Connect with Us

All posts tagged "Venecia"

Kronika 13:17 - 30 Mars, 2021

Arrestohen 13 shqiptarë/ Trafikonin kokainë në Venecia

Policia italiane ka arrestuar 13 shqiptarë nën akuzën e shitjes dhe trafikimit të kokainës, për në drejtim të qendrës historike të Venecias. Në vëzhgimin prej kohësh...

Politikë 10:45 - 26 Mars, 2021

“Korçës i mungon Venecia”/ Gjergj Luca prezanton projektin “e çmendur”

Biznesmeni Gjergj Luca vijon të bëjë investime të mëdha në vend. Luca bën me dije se një tjetër qytet po lind mbi gërmadhat e ish fabrikës...

Koronavirusi dhe ngjarjet që lanë shenjë përgjatë vitit 2020
Sociale 13:40 - 2 Janar, 2021

Koronavirusi dhe ngjarjet që lanë shenjë përgjatë vitit 2020

Sikur të mos mjaftonte plaga e hapur nga tërmeti i 26 Nëntorit të viti të shkuar, dhe ende pa ju gëzuar mbështetjes financiare që mori në...

Opinioni i ''Venecias''/ Ivi Kaso: Shuplakë për klasën politike
Politikë 10:25 - 3 Dhjetor, 2020

Opinioni i ”Venecias”/ Ivi Kaso: Shuplakë për klasën politike

Sekretari për Çështjet Zgjedhore në Partinë Demokratike, Ivi Kaso deklaroi në Euronews Albania se opinioni paraprak i ‘Venecias’ ishte një shuplakë për klasën politike në Shqipëri. Ai...

Politikë 21:58 - 2 Dhjetor, 2020

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ Kulluri: Ishte vonë të ndërhynte Venecia! Përgjegjësinë e vetme e ka opozita

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Edvin Kulluri ka komentuar opinion e Komisionit të Venecias për ndryshimet në Kodin Zgjedhor. Sipas Kullurit, opinioni i Komisionit...

Aktualitet 19:34 - 2 Dhjetor, 2020

Opinioni i “Venecias” rrëzon kërkesat e Metës dhe Bashës/ Para 25 prillit mos ndryshoni më as Kodin Zgjedhor, as Kushtetutën

Zbardhet opinioni i Komisionit të Venecias për ndryshimet në Kodin Zgjedhor. Komisioni i Venecias bashkë me ODIHR iu drejton 4 rekomandime autoriteteve shqiptare për t’i respektuar...

Lista e Lulzim Bashës në qarqe/ Ja kur shpallen emrat e drejtuesve
Politikë 13:36 - 18 Nentor, 2020

Lista e Lulzim Bashës në qarqe/ Ja kur shpallen emrat e drejtuesve

Mesa duket Lulzim Basha ka vendosur që listën e kandidatëve për deputet ta spostojë përtej dhjetorit. Burime zyrtare për CNA.al raportuan se në janar do të...

“Negociatat nuk hapen as në 2025-ën”/ Meta del me parashikimin e frikshëm
Politikë 19:16 - 31 Tetor, 2020

“Negociatat nuk hapen as në 2025-ën”/ Meta del me parashikimin e frikshëm

Presidenti Ilir Meta, ka reaguar sërish përmes një postimi në rrjetet sociale ku shprehet se refuzimi i BE-së për pritjen e Komisionit të Venecias, në lidhje...

Eurodeputeti gjerman kundër Ramës/ Ndryshimet e njëanshme në Kodin Zgjedhor thellojnë më tej “klimën e mosbesimit”
Politikë 20:24 - 28 Tetor, 2020

Eurodeputeti gjerman kundër Ramës/ Ndryshimet e njëanshme në Kodin Zgjedhor thellojnë më tej “klimën e mosbesimit”

Eurodeputeti i Gjermanisë në Parlamentin Europian, David McAllister, ka shprehur “shqetësim të thellë” mbi vendimin për të votuar në Kuvend ditën e nesërme ndryshimet në Kodin...

Politikë 16:45 - 27 Tetor, 2020

Presidenca i përgjigjet Ballës për “Venecian”/ Reflektoni deri të enjten!

Zëdhënësi i Presidentit Meta, Tedi Blushi, i ka kërkuar sekretarit të Përgjithshëm të PS, Taulant Balla të reflektojë dhe të thellohet deri ditën e enjte. “Z.Balla,...

“Qeveria të mos kursejë financat”/ Meta: Çdo shqetësim i qytetarëve duhet trajuar me urgjencë
Politikë 12:27 - 27 Tetor, 2020

Kodi Zgjedhor/ Meta kërkesë Kuvendit: Prisni Komisionin e Venecias para votimit

Presidenti Ilir Meta i është drejtuar me një kërkesë Kuvendit, ku kërkon që të presë opinionin e Komisionit të Venecias, përpara së të rivotohet Kodi Zgjedhor....

Oliver Varhelyi
Politikë 11:46 - 27 Tetor, 2020

Kodi Zgjedhor në Venecia/ Varhelyi reagon sërish: Kuvendi të presë opinonin para se ta rivotojë

Komisioneri i BE për Zgjerimin, Oliver Varhelyi i është përgjigjur kryeministrit Edi Rama, duke shprehur kënaqësinë që ai e mirëpret një opinion të Komisionit të Venecias...

