Connect with Us

All posts tagged "vettingu"

Prokurori që u kërcënua në sallën e gjyqit/ Shpenzon 7 000 euro në një vit
Vetingu 11:33 - 22 Tetor, 2020

Prokurori që u kërcënua në sallën e gjyqit/ Shpenzon 7 000 euro në një vit

Prokurori i Prokurorisë Rrethit Gjyqësor në Tiranë, Gjon Kodra është vënë nën hetim nga Vettingu që në muajin Dhjetor të vitit 2019. Prokurori shkodran Kodra, karrierën...

“Pas 10 ditësh del dhe nuk infekton të tjerët”/ Epidemiologu sqaron udhëzimin më të fundit për Covid-19
Vetingu 09:47 - 22 Tetor, 2020

Gjyqtarja kërkon të ndërtojë pallat/ Pasuria vjehrrës së Rezart Taçit

Gjyqtarja e Gjykatës së Shkallës së Parë në Tiranë, Dhurata Balla, është listuar nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit për rivlerësim që në vitin 2019. Por,...

Prokuroria e Tiranes
Vetingu 10:04 - 21 Tetor, 2020

I mituri u dhunua në kopësht/ Pasuria e prokurores që dyshohet se sfumoi hetimet

Në vitin 2019, prokurorja e Prokurorisë së Tiranës, Eriselda Bala, u bë e njohur në opinionin publik, pasi për të dytën herë pushoi çështjen e për...

Reforma në drejtësi
Vetingu 15:17 - 20 Tetor, 2020

Lokale, kamionë, dhe llogari të majme/ Gjyqtari mbyll biznesin për t’i ikur Vettingut?

Gjyqtarë të pasur si në Shqipëri, zor se gjen në ndonjë vend tjetër të botës. Në një shtet normal, demokratik e të ligjshëm, pjesa më e...

Vetingu 13:08 - 18 Tetor, 2020

Ambasada Amerikane, dyshime për vendimin/ Vettingu i gjyqtares së  “21 Janarit”

Gjyqtarja Ardjana Beraj, njihet si gjyqtarja e “21 Janarit”, e cila bashkë me kolegë të saj në vitin 2013 u përplasën me Ambasadën Amerikane. Përplasja ka...

Vetingu 12:49 - 18 Tetor, 2020

U hetua për pastrim parash dhe korrupsion/ Gjyqtari i vilës 3-katëshe, lojëra me pasurinë

Çuditë e drejtësisë shqiptare nuk kanë fund. Shkarkohen, riemërohen, hetohen dhe sërish ia dalin të qëndrojnë në sistemin i cili ndryshe cilësohet si koorporata e krimit...

Vetingu 14:11 - 17 Tetor, 2020

Nga Berati, në Fier për të ardhur në Tiranë/ Prokurores i “mbin” 124 000 euro apartament

Prokurorja Elsa Miha e ka nisur karrierën në Berat për tu zhvendosur më pas në Fier dhe për të ardhur në Tiranë në vitin 2015. Menjëherë...

Vetingu 13:26 - 17 Tetor, 2020

Një pasuri marramendëse, nga burri tek pronat në Gjykatën Administrative/ Hije dyshimi mbi pasurinë e Afërdita Mahos

Sistemi i drejtësisë është i mbushur me njerëz që nuk dinë të shkruajnë por që kanë një pasuri marramendëse. Gjyqtarja e Gjykatës Administrative Afërdita Maho, duket...

Iu nënshtrua Vetingut/ Jepet vendimi për gjyqtaren që dënoi Tahirin
Vetingu 10:20 - 16 Tetor, 2020

Iu nënshtrua Vetingut/ Jepet vendimi për gjyqtaren që dënoi Saimir Tahirin

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka rikonfirmuar në detyrë gjyqtaren në Gjykatën kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, Flora Hajredinaj. Në seancën e zhvilluar ditën e...

“Mbrojti”, koncensionet e Ilir Beqajt/ Zbardhet pasuria e prokurorit që hetoi ish-Ministrin
Vetingu 09:13 - 16 Tetor, 2020

“Mbrojti”, koncensionet e Ilir Beqajt/ Zbardhet pasuria e prokurorit që hetoi ish-Ministrin

Vettingu do të kalojë nëpër duar edhe dosje që kanë pasur ndikim në opinionin publik dhe që kanë lidhje me zyrtarë shtetërorë. Për prokurorin Endrit Bimin...

Prokurori që u kërcënua në sallën e gjyqit/ Shpenzon 7 000 euro në një vit
Vetingu 09:26 - 15 Tetor, 2020

Dosja e punësimeve në zgjedhje/ Prindërit, apartament dhuratë prokurores

Prokurorja Deniona Katro ka hyrë në systemin e drejtësisë si oficere e policisë Gjyqësore në Durrës, për t’u ngritur më pas në detyre ish Prokurori i...

Arben Mullaj
Vetingu 11:45 - 14 Tetor, 2020

Gjyqtari në filtër të ILDKPKI-së/ Ndryshoi mbiemrin, për të justifikuar pasurinë?

Në sistemin e drejtësisë, nuk ka vetëm prokurorë dhe gjyqtarë të pasur por nga ata që kanë ndryshuar të dhënat e identitetit. Gjyqtari i Shkallës së...

Prokurori që u kërcënua në sallën e gjyqit/ Shpenzon 7 000 euro në një vit
Vetingu 10:50 - 13 Tetor, 2020

Zvarriste seancat gjyqësore/ Çfarë ndodhi me hetimet për prokurorin Dritan Nushi

Me dy standarte ose jo, i politizuar ose jo, Vettingu deri diku ka rritur shpresën tek qytetarët për spastrim të drejtësisë. Nuk është vetëm korrupsioni për...

Prokuroria e Tiranes
Vetingu 10:42 - 12 Tetor, 2020

Inspektori i Drejtësisë e ndëshkoi/ Zbardhen lëvizjet financiare të prokurores së Tiranës

Në muajin Mars të këtij viti, disa organizatat për mbrojtjen e të drejtave të njeriut i kërkuan Inspektorit të Drejtësisë, Artur Metani që të hetojë tre...

Reforma në drejtësi
Vetingu 12:04 - 10 Tetor, 2020

Familjarisht në sistemin e drejtësisë/ Gjyqtarja e Faktit, pa shtëpi

Gjyqtarja Anila Karanxha, ndryshe nga vëllai i saj prokurori Ervin Karanxha dhe bashkëshortja e tij gjyqtarja Bernina Kodi, rezulton më “varfra” e familjes. Përveç pagës si...

Prokuroria e Tiranes
Vetingu 15:22 - 8 Tetor, 2020

Zhvilloi hetimet për Lulzim Bashën dhe Haki Çakon/ “Prokurori i ryshfetit”, pushoi dosjet e “nxehta”

Ardian Braho, është prokurori që i mbijetoi akuzës për korrupsion. Emri i tij tashmë është listuar nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, por ende nuk është...

Prokurori që u kërcënua në sallën e gjyqit/ Shpenzon 7 000 euro në një vit
Vetingu 14:15 - 7 Tetor, 2020

Binomi pushtet-drejtësi/ Pasuria e prokurorit që ka zaptuar zyrat e shtetit

Në qershor të këtij viti, Komisoni i Pavaruar i Kualifikimit zgjeroi  listën e gjyqtarëve dhe prokurorëve që do t’i nënshtrohen procesit të Vettingut. Në listë edhe...

Arta Marku e bëri shef seksioni/ Armand Gurakuqi për dy vite, me dy apartamente
Vetingu 10:19 - 7 Tetor, 2020

Arta Marku e bëri shef seksioni/ Armand Gurakuqi për dy vite, me dy apartamente

Prokurorët e Tiranës, janë listuar tashmë nga Komisioni i Pavarur  Kualifikimit për rivlerësimin. Seancat ende nuk janë caktuar për të gjithë, pasi procedura varet dhe nga...

Skandali/ Etlida Gjonaj, bën avokaten e noteres së kapur në falsifikim
Vetingu 15:19 - 5 Tetor, 2020

Më shumë llogari bankare se dosje gjyqësore?/ Albert Meça “priste” gruan në institucionet e Vettingut

Gjyqtarët dhe prokurorët janë njerëzit më të pasur në Shqipëri. Jo se kanë punuar shumë, por kanë shfrytëzuar detyrën që ka pasur për t’u pasuruar. Vettingu...

Prokuroria e Tiranes
Vetingu 11:07 - 4 Tetor, 2020

10 000 euro motrës, 7 000 euro prindërve/ Zbardhet pasuria e prokurorit Arben Allajbeu

Me 15 Maj 2020, Këshilli i Lartë i Prokurorisë, miratoi raportin për analizimin e aftësive profesionale të prokurorit të Prokurorisë së Shkallës së Parë, Tiranë, Arben...

Nga banesa me qira në milionere/ Si u pasurua gjyqtarja e Tiranës
Vetingu 09:32 - 4 Tetor, 2020

Nga hetimi për pasurinë tek kërkesa për shkarkim/ Si ia hodhi drejtësisë, gjyqtari Ardian Kalia

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit që në fund të vitit të shkuar, ka nisur rivlerësimin e gjyqtarit të Gjykatës së Shkallës së Parë të Tiranës, Ardian...

Prokuroria e Tiranes
Vetingu 11:08 - 3 Tetor, 2020

Dështoi në zbardhjen e atentatit të Kinostudios/ Avni Kraja, manovra për të justifikuar pasurinë

Avni Kraja, prokurori i Prokurorisë së Shkallës së Parë në Tiranë, pasi është “situr” nga KLP, për aftësitë profesionale, pritet të filtrohet nga Komisioni i Pavarur...

Shkarkimi i Arben Frashërit/ Revoltohet Klodiana Lala: Turp t’iu vijë
Aktualitet 14:38 - 2 Tetor, 2020

Shkarkimi i Arben Frashërit/ Revoltohet Klodiana Lala: Turp t’iu vijë

Gazetarja Klodiana Lala ka reaguar ashpër në lidhje me vendimin e Komisionit të Jashtëm të Vlerësimit, i cili shkarkoi nga detyra Arben Frashërin. Ky i fundit...