Connect with Us

All posts tagged "vkm"

Politikë 16:46 - 7 Prill, 2020

Dokumentet ekskluzive-Skandali me tenderin e inceneratorit/ Kompania fituese pa asnjë aktivitet biznesi, shkeljet proceduriale

Koncesionet, PPP-të, janë ato që qeveria i quan zgjidhje të problematikave të çështjeve ekzistuese, ku investon biznesi dhe taksat e qytetarëve paguajnë në vazhdim, janë një...

Politikë 12:19 - 2 Prill, 2020

Zoti Braçe punëtorët që i “robërove” me VKM në cilat gjykata ti kërkojnë të drejtat ?

Kreu i Konfederatës së Sindikatave të Shqipërisë, Kol Nikollaj ka reaguar në lidhje me një deklaratë që zv.kryeministri Erion Braçe ka bërë një ditë më parë....

Lajme 15:55 - 28 Mars, 2020

Zbardhet vendimi për mjekët e infermierët që do shkojnë në Itali/ Zbulohet sa do paguhen

Zbardhet Vendimi i Këshillit të Ministrave për mjekët dhe infermierët që do të shkojnë në Itali për të dhënë ndihmën e tyre në luftën kundër koronavirusit....

Denoncim 16:52 - 1 Shkurt, 2020

Zbulohet skandali i radhës/ Ministria e Arsimit shkel VKM-në për studentët

Ish kryeministri Sali Berisha, ka denoncuar skandalin e radhës me Ministrinë e Arsimit ku tregohet se si po zhvat studentët. Sipas Berishës, Ministria e Arsimit, me...

Sociale 20:21 - 15 Janar, 2020

Del vendimi/ 880 vende të lira pune në shtet

Shpallen 880 vende vakante të planifikuara për rekrutim në administratë gjatë vitit 2020. Këshilli i Ministrave ka mbajtur ditën e sotme një mbledhje dhe ka miratuar...

Politikë 13:11 - 12 Dhjetor, 2019

“Rama krijon fake-news”/ Berisha u bën thirrje gazetarëve: Kërkoni listën e 500 ekspertëve!

Ish Kryeministri Sali Berisha i ka bërë një tjetër kritikë Qeverisë Rama për mënyrën se si po menaxhohet situata pas termetit tragjik të 26 nëntorit. Berisha...

Politikë 11:58 - 22 Nentor, 2019

Qeveria detyron sigurimin e banesave/ Artan Lame nxjerr urdhërin

Rreth 10 ditë pas tërmeteve të fuqishme me magnitudë 5.8 dhe 5.6 që goditën Shqipërinë në 21 shtator, Kryeministri Edi Rama njoftoi se Qeveria ka vendosur...

Politikë 17:57 - 14 Nentor, 2019

Beteja për Kopshtin Botanik/ Gjykata e Apelit rrëzon padinë e Universitetit të Tiranës

Gjykata Administrative e Apelit ka rrëzuar sot padinë e Rektorit të Universitetit të Tiranës dhe Dekanit të Fakultetit të Shkencave të Natyrës, lidhur me kundërshtinë që...

Politikë 22:19 - 12 Tetor, 2019

Mesatare për Sportin dhe Artet/ Ministria ndryshon VKM-në pas kërkesës së Andi Përmetit

Mesatarja mbi 6.5 nuk do të jetë më një kriter pranimi për maturantët që dëshirojnë të bëhen pjesë e universitetit të Arteve dhe atij të Sporteve....

Aktualitet 20:08 - 19 Korrik, 2019

“Kthema dritën”/ 300.000 familje të varfëra pa elektricitet, qytetarët protestë para Kryeministrisë

Qindra qytetarë nga familjet e varfëra nga 5 qytete u mblodhën ditën e sotme për të protestuar përpara Kryeministrisë nën sloganin “Mirato VKM” Në thirrjen e...

godina e fakultetit te shkencave te natyres
Aktualitet 17:04 - 23 Janar, 2019

Protestat/ Pedagogët e FSHN bashkohen me studentët

Pedagogët e Shkecave të Natyrës kanë dalë sot në mbështetje të protestave të studentëve. Ata kanë kërkuar hartim të ri të Ligjit të Arsimit të Lartë....

Aktualitet 18:17 - 26 Dhjetor, 2018

Rritet rroga minimale në rang vendi/ Nuk do jetë më 24 000, por …

Qeveria ka vendosur sot me VKM që të rritet rroga minimale në rang vendi nga 24 000 lekë që është aktualisht, në 26 000 lekë. Vendimi...

Aktualitet 17:52 - 12 Dhjetor, 2018

VKM për konviktet/ LSI: Rama po mundohet tju hedh hi syve

Pas miratimit të vendimit për rikonstruktimin  e konvikteve nga Këshilli i  Ministrave, ka ardhur edhe reagimi i Lëvizjes Socialiste për Integrim. Në një deklaratë për mediat,...

Aktualitet 15:41 - 6 Dhjetor, 2018

Këshilli i Ministrave shfuqizon zyrtarisht pikën 4 të VKM-së

Është shfuqizuar zyrtarisht pika 4 e Vendimit të Këshillit të Ministrave, e cila parashikonte pagesë shtesë për provimet e mbartura. Më parë në deklaratën e mbajtur...

Aktualitet 13:07 - 6 Dhjetor, 2018

Tërhiqet Nikolla/ Anullohet VKM për provimet e mbartura

Pas tre ditësh protesta nga studentët për heqjen e tarifave për provimet e mbartura, ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, ka zhvilluar një takim me rektorët e...

Kryeministri Rama drejt doreheqjes?
Aktualitet 17:10 - 5 Dhjetor, 2018

Tarifat e studimit/ Rama: VKM është kërkuar nga universitetet

Kryeministri Edi Rama ka sqaruar në një postim në rrjetet sociale se si qëndron e vërteta e tarifave të universitetit. Duke i renditur  në pesë pika,...

Aktualitet 14:54 - 5 Dhjetor, 2018

Tabaku mbështet studentët/ Tarifat u rritën me VKM, protesta e ligjshme

Pas protestave të studentëve për tarifat e provimeve të mbartura nënkryetarja e Komisionit të Ekonomisë, Jorida Tabaku ka ngritur një pyetje. “Përse protestojnë studentët?”- shkruan deputetja...

Aktualitet 12:13 - 1 Dhjetor, 2018

Nesër hyn në fuqi vendimi/ Automjetet që nuk do lejohen të hyjnë në Shqipëri

Nga nesër, në Shqipëri nuk do të lejohet të importohet asnjë autoveturë me moshë më të madhe se 10 vite, e që nuk përmbush së paku...

Aktualitet 16:56 - 17 Nentor, 2018

“Do ndryshojnë kasat për bizneset”/ Ahmetaj i përgjigjet akuzave të PD

Ministri i Ekonomisë dhe Financave, Arben Ahmetaj ka reaguar pas akuzave të Partisë Demokratike se ka një vendim të Këshillit të Ministrave për zëvendësimin e kasave...

Aktualitet 17:38 - 20 Prill, 2018

Vendimi i Këshillit të Ministrave/ Ja sa është nota mesatare për studime të larta

Kryeministria ka publikuar vendimet e Këshilli të Ministrave të marra gjatë mbledhjes së sotme në Fier. Mes një morie vendimesh është edhe ai për notën mesatare...

Kryesore 10:13 - 24 Shkurt, 2018

Spille,bizneset shkelën VKM e Ramës/ Bizneset betonizuan kundërligjshëm bregdetin

Bashkia e Rrogozhinës dhe komuna Kryevidh në Kavajë, kanë dhënë leje për ndërtim në zonën e plazhit, me afat 150 ditor, por me materiale të çmontueshme,...

Aktualitet 18:25 - 31 Janar, 2018

Publikohen vendimet e Këshillit të Ministrave/ Qeveria paguan qiranë e shtëpisë së Arta Markut

Kryeministria ka publikuar vendimet e marra ditën e sotme në mbledhjen e Këshillit të Ministrave. Në vendimet e publikuara, është edhe ai i kompensimit të qirasë...

Aktualitet 18:15 - 22 Nentor, 2017

Lum vendimesh në Këshillin e Ministrave/ Zbuloni kush është kreu i Agjencisë së Mjedisit

Këshilli i Ministrave ka publikuar të gjitha vendimet e miratuara gjatë mbledhjes së sotme. Mes vendimeve të miratuar nga KM është edhe propozimi i ministrit të...