Connect with Us

All posts tagged "vetevendosje"

Kosova & Rajoni 23:32 - 20 Qershor, 2020

Vetëvendosje reagim të ashpër/ Mbajtja e zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë cënon integritetin

Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar për vendimin e qeverisë që të lejohet mbajtja e  zgjedhjeve të Serbisë edhe në Kosovë. Vetëvendosje e cilëson këtë vendim si cënim...

Kosova & Rajoni 14:41 - 4 Qershor, 2020

“Kundër qeverisë me çdo mjet”/ Vetëvendosje paralajmëron protesta

Tashmë në opozitë, Lëvizja Vetëvendosje (LVV) do të përdorë të gjitha mënyrat politike dhe demokratike përmes protestave dhe peticioneve për të kundërshtuar qeverinë e re të...

Politikë 19:07 - 19 Maj, 2020

Një tjetër protestë në Tiranë/ Lëvizja Vetëvendosje fton qytetarët nesër para Gjykatës Penale

Një tjetër protestë është paralajmëruar të zhvillohet ditën e nesërme përveç asaj të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar. Lëvizja Vetëvendosje në Shqipëri lajmëron sot se...

Politikë 23:29 - 29 Mars, 2020

“Pse po hesht për grushtin e shtetit në Kosovë?”/ Vetëvendosje i kërkon llogari Ramës

Drejtuesi i Lëvizjes Vetëvendosje në Tiranës, Bojken Abazi, i ka kërkuar llogari kryeministrit Edi Rama se përse nuk po flet për situatën e krijuar në Kosovë, ku...

Opinione 09:57 - 26 Mars, 2020

Nga Kreshnik Spahiu/ Termi “Vetvendosje”, juridikisht përkthehet, “ndryshim kufijsh”

Ambasada amerikane më kërkoi 8 vite më parë të mos mbaja asnjë marrdhënie me Albin Kurtin, por unë bëra të kundërtën dhe me mbështetjen që i...

Kosova & Rajoni 10:55 - 2 Shkurt, 2020

VV dhe LK lidhën koalicion/ Meta përshëndet bashkëqeverisjen

Presidenti Ilir Meta ka reaguar pas nënshkrimit të koalicionit mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe LDK-së. Meta përshëndet ngrohtësisht arritjen e marrëveshjes për bashkëqeverisje të dy partive fituese...

Kosova & Rajoni 08:35 - 7 Janar, 2020

Vetëvendosja nën presion/ Thaçi ultimatum Albin Kurtit

Pas takimit të presidentit Thaçi me Albin Kurtin, presidenti i ofron kreut të Vetëvendosjes 48 orë shtesë për nominimin e kandidatit për kryeministër, para se të...

Politikë 15:32 - 6 Janar, 2020

15 minuta takim “kokë me kokë” me Thaçin/ Albin Kurti: Nuk ka më kohë për të humbur

Takimi mes kreut të Vetëvendosjes, Albin Kurtit dhe presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi ka zgjatur rreth 15 minuta. Ndërkohë, në një prononcim për mediat pas këtij...

Kosova & Rajoni 23:33 - 19 Dhjetor, 2019

Deputetja e VV-së ia bën të qartë LDK-së/ S’do rrini në opozitë, o koalicion o zgjedhje të reja

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje Arbërie Nagavci ia ka bërë të qartë LDK-së se nëse nuk lidhin koalicion me VV-në, nuk mund të kalojnë as në opozitë....

Kronika 13:04 - 27 Nentor, 2019

“Armiku” që jep ndihmë

Pas tragjedisë së tërmetit të djeshëm, menjëherë shumë grupe të shoqërisë civile apo individë filluan fushatën e tyre të pavarur për të mbledhur ndihma, për të...

Politikë 16:56 - 12 Nentor, 2019

Protesta në ditën e Pavarësisë/ Rama: Lajthitje e opozitës në proces tranzicioni

“Lajthitje e opozitës në proces tranzicioni…”, kështu e ka cilësuar kryeministri Rama protestën e Vetëvendosjes ditën e Pavarësisë. Sipas Ramës, bashkimi kombëtar vjen vetëm përmes integrimit...

