Connect with Us

All posts tagged "veting"

Vetingu 14:06 - 10 Janar, 2021

Nga sulmi me acid tek vjedhja e 52 000 eurove në shtëpi/ Gjyqtarja e shkarkuar dy herë në Vetting

Për gjyqtaren e Vlorës Mirela Mishgjoni Vettingu ka nisur në Dhjetor të vitit 2020. Gjyqtarja Mishgjoni nuk është e panjohur për opinionin publik, pasi në vitin...

Nga tjetërsimi i bregdetit në Spille tek Admir Thanza/ Dosjet e hetuar nga prokurori që ndryshoi emrin
Vetingu 13:18 - 30 Dhjetor, 2020

Nga tjetërsimi i bregdetit në Spille tek Admir Thanza/ Dosjet e hetuar nga prokurori që ndryshoi emrin

Procesi i rivlerësimit ka nisur së fundmi për prokurorin Gentjan Habazaj, i cili sipas formularit të vetdeklarimit, rezulton të ketë ndryshuar emrin. Fillimisht ai është quajtur...

“Fund armiqësisë ndaj bluzave të bardha”/ PD reagon pas shkarkimit të mjekut të Urgjencës
Vetingu 13:38 - 20 Dhjetor, 2020

“Në prehrin” e KLGJ, për të vlerësuar kolegët/ Pasuria e gjyqtares që ndryshoi emrin

Komisioni i Vettingut, shkalla e parë, në muajin Qershor të këtij viti ka nisur rivlerësimin për gjyqtaren e Lushnjës Zeta Terpollari. Kjo e fundit, në Tetor...

KPA rrëzon për herë të dytë KPK/ Rikthen në detyrë prokurorin e Prokurorisë së Përgjithshme
Vetingu 17:08 - 15 Dhjetor, 2020

KPA rrëzon për herë të dytë KPK/ Rikthen në detyrë prokurorin e Prokurorisë së Përgjithshme

Për herë të dytë, Kolegji i Posaçëm i Apelimit rrëzon vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit duke rikthyer në detyrë prokurorin e Prokurorisë së Përgjithshme,...

Tentativa për të kapur Gjykatën e Lartë/ Tre skandalet e Sokol Ngresit
Vetingu 14:39 - 8 Dhjetor, 2020

Tentativa për të kapur Gjykatën e Lartë/ Tre skandalet e Sokol Ngresit

Me datë 9 Dhjetor 2020, gjyqtari i Apelit të Vlorës, Sokol Ngresi do të përballet me Vettingun. Ngresi do të jetë në duar të komisionerëve, GentaTafa...

Vetingu 17:12 - 27 Nentor, 2020

Dha dorëheqjen për t’i shpëtuar vettingut/ Prokurori del para KPK në 2 dhjetor

Në 25 shtator 2020, Këshilli i Lartë i Prokurorisë protokolloi një kërkesë të Bilbil Metes, prokuror në Prokurorinë e Përgjithshme, për t’u larguar nga drejtësia. Njëzetë...

Liroi anëtarin “grupit Bajri”/ Gjyqtarja, mbi 9 mijë euro dhe makinë e kuzhinë dhuratë
Vetingu 10:59 - 22 Nentor, 2020

Liroi anëtarin e “grupit Bajri”/ Gjyqtarja, mbi 9 mijë euro dhe makinë e kuzhinë dhuratë

Gjyqtarja e Faktit në Tiranë Rexhina Merlika do të japë llogari para Vettingut, menjëherë sapo ndaj saj të mbarojnë hetimet. Gjyqtarja Merlika, e cila pjesën më...

Dha dorëheqjen para përballjes me vettingun/ KPK nxjerr për 15 vjet nga sistemi i drejtësisë prokuroren e Durrësit
Vetingu 13:30 - 19 Nentor, 2020

Dha dorëheqjen para përballjes me vettingun/ KPK nxjerr nga sistemi i drejtësisë prokuroren e Durrësit

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit vendosi më 10 nëntor të ndërpresë procesin e rivlerësimit për prokuroren e Durrësit, Rabiana Halili, pas dorëheqjes së saj. Gjithashtu u...

Zhdukja e dosjeve në Prokurorinë e Elbasanit/ Si i doli kundër Gent Ibrahimi prokurores
Vetingu 11:56 - 6 Nentor, 2020

Problematikat në sistemin e drejtësisë/ Gent Ibrahimi takon drejtuesit e prokurorive në rrethe

Kreu i Këshillit të Lartë të Prokuroriasë Gent Ibrahimi ka zhvilluar ditën e sotme një takim me drejtuesit e prokurorive të rretheve Kurbin dhe Krujë, Arben...

Del kundër masave anti-Covid/Habit deputeti: Janë vendosur nga Rama, ka frikë nga humbja e 25 prillit
Aktualitet 13:06 - 1 Nentor, 2020

Rama kërkoi mandatin e tretë qeverisës/ Maliqi: Kërkon t’i shpëtosh burgut

Deputeti i opozitës në Parlament reagoi lidhur me deklaratën e kryeministrit Edi Rama një ditë më parë në Kukës, nga ku kërkoi mandatin e tretë qeveriasës,...

Seanca në GJKKO për Luan Dacin/ Sot dëshmojnë ekspertët dhe Avokati i Popullit
Kronika 09:14 - 29 Tetor, 2020

Seanca në SPAK/ Luan Daci ballafaqohet sot me të shkarkuarit nga vetingu

Gjykata e Posaçme kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit do të zhvillojë ditën e sotme seancëb e rradhës me ish anëtarin e Kolegjit të Posaçëm të...

