20:06 - 13 Mars, 2020

Koronavirusi godet rëndë ekonominë shqiptare

Kriza e koronavirusit në Shqipëri ka prekur thuajse të gjithë sektorët e ekonomisë. Të parat që po dëmtohen janë sektorët që lidhen me udhëtimet, tregtinë dhe...

Bota 16:29 - 31 Janar, 2020

Kina zbulon shifrën e “frikshme”/ 10,000 persona të prekur nga koronavirusi

Kina thotë se ka gati 10,000 raste të konfirmuara të koronavirusit të ri. Virusi ka shkaktuar 213 vdekje në Kinë, që kur u shfaq në fund...

Ekonomi 21:37 - 20 Janar, 2020

Ekonomia shqiptare përballë vështirësive të mëdha/ Flasin ekspertët

Në Shqipëri, studiues të ekonomisë vërejnë se tërmeti thelloi varfërinë ekzistuese dhe devijoi një pjesë të fondeve buxhetore. Por ata vlerësojnë se edhe para tërmetit ekonomia...

Politikë 15:49 - 12 Janar, 2020

VOA: Presidenti Meta kthen në Kuvend paketën anti-shpifje

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ktheu për rishqyrtim në parlament ndryshimet në dy ligje “Për mediat audiovizive” dhe “Për komunikimet elektronike”. Sa i takon ligjit të...

Bota 20:23 - 9 Janar, 2020

Zyrtarët: Avioni ukrainas mund të jetë rrëzuar nga Irani

Një avion i Ukrainës që u rrëzua në Iran, duke lënë të vdekur të 176 personat në bord, me shumë gjasë u rrëzua aksidentalisht nga raketa...

Politikë 19:33 - 30 Dhjetor, 2019

Nga protestat e opozitës, tek nisma për shkarkimin e Metës/ VOA: 2019, një vit i hidhur për Shqipërinë

2019-a la një shije të hidhur për vendin. Viti nisi me një konflikt në rritje politik që shpërtheu në prostesta shpesh të dhunshme të opozitës, e...

Politikë 16:37 - 17 Dhjetor, 2019

Komisioni Evropian thirrje qeverisë/ Merrni në konsideratë vërejtjet e OSBE-së, ligji i ri ndaj mediave të jetë sipas standardeve

Komisioni Evropian tha sot se projektligji për shtypin në Shqipëri, megjithë ndryshimet që i janë bërë ditët e fundit, përsëri ngre shqetësime. Një zëdhënës i Komisionit...

Sociale 21:29 - 8 Dhjetor, 2019

Thumana pas tërmetit/ Zëri i Amerikës: Banorët presin përgjigje përfundimtare se çfarë do bëhet me banesat e tyre

Kur kanë kaluar disa ditë nga termeti i 26 nëntorit, i cili në Thumanë mori jetët e 24 personave dhe shkatërroi një numër të madh banesash,...

Politikë 16:42 - 4 Dhjetor, 2019

Çështja e parave/ Udhëheqësit e Natos në samitin e Londrës

Në kuadër të takimeve të Natos, Presidenti Trump u takua me Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan. Shtëpia e Bardhë tha se “të dy Presidentët diskutuan mbi...

Sociale 21:45 - 1 Dhjetor, 2019

Video/ Komuniteti shqiptaro-amerikan në Michigan lutet për jetët e humbura nga tërmeti

Komuniteti shqiptaro-amerika, ka mbajtur një meshë për ata që humbën jetën dhe ata që u dëmtuan nga tërmeti i 26 nëntorit në  Shqipëri. Në një ceremoni...

Bota 17:38 - 31 Tetor, 2019

Trump e përkufizoi si një gjueti shtrigash/ Miratohet rezoluta që mund të çojë drejt shkarkimit presidentin!

Dhoma e Përfaqësuesve pritet të miratojë të enjten një rezolutë që vë në lëvizje zyrtarisht procesin përmes së cilit komisionet do të vazhdojnë hetimin për të...

Politikë 20:22 - 30 Tetor, 2019

VOA/ Kajmaku nuk shpëton, ja çfarë e çon atë në shkarkim të menjëhershëm nga detyra, KQZ vendos të premten

Në Shqipëri, Kryetari i Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve, Klement Zguri, njoftoi sot thirrjen për ditën e premte të mbledhjes për të shqyrtuar rastin e kryebashkiakut të...

