Connect with Us

All posts tagged "vettingu"

Vetingu 14:56 - 19 Janar, 2021

Liroi trafikantin e drogës/ Gjyqtari i Vlorës me njollën e KLD, në Vetting

Këshilli i Lartë i Drejtësisë më shumë nuk ka funksionuar se sa ka shërbyer si rregullator i sistemit të drejtësisë. Janë një sërë çështjesh, për të...

Probleme ndërtimin e vilës 4 katëshe/ KPK nxjerr nga sistemi i drejtësisë prokurorin e Apelit Vlorë
Vetingu 10:32 - 19 Janar, 2021

Nuk justifikoi ndërtimin e vilës 4 katëshe/ KPK merr vendimin për prokurorin e Apelit Vlorë

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra prokurorin e Apelit të Vlorës Enrik Haxhiraj, të cilit iu evidentuan probleme me pasurinë, ku u evidentuan...

Nga pasuria e prindërve tek konflikti i interesit/ KPK konfirmon në detyrë gjyqtaren e Vlorës
Vetingu 10:30 - 18 Janar, 2021

Nga pasuria e prindërve tek konflikti i interesit/ KPK konfirmon në detyrë gjyqtaren e Vlorës

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka konfirmuar në detyrë gjyqtaren e Vlorës Elona Mihali,k të cilës nuk i është gjetur asnjë asnjë shkelje dhe duke dalë...

Vetingu 10:13 - 18 Janar, 2021

Vettingu në drejtësi/ KPK i “pret” kokën gjyqtarit të dosjes 339

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra gjyqtarin e Gjykatës kundër Krimit dhe Korrupsionit të Organizuar Bib Ndreca, i cili ka qenë pjesë e...

Politikë 11:50 - 11 Janar, 2021

Dje e akuzonte PD, sot opozita do kandidojë Aldi Fushën e oligarkëve dhe prokurorit skandaloz

Djali i ish prokurorit të shumëakuzuar Petrit Fusha, Aldi Fusha do të jetë kandidati për deputet nga radhët e LSI. Ditën e djeshme, Aldi Fusha u...

E pastrehë dhe me kredi/ Gjyqtarja e Kokëdhimës në Këshillin Gjyqësor
Vetingu 12:51 - 9 Janar, 2021

E pastrehë dhe me kredi/ Gjyqtarja e Kokëdhimës në Këshillin Gjyqësor

Gjyqtarja Esmerilda Habili, ushtron detyrën e gjyqtares pranë Gjykatës së Shkallës së Parë, Vlorë që prej datës 23.06.2016. Këshilli i Lartë Gjyqësor e ka përzgjedhur gjyqtaren...

Të shkarkuarit e vettingut, Sevdari, Nikëhasani dhe Metalla rrëfejnë abuzimet
Vetingu 22:06 - 7 Janar, 2021

Të shkarkuarit e vettingut/ Sevdari, Nikëhasani dhe Metalla rrëfejnë abuzimet

Ish-prokuroret Antoneta Sevdari, Besa Nikëhasani dhe ish-gjyqtari Ervin Metalla rrëfehen për shkarkimet e tyre nga detyra, përmes procesit të Vettingut. Ata akuzojnë të zgjedhurit në institucionet...

Rama bën bilancin e vitit/ Paralajmërimi i fortë për të shakrkuarit nga vettingu
Politikë 10:23 - 29 Dhjetor, 2020

Rama bën bilancin e vitit për Reformën në Drejtësi/ Paralajmërimi i fortë për të shkarkuarit nga vettingu

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar sot konferencën e fundvitit me gazetarët. Kryeministri ka bërë një përmbledhje teksa ka folur për Reformën në Drejtësi. Sipas tij, edhe...

Komisioni i Ligjeve miraton numrin e prokurorëve të SPAK
Vetingu 12:10 - 28 Dhjetor, 2020

Shfryrja e dosjes së bujshme nga SPAK-u në Shkodër/ Gjyqtari i çështjes Bajri, në “mjerim”

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka nisur procesin e rivlerësimin për gjyqtarin Sokol Shehu. Ky i fundit karrierën si gjyqtar e ka nisur në Faktin e...

Komisioni i Ligjeve miraton numrin e prokurorëve të SPAK
Vetingu 11:18 - 24 Dhjetor, 2020

Dosja 184, SPAK “shpëtoi” Qeverinë/ Prokurorja që dyshohet se mbajti të njëjtën linjë

Pothuajse menjëherë pas përfundimit të hetimeve të “dosjes 184”, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka vënë nën hetim prokuren Belinda Kryemadhi. Rastësi apo jo prokurorja Kryemadhi...

Vetingu 09:36 - 23 Dhjetor, 2020

Fillon Vettingu për 39 kandidatët për oficerë të BKH

Nga sot nis procesi i vettingut për 39 kandidatët që aspirojnë të bëhen pjesë e Byrosë Kombëtare të Hetimit. Kandidatët e kualifikuar, do të plotësojnë deklaratën...

Vetingu 13:46 - 21 Dhjetor, 2020

Nga kërcënimi tek skandalet për pronat/ Gjyqtari që ndan drejtësi me pasuri të dyshimtë

Në Qershor të këtij viti, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka nisur hetimet për gjyqtarin e Korçës, Besnik Shehu. Ky i fundit u bë i njohur...

Vetingu 11:48 - 19 Dhjetor, 2020

Prej 6 muajsh nën hetim nga Vettingu/ Çela një apartament dhuratë dhe 30 000 euro kredi

Gjyqtari Arbër Çela prej rreth 6 muajsh i është nënështruar procesit të Vettingut. Me një karrierë përreth 10 vite në sistemin e drejtësisë, Çela e ka...

Nga skandalet e Gjykatës që prodhojnë vrasje tek pasuria/ Rasti i prokurorit që hetoi vrasësin e Artan Cukut
Vetingu 13:37 - 11 Dhjetor, 2020

Nga skandalet e Gjykatës që prodhojnë vrasje, tek pasuria/ Rasti i prokurorit që hetoi vrasësin e Artan Cukut

Prokurori i Vlorës, Hyrjet Lamaj po hetohet nga Vettingu, që nga Qershori i këtij viti. Lamaj, të gjithë karrierën, të cilën e ka nisur si oficer...

Iku nga frika e Vettingut/ “Rebelohet sheiku”, Agim Bendo ndaj KPK-së
Vetingu 14:59 - 10 Dhjetor, 2020

Iku nga frika e Vettingut/ “Rebelohet sheiku”, Agim Bendo ndaj KPK-së

Vetëm në drejtësinë shqiptare ndodhin çudira. Në kohën që pritej të filtrohej nga Vettingu pasi hetimet kishin nisur, Agim Bendo gjyqtar në Apelin e Tiranës, bën...

Tentativa për ti ikur Vettingut/ Bashkëshortët prokuror, pazare me drejtësinë?
Vetingu 15:43 - 1 Dhjetor, 2020

Tentativa për ti ikur Vettingut/ Bashkëshortët prokuror, pazare me drejtësinë?

Procesi e Vettingut edhe pse shumë i përfolur me dy standarte, ka nxjerrë në pah mjaft skandale që kanë prekur sistemin e drejtësisë ndër vite. Lista...

Gazetari ironizon Presidentin/ Sot ndollemi në Llërmi, nuk ka shpërndarje dekoratash
Opinione 17:37 - 23 Nentor, 2020

Nga Bledi Mane/ Vrite doktorin dhe “p*llohu” me prokurorin!

Xhiku jam, çun me emër në Paskuqan. Para 15 vitesh e lash me barrë nusen time, ajo u tregua burrneshë, e mbajti llafin e më solli...

Vetingu 13:11 - 20 Nentor, 2020

Gjyqtarët e rinj në rrugën e të vjetërve / Artan Jahollari, blen makinë me para dhuratë

Gjyqtari i Pogradecit Artan Jahollari do t’iu nënshtrohet hetimeve-Vetting, për gjashtë vitet e karrierës në drejtësi. Jahollari, i cili përket brezit të magjistratëve 2013-2016, fillimisht e...

Rrëzimi i helikopterit ushtarak në Shkodër/ Granit Shahu, shpalli fajtor të vdekurit
Vetingu 10:35 - 15 Nentor, 2020

Rrëzimi i helikopterit ushtarak në Shkodër/ Granit Shahu shpalli fajtor të vdekurit

Me 6 prill 2016, helikopteri i Forcave Ajrore shqiptare u rrëzua në ujërat e liqenit të Shkodrës pranë fshatit Grizhë të Malësisë së Madhe, duke shkaktuar...

Vetingu 10:06 - 13 Nentor, 2020

Paditi Sandër Simonin/ Kandidatja për në GJKKO, përballet me Vettingun

Gjyqtarja e shkallës së Parë në Shkodër Irida Kacerja do të përballet me Vettingun me 20 Nëntor. Kacerja e cila është kandidate për Gjykatën e Posaçme...

Liroi anëtarin “grupit Bajri”/ Gjyqtarja, mbi 9 mijë euro dhe makinë e kuzhinë dhuratë
Vetingu 16:32 - 7 Nentor, 2020

Shpëtoi gjyqtarin e shkarkuar nga Vettingu/ Prokurorja e skandalit, me dy apartamente

Prokurorja Mariola Mërtiri e cila e ka nisur karrierën nga Prokuroria e Fierit, pritet të përballet me Vettingun, pasi po bëhen rreth një vit kohë kur...

Me një pagë dhe e mbytur në kredi/ Prokurorja pret hetimet e Vettingut
Vetingu 15:49 - 7 Nentor, 2020

Me një pagë dhe e mbytur në kredi/ Prokurorja pret hetimet e Vettingut

Pak ditë më parë me shumicë votash, Këshilli i Lartë i Prokurorisë miratoi raportin për analizimin e aftësisë profesionale të subjektit të rivlerësimit Lindita Male (Ziguri)....

Iku nga frika e Vettingut/ “Rebelohet sheiku”, Agim Bendo ndaj KPK-së
Vetingu 14:39 - 1 Nentor, 2020

Pas shkarkimit të bashkëshortit, prokuror/ Gjyqtarja tentativa për t’i shpëtuar Vettingut

Që prej vitit 2019, Komisioni i Vettingut, shkalla e parë, njoftoi se kishte nisur hetimit për subjektin e rivlerësimit, Marinela Osmani, gjyqtare e Faktit në Tiranë....