Politikë 17:08 - 9 Nentor, 2019

“Thirrje për bashkim”/ Vetëvendosje njoftim për 28 Nëntorin: Shqiptarët s’kanë luksin ta shohin si festë

“Marshim kombëtar për bashkim”, kështu shprehet Lëvizja Vetëvendosje Tiranë përmes një njoftimi në rrjetet sociale. Ndërsa theksojnë se shqiptarët nuk kanë luksin ta shohin 28 nëntorin,...

Politikë 16:29 - 20 Tetor, 2019

Pas zgjedhjeve, Albin Kurti feston fitoren në Tiranë

Pas fitores në zgjedhjet e parakohshme parlamentare, Lëvizja Vetëvendosje do të organizojë festime në Tiranë. Lajmi bëhet me dije nga vetë strukturat e Vetëvendosjes përmes një...

Politikë 22:29 - 9 Tetor, 2019

Do të jetë apo jo Kryeministër?/ Ja si përgjigjet Albin Kurti

Kandidati për kryeministër, Albin Kurti, i ftuar në emisionin “Opinion” mbrëmjen e sotme ka folur për tryezën e bisedimeve që do të zhvillohet ditën e nesërme...

Kosova & Rajoni 14:28 - 8 Tetor, 2019

Vetëvendosje reagon pas kërkesave për rinumërim të votave

Koalicioni NISMA-AKR që drejtohet nga Fatmir Limaj ka kërkuar rinumërim të votave duke qenë se për një numër të vogël votash nuk po arrin të kalojë...

Aktualitet 09:34 - 8 Maj, 2019

Vetëvendosje proteston sot në Tiranë/ “Vuçiç dhe Dodik nuk janë të mirëpritur”

Në datat 8 dhe 9 Maj në Tiranë do të zhvillohet Samiti  Brdo- Brijunit, ku të pranishëm pritet të jenë edhe presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç...

vetevendosje proteston
Aktualitet 12:12 - 7 Maj, 2019

Samiti në Tiranë/ Vetëvendosje proteston, Vuçiç dhe Dodik ‘non grata’

Në Tiranë do të zhvillohet samiti i Brdo- Brijunit në datat 8 dhe 9 Maj. Ky samit zhvillohet që nga viti 2010 në secilin prej vendeve...

Aktualitet 15:28 - 23 Janar, 2019

Cakaj në krye të Ministrisë së Jashtme/ Vetëvendosje plas “bombën”

Pasi kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ia delegoi detyrën e ministrit të Punëve të Jashtme Gent Cakajt, kanë ardhur reagime edhe nga Lëvizja Vetëvendosje, e cila...

Aktualitet 19:10 - 10 Shtator, 2018

Kush është anëtari i Vetëvendosjes që u arrestua për trafik droge

Pas arrestimit të anëtarit të Lëvizjes Vetëvendosje, Rediart Cankjat, për përfshirje në trafikun e drogës ka reaguar dega e kësaj partie në Belgjikë. Kjo gjë është...

Aktualitet 16:13 - 21 Maj, 2018

Dialogu Kosovë-Serbi/ Ja plani i prezantuar nga Vetëvendosja

Dialogu Kosovë-Serbi është në qendër të vëmendjes nga institucionet kosovare, ndër të cilat Lëvizja Vetëvendosje ka propozuar një plan. Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, prezantoi një...

Aktualitet 19:22 - 1 Prill, 2018

Tinka Kurti shpërthen ndaj kryeministrit Rama

Pas protestës së zhvilluar ditën e djeshme në “Rrugën e Kombit”, protestë e cila eskaloi në përdorimin e dhunës dhe shkatërrimin e objekteve ku bëhej pagesa...

Aktualitet 22:31 - 25 Mars, 2018

Lëvizja VetëVendosje kundër darkës së presidentit Thaçi me homologun serb

Takimi midis presidentit Hashim Thaçi dhe homologut të tij serb Aleksandër Vuçiç gjeti jehonë si në mediat e të dy vëndeve ashtu edhe në ato europiane,...

Aktualitet 17:47 - 14 Mars, 2018

Zyrtare/ Të pakënaqurit e VetëVendosjes grup të ri parlamentar

Kuvendi i Kosovës ka konfirmuar kërkesën e dymbëdhjetë deputetëve të larguar nga lëvizja “VetëVendosje”,  për formimin e grupit të ri parlamentar. Sipas njoftimit të Kuvendit, shkruajnë...