Connect with Us

All posts tagged "vetingu"

Basha i besoi qarkun e Lezhës/ Mark Marku sqaron befasinë: Ka të bëjë me karakterin tim
Aktualitet 15:10 - 18 Janar, 2021

Basha e emëroi drejtues qarku në Lezhë/ Mark Marku: Ky vendim ka kohë që është marrë

Sot zyra e shtypit të PD bëri të ditur se Lulzim Basha emëroi Mark Markun si drejtues politik në qarkun e Lezhës. Ky i fundit ndonëse...

Ish drejtori i doganës jepte para me fajde/ Prokurori zvarrit hetimet
Vetingu 11:56 - 17 Janar, 2021

Ish drejtori i doganës jepte para me fajde/ Prokurori zvarrit hetimet

Prej më shumë se një viti, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka nisur hetimet për prokurorin Gentian Stoja. Ky i fundit të gjithë karrierën e ka...

Prokurorja që hetoi oficerët e Policisë
Vetingu 10:48 - 17 Janar, 2021

Prokurorja që hetoi oficerët e Policisë

Më 15.10.2020, Këshilli i Lartë i Prokurorisë, mori vendim për caktimin e përkohshëm të prokurores Irena Çunoti, prokurore në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë...

Nga bar-bilardo, me kopsht dhe çerdhe fëmijësh/ Një milioner në togat e zeza të Vlorës
Politikë 11:59 - 10 Janar, 2021

Nga bar-bilardo, me kopsht dhe çerdhe fëmijësh/ Një milioner në togat e zeza të Vlorës

Pasuritë përrallore të gjyqtarëve dolën në dritë në Vettingu. Në fakt jo se nuk diheshin pasi kanë qenë deklaruar edhe në ILDKPKI, por askush nuk ishte...

Bilanci i vetingut për vitin 2020/ Zbardhet sa gjyqtarë dhe prokurorë janë shkarkuar nga KPK
Vetingu 18:36 - 31 Dhjetor, 2020

Bilanci i vetingut për vitin 2020/ Zbardhet sa gjyqtarë dhe prokurorë janë shkarkuar nga KPK

Vlerësimi i gjyqtarëve dhe prokurorëve në tre kriteret, atë të pasurisë, pastërtisë së figurës dhe profesionalizmit ka sjellë boshatisjen e sistemit të drejtësisë. Rreth 190 gjyqtarë...

Vetingu 15:37 - 27 Dhjetor, 2020

Braçe e denonci për shkelje të ligjit/ Çfarë ndodhi me hetimet për gjyqtarin Gentin Hamiti

Në vitin 2019, zëvendëskryeministri Erjon Braçe listoi tre gjyqtarë të cilët sipas tij kishin dhënë vendime në kundërshtim me ligjin. Një ndër këta gjyqtarë ishte Gentian...

Pas shkarkimit të kolegëve të saj/ Gjyqtarja e 21 Janarit në shënjestrën e Vettingut
Vetingu 09:37 - 27 Dhjetor, 2020

Pas shkarkimit të kolegëve të saj/ Gjyqtarja e 21 Janarit në shënjestrën e Vettingut

Në zbatim të ligjit nr. 84/2016 “Për rivlerësimin kalimtar të gjyqtarëve dhe prokurorëve” Komisioni vendosi shpërndarjen e çështjeve të subjekteve të rivlerësimit sipas nenit 3, pika...

Denoncimi i fortë/ Rama urdhëron AKEP të mbyllë portalet që po i çjerrin maskën procesit fake të vettingut
Denoncim 17:27 - 19 Dhjetor, 2020

Denoncimi i fortë/ Rama urdhëron AKEP të mbyllë portalet që po i çjerrin maskën procesit të vettingut

Ish kryeministri Sali Berisha ka publikuar denoncimin e një qytetari i cili shkruan se korganet e vettingur me urdhër të Edi Ramës do i këkrojë AKEP...

Paditi ish kryeprokuroren Ina Rama/ Pasuria e prokurorit që denoncoi emërimet klienteliste
Vetingu 10:08 - 13 Dhjetor, 2020

Paditi ish kryeprokuroren Ina Rama/ Pasuria e prokurorit që denoncoi emërimet klienteliste

Prokurori i Vlorës, Xhemal Saliaj, ende nuk ka kaluar në sitën e Vettingut. Saliaj për dhjetë vite, deri në vitin 2012, ka shërbyer në Berat edhe...

Vetingu 10:19 - 11 Dhjetor, 2020

U përball me vettingun/ KPK jep vendimin për gjyqatarin e skandaleve

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka dhënë sot vendimin për Gjyqtarin e Apelit të Vlorës Sokol Ngresi, i njohur ndryshe si gjyqtari i skandaleve. Ngresi u...

KPK e konfirmoi në detyrë/ Komisioneri Publik ankimon vendimin për gjyqtarin Genti Shaba
Vetingu 10:24 - 12 Nentor, 2020

KPK e konfirmoi në detyrë/ Komisioneri Publik ankimon vendimin për gjyqtarin Genti Shaba

Komisioneri Publik ka ankimuar vendimin për gjyqtarin Genti Shaba, i cili u konfirmuar më 4 gusht në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, në kuadër...

Aktualitet 13:43 - 10 Nentor, 2020

Vetingu në polici/ Jep dorëheqjen zyrtari i lartë

Procesi i vetingut ka ngjallur frikë në rradhët e Policisë së Shtetit. Një zyrtar i lartë në Polici ka dhënë dorëheqjen para përballjes me Komisionin e...

Dha dorëheqjen në prag të vetingut/ KPA nxjerr për 15 vjet nga sistemi i drejtësisë, Arjana Fullanin
Vetingu 11:12 - 4 Nentor, 2020

Arjana Fullani përballet me KPA/ Kërkon rikthimin në sistemin e drejtësisë

Ish gjyqtarja e Gjykatës së Lartë Arjana Fullani po përballet sot me trupën gjykuese të Kolegjit të Posaçëm të Apelimit, kundër vendimit të Komisionit të Pavarur...

prokurori mbyll dosjen
Aktualitet 08:36 - 30 Tetor, 2020

Rritja e rasteve me Covid-19/ KPK zhvendos punën online

Me rritjen e rasteve me Covid, KPK ka marrë vendim që nga sot të zhvendosë punën online për të parandaluar përhapjen e infeksionit. Përjashtim do të...

Skandali në spitalin Covid 2/ Reagon Prokuroria e Tiranës
Vetingu 10:45 - 26 Tetor, 2020

Dyqane, lokal dhe tre apartamente/ Financat e mjegullta të prokurorit Kasem Berberi

Prokuroria e Tiranës jo më kot quhet prokuroria e milionerëve. Kryqyteti ka pasuruar jo vetëm ata që kanë punuar që në kohën e komunizmit në Tiranë...

Ka aplikuar për tu emëruar në Apel/ KPK jep vendimin për gjyqtaren
Vetingu 15:16 - 13 Tetor, 2020

Vajza përfitoi dy apartamente/ “Këshilli i Metës” nënvlerësoi gjyqtarin e Faktit 

Gjyqtari i Gjykatës së Shkallës së Parë, në Tiranë, Arben Kostandini, është listuar nga Komisioni i Pavarur për Kualifikim për rivlerësim në Qershor të këtij viti....

Komisioni i Pavarur i Kualifikimi ka shkarkuar nga detyra prokurorin e Tiranës, Alket Mersini. Alket Mersini pati ditën e hënë me KPK dhe gjatë seancës dëgjimore u pyet për burimet financiare për dy apartamente dhe një vlerë 40 mijë euro që një kompani ndërtuese kishte depozituar në llogarinë bankare të bashkëshortes së tij. Dy çështet më të rëndësishme për opinionin publik që Prokurori ka pasur në dorë, kanë të bëjnë me atë të dosjeve të dëmtimeve nga tërmeti i 26 nëntorit dhe i falsifikimeve të biletave të autobusëve.
Aktualitet 10:46 - 16 Shtator, 2020

Pasuria “fundos” një tjetër gjyqtar/ KPK e shkarkon nga detyra

Komisioni i Pavarur i Kualifikimi ka shkarkuar nga detyra prokurorin e Tiranës, Alket Mersini. Alket Mersini pati ditën e hënë me KPK dhe gjatë seancës dëgjimore...

U la jashtë dyerve të SPAK-ut/ Çfarë deklaronte prokurori për dosjet hetimore?
Aktualitet 15:00 - 12 Shtator, 2020

Mimoza Margjeka del para gjykatës/ Flemë në hotel me fëmijën 3 vjeç se s’kemi ku shkojmë

Gjyqtarja Mimoza Margjeka ka dal sot para trupit gjykues ku ka folur në lidhje më situatën që ndodhet dhe arrestimin e bashkëshortit të saj. Gjyqtarja shprehet...

Aktualitet 09:43 - 10 Shtator, 2020

Pasuria “fundos” një tjetër gjyqtar/ Vetingu “i pret” kokën

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka vendosur shkarkimin nga detyra të gjyqtari të Apelit të Tiranës, Artur Gaxha pasi janë janë konstatuar probleme të shumta lidhur...

Gjyqtarja e Apelit Administrativ në Tiranë në sitën e vettingut/ KPK merr vendimin
Vetingu 09:24 - 27 Korrik, 2020

Gjyqtarja e Apelit Administrativ në Tiranë në sitën e vettingut/ KPK merr vendimin

Komisioni i Pavaruar i Kualifikimit ka konfirmuar në detyrë gjyqtaren e gjykatës administrative të apelit Blerona Hasën. Ajo ka rezultuar e pastër në verifikimin e figurës...

Trafikimi i 137 kg kokainë/ SPAK merr të pandehur Gentian Malindin
Vetingu 09:42 - 10 Korrik, 2020

Një tjetër prokurore i shtohet SPAK

Një tjetër prokurore do të jetë pjesë e Prokurorisë së Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit. Mësohet se bëhet fjalë për Manjola Kajana, e cila...

Vetingu 09:25 - 17 Qershor, 2020

Ngec në “rrjetën” e vettingut/ Pasuria “fundos” një tjetër gjyqtare

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra gjyqatren e Gjykatës së Posaccme të Apelit, Nure Dreni. Gjyqtarja Nure Dreni e Gjykatës së Posaçme të...

Vetingu 18:59 - 28 Maj, 2020

Rikthehet Vettingu/ Më 3 Qershor rivlerësohet ish-kryetarja e Gjykatës së Lartë

Pas një shkëputje më shumë se dy mujore, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit pritet të rifillojë punën në datën 3 qershor. Në seancën e parë pas...