Connect with Us

All posts tagged "Vetting"

Vetingu 09:50 - 1 Prill, 2021

Vettingu/ KPK jep vendimin për Elisabeta Imerajn

Komisioni i Pavarurr i Kualifikimit ka konfirmuar në detyrë prokuroren e Tiranës, Elisabeta Imerajn. Elisabeta Imeraj është drejtuese e Prokurorisë së Tiranës që prej gushtit të...

Bllokimi i fluturimeve/ Dalin fotot nga takimi i Metës me kontrollorët
Politikë 13:53 - 30 Mars, 2021

Vetingu/ Meta kthen ligjin për rivlerësimin e punonjëve të policisë

Presidenti Ilir Meta ka kyer në Kuvend pë rishqyrtim  ligjin “Për vlerësimin kalimtar dhe periodik të punonjësve të Policisë së Shtetit, Gardës së Republikës dhe Shërbimit...

Gjykatë-Prokurori “ping pong” me Artan Shkëmbin
Aktualitet 14:18 - 26 Mars, 2021

Gjykatë-Prokurori “ping pong” me Artan Shkëmbin

Prokuroria bën kërkesën për masë sigurie për Artan Shkëmbin, pasi e Gjykata e pushoi masën për pezullim nga puna, pas kalimit të afatit 6 mujor. Shkëmbi...

Pas shkarkimit nga Komisioni i Vettingut, gjyqtari bën veprimin e papritur
Aktualitet 10:37 - 26 Mars, 2021

Pas shkarkimit nga Komisioni i Vettingut, gjyqtari bën veprimin e papritur

Gjyqtari Bari Shyti i gjykatës Adminstrative të Apelit, i cili u shkarkua nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ditën e djeshme, ka reaguar këtë të premte...

Vettingu “i pret kokën” gjyqtarit të Administratives
Politikë 09:46 - 25 Mars, 2021

Vettingu “i pret kokën” gjyqtarit të Administratives

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra gjyqtari i Gjykatës Administrative të Tiranës, Bahri Shyti. Shyti nuk ka rezultuar i pastër 3 shtyllat kryesore...

Vetingu 14:28 - 19 Mars, 2021

Top Channel “zhduk” skandalin e gjyqtarit/ Hije dyshimi për pazare me Erarbër Madhin

Merkato e shit-blerjes së gjyqtarëve është dëmtuar rëndë nga procesi i Vettingut, por nuk është eliminuar. Dyshohet, se gjyqtari i Gjykatës Administrative të Tiranës Erarbër Madhi...

Nga Bujar Nishani/ Nga Amnistia Fiskale përfiton vetëm Mafia dhe politikanët e korruptuar
Politikë 12:08 - 19 Mars, 2021

Bujar Nishani ‘zbulon’ formulën e opozitës/ Ja si mund të zgjohet menjëherë besimi tek qytetarët

Ish-Presidenti Bujar Nishani ka folur lidhur me raportin e fundit të Departamentit të Shtetit mbi pastrimin e parave për Shqipërinë ku citohet se “qeveria e Shqipërisë...

Vetingu 13:52 - 15 Mars, 2021

Vjedhja industriale e votave/ Pasuria e prokurorit, që amnistoi të dyshuarit nga hetimet

Dosja e 184 ka kaluar në duar të disa prokurorëve, pas ping-pongut nga Krimet e Rënda në Dibër dhe nga Dibra në SPAK, për të përfunduar...

Vetingu 13:02 - 13 Mars, 2021

Me mbi 15 000 dollarë dhuratë, 4 shtëpi dhe dyqan/ Prokurori “pasha” që hoqi dorë nga dosja 184

Në shtator 2019, Rifat Kojku u emërua në krye të Prokurorisë së Dibrës nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë me 8 vota. Ai zëvendësoi Esmeralda Keshin...

Gara për Kukësin/ Një duel të pasurish në qarkun më të varfër
Vetingu 10:29 - 13 Mars, 2021

Drejtësia e Kukësit në Vetting/ Nga kryegjyqtari që rrahu avokaten, tek prokurorja e “klanit” të Arta Markut

Bëmat dhe skandalet e njerëzve të drejtësisë nuk kanë të mbaruar. Nuk ka një gjykatë dhe prokurori, ku nuk mund të gjesh skandale. Në Gjykatën e...

Vetingu 15:14 - 12 Mars, 2021

Nga pasuria tek dosjet gjyqësore/ Gjyqtarja prej tre muajsh nën hetim

Me 16 Dhjetor 2020, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, ka njoftuar se ka nisur rivlerësimin e gjyqtarës së Dibrës Nertila Kape. Kjo e fundit e ka...

Arrestimi i gjyqtares Enkelejda Hoxha/ Reagon KLGJ
Vetingu 12:06 - 12 Mars, 2021

Gjyqtarja “zhveshi” togën e zezë, për të ardhur në Tiranë/ KLGJ i beson vlerësimin e gjyqtarëve

Gilda Hoxha (Llambraj), ushtron detyrën e gjyqtares pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Dibër që prej datës 23.01.2014, pas emërimit me dekretin nr. 8466, datë 23.01.2014 të...