“Të largojmë të keqen nga vendi”/ Ristani: Personalisht nuk i preferoj listat e hapura
Politikë 21:49 - 26 Tetor, 2020

“Nuk merr dot peng askënd”/ Ristani: Qëndrimi i Ramës arrogant dhe i njëanshëm

Ish-Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Arben Ristani, është i ftuar mbrëmjen e sotme në Ora neës. Ai ka komentuar debatet për ndryshimet në Kodin Zgjedhor,...

“LSI ka bërë gjëra të mira kur ishte me PS”/ Rama akuza opozitës së bashkuar
Politikë 14:16 - 26 Tetor, 2020

Rama i përgjigjet Metës/ Nuk merr dot peng askënd, mendimi i Venecias është i mirëseardhur

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me lajmin se presidenti Ilir Meta i është drejtuar Venecias për Kodin Zgjedhor. Në një postim në postim në...

Përplasjet për listat/ Ambasadorja Kim paralajmëron Bashën dhe Ramën: Mos harroni marrëveshjen!
Aktualitet 14:40 - 18 Shtator, 2020

Ngritja e Gjykatës Kushtetuese/ Yuri Kim thirrje urgjente politikës

Ambasadroja amerikane në Shqipëri Yuri Kim, ka bërë thirrje përsëri për ngritjen e Gjykatës Kushtetuse brenda vitit 2020. Teksa ka falenderuar Presidentin Ilir Meta dhe kryetarin...

Aktualitet 08:49 - 12 Shtator, 2020

Paketa e censurës kundër mediave/ Unioni i Gazetarëve “ultimatum” Kuvendit

Unioni i Gazetarëve Shqiptarë dhe gjashtëmbëdhjetë organizata të tjera të gazetareve dhe shoqërisë civile kane reaguar ndaj vendimit të qeverisë lidhur me projektligjet e paketes se...

Rama paralajmëron opozitën e Bashës/ Parlamenti vendos më 30 korrik për ndryshimet me apo pa ju”
Politikë 12:00 - 27 Korrik, 2020

“Këndove, por nuk lexove”/ Rama ironizon deputeten, mesazhi i fortë për Metën

Kryeministri Edi Rama, nga foltorja e Kuvendit, ka ironizuar deputeten e opozitës parlamentare, Elda Hoti, e cila foli në lidhje me raportin e Komisionit të Venecias,...

Meta kërkesa të papritur Ruçit/ Të takohemi sa më shpejt
Politikë 12:45 - 26 Qershor, 2020

Meta kërkesë urgjente Ruçit/ Të takohemi sa më shpejt

Presidenti Ilir Meta bëri të ditur sot se i ka nisur një shkresë zyrtare kreut të Kuvendit, Gramoz Ruçi, ku i kërkon të takohen sa më...

Raporti i Venecias/ Çfarë pritet të ndodhë javën e ardhshme, lëvizjet e Metës
Politikë 09:41 - 24 Qershor, 2020

Raporti i Venecias/ Çfarë pritet të ndodhë javën e ardhshme, lëvizjet e Metës

Zëdhënësi i Presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi ka sqaruar se çfarë do të ndodhë me Gjykatën Kushtetuese pas raportit përfundimtar të Komisionit të Venecias. Blushi konfirmon...

Raporti i Venecias/ Çfarë pritet të ndodhë javën e ardhshme, lëvizjet e Metës
Politikë 18:01 - 22 Qershor, 2020

“Venecia” për Kushtetuesen/ Meta: Veprimet e Presidentit tërësisht në përputhje me ligjin

Prsidenti Ilir Meta ka reaguar sërish lidhur me opinionin përfundimtar të Komisionit të Venecias për emërimet e gjyqtarëve në Gjykatën Kushtetuese. Meta shkruan se Venecia konfirmoi...

Politikë 14:48 - 22 Qershor, 2020

Raporti i Venecias/ Meta analizon pikat kyçe: U Konfirmua se KED funksionoi në mënyrë jo transparente

Presidenti Ilir Meta ka analizuar katër pikat nga raporti i Komisiomnit të Vendcias, për emerimet në Gjykatën Kushtetuese. Sipas Metës, ‘Venecia’ konfirmoi që ai kishte të...

Drama në Kakavijë/ Pse presidenti nuk “lëviz as gishtin” për zgjidhjen e problemit?
Politikë 12:56 - 20 Qershor, 2020

Mazhoranca tërhiqet nga shkarkimi i Metës?

Kreu i grupit paarlamentar të PS-së, Taulaant Ball aka daalë sot në një konferencë për mediat, ku ka komentuar Opinionin e djeshëm të Komisionit të Venecias,...

Politikë 12:46 - 20 Qershor, 2020

Komisioni i Venecias “shkund” qeverinë/ Balla mesazh të fortë Metës dhe Opozitës  

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla ka dalë sot në një konferencë për mediat, ku ka folur në lidhje me Opinionin e Komisionit të...