U shkarkua nga Vettingu/ Rikthehet në detyrë kreu i Gjykatës së Apelit në Shkodër
Vetingu 17:01 - 23 Tetor, 2020

U shkarkua nga Vettingu/ Rikthehet në detyrë kreu i Gjykatës së Apelit në Shkodër

Komisioni i Posaçëm i Apelimit ka rikthyer në detyrë gjyqtarin Fuat Vjerdha, i cili votoi kundër uljes së dënimit për Dritan Dajtin. Pas përjashtimit të tij...

Nuk justifikoi paratë për blerjen e shtëpisë/ Vetingu shkarkon Besim Shabanin
Vetingu 09:45 - 23 Tetor, 2020

Nuk justifikoi paratë për blerjen e shtëpisë/ Vetingu shkarkon Besim Shabanin

Komisioni i Jashtëm i Vetingut shkarkon Besim Shabanin, zv.drejtorin për Sigurinë Fizike të PLSH-ve, të personaliteteve të larta shtetërore. Sipas Komisionit, Shabani nuk justifikonte 20 mijë...

Nuk justifikoi udhëtimet jashtë vendit që nga viti 2004/Pse u shkarkua prokurori Dritan Peka
Vetingu 13:42 - 22 Tetor, 2020

KPA shkarkon nga detyra prokurorin Dritan Peka

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka shkarkuar nga detyra kreun e Prokurorisë së Apelit në Tiranë Dritan Peka. Fillimisht, Peka u konfirmua në detyrë nga Komisioni...

Prokurori i grupit “KÇK”/ Sa i kushton Vettingu Kol Hysenajt?
Vetingu 12:50 - 8 Tetor, 2020

Prokurori i grupit “KÇK”/ Sa i kushton Vettingu Kol Hysenajt?

Gjatë një seance parlamentare, vitin e kaluar, kryeministri Edi Rama, foli për grupin “Kap çfarë të kapësh”, që funksionon në drejtësi dhe gjykata. Pas kësaj deklarata...

Vetingu 10:15 - 16 Shtator, 2020

Po hetonte dosjen e dëmtimeve nga tërmeti/ KPK “i pret kokën” prokurorit të Tiranës

Komisioni i Pavarur i Kualifikimt ka shkarkuar nga detyra prokurorin e Tiranës, Alket Mersini. Mersini po hetonte dosjen e dëmtimeve ngas tërmeti i 26 nëntorit. Mersini...

Pikëpyetje mbi pasurinë e deklarim i paplotë/ Komisioneri Ballhysa do të ngelte në Veting
Vetingu 16:58 - 20 Gusht, 2020

Pikëpyetje mbi pasurinë e deklarim i paplotë/ Komisioneri Ballhysa do të ngelte në Veting

Komisioneri Publik, Florian Ballhysa, është treguar tejet “pedant” me gjyqtarët e prokurorët të konfirmuar nga shkalla e parë e Vetingut, dhe për të cilët ai ka...

Vetingu 15:09 - 11 Gusht, 2020

Komisioneri Publik kundër KPK/ Ankimon në KPA vendimin për dy gjyqtare

Komisioneri Publik ka ankimuar në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit, pranë Gjykatës Kushtetuese vendimin e KPK për të konfirmuar në detyrë subjektin e rivlerësimit, znj. Valdete...

Ministrja e Drejtesise, Etlilda Gjonaj ne deklarate per mediat, pergjigjet per emerimet ne burgje
Politikë 18:21 - 9 Gusht, 2020

Përmbaruesit në “sitën” e vettingut/ Paditet Ministrja Gjonaj: Po tejkalon kompetencat

Përmbaruesit të cilët do t’i nënshtrohen vettingut janë drejtuar Gjykatës së Apelit administrative pasi dyshojnë se ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj po tejkalon kompetencat që i...

Vetingu 12:43 - 6 Gusht, 2020

Kryetari i Gjykatës së Tiranës në sitën e vettingut/ KPK jep vendimin

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka konfirmuar në detyrë drejtuesin e Gjykatës së Tiranës, Petrit Çomo-n. Trupa gjykuese që kreu procesin e vetingut përbëhej nga Brunilda...

“Kjo mund ta çojë Serbinë në fundin e vet”/ Spartak Ngjela paralajmëron zhvillime të bujshme ne Ballkan
Politikë 15:08 - 5 Gusht, 2020

Gara zgjedhore e 2021/ Ngjela: Kandidatët për deputet duhet të vetohen!

Avokati i njohur Spartak Ngjela thotë se të gjithë kandidatët për t’u zgjedhur deputetë, të cilët do të kërkojnë të marrin pjesë në garën zgjedhore të...

Vetingu 10:04 - 4 Gusht, 2020

Gjyqtari i Apelit në sitën e vettingut/ KPK jep vendimin për Genti Shalën

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka konfirmuar në detyrë gjyqtarin pranë Gjykatës së Apelit Tiranë, Genti Shala. Trupa gjykuese ishte e përbërë nga Brunilda Bekteshi, Olsi...

Vetingu 09:56 - 3 Gusht, 2020

Gjyqtari i Apelit të Vlorës në sitën e Vettingut/ KPK vendos “fatin” e tij

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra gjyqtarin e Apelit të Vlorës, Hysen Saliko. Hysen Saliko, gjyqtar me karrierë të gjatë, fillimisht në gjykatën...