Connect with Us

All posts tagged "vetingu"

Komisioni i Pavarur i Kualifikimi ka shkarkuar nga detyra prokurorin e Tiranës, Alket Mersini. Alket Mersini pati ditën e hënë me KPK dhe gjatë seancës dëgjimore u pyet për burimet financiare për dy apartamente dhe një vlerë 40 mijë euro që një kompani ndërtuese kishte depozituar në llogarinë bankare të bashkëshortes së tij. Dy çështet më të rëndësishme për opinionin publik që Prokurori ka pasur në dorë, kanë të bëjnë me atë të dosjeve të dëmtimeve nga tërmeti i 26 nëntorit dhe i falsifikimeve të biletave të autobusëve.
Aktualitet 10:46 - 16 Shtator, 2020

Pasuria “fundos” një tjetër gjyqtar/ KPK e shkarkon nga detyra

Komisioni i Pavarur i Kualifikimi ka shkarkuar nga detyra prokurorin e Tiranës, Alket Mersini. Alket Mersini pati ditën e hënë me KPK dhe gjatë seancës dëgjimore...

U arrestua nga SPAK për korrupsion/ Kush është gjyqtarja që nxorri nul zgjedhjet e 30 qershorit
Aktualitet 15:00 - 12 Shtator, 2020

Mimoza Margjeka del para gjykatës/ Flemë në hotel me fëmijën 3 vjeç se s’kemi ku shkojmë

Gjyqtarja Mimoza Margjeka ka dal sot para trupit gjykues ku ka folur në lidhje më situatën që ndodhet dhe arrestimin e bashkëshortit të saj. Gjyqtarja shprehet...

Aktualitet 09:43 - 10 Shtator, 2020

Pasuria “fundos” një tjetër gjyqtar/ Vetingu “i pret” kokën

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka vendosur shkarkimin nga detyra të gjyqtari të Apelit të Tiranës, Artur Gaxha pasi janë janë konstatuar probleme të shumta lidhur...

Gjyqtarja e Apelit Administrativ në Tiranë në sitën e vettingut/ KPK merr vendimin
Vetingu 09:24 - 27 Korrik, 2020

Gjyqtarja e Apelit Administrativ në Tiranë në sitën e vettingut/ KPK merr vendimin

Komisioni i Pavaruar i Kualifikimit ka konfirmuar në detyrë gjyqtaren e gjykatës administrative të apelit Blerona Hasën. Ajo ka rezultuar e pastër në verifikimin e figurës...

Denoncimet e CNA.al/ SPAK merr në hetim ortakët e Ben Blushit dhe Vjollca Hoxhës
Vetingu 09:42 - 10 Korrik, 2020

Një tjetër prokurore i shtohet SPAK

Një tjetër prokurore do të jetë pjesë e Prokurorisë së Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit. Mësohet se bëhet fjalë për Manjola Kajana, e cila...

Vetingu 09:25 - 17 Qershor, 2020

Ngec në “rrjetën” e vettingut/ Pasuria “fundos” një tjetër gjyqtare

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra gjyqatren e Gjykatës së Posaccme të Apelit, Nure Dreni. Gjyqtarja Nure Dreni e Gjykatës së Posaçme të...

Vetingu 18:59 - 28 Maj, 2020

Rikthehet Vettingu/ Më 3 Qershor rivlerësohet ish-kryetarja e Gjykatës së Lartë

Pas një shkëputje më shumë se dy mujore, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit pritet të rifillojë punën në datën 3 qershor. Në seancën e parë pas...

Vetingu 16:28 - 13 Mars, 2020

Nuk justifikoi pasurinë/ KPA shkarkon prokurorin Adnan Kosova

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka shkarkuar nga detyra prokurorin e Prokurorisë së Përgjithshme, Adnand Kosova, duke rrëzuar kështu vendimin e KPK, që e konfirmoi në...

Vetingu 10:55 - 17 Shkurt, 2020

Kaloi në sitën e vettingut/ Konfirmohet në detyrë zv. prokurori i Përgjithshëm

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka konfirmuar në detyrë prokurorin Thoma Jano. Gjatë verifikimit të kritereve, u konfirmua se Jano nuk kishte fshehje të pasurisë, deklarime...

Antoneta Sevdari para komisionit te Pavarur te kualifikimit
Vetingu 21:16 - 9 Janar, 2020

U shkarkua nga detyra/ Sevdari kundërshton vettingun në Strasburg: Vendim i urdhëruar

Ish-anëtarja e Këshillit të Lartë të Prokurorisë, e cila u shkarkua në procesin e Vettingut më 28 shkurt të vitit të shkuar, pretendon se rasti i...

klodiana lala
Kronika 22:15 - 21 Nentor, 2019

U shkarkua nga KPA/ Klodiana Lala zbardh lidhjet e Besnik Muçit me biznesmenin e inkriminuar

Gazetarja Klodiana Lala, e qenë prezent mbrëmjen e sotme në emisionin “Opinion” ka zbuluar një fakt të ri, lidhur mbi rrëzimin e vërtet të besnik Muçit...

