Connect with Us

All posts tagged "veting"

drejtori i policise se shtetit , ardi veliu
Vetingu 09:59 - 7 Shkurt, 2020

Vettingu si hanxhar mbi kokat e drejtuesve të policisë/ Fshihen 50 faqe raport, konfirmohet Ardi Veliu

Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit ka vendosur konfirmimin në detyrë për Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë, Ardi Veliu. Kujtojmë se dje Veliu doli “me xhepa të...

Vetingu 13:24 - 6 Shkurt, 2020

Ardi Veliu me “xhepa të shpuar” para vettingut/ Fshihen 50 faqe raport për kryepolicin

Kreu i Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë, Ardi Veliu ka dalë sot “me xhepa të shpuar” para Komisionit të Jashtëm të Vlerësimit ku është paraqitur pa...

Vetingu 16:56 - 4 Shkurt, 2020

Vetting edhe në Universitete/ Kandidatët për rektor dhe dekanë do të kalojnë në “filtër”

Jo vetem prokurorët gjykjatësit dhe policët, por tashmë edhe rektorët e dekanët do të kalojnë në filtrin e vettingut. Të gjithë aspirantët e rinj, apo titullarët...

Politikë 16:15 - 24 Dhjetor, 2019

Dha dorëheqjen para vettingut/ Gazetari i nxjerr “të palarat” gjyqtarit: Qen që të shqyente nëse bije në dorën e tij

Gazetari Tenis Skuqi ka sulmuar ashpër gjyqtarin Tomor (Thoma) Shkreli i cili dha dorëheqjen rreth një muaj më parë. Skuqi e cilëson Shkrelin si një qen...

Vetingu 18:16 - 18 Nentor, 2019

Çfarë po e bllokon Vetting-un në Shqipëri?

“Reforma më e madhe gjyqësore që nga rënia e komunizmit, një shembull i mirë për pjesën tjetër të shteteve të Ballkanit Perëndimor që janë në procesin...

Politikë 16:19 - 14 Nentor, 2019

Çfarë ndodh nëse Besnik Muçi nuk kalon vettingun?/ Këshilltari i Metës sqaron situatën

Këshilltari Ligjor i Presidentit, Bledar Dervishi ka shpejguar se çfarë ndodh nëse anëtari i Gjykatës Kushtetuese, i dekretuar nga Meta, Besnik Muçi nuk e kalon vettingun....

Vetingu 14:20 - 13 Nentor, 2019

Gjykatën dhe Prokurorinë e Elbasanit, nuk ka Vetting ta pastrojë

Edhe pse Vettingu po spastron dhjetëra vemje të korrupsionit nga gjykatat dhe prokuroritë e vendit, duket se ka akoma skuta të cilat mbajnë të “fshehura” vemje...

Kronika 10:07 - 16 Tetor, 2019

Besim Hajdarmataj në “sitën” e vettingut/ KPK jep vendimin

Komisioni i Pavarur i Kulifikimit ka vendosur konfirmimin në detyrë të prokurorit të Prokurorisë së Krimeve të Rënda, Besim Hajdarmataj. Trupa gjyqësore e Komisionit të Pavarur...

Politikë 16:48 - 18 Shtator, 2019

U konfirmua në detyrë/ Komisioneri Publik ankimon vendimin e KPK për gjyqtaren Regleta Panajoti

Komisioneri Publik,  ka ushtruar ankim në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit pranë Gjykatës Kushtetuese, kundër vendimit të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit për gjyqtaren e Gjykatës...

Vetingu 15:54 - 9 Shtator, 2019

Patundshmëri në Tiranë, Golem dhe Shëngjin/ Miliarderi i Krimeve të Rënda në Vetting

Gjyqtari i Apelit për Krimet e Rënda, Gjovalin Përnoca, do të përballet nesër me Vettingun. Hetimet për rivlerësimin e tij janë kryer nga trupa gjykuese e...

Aktualitet 19:15 - 25 Janar, 2019

Kaloi Vettingun/ Komisioneri ankimon vendimin për prokurorin

Prokurori Besnik Cani dy muaj më parë kaloi në sitën e Vettingut. Ai aktualisht mban postin e prokurorit të Elbasanit dhe është anëtar në KLP. Mbrëmjen...

pasuria rrezikon gjyqtarin Edmond islamaj
Aktualitet 16:59 - 21 Janar, 2019

Rikthehet në Vetting/ Pasuria rrezikon gjyqtarin Edmond Islamaj?