Politikë 20:10 - 28 Tetor, 2019

VOA/ Vendimi i Gjykatës së Janinës nuk e shpëton dot kryebashkiakun e Vorës

Në Shqipëri, Partia Demokratike bëri të ditur sot pasdite, se Prokuroria kishte vërtetuar akuzat e saj ndaj kryebashkiakut socialist të Vorës Agim Kajmaku, sipas të cilave...

Kronika 20:19 - 25 Tetor, 2019

VOA/ Brenda 30 ditësh ngrihet SPAK, javën tjetër intervistohen 3 kandidatët për kryeprokuror

Në Shqipëri, Këshilli i Lartë i Prokurorisë vendoi sot të nisë procedurat për emërimin e 8 anëtarëve të parë të Prokurorisë speciale antikorrupsion, ose e njohur...

Politikë 17:18 - 21 Tetor, 2019

VOA/ Opozita kërkon dorëheqjen e qeverisë Rama pas mos-hapjes së negociatave

“Një njeri po na mban peng të gjithëve. Kjo duhet të marrë fund”. – Kështu u shpreh sot kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, duke kërkuar...

Kosova & Rajoni 16:07 - 19 Tetor, 2019

VOA/ Kryeministri Zaev paralajmëron zgjedhje të parakohshme

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev pas një dite jo të plotë vendosi të flasë për dështimin e marrjes së datës në Këshillin Evropian dje në Bruksel. Ai...

Denoncim 18:28 - 17 Tetor, 2019

Raporti ‘bombë’/ Kompanitë ‘fantazmë’, në qendër të korrupsionit e pastrimit të parave

Organizata Ndërkombëtare Transparency International, tha të enjten në një raport, se qeveritë po dështojnë të trajtojnë pastrimin e parave dhe mashtrimet ndërkombëtare me taksa, meqë policia...

Politikë 19:08 - 14 Tetor, 2019

VOA/ Komisioni i Venecias ndryshoi opinionin përfundimtar për Metën

Komisioni i Venecias publikoi sot opinionin e vet përfundimtar lidhur me interpretimin e vendimit të presidentit Ilir Meta për të anulluar 30 qershorin si datën e...

Politikë 18:52 - 14 Tetor, 2019

Reforma zgjedhore, sfida e re për konsensus politik në Shqipëri

Në Shqipëri janë mbajtur 17 zgjedhje në 29 vite dhe është ndërhyrë në legjislacionin zgjedhor 12 herë. Ky volum ndërhyrjesh sipas studiuesve, tregon se zgjedhjet ende...

Kosova & Rajoni 10:55 - 6 Tetor, 2019

VOA: Çfarë pritet të ndodhë pas zgjedhjeve të parakohshme në Kosovë?

Analistët pohojnë se rezultati i zgjedhjeve të sotme është vështirë i parashikueshëm sikundër edhe koalicionet e reja pas zgjedhjeve që janë të pashmangshme dhe deri tash...

Politikë 19:37 - 5 Tetor, 2019

VOA: Qeveria dhe opozita shkëmbejnë akuza për presione mbi drejtësinë

Qeveria dhe opozita në Tiranë u përfshinë edhe sot në një tjetër debat mbi drejtësinë, këtë rradhë jo për ecurinë e reformës në sistemin gjyqësor, por...

Sociale 10:16 - 22 Shtator, 2019

“Frikë dhe panik nga tërmetet”/ VOA: Ç’ndodhi në mbledhjen e qeverisë

Shqipëria u godit në mesnatë nga një tjetër tërmet i fortë, ndonëse me intensitet pak më të ulët se ai i pasdites të së shtunës. Sipas...

Vetingu 10:59 - 21 Shtator, 2019

Stoku i dosjeve dhe Vettingu bllokojnë Gjykatën e Lartë

Qendra Studimore INFOÇIP publikoi të shtunën një studim mbi Gjykatën e Lartë para dhe pas Reformës në Drejtësi mbi transparencën dhe llogaridhënien e drejtësisë shqiptare. Sipas...