Sekuestrimi i miliona eurove pasuri/ Reagon ambasadorja Kim: Shpresojmë që SPAK të japë më shumë rezultate
Politikë 15:49 - 10 Mars, 2021

Listat e kandidatëve për deputet/ Yuri Kim ja lë “topin” KQZ dhe Prokurorisë

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka folur nga Elbasani lidhur me listat me emrat e kandidatëve për deputet në zgjedhjet e 25 prillit. Kim theksoi se...

Kërkonte para në emër të kryeministrit Rama/ Pasuria e prokurorit që “shpëtoi” 30 vjeçarin
Vetingu 13:57 - 10 Mars, 2021

U sëmur nga Vettingu/ Pasuria që ngre dyshime për dorëheqjen e gjyqtares

Për gjyqtaren e Sarandës, Ketra Bajrami procesi i verifikimit nga Komisioni i Vetingut ka nisur në nëntor 2019. Por pasi ishte njoftuar nga Komisioni i Pavarur...

Vetingu 13:14 - 10 Mars, 2021

Braktisi vettingun se nuk justifikonte pasurinë?/ Zbulohet gjyqtarja që shpëtoi nga hetimet

Paniku nga Vettingu ka bërë që një numër jo i vogël i gjyqtarëve dhe prokurorëve të japin dorëheqjen. Ky proces, thuajse është bërë standard dhe pjesë...

100 000 euro patundshmëri dhe tre banesa/ Prokurori që kërkoi “sekuestrimin” e Gjykatës
Vetingu 14:19 - 6 Mars, 2021

100 000 euro patundshmëri dhe tre banesa/ Prokurori që kërkoi “sekuestrimin” e Gjykatës

Prokurori Sabri Kastrati e ka nisur karrierën në sistemin e drejtësisë, nga Durrësi dhe Burreli për të përfunduar në Lezhë ku punon aktualisht. Për Kastratin hetimet-Vetting...

Drejtësia e Lezhës në Vetting/ Nga shkarkimi i dy prokurorëve-biznesmenë, tek akuzat ndaj kryegjyqtares
Vetingu 13:18 - 6 Mars, 2021

Drejtësia e Lezhës në Vetting/ Nga shkarkimi i dy prokurorëve-biznesmenë, tek akuzat ndaj kryegjyqtares

Vettingu iu ka “prerë kokat”, dy prokurorëve të Lezhës, ndërsa kryetarja e Gjykatës, arriti të sfidonte denoncimet e mbërritura në drejtim të saj tek Komisioni i...

Vetingu 14:00 - 5 Mars, 2021

Nën hetim nga Vettingu prej 9 muajsh/ Pasuria e prokurores që “ngroh” karrigen

Riselda Fishta është magjistrate e “prodhuar” përgjatë viteve 2008-2011. Pas fillimit në Tiranë, përreth dhjetë vite ajo ushtron detyrën e prokurores në organin e akuzës të...

basha
Vetingu 10:53 - 4 Mars, 2021

Hetoi rastin e Kosta Trebickës/ Pasuria e mjegullt e prokurorit

Prokurori Përparim Vukaj, i cili ka hetuar rastin e Kosta Trebickës do të japë llogari para Vettingut, pasi hetimet ndaj tij kanë nisur që fund-vitin e...

Drejtësia e Kavajës në Vetting/ Rënia e kryegjyqtares dhe raporti i zi i DSIK-ut, për kryeprokurorin
Vetingu 09:15 - 4 Mars, 2021

Drejtësia e Kavajës në Vetting/ Rënia e kryegjyqtares dhe raporti i zi i DSIK-ut, për kryeprokurorin

Gjykatës së Kavajës, Vettingu i ka marrë drejtuesen, ndërkohë edhe drejtuesi i Prokurorisë rrezikon shkarkimin, nga shkalla e dytë e Vettingut. Komisioni i Pavarur i Kualifikimit...

Mbledhja e KLP/ Zbardhen vendime e marra
Vetingu 14:23 - 2 Mars, 2021

Nga organi i akuzës, këshilltar në KLP/ 38 vjet prokuror me dy apartamente

Nga organi i akuzës, këshilltar në KLP/ 38 vjet prokuror me dy apartamente Prokurori Z.Mihallaq Bleta ushtron funksionin e magjistratit që prej vitit 1982, pasi është...

Kërkonte para në emër të kryeministrit Rama/ Pasuria e prokurorit që “shpëtoi” 30 vjeçarin
Vetingu 09:49 - 2 Mars, 2021

Kërkonte para në emër të kryeministrit Rama/ Pasuria e prokurorit që “shpëtoi” 30 vjeçarin

Prokurori Arben Agovi prej dy muajsh është vënë nën hetim nga Vettingu. Agovi, të gjithë karrierën e ka të përqëndruar në zonën e Kurbinit, Mirditë dhe...

Vetingu 13:01 - 26 Shkurt, 2021

Nga ILDKPKI në organin e akuzës/ Prokurori me patundshmëri dhe miliona në bono thesari

Për prokurorin e Kavajës Gëzim Çopa, hetimet-Vetting kanë nisur në Dhjetor të vitit 2020. Çopa ka hyrë në sistemin e drejtësisë si oficer i Policisë Gjyqësore...