Connect with Us

All posts tagged "virusi"

Shifra alarmante nga Covid-19 në Britaninë e Madhe/ 12 milionë njerëz futen në izolim
Bota 15:52 - 18 Shtator, 2020

Shifra alarmante nga Covid-19 në Britaninë e Madhe/ 12 milionë njerëz futen në izolim

Duke marr shkas nga rritja e numrit  të njerëzve të infektuar me Covid-19  Britaina e Madhe ka marr masa të reja. Gati 12 milionë njerëz në...

Pandemia në Ballkan/Covid-19 mban të mbërthyer Rumaninë, 1679  të infektuar
Aktualitet 12:56 - 17 Shtator, 2020

Pandemia në Ballkan/ Covid-19 mban të mbërthyer Rumaninë, 1679 të infektuar

Pandemia e shkaktuar nga infeksioni i koronavirusit vazhdon të mbajë të mbërthyer Rumaninë. Gjatë 24 orëve të fundit  në Rumani janë regjistruar 1679 raste të reja të...

Tjetër humbje nga bluzat e bardha/ Covid-19 i merr jetën mjekut të njohur
Politikë 16:38 - 1 Shtator, 2020

Shifrat në 24 orë/ Regjistrohen rreth 90 raste të reja dhe 6 viktima

93 raste të reja janë regjistruar në 24 orët e fundit në vendin tonë. Gjithashtu mësohet se kanë humbur jetën 6 persona të infektuar me virusin...

Frikë nga shpërthimi i virusit në vjeshtë
Shëndeti 16:22 - 27 Gusht, 2020

Frikë nga shpërthimi i virusit në vjeshtë/ Tomini: Strukturat epidemiologjike janë në alert

Shefja e Epidemiologjisë pranë ISHP, Eugena Tomini, tha se strukturat epidemiologjike janë në alert për të vlerësuar se çfarë do të ndodhë në vjeshtë, kur shpërthen...

"Duam të shikojmë virusin"/ Protesta kundër masave shtrënguese në Madrid
Bota 11:43 - 17 Gusht, 2020

“Duam të shikojmë virusin”/ Protesta kundër masave shtrënguese në Madrid

Edhe pse në Spanjë janë regjistruar mbi 340 000 raste të konfirmuara me koronavirus dhe më shumë se 28,000 viktima nga Covid-19, ende ka persona që...

“Nuk kurohet virusi me keshillat e Piperos”/ Tomorri: Si po dështojnë spitalet shqiptare me Covid
Sociale 10:57 - 10 Gusht, 2020

“Nuk kurohet virusi me këshillat e Piperos”/ Tomorri: Si po dështojnë spitalet shqiptare me Covid

Gazetari Klodian Tomorri përmes një postimi në rrjetet sociale ka treguar se si  o dështojnë spitalet shqiptare me virusin. Sipas Tomorrit, fakti që politikanët dhe biznesmenët,...

Përhapin virusin!/ Australia nxjerr nga qarkullimi 286 lloje maskash
Bota 22:28 - 8 Gusht, 2020

Përhapin virusin!/ Australia nxjerr nga qarkullimi 286 lloje maskash

Qindra lloje të ndryshme të maskave të fytyrës janë hequr nga dyqanet në Australi pasi autoritetet ngritën shqetësimin se disa prej tyre nuk mund të parandalojnë...

Kujdes! Rrezikoni për leucemi”/ Skënder Brataj apel të fortë qytetarëve, kujtesë kolegëve që u revoltuan
Shëndeti 18:47 - 29 Korrik, 2020

Brataj: Në vjeshtë duhet të përgatitemi për “dy armiq”

Ministria e Shëndetësisë konfirmoi sot se janë 108 raste të reja me Covid-19, ndërsa 2 qytetarë kanë humbur jetën. Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, tha...

Tomini: 30% e të prekurve nga Covid, të moshës 25-30 vjeç, rrezik baret dhe plazhet
Aktualitet 21:20 - 27 Korrik, 2020

3 javë të vështira na presin/ Tomini: Virusi po bëhet më agresiv

Agresiviteti i COVID-19 vijon të rritet në Shqipëri dhe këtë e tregojnë rastet e reja dhe numri i pacientëve, të cilët ndërrojnë jetë për shkak të...

118 raste të reja me Covid në shtetin fqinj/ Humbin jetën 3 pacientë
Blog 08:50 - 21 Korrik, 2020

Çfarë do të ndodhë, kur gripi të kombinohet me Covid-19 në vjeshtë dhe dimër?

Ekspertët me optimistë, shpresuan që Covid-19 të mos i rezistonte vapës. Por tani kjo shpresë është zbehur. Virusi është përhapur shumë kohët e fundit në Iran,...

Fauci: Të mos biem në vetkënaqësi të rreme për virusin
Bota 17:15 - 8 Korrik, 2020

Fauci: Të mos biem në vetkënaqësi të rreme për virusin

Ndërsa Shtetet e Bashkuara kapërcyen rekording e zymtë të 3 milion rasteve me koronavirus, eksperti kryesor i vendit për sëmundjet infektive, Anthony Fauci, paralajmëroi njerëzit të...

A e dëmton shëndetin tonë mbajtja e maskës?/ Ja çfarë thonë ekspertët
Blog 08:26 - 8 Korrik, 2020

A e dëmton shëndetin tonë mbajtja e maskës?/ Ja çfarë thonë ekspertët

Rritja e rasteve të reja me Covid-19, ka detyruar shumë vende të bëjnë të detyrueshme mbajtjen e maskës në ambiente publike të mbyllura. Ndërkohë, në internet...

Shëndeti 11:50 - 30 Qershor, 2020

Bota në alarm nga një tjetër virus/ Sërish vjen nga Kina

Shkencëtarët në Kinë kanë identifikuar një virus të ri, i ngjashëm me gripin e derrave, i cili ka ka potencialin për t’u bërë pandemi. BBC raporton...

Kosova & Rajoni 16:29 - 19 Qershor, 2020

Situatë alarmante në Maqedoninë e Veriut/ Gjashtë viktima dhe 156 raste të reja në 24 orë

Maqedonia e Veriut po përballet me një situatë alarmante përsa i përket shifrave të fundit të rasteve të reja me Covid-19. Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë...

Vdekshmëria nga Covid, e njëjtë me vendet e tjera/ Pipero: Plazma jep shanse mbijetese
Shëndeti 22:21 - 11 Qershor, 2020

“Pandemina dha një mësim”/ Pipero tregon dy rregullat që mund ta mbajnë virusin nën kontroll

Mjeku i njohur infeksionist, Pëllumb Pipero, i ftuar mbrëmjen e sotme në Syri tv, tha se dy gjërat që mund ta mbajnë virusin nën kontroll janë...

“Mund të shfrytëzohen mjediset e hapura”/ Pipero: Ja sa mund të zgjasë mbyllja e lokaleve të natës
Shëndeti 22:11 - 9 Qershor, 2020

“Jemi në kohë”/ Pipero: Virusi qarkullon ende, mos humbni vigjilencën

Mjeku Pëllumb Pipero tha se kolegët e tij janë ende në kohë për t’i bërë thirrje qytetarëve të respektojnë masat ndaj Covid-19. Infeksionisti deklaroi se virusi...

Kosova & Rajoni 15:12 - 7 Qershor, 2020

Maqedonia e Veriut paralizohet nga virusi

Në Maqedoninë e Veriut ka ndalime masive të lëvizjes për shkak të shpërthimit të një vale të re të virusit Corona. Shifra rekord e së premtes...

Mbyllja e lokaleve të natës/ Pipero: Virusi nuk ka fasha orari, muzika të shëron si dielli
Shëndeti 21:19 - 25 Maj, 2020

“Virusi qarkullon midis nesh”/ Pipero: Është koha më e mirë për tu ekspozuar

“Virusi vazhdon të qarkullojë midis nesh”. Kështu deklaroi mjeku Pëllumb Pipero pak minuta më parë, teksa po fliste për situatën shëndetësore. Pipero tha se virusi aktualisht...

Takimi Kosovë-Serbi/ Shtëpia e Bardhë: SHBA nuk ka plan sekret
Bota 10:33 - 25 Maj, 2020

SHBA nuk tërhiqet/ Kina fshehu virusin, do t’i shkojmë çështjes deri në fund

Një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë e krahasoi mënyrën se si e trajtoi Kina çështjen e koronavirusit me fshehjen që Bashkimi Sovjetik i bëri...

taulant muka
Politikë 14:35 - 24 Maj, 2020

“Kanë politizuar virusin”/ Muka: Është populizëm të lumturohesh se besimtarët thyen rregullin e qeverisë

Ish-zëvendës ministri i Arsimit Taulant Muka, ka reaguar pas pamjeve të publikuara në media, ku shihej se besimtarët myslimanë kishin thyer rregullin e qeverisë dhe ishin...

Aktualitet 21:38 - 12 Maj, 2020

E “zbulon” Ngjela/ Data 15 maj frenon përfundimisht virusin

Avokati Spartak Ngjela, në një lidhje me Ora neës, ka zbuluar se ka folur me profesioni e biologjisë molekulare, Bamir Topi, dhe ai i ka thënë...

Trajtimi i të infektuarve me plazmë/ Pipero thirrje të fortë qytetarëve
Shëndeti 21:40 - 5 Maj, 2020

Pipero hedh poshtë tezën e mjekut Xhepa/ “Virusi ka hyrë në Shqipëri dy javët e fundit të shkurtit”

Mjeku i njohur Gëzim Xhepa ka publikuar para pak ditësh disa imazhe të mushkërive të pacientëve, të cilët janë trajtuar në spitalin Infektiv që në muajin...

Politikë 22:21 - 4 Maj, 2020

“Virusi u prodhua për të vrarë në masë”/ Kryemadhi zbërthen konspiracionin e saj

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi është shprehur shpesh herë se pandemia e Covid-19 është konspiracion dhe se njerëzit nuk duhet të frikësohen. Këto deklarata të saj,...