Connect with Us

All posts tagged "veze"

Rinoceronët në zhdukje/ Shkencëtarët krijojnë pesë embrione
Kuriozitete 14:10 - 27 Janar, 2021

Rinoceronët në zhdukje/ Shkencëtarët krijojnë pesë embrione

Rhinot e bardhë janë kafsha e dytë më e madhe e Tokës. Megjithatë krijesat madhështore janë në prag të zhdukjes, me vetëm dy femra të mbetura....

Sa herë në javë duhet të konsumoni vezë?/ Përgjigjen ekspertët
Shëndeti 16:46 - 16 Janar, 2021

Sa herë në javë duhet të konsumoni vezë?/ Përgjigjen ekspertët

Kur bëhet fjalë për ushqim të shëndetshëm, është e pamundur të mos përmendësh burimet e proteinave si vezët.Proteinat ndihmojnë për të mbajtur nën kontroll oreksin, ato...

Duhet patjetër të jenë pjesë e dietës tuaj/ Ushqimet që përmirësojnë shëndetin mendor
Shëndeti 16:41 - 15 Janar, 2021

Duhet patjetër të jenë pjesë e dietës tuaj/ Ushqimet që përmirësojnë shëndetin mendor

Ushqimi i mirë ju ndihmon të funksiononi në mënyrë optimale, të flini mirë dhe të zvogëloni stresin. Por gjithashtu mund të ndikojë në shëndetin tuaj mendor...

FOTOT-Me vezë në zonën intime/ Modelja që “tërboi” edhe detin
Showbizz 09:48 - 11 Janar, 2021

FOTOT-Me vezë në zonën intime/ Modelja që “tërboi” edhe detin

Anyuta Rai është një modele ruse, blogere dhe influencuese në rrjetet sociale. Ajo ka fituar mbështetjen e fansave të panumërt në rrjet, të cilët e kanë...

A mund të mbeten shtatzënë gratë ndërkohë që janë shtatzënë?/ Shkencëtarët befasojnë me përgjigjen
Life Style 16:19 - 28 Dhjetor, 2020

A mund të mbeten shtatzënë gratë ndërkohë që janë shtatzënë?/ Shkencëtarët befasojnë me përgjigjen

Sado e pabesueshme të jetë, një grua mund të mbetet shtatzënë ndërsa është tashmë shtatzënë. Duket si një fenomen i mbinatyrshëm nga një film shkencor, por...

Shëndeti 11:21 - 17 Nentor, 2020

Mëngjesi perfekt për një shëndet të mirë dhe bark të sheshtë

Ekspertët thonë se ngrënia e një mëngjesi të mirë jo vetëm që ju jep energji për atë ditë, por mund t’ju ​​ndihmojë të humbni peshë dhe...

Kultura 22:01 - 18 Prill, 2020

Tradita dhe domethënia e vezës së kuqe të Pashkës

Nga Miron Çako – Përgjegjësi i Zyrës së Katekizmit të Kryepiskopatës KOASH Kjo traditë paskale na vjen nga jeta e shën Maria Magdalenës që u quajt...

Lajme 14:18 - 16 Prill, 2020

Kisha Orthodhokse jep njoftimin/ Si lyhen vezët e kuqe të Pashkëve

Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipërisë i tregon besimtarëve se si të lyejnë sonde që është e enjtja e madhe vezët e kuqe të Pashkës. Kisha deklaron...

Lajme 16:18 - 12 Prill, 2020

Infermierja e Infektivit feston me të prekurit/ Bën gjestin emocionues për pacientët

Një gjest tejet emocionues është ai i infermieres Pashke Topjana me të prekurit që janë duke u trajtuar në Spitalin Infektiv. Për t’i dhënë pak gëzim...

Sociale 11:14 - 12 Prill, 2020

Mjekët u dhurojnë pacientëve me COVID simbolin e Pashkës/ Manastirliu: Jeta do triumfojë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar një foto mjaft domethënëse nga spitali Covid2, ku stafi mjekësor, u dhuruar pacientëve simbolin e kësaj dite, vezën e...

Denoncim 22:00 - 27 Janar, 2020

Rrezik kontaminimi/ Autoritet italiane urdhërojnë tërheqjen e vezëve të CONAD dhe Amadorit

Ministria e Shëndetësisë italiane ka urdhëruar tërheqjen nga tregu të disa pakove vezësh organike, që konsiderohen në rrezik të ndotjes mikrobiologjike. Ministria ka marrë masa të...

Aktualitet 10:28 - 28 Prill, 2019

Kuriozitete/A e dini historinë e traditës së trokitjes së vezëve të kuqe?

Dita e sotme është një ditë speciale për të gjithë besimtarët ortodoksë, pasi festojnë Pashkët. Sipas traditës, në mesnatë të gjithë besimtarët kremtojnë ngjalljen e Krishtit...

Aktualitet 12:25 - 21 Prill, 2019

Ide fantastike/Si t’i dekoroni sot vezët e Pashkëve

Pashkët, të cilat festohen sot janë të njohura botërisht si sezoni i ngrënies së çokollatave dhe vëmendjen më të madhe e marrin vezët. Hiqni dorë nga...

Aktualitet 22:00 - 14 Prill, 2019

E punuar e gjitha me dorë, kjo është veza e Pashkëve më e kushtueshme në botë

E punuar e gjitha me dorë, veza që peshon 65kg është bërë e gjitha prej çokollate të errët dhe u krijua nga shefja e kuzhinës, Cherish...

Sjell përfitime të shumta shëndetësore/ Ky është fruti që nuk duhet të mungojë në tryezën tuaj
Kuriozitete 13:17 - 13 Prill, 2019

Pas fotos së vezës që theu rekord, ky frut tashmë po bën namin në rrjetet sociale

Para pak kohësh fotoja e një veze e postuar nga një i panjohur theu rekordin e pëlqimeve në Instagram.Por, së fundmi vezës dhe motrave Kardashian po...

Kuriozitete 13:25 - 24 Mars, 2019

Studimi i ri i alarmon të gjithë/Veza është një “vrasës” i heshtur

Sipas një studimi të postuar së fundmi në “Journal of the American Medical Association”, vezët në fakt janë një vrasës i heshtur që vepron ngadalë. Por...

Kryeministri Rama gjate takimit me studentet ne Gjirokaster
Aktualitet 14:50 - 18 Mars, 2019

Qëlluan me vezë Ramën/ Apeli lë në fuqi vendimin ndaj studentëve

Gjykata e Apelit në Tiranë nuk ka pranuar ankimimin e studentëve, të cilët qëlluan me vezë kryeministrin Edi Rama në vitin 2015. Gjykata e Apelit ka...

Life Style 16:25 - 5 Mars, 2019

4 mite të pavërteta rreth vezës!

Në këtë artikull do t’ju ndihmojmë të rrëzoni poshtë njëherë e mirë disa të pavërteta rreth vezëve. Ja çfarë ju është thënë gabim deri më sot:...

e bardha e vezes botox
Aktualitet 23:20 - 7 Shkurt, 2019

E bardha e vezës është botoksi i ri/Ja si ta përdorni

Je shqetësuar,sepse  duke u parë në pasqyrë ke parë rrudha  të krijuara në fytyrë, të  tregojmë një sekret të vogël. Duke qenë se e bardha e...

Kryesore Show Biz 16:10 - 6 Shkurt, 2019

Veza që theu rekordin e Kylie Jenner për foton më të pëlqyer u ça dhe dha mesazhin që na la pa fjalë

Me siguri edhe ti që po lexon në këto momente ke dëgjuar për vezën më të famshme në Instagram e cila theu rekordin e fotos më...

Momenti kur Edi Rama goditet me veze ne parlament nga Endri Hasa
Aktualitet 10:21 - 3 Shkurt, 2019

Gjuajti me vezë Ramën/ Justifikohet Endri Hasa

Deputeti i Partisë Dem9okratike, Endri Hasa ka thënë sot se vendi ynë ndodhet në një situatë shumë të keqe. Nga studio e “Politika online” në “Gazeta...

Aktualitet 20:00 - 2 Shkurt, 2019

Çfarë fsheh e ardhmja për vezën më të famshme në Instagram

Duket sikur kanë kaluar vite që nga momenti kur një vezë theu rekordin e fotos më të pëlqyer në Instagram, apo jo? Në fakt, s’është bërë...

veze
Aktualitet 23:20 - 23 Janar, 2019

Ju japim tre arsye të vlefshme për të ngrenë nga dy vezë çdo mëngjes

Përmirëson shikimin Studimet tregojnë se vezët janë të pasura me luteinë, një vitaminë që ndihmon që shikimi të qendrojë i qartë dhe i pastër. Normalisht, luteina...