Connect with Us

All posts tagged "viroza"

Sociale 15:50 - 4 Janar, 2020

Gripi mbërrin në Shqipëri/ ISHP apel qytetarëve: Vaksinohuni dhe ruani higjenën

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino u ka bërë thirrje qytetarëve për kujdes të shtuar, pasi virusi i gripit...

Blog 22:47 - 14 Dhjetor, 2019

Mos i neglizhoni/ 5 mënyra për të luftuar gripin

Gjatë stinës së ftohtë të dimrit, gripi është një fenomen i zakonshëm por jo i këndshëm. Nëse gripi ju mban mbërthyer dhe doni të lehtësoheni sa...

Aktualitet 12:40 - 10 Janar, 2019

Ju tregojmë si të shmangni virozat duke ngrënë kos

Sigurisht, për të shmangur ftohjen dhe gripin, duhet të qëndroni larg njerëzve me grip dhe t’i lani duart shpesh. Steve Bowers, bashkautor i studimit “Sekretet e...

Femra 20:30 - 10 Janar, 2017

Këto ushqime mbrojnë fëmijët nga virozat

Duke qenë se një fëmijë e ka imunitetin më delikat se sa një i rritur, dhe sasia e ushqimit që merr është relativisht e vogël, është...

Aktualitet 17:17 - 12 Dhjetor, 2016

Gripit A “pushton” Shqiërinë, 11 mijë raste në javë paraqiten tek mjeku

11 mijë persona janë drejtuar gjatë një jave tek mjeku me simptoma të ndryshme virale, e disa prej tyre kanë rezultuar të prekur nga gripi. Ekspertët...

Aktualitet 17:15 - 5 Janar, 2015

Stina e virozave mbërrin në Europë

Sezoni i virozave nisi “pushtimin” edhe në Europë, pasi numri i të prekurve po rritet me shpejtësi. Kështu bën të ditur buletini i përjavshëm i Qendrës...