Vetingu 12:15 - 18 Nentor, 2019

Për një makinë zbraz llogarinë/ Adriatik Bocaj, gjyqtari që jeton vetëm me pagën

Gjyqtari i Gjykatës së Tiranës, Adriatik Bocaj, ish anëtar i KLD-së,  për shtatë vite ka jetuar vetëm me pagën. Duke iu referuar deklarimit të pasurisë, së...

Politikë 22:21 - 24 Tetor, 2019

Habit Rama/ “Mungesa e Gjykatës Kushtetuese është sukses”

Kryeministri Edi Rama i ftuar mbrëmjen e sotme në studion e emisionit “Opinion” për të folur rreth mos çeljes së negociatave me BE-në e ka shitur...

Kronika 22:45 - 14 Tetor, 2019

Përballet me vetingun/ Cili do të jetë fati i Besim Hajdarmataj-t?

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit zhvilloi të hënën seancën dëgjimore për prokurorin e Krimeve të Rënda, Besim Hajdarmataj. KPK bëri me dije që në fillim të...

Kronika 16:11 - 13 Tetor, 2019

Skeda e pasurisë së deklaruar/ Ish-kreu i Krimeve të Rënda, Besim Hajdarmataj përballet të hënën me Vetingun

Ish-drejtuesi i Prokurorisë së Krimeve të Rënda, Besim Hajdarmataj do të përballet të hënën më 14 tetor me Komisionin e Pavarur të Kualifikimit. Vetingu për prokurorin...

Politikë 18:08 - 6 Shtator, 2019

Zgjedhjet vendore/ Kërcënimi me Vettingun ndikoi vendimet e Kolegjit Zgjedhor

Ish-kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar sërish në lidhje me raportin e OSBE-ODIHR-it për zgjedhjet vendore të 30 qershorit. Në një postim...

Vetingu 13:57 - 20 Gusht, 2019

SPAK-u si dështim i KLP-së/ Gent Ibrahimi mbetet pas portës

Në muajin Korrik, Këshilli i Lartë i Prokurorisë, përzgjodhi 15 prokurorët e parë të Strukturës së Posaçme Antikorrupsion. Prokurorët, Altin Dumani, Anton Martini, Elisabeta Imeraj, Arben...

Vetingu 10:39 - 31 Korrik, 2019

Ngeci në “rrjetë”/ Ja pasuria e anëtarit të KLP-së që u shkarkua

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka vendosur sot shkarkimin nga detyra të anëtarit të Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Gentian Osmani. Sipas KPA-së, Gentian Osmani nuk...

Aktualitet 17:27 - 25 Korrik, 2019

Lista/ Zbardhen 21 emrat kandidatë për Gjykatën e Lartë

Është zbardhur  lista e plotë me emrat e 21 kandidatëve  të cilët kanë kandiduar pranë Këshillit të Lartë Gjyqësor për t’u bërë gjyqtar të Lartë. KLGJ-ja...

Aktualitet 13:40 - 18 Korrik, 2019

Kandidati për kryeprokuror përballë KPK/ Ja kur mbahet seanca për Olsian Çelën

Kandidat për Prokuror të Përgjithshëm, Olsian Çela do të dalë nesër në një seancë dëgjimore përballë Komisionit të Pavarur të Kualifikimit. Prokurori pranë Prokurorisë së Shkallës...

Aktualitet 22:40 - 28 Mars, 2019

Video/ Vettingu heq nga puna gardianin, shkak dënimi në komunizëm

Një gardian i paraburgimit të Vlorës është pushuar nga puna me argumentimin se ka qenë i dënuar për fyerje në regjimin e Enver Hoxhës. Robert Shllega...

Aktualitet 09:23 - 21 Mars, 2019

Pasuria fundos kryegjyqtarin/ Vettingu i “pret” kokën

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka vendosur sot shkarkimin nga detyra të kreut të Gjykatës  së Përmetit, Pashk Gjaci. Trupa gjykuese e Komisionit të Pavarur të...

Aktualitet 15:37 - 19 Mars, 2019

Gara për kryeprokuror dhe SPAK/ Flet Gent Ibrahimi

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka hapur sot garën për zgjedhjen e Prokurorit të Përgjithshëm. Pas përfundimit të mbledhjes, kreu i KLP-së Gent Ibrahimi është shprehur...