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit në qershor të 2018-ës, rikonfirmoi në detyrë, gjyqtarin e Gjykatës së Lartë, Edmond Islamaj. Sipas hetimit të zhvilluar nga trupa gjykuese,...

kreu i prokurorise apelit altim binaj
Aktualitet 13:07 - 20 Janar, 2019

Me shtëpi pushimi në Orikum dhe makinë mijëra euro / Zbardhet pasuria e Altin Binajt

Damka e korrupsionit në drejtësi pritet të ç’rrënjoset nga Vettingu. Deri më tani nuk kanë munguar suprizat që janë prodhuar nga ky proces me objekt gjyqtarë...

mark marku me pedagoget
Aktualitet 15:59 - 27 Dhjetor, 2018

Mbi Vettingun e pedagogëve dhe fletërrufetë e Taulantit

Nga Mentor Kikia Jam i detyruar të ndalem edhe një herë në një çështje që dje prodhoi debat, për dy arsye: E para, sepse unë atakova...

Aktualitet 11:39 - 7 Gusht, 2018

Emrat-“Kokat e prera” të drejtësisë/ 21 gjyqtarë dhe prokurorë, pjesë e krimit dhe korrupsionit?

Pothuajse gjysma e gjyqtarëve dhe prokurorëve, që kanë kaluar në “sitën” e Vettingut kanë rënë. Nga 45 prej tyre, 21 janë shkarkuar, pa llogaritur këtu ata...

Aktualitet 15:30 - 30 Korrik, 2018

Prokuror i Krimeve të Rënda apo biznesmen?/ Besnik Muçi nuk e di, sa pasuri ka

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka zhvilluar seanca dëgjimore për prokurorin e Krimeve të Rënda, Besnik Muçi.  Prokurori Muçi është i pranishëm vetë në sallë, pa...

Aktualitet 09:13 - 29 Korrik, 2018

Vetting në politikë?/ Deputetët, vila në bregdet, dublex, makina luksoze e dhjetra apartamente

Vetingu i nisur në drejtësi po jep sinjale se është në rrugën e duhur. Edhe pse u sulmua fort nga politika dhe shumë pak mendonin se...

Aktualitet 18:30 - 13 Korrik, 2018

Shkeljet e Vettingut/ Të shkarkohesh për një informacion të paprovuar

Komisioni i Vetingut, pavarësisht se është në detyrë prej shumë muajsh, po dëshmon se ka probleme të theksuara me zbatimin e procedurave, gjë e cila mund...

Aktualitet 09:05 - 12 Korrik, 2018

KPK shkarkon nga detyra prokurorin Adriatik Cama

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detura prokurorin e Prokurorisë së Tiranës është shkarkuar nga detyra. Cama njihet si prokurori i dosjeve të nxehta,...

kreu i prokurorise apelit altim binaj
Aktualitet 21:39 - 11 Korrik, 2018

Zbardhet pasuria e deklaruar e Gani Dizdarit/ Një sërë “njollash të zeza” që mund ta djegin

Gjyqtari Gani Dizdari është anëtari i fundit i Kushtetueses që përballet me procesin e vetingut. Ai zotëron një pasuri familjare në vlerën e 32.5 milionë lekëve-si...

Aktualitet 16:55 - 25 Qershor, 2018

Vettingu/ Jepet vendimi për prokurorin e Shkodrës

Sot ka dalë para vettingut dhe e ka kaluar atë prokurori i Shkodrës Vate Staka. Nga vëzhgimi i pasurisë së prokurorit Staka, ka rezultuar se ai...

Kryesore 09:51 - 21 Qershor, 2018

Vetingu me “dorë të hekurt”/ Hetim edhe dosjeve korruptive

Prokurori Gentian Trenova ngeci ditën e djeshme në sitën e vetingut. Trupa gjykuese, e përbërë nga Lulzim Hamitaj, Brunilda Bekteshi dhe Olsi Komici, “ngelën në klasë”...

Aktualitet 10:26 - 16 Qershor, 2018

Thellohet kriza në Drejtësi/ Këshilli i Emërimeve drejt shkrirjes

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi është institucioni i dytë pas Gjykatës Kushtetuese që rrezikon të bllokohet, duke e thelluar më tepër krizën në drejtësi. KED u...