Connect with Us

All posts tagged "vlora"

Kronika 19:26 - 1 Shkurt, 2020

Roja bregdetare shpëton 18 migrantë/ Arrestohet skafisti nga Vlora

Roja bregdetare shqiptare dhe ajo italiane shpëtuan mëngjesin e së shtunës 18 migrantë dhe një skafist që lëshuan sinjalin e ndihmës prej motit të keq në...

Ekonomi 17:51 - 17 Janar, 2020

Aeroporti i Vlorës mundësi e madhe jo vetëm për zhvillimin e transportit ajror, por edhe atë rajonal

*Inxhinier Altin Vrapi   – Kam shkruar dhe më parë për mundësitë që krijohen me zhvillimin e projektit për Aeroportin e Vlorës. Në këtë shkrim do...

Politikë 23:40 - 27 Nentor, 2019

“Do lëmë jetën, për të shpëtuar njerëzit”/ Nderohet me “Mirënjohje” zjarrfikësi hero

Vlora ka ndëruar zjarrfikësin i cili mori pjesë në operacionin e kërkim shpëtimit të banorëve të Thumanës të mbetur të bllokuar nën rrënoja si pasojë e...

Politikë 11:51 - 3 Shtator, 2019

Mesazhi i Ruçit/ Nuk mund të kishte Shqipëri sovrane me Vlorën e pushtuar 

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, mori pjesë në kremtimin e 99-vjetorit të Luftës së Vlorës. Kryetari i Kuvendit vendosi një kurorë në nderim të luftëtarëve të...

Politikë 08:41 - 6 Gusht, 2019

Rama reklamon turizmin/ Qytetarët:”Vlora është geto lufte”

Shqipëria renditet e 10-ta, në listën e vendeve të botës që duhen vizituar prestigjiozja britanike e udhëtimeve Condé Nest Traveller. Ka qenë kryeministri Edi Rama që...

Aktualitet 07:22 - 1 Korrik, 2019

Vijon procesi i numërimit/ Ja rezultati në Tiranë, Durrës, Elbasan dhe Vlorë

Në disa prej bashkive më të mëdha në vend vijon ende procesi i numërimit të votave. Në bashkinë e Tiranës, deri tani janë numëruar 451 kuti...

Aktualitet 13:36 - 27 Qershor, 2019

Astrit Patozi shuan zërat/ Ja çfarë do të ndodhë në 30 qershor

Koordinatori i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi gjatë një takimi që ka mbajtur sot në Vlorë, është shprehur i bindur se në 30 qershor nuk do të...

Aktualitet 16:14 - 30 Maj, 2019

Profil- 41 vite në skenë/ Kush ishte Muhamet Lika?

Një ngjarje e rëndë ka tronditur artin shqiptar ditën e sotme. Është ndarë nga jeta në moshën 65 vjeçare Muhamet Lika një prej parodistëve të Vlorës,...

Aktualitet 09:04 - 30 Maj, 2019

Nga kazinotë te palestrat, 325 milionë euro për argëtim/ Zbuloni qytetin më qejfli

Tirana nuk është vetëm kryeqytet, por edhe epiqendra e argëtimit dhe çlodhjes në Shqipëri. Edhe për vitin 2017, Tirana mban rekordin e shpenzimeve në kategorinë art,...

Aktualitet 08:15 - 30 Maj, 2019

Vlora shënon rënien më të madhe ekonomike që nga 2012-a

Vlora është një qark me plot burime natyrore, me turizëm të zhvilluar, bujqësi me ullishte dhe agrume, mirëpo ekonomia e saj nuk po shkon aspak mirë....

Aktualitet 13:23 - 27 Maj, 2019

“U dogjën të gjallë apo u tretën në vaskat me acid”/ Deklarata shokuese e Berishës

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar mjaft ashpër sot në lidhje me ngjarjen e rëndë që ndodhi gjatë natës që lamë pas në Vlorë, ku një i...

Aktualitet 08:24 - 15 Maj, 2019

Lindjet në janar-mars 2019, në minimumin historik/ Cili qytet kryeson

Largimi i të rinjve, tendenca e çifteve për të bërë më pak fëmijë, pasiguria për të ardhmen, të ardhurat e pakta të disponueshme, ndryshimi i stilit...

reshje te dendura
Aktualitet 10:01 - 5 Maj, 2019

Foto/ Vlora nën ujë

Qyteti i Vlorës është zgjuar sot i përmbytur nga reshjet e dendura të shiut Lagjë të tëra në qytetin bregdetare dhe disa akse rrugorë janë të...

Aktualitet 09:50 - 29 Prill, 2019

Qytetarët “masakrojnë” Ramën/ Boll me reklama, mullarët të duken si gradaçela

Në vijim të ritualit të tij të përditshëm, kryeministri Rama e ka nisur ditën sot duke përshëndetur ndjekësit e tij në rrjetet sociale, me pamje nga...

Aktualitet 19:56 - 21 Prill, 2019

Garë ndërkombëtare për aeroportin e Vlorës/ Qeveria dështon me turqit

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë do të shpallë së shpejti një garë ndërkombëtare për të dhënë me koncesion ndërtimin dhe operimin e Aeroportit të Vlorës. Televizioni...

Aktualitet 22:48 - 17 Prill, 2019

Sondazhi/ Kush e fiton Vlorën?

Nëse zgjedhjet do të bëheshin sot, nga sondazhet e bëra, “GPF Inspiring Research” thotë se Bashkinë e Vlorës e fiton PS-ja, me 62-66% të votave. PD-ja...

kryeprokurorja arta marku
Aktualitet 12:54 - 19 Mars, 2019

Paralajmëron Arta Marku/ Çdo gjyqtar do mbajë kostot e dështimit

Kryeprokurorja e Përgjithshme e Përkohshme, Arta Marku ndodhet në Vlorë për të bërë analizën vajtore të Prokurorisë së këtij qyteti. Mësohet se kryeprokurorja Marku ka deklaruar...

Aktualitet 08:58 - 20 Shkurt, 2019

Rënia e lindjeve për 2018/ Pesë qarqet më të prekura

Në pesë qarqe, Korçë, Kukës, Fier, Vlorë, Berat lindjet kanëpësuar rënie dyshifrore në vitin 2018, teksa numri i tyre kapësuar rënie në të gjitha qarqet e vendit duke përfshirë edhe Tiranën. Në vitin 2018 në të gjithëvendin kanë lindur 28.934 bebe ose -1935 foshnja me pak...

Rama-takim-me-studentet-tek-konviktet-e-Mjekesise-
Aktualitet 09:07 - 16 Shkurt, 2019

Foto-Një mi në çark, ky është fundi i hajdutëve/ Vlonjatët “surprizojnë” Ramën

Ndërkohë që sot opozita e Bashkuar proteston në Tiranë për rrëzimin e kryeministrit Rama, ky i fundit ka zgjedhur t’;ju përgjigjet duke organizuar një takim të...

Aktualitet 08:52 - 15 Dhjetor, 2018

Moti i keq/ Vlora nën “pushtetin” e ujit

Si pasojë e reshjeve të dendura që kanë rënë gjatë natës së mbrëmshme, qyteti i Vlorës është zgjuar sot nën “pushtetin” e ujit. Mësohet se disa...

Aktualitet 09:16 - 7 Dhjetor, 2018

Beteja vazhdon/ Studentët e Vlorës i bashkohen protestës

Prej tre ditësh studentët e universiteteve publike vijonë protestën, duke kërkuar plotësimin e katër kërkesave nga Ministria e Arsimit. Edhe pse qeveria është tërhequr nga VKM-ja...

Aktualitet 13:08 - 25 Nentor, 2018

Rrënojat e universiteteve private/ Ja ku janë katandisur në renditjen e Ranking of Universities

Universitetet private në Shqipëri, të cilat dolën si kërpudhat pas shiut, megjithëse kanë tarifa të shtrenjta, ku për një vit studimi duhet të paguash deri në...

Aktualitet 11:54 - 30 Tetor, 2018

Fotot ekskluzive/ Vlora nën pushtetin e ujit

Kanë mjaftuar vetëm pak minuta reshje shiu, dhe qyteti i Vlorës është gjendur nën pushtetin e ujit. Ashtu sikurse shikohet edhe në fotot e siguruar nga...