Connect with Us

All posts tagged "viti"

Aktualitet 17:31 - 6 Korrik, 2019

Publikohen datat/ Ja kur do të nisë viti i ri shkollor

Ministria e Arsimit ka marrë vendimin se kur do të nisë viti shkollor 2019-2020 për shkollat nëntë vjeçare dhe ato të mesme. Sipas vendimit të ministrisë...

vendimi 2017
Aktualitet 15:46 - 10 Qershor, 2019

Vendimi i Presidentit/ Ja ç’thonte Gjykata Kushtetuese në vitin 2017

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ditën e sotme firmosi shfuqizimin e dekretit të datës së zgjedhjeve vendore. Një rast i ngjashëm ka ndodhur edhe në zgjedhjet...

Aktualitet 14:42 - 6 Janar, 2019

Viti 2019/ Një mundësi për rimëkëmbjen e “Trepçës”

Vitin 2018 Qeveria e Kosovës e pati shpallur si vit të kompleksit metalurgjik “Trepça”, por që nuk arriti të vë në funksion të zhvillimit ekonomik të...

Aktualitet 09:07 - 6 Janar, 2019

Rriten rreziqet për ekonominë globale në vitin 2019

Sipas parashikimit të fundit ekonomik të Organizatës për Bashkëpunim dhe Zhvillim (OECD), rritja ekonomike botërore mbetet e fortë, por ka kaluar pikun e saj të fundit...

Aktualitet 21:40 - 4 Janar, 2019

Test/ Si do të jetë Viti i Ri për ty, zgjidh një top dhe zbuloje

Topi i parë Të pret një vit i pazakontë. Më parë të kanë lajmëruar, por nuk e ke besuar, ky vit do të jetë kryekëput ndryshe...

Aktualitet 17:54 - 30 Dhjetor, 2018

2018/ Viti i protestave në Shqipëri

Një seri protestash, shpesh dhe të dhunshme, lanë shenjë gjatë vitit 2018. Ajo më e fundit e studentëve, u pasua nga një ndryshim radikal i qeverisë....

Aktualitet 19:15 - 29 Dhjetor, 2018

Viti 2018/ Pasqyra e zhvillimeve kryesore në Kosovë

Tensionet e larta ndërmjet Kosovës dhe Serbisë përshkuan tërë vitin 2018, gjatë të cilit pati edhe momente kur dukej se palët po afroheshin në përpjekjet për...

Aktualitet 17:49 - 25 Dhjetor, 2018

2018-ta/ Viti i Gruas në SHBA

2018-a u quajt Viti i Gruas, pasi një numër rekord grash u zgjodhën në organe legjislative kombëtare, shtetërore e vendore në mbarë Shtetet e Bashkuara. Në...

Kosova & Rajoni 15:02 - 18 Gusht, 2015

Djali i ish-diplomatit Holbrook viziton bustin e te atit ne Viti

David Holbrook, djali i diplomatit të ndjerë amerikan, Richard Holbrook, i cili ndodhet për në një vizitë në Kosovë ku do të promovojë filmin “The Diplomat”,...

Showbizz 19:00 - 17 Shkurt, 2015

Ja aktorja më e dobët e vitit

Nicole Kidman është përzgjedhur si aktorja më e dobët e vitit nga “Barfta Awards” për performancën e saj në “Grace of Monaco”. “Barfta” përzgjedh aktorët dhe...