Connect with Us

All posts tagged "Vetting"

Vetingu 13:46 - 26 Nentor, 2020

“Shfryu” operacionin e bujshëm të policisë/ Prokurori në pritje të Vettingut

Jo në pak raste, operacione policore të trumbetuara me bujë, janë “shfryrë” nga prokuroria dhe gjykatat. Në një rast të tillë ka qenë i përfshirë prokurori...

Vetingu 11:34 - 26 Nentor, 2020

Kapja e institucioneve shtetërore nga zyrat e akuzës/ Përfitimet e një prokurori në Tiranë

Në vitin 2013 Prokurori i Përgjithshëm në atë kohë, Adriatik Llalla, riktheu në detyrë prokurorin Bajram Breçani. Ky i fundit ishte shkarkuar që në vitin 2011...

Llalla tentoi ta “shkundte”/ Prokurori prej një viti nën hetim nga Vettingu
Vetingu 13:32 - 25 Nentor, 2020

Llalla tentoi ta “shkundte”/ Prokurori prej një viti nën hetim nga Vettingu

Në paranverën e vitit 2016, Prokurori i Përgjithshëm në atë akohë Adriatik Llalla firmosi disa ndryshme për drejtues prokurorish, duke ndryshuar tërësisht fytyrën e organit të...

Në panik nga rezultatet e hetimit?/ Prokurori ia “mbathi” nga Vettingu
Vetingu 12:16 - 25 Nentor, 2020

Në panik nga rezultatet e hetimit?/ Prokurori ia “mbathi” nga Vettingu

Është bërë procedurë standarde që gjyqtarë dhe prokurorë të japin dorëheqje për t’i shpëtuar Vettingut. Dhe pavarësisht se çfarë kanë bërë gjatë kohës që kanë qenë...

Nga akuzat për shpërdorim detyre, në zyrat KLP/ Pasuria e prokurorit-këshilltar
Vetingu 13:37 - 24 Nentor, 2020

Nga akuzat për shpërdorim detyre, në zyrat KLP/ Pasuria e prokurorit-këshilltar

Prokurori i Fierit, Artur Cara, icili është vënë së fundmi në hetim nga Vetting, shërben në Këshillin e Lartë të Prokurorisë, i angazhuar në hartimin e...

Çoi pas hekurave djalin e deputetit socialist/ Prokurorja në kabinetin e Artur Metanit
Vetingu 10:58 - 24 Nentor, 2020

Çoi pas hekurave djalin e deputetit socialist/ Prokurorja në kabinetin e Artur Metanit

Në Qershor të këtij viti, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit njoftoi se ka nisur hetimet për prokuroren e Krujës, Mirela Kapo. Kjo e fundit është dekretuar...

Afera korruptive e inceneratorëve/ Dyfytyrësia e gazetarit të Ben Blushit
Politikë 14:13 - 23 Nentor, 2020

Skandali i tokave në bregdetin e Dhërmiut/ Ben Blushi presion drejtësisë?

Në 2014, Presidenti i Republikës në atë kohë, Bujar Nishani, dekretoi në Gjykatën e Shkallës së Parë në Vlorë, gjyqtaren Elona Mihali. Kjo e fundit u...

Nga Hajdarmataj tek gjyqtari që nxori blof ONM/ Lista e ‘zezë’ e ndërkombëtarëve
Vetingu 13:42 - 22 Nentor, 2020

Nga Hajdarmataj tek gjyqtari që nxori blof ONM/ Lista e ‘zezë’ e ndërkombëtarëve

Prej dy vitesh gjyqtarët dhe prokurorët u janë nënshtruar hetimeve-Vetting. Procesi i rivlerësimit po kryhet mbi bazën e tre kritereve të vlerësimit të pasurisë, të kontrollit...

Skandali u denoncua në Kuvend/ Gjyqtari i grupit KÇK, në Gjykatën e Tiranës
Vetingu 11:01 - 21 Nentor, 2020

Skandali u denoncua në Kuvend/ Gjyqtari i grupit KÇK, në Gjykatën e Tiranës

Në sistemin e drejtësisë janë një grup gjyqtarësh dhe prokurorësh, të cilët ecin me filozonë “kap çfarë të kapësh”. Kështu ka deklaruar kryemi nistri Edi Rama,...

“Përplasen” komisionet e Vettingut/ KPA u jep shpresa të shkarkuarve
Vetingu 13:25 - 20 Nentor, 2020

“Përplasen” komisionet e Vettingut/ KPA u jep shpresa të shkarkuarve

Fuat Verdha ishte gjyqtari i parë në sistemin e drejtësisë i cili u rikthye në detyrë si kryetar i Gjykatës së Apelit në Shkodër, pas shkarkimit...

Problem me pasurinë/ Vettingu i “pret kokën” një tjetër gjyqtari
Vetingu 10:23 - 20 Nentor, 2020

Probleme me pasurinë/ Vettingu i “pret kokën” një tjetër gjyqtari

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra gjyqtarin e Shkodrës Albano Çepele. KPK evidentoi mungesë burimesh financiare për blerjen e një apartamenti, dyshime për...

