Connect with Us

All posts tagged "viti i ri"

Bota 16:03 - 7 Janar, 2020

Qyteti fantazëm në Australi/ Shkretohet destinacioni turistik

Në një javë tipike të çdo janari tjetër, turistët do të shtrinin peshqirin e tyre në plazhet me rërë në zonën Williams Beach të Australisë, zonë...

Lajme 21:34 - 2 Janar, 2020

“I vetëm në shtëpi”/ Si duken aktorët pas 30 vitesh

Ekzistojnë shumë simbole të Krishtlindjes dhe Vitit të Ri, pema, aroma e frutave, dritat, dhuratat. Mirëpo, për një pjesë të madhe të njerëzve përfshihet edhe komedia...

Lajme 16:00 - 1 Janar, 2020

Historiku/ Nga vjen origjina e festës së Vitit të Ri dhe Bredhit

Edhe festa e Vitit të Ri ka historikun e vet. Kjo festë ka filluar në Babiloni dhe në Mesopotami. Kështu u bë zakon pagan i adhurimit...

Lajme 13:12 - 1 Janar, 2020

Gëzuar fillimin e dekadës së re!

Miliona njerëz kanë festuar gjatë natës së kaluar ardhjen e Vitit të Ri 2020 së bashku në Berlin, Hamburg, Mynih, Këln dhe të gjitha qytetet tjera...

Lajme 12:07 - 1 Janar, 2020

Si ta nisni mbarë vitin 2020/ 4 mënyra efikase

Një vit i ri ka mbërritur, gjë që na bën të mendojmë se supriza dhe fillime të reja janë në horizont, madje mund të nisin nga...

Lajme 11:41 - 1 Janar, 2020

E frikshme/ Shqiptarët zëvendësojnë fishekzjarret me kallash

Për arsye sigurire dhe pas incidentesh të rënda fishkzjarret dhe lëndët shpërthyese janë hequr nga qarkullimi në vendin tonë prej dy vitesh tashmë, mirëpo duket se...

Bota 11:21 - 1 Janar, 2020

Ardhja e 2020/ Si u festua nëpër botë

Mbrëmë u celebrua gjerësisht festa më gjithpërfshirëse në botë: Viti i Ri. Për ta pritur 2020 në mënyrë sa më festive dhe të hijshme, shumë vende...

Bota 09:19 - 1 Janar, 2020

Video-Si u festua Viti i ri Ri nëpër botë/ Shikoni disa pamje fantastike

E gjithë bota i ka thënë lamtumirë vitit 2019 dhe e ka pritur Vitin e Ri me fishekzjarrë dhe qiej të ndriçuar me drita shumëngjyrëshë. Zelanda...

Lajme 22:45 - 31 Dhjetor, 2019

Keni plane për vitin e ri?/ Mësoni sekretet që t’i përmbushni

Kur viti i ri pritet në horizont, bie për të gjithë alarmi për të bërë plane në mënyrë që viti i ri të jetë “ndryshe”, të...

Lajme 22:30 - 31 Dhjetor, 2019

“Për një Vit të Ri me fat”/ Traditat “fatsjellëse” nëpër botë

Një element bazë që përafron kulturat botërore me rastin e Vitit të Ri, janë “ritet” për një fat të mirë. Besohet se, disa rituale apo veprime...

Blog 22:15 - 31 Dhjetor, 2019

Psikologët zbulojnë të vërtetën pas “planeve” për Vitin e Ri

Pas mesnatës së datës 31 dhjetor, do të kalohet nga dita e martë në të mërkurë, pa ndonjë tranzicion me rëndësi të veçantë. Por ne disi...

Bota 14:12 - 31 Dhjetor, 2019

Spektakël fishekzjarresh/ Australia mirëpret Vitin e Ri 2020

Australia është shteti i dytë pas Zelandës së Re që feston Vitin e Ri 2020. Viti i Ri u prit me një spektakël fishekzjarresh në Sidnej,...

Blog 08:34 - 31 Dhjetor, 2019

Foto/ 10 vendet më mahnitëse ku mund të kaloni ndërrimin e viteve

Disa nga detajet mund të ndryshojnë, por vit pas viti, këto destinacione në mbarë botën kanë një reputacion të merituar për të kaluar natën e ndërrimit...

Lajme 16:24 - 30 Dhjetor, 2019

Viti i “Miut”/ Horoskopi kinez ka lajme të mira për 2020

Sa i përket kulturës kineze, viti 2020 do të jetë viti i “Miut metalik”. Ky vit pritet të jetë gjerësisht, viti i fillimeve të mëdha. Do...

Lajme 12:04 - 27 Dhjetor, 2019

Viti i ri pa kapsolla dhe fishekzjarre/ Policia aksion për sekuestrimin e lëndëve piroteknike

Policia e Shtetit vijon kontrolli i dyqaneve, marketeve dhe tregjeve, për sekuestrimin e lëndëve piroteknike. Si rezultat i kontrolleve, në Gjirokastër, në një magazinë, janë gjetur...

Bota 22:55 - 25 Dhjetor, 2019

Kaos në Hong Kong/ Protestuesit vishen si babagjyshë

Policia në Hong Kong ka hedhur gaz lotësjellës ndaj mijëra protestuesve të veshur me kapuçë të Babagjyshit të Vitit të Ri, apo me brirë drerësh, të...

idea per kufizim te pushtetit
Politikë 16:15 - 4 Dhjetor, 2019

Situata pas tërmetit/ Dash Shehi: Deri për vitin e ri të mbyllen dy faza të rëndësishme

Kryetari i LZHK, Dashamir Shehi shprehet se deri për vitin e ri duhet të mbyllen dy faza të rëndësishme, pas tërmetit të 26 nëntorit. Sipas Shehit,...

Aktualitet 18:03 - 3 Janar, 2019

“Viti i Ri me halle të vjetra”/ Fermerët drejt falimentimit

Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste, Agron Duka në një postim në rrjetet sociale ka shkruar se pavarësisht ndërrimit të viteve e të ministrave, fermerët kanë po...

Aktualitet 17:33 - 3 Janar, 2019

Fotot fantastike/ Korça mbulohet nga dëbora pas Vitit të Ri

Pas hyrjes së Vitit të Ri i gjithë qyteti i Korçës është mbuluar nga dëbora. Zbardhja i ka dhënë këtij qyteti një pamje magjike, ku çdokujt...

kreu i grupit parlamentar te ps, taulant balla
Aktualitet 14:31 - 1 Janar, 2019

Uron Balla/ 2019, viti historik i fillimit të negociatave me BE

Kreu i grupit parlamentar i Partisë Socialiste, Taulant Balla u ka uruar të gjithë shqiptarët ndërrimin e vitëve me anë të një videoje. Në një postim...

Aktualitet 12:31 - 1 Janar, 2019

Fishekzjarre spektakolare/ Si u prit Viti i Ri në botë

Pranë Portës së Brandenburgut në Berlin e kanë pritur Vitin e Ri qindra mijëra njerëz. Fishekzjarre spektakolare janë parë në të gjitha anët e botës. Janë...

presidenti i shqiperise , ilir meta
Aktualitet 19:39 - 31 Dhjetor, 2018

Ndërrimi i viteve/ Presidenti Meta u bën thirrjen e rëndësishme shqiptarëve

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka uruar shqiptarët në ditën e ndërrimit të viteve duke u bërë një thirrje. Në një postim në rrjetet sociale, Meta ka...

Aktualitet 19:09 - 31 Dhjetor, 2018

Ndërrimi i viteve/ Mesazh urimi nga Monika Kryemadhi

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi u ka uruar të gjithë shqiptarëve festën e ndërrimit të viteve. Në një postim në rrjetet sociale, Kryemadhi sghpreson se viti...