Foto me autorin e dyshuar për vrasjen e kryekomisarit Lamaj/ Komisioni jep vendimin për kreun e SHÇBA
Vetingu 09:23 - 19 Nentor, 2020

Foto me autorin e dyshuar për vrasjen e kryekomisarit Lamaj/ Komisioni jep vendimin për kreun e SHÇBA

Komisioni i Jashtëm i vlersimit ka konfirmuar në detyrë kreun e SHÇBA, Muhamed Rrumbullaku. Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit i ka kërkuar drejtorit të përgjithshëm të...

Gjyqtarja që u sulmua nga Opozita/ Alma Ahmeti pa shtëpi dhe me kredi
Vetingu 11:17 - 18 Nentor, 2020

Gjyqtarja që u sulmua nga Opozita/ Alma Ahmeti pa shtëpi dhe me kredi

Me 17 korrik 2020 Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka nisur hetimet-Vetting për gjyqtaren e Kukësit Alma Ahmeti. Kjo e fundit një eksperiencë të shkurtër ka...

Vetingu 13:52 - 17 Nentor, 2020

Hakmarrja për Strasburgun/ Dariel Sina përdori postin e Komisionerit Publik?

Instituticioni i Komisionerit Publik, pretendohet se është rregullator i procesit të Vettingut. Në fakt njëri nga komisionerët publik, dyshohet se ka ndryshuar destinacion në zbatimin e...

Gjyqtarja me makinë të shtrenjtë dhe kredi/ 20 000 euro dhuratë, për të blerë shtëpi
Vetingu 10:58 - 17 Nentor, 2020

Gjyqtarja me makinë të shtrenjtë dhe kredi/ 20 000 euro dhuratë, për të blerë shtëpi

Gjyqtarja e Korçës Ariola Kristo, i është nënshtruar hetimeve  të Vetting që në muajin Dhjetor të vitit 2019. Kur po bëhen gati rreth një vit nga...

Nga investimi në lokal tek puna në drejtësi/ Pasuria e gjyqtarit që u kërcënua në seancë
Vetingu 14:08 - 16 Nentor, 2020

Nga investimi në lokal tek puna në drejtësi/ Pasuria e gjyqtarit që u kërcënua në seancë

Një vit më parë Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka nisur hetimet-Vetting për gjyqtarin e Korçës, Arben Lera. Ky i fundit, të gjithë karrierën e ka...

basha
Vetingu 11:12 - 16 Nentor, 2020

Ngec në “sitën” e Vettingut/ KPK shkarkon kreun e prokurorisë së Apelit në Shkodër

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra kreun e Prokurorisë së Apelit të Shkodrës, Brahim Dragjoshin. Procesi i vettingut ndaj tij u zhvillua nga...

Drejtuesja e Prokurorisë së Pogradecit përballë vettingut/ KPK jep vendimin
Vetingu 09:38 - 16 Nentor, 2020

Drejtuesja e Prokurorisë së Pogradecit përballë vettingut/ KPK jep vendimin

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka konfirmuar në detyrë prokuroren Dorina Bejko. Dorina Bejko, drejtuese e Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Pogradec është konfirmuar...

Kërkoi pushim të hetimeve për “dosjen 339”/ 10 000 euro dhuratë, për prokuroren
Vetingu 15:31 - 14 Nentor, 2020

Kërkoi pushim të hetimeve për “dosjen 339”/ 10 000 euro dhuratë, për prokuroren

Çështja Avdylaj, apo dosja e mirënjohur 339, ka qenë refren i politikës dhe kryesisht i Opozitës. Prokurorë të tërë u lakuan dhe u akuzuan nga opozita...

“Refuzoi” gjyqtarët problematikë/ E pastreha nga KLD në Apelin e Shkodrës
Vetingu 11:11 - 13 Nentor, 2020

“Refuzoi” gjyqtarët problematikë/ E pastreha nga KLD në Apelin e Shkodrës

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka nisur hetimet-Vetting për gjyqtaren e Gjykatës së Apelit, Shkodër, Valbona Vata, në Mars të vitit 2019. Ende nuk ka një...

Prokurori i “zotit të drogës”/ Nga Kurbini në Durrës me një apartament
Vetingu 11:14 - 11 Nentor, 2020

Prokurori i “zotit të drogës”/ Nga Kurbini në Durrës me një apartament

Vettingu, institucion i ngritur për pastrimin e drejtësisë, këtë vit është kushtëzuar nga pandemia, çka ka bërë që ritmet të jenë tejet të ngadalta. Janë dy...

Vetingu 14:56 - 9 Nentor, 2020

Një shtëpi dhuratë dhe një tjetër me kredi/ Si ka ndryshuar pasuria e prokurorit Arben Sharra

Prokurori Arben Sharra është pjesë e listës së 120 gjyqtarëve dhe prokurorëve që janë vënë në hetim nga Vettingu, që prej një viti. Sharra i cili...

Pse po ikin të gjithë nga Basha / Dy histori në një kohë
Vetingu 10:34 - 8 Nentor, 2020

Prokurori i listës së zezë në krah të Bashës/ Agron Gjana në lupën e Vettingut

Prokurori Agron Gjana, i cili u përplas me Arta Markun Prokuroren e Përgjithshme të përkoshme, në vitin 2018, prej një viti ndodhet nën hetim nga